Rząd Wielkiej Brytanii blokuje chińskie turbiny Ming Yang na rynku offshore. Chiny stracą 1,5 mld funtów

Strona główna Energetyka, OZE Rząd Wielkiej Brytanii blokuje chińskie turbiny Ming Yang na rynku offshore. Chiny stracą 1,5 mld funtów

Partnerzy portalu

Rząd Wielkiej Brytanii blokuje chińskie turbiny Ming Yang na rynku offshore. Chiny stracą 1,5 mld funtów - ZielonaGospodarka.pl
Ming Yang

Rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o zakazie wykorzystywania turbin wiatrowych produkowanych przez chińską spółkę Ming Yang w brytyjskich projektach morskiej energetyki wiatrowej. Jak napisano w komunikacie  po „starannej analizie” władze nie mogą wesprzeć użycia tej technologii w brytyjskim systemie energetycznym ze względu na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Decyzja uniemożliwia realizację wartej 1,5 miliarda funtów inwestycji Ming Yang w budowę największej na świecie fabryki turbin wiatrowych w Ardesier w Szkocji. Firma planowała tam stworzenie 1500 nowych miejsc pracy i znaczące zwiększenie lokalnych zdolności produkcyjnych w sektorze offshore wind.

Resort Energii brytyjskiego rządu podkreślił: „Zawsze będziemy działać w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego oraz wzmacniania odpornych i zrównoważonych łańcuchów dostaw offshore wind”. Decyzja zapadła po prośbie branży o jasne stanowisko w sprawie chińskiego sprzętu. Uznano, że może on służyc także innym celom, jak np. szpiegostwo. 

Ming Yang wyraziła rozczarowanie, nazywając decyzję „straconą okazją” i zapowiadając dalsze rozmowy z rządem brytyjskim w sprawie gwarancji bezpieczeństwa.

Zakaz wobec Ming Yang wpisuje się w szerszą politykę Londynu dotyczącą ograniczenia zależności od chińskich technologii w strategicznych sektorach infrastruktury krytycznej.

Podobne zarzuty wobec chińskich produktów pojawiały się wcześniej i budziły te same obawy – szpiegostwo, zbieranie danych, ryzyko sabotażu w infrastrukturze krytycznej – pojawiają się regularnie. W lutym 2026 Sztab Generalny Wojska Polskiego wydał formalny zakaz wjazdu pojazdów wyprodukowanych w Chińskiej Republice Ludowej na teren wszystkich chronionych obiektów wojskowych. Powód: „rosnąca integracja systemów cyfrowych w pojazdach i ryzyko niekontrolowanego pozyskiwania oraz wykorzystania danych” (kamery, sensory, GPS, systemy infotainment). Dodatkowo zakazano żołnierzom i personelowi łączenia prywatnych telefonów z systemami multimedialnymi chińskich aut. Decyzja jest zgodna z praktykami NATO i ma chronić wrażliwe dane obronne.

Od 2020 r. kolejne kraje wykluczyły chińskiego producenta z budowy sieci 5G i infrastruktury krytycznej ze względu na ryzyko zbierania informacji i powiązań z chińskim wywiadem.

Brytyjska decyzja w sprawie Ming Yang to element szerszego trendu obniżania ryzyka w łańcuchach dostaw w kluczowych technologiach.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 85.62 $ baryłka  0,30% 16.07.2026 07:05
 Cyna 53897.5 $ tona 2,27% 16.07.2026 07:05
 Cynk 3589.25 $ tona 0,52% 16.07.2026 07:05
 Aluminium 3170 $ tona 1,01% 16.07.2026 07:05
 Pallad 1321.5 $ uncja  1,23% 16.07.2026 07:05
 Platyna 1689.7 $ uncja  3,03% 16.07.2026 07:05
 Srebro 58.1 $ uncja  -1,59% 16.07.2026 07:05
 Złoto 4067.05 $ uncja  0,22% 16.07.2026 07:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.