Samorząd Mikołajek zachęca mieszkańców do konsultacji ws. S-16

ac

23.02.2021 11:13 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Samorząd Mikołajek zachęca mieszkańców do konsultacji ws. S-16

Partnerzy portalu

Samorząd Mikołajek zachęca mieszkańców do konsultacji ws. S-16 - ZielonaGospodarka.pl
www.mikolajki.com

Samorząd Mikołajek (Warmińsko-mazurskie) zachęca mieszkańców gminy do udziału w postępowaniu dot. wydania decyzji środowiskowej dla budowy S-16 przez Mazury.

- Ze względu na skalę planowanej inwestycji i jej olbrzymi przyszły wpływ proszę o Państwa zainteresowanie oraz aktywny udział w trwającym postępowaniu - zaapelował burmistrz.

Budowa nowej drogi S-16 przez Mazury od wielu lat wzbudza ogromne kontrowersje społeczne. W minionym tygodniu kilkanaście organizacji ekologicznych napisało apel m.in. do ministrów infrastruktury, klimatu i środowiska, finansów oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o wstrzymanie prac nad trasą S16 przez Mazury i dalej przez Biebrzański Park Narodowy.

Trasa przez Mazury jest na etapie opiniowania przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Chodzi o zaopiniowanie wybranego przez GDDKiA wariantu przebiegu tej trasy przez Mazury od Mrągowa, przez Mikołajki i Orzysz do Ełku.

- Informuję o możliwości zapoznania się z dokumentacją tego przedsięwzięcia, co stanowi element konsultacji społecznych. Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej jest ostatnim etapem, w którym realnie mieszkańcy mogą zgłosić uwagi i zająć stanowisko - wyjaśnił mieszkańcom Mikołajek i okolic burmistrz Piotr Jakubowski. Wskazał, że "w szczególności" dotyczy to sołectw: Baranowo, Faszcze, Inulec, Lubiewo, Nowe Sady, Prawdowo, Tałty, Kolonia Mikołajki, Woźnice, Olszewo, Grabówka, przez które będzie przebiegała nowa droga, a także miasta Mikołajki i sołectw: Zełwągi, Jora, Stare Sady , Cudnochy, które znajdują się w bezpośredniej strefie oddziaływania tej inwestycji i "będą zapewne stanowić zaplecze budowy".

- Pełna dokumentacja przedsięwzięcia jest dostępna w siedzibie RDOŚ w Olsztynie, z uzyskanych w RDOŚ informacji wynika, że będzie ona dostępna także na stronie internetowej RDOŚ w terminie od 24 lutego do 23 marca br. Natomiast UMiG w Mikołajkach dysponuje mapami i częścią dokumentacji techniczno–środowiskowej przekazanymi przez GDDKiA. Osoby, które będą chciały zapoznać się z materiałami będącymi w posiadaniu mikołajskiego urzędu proszone o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy - podał burmistrz Mikołajek.

Samorząd Mikołajek i wiele osób prowadzących działalność turystyczno-hotelową w Mikołajkach i okolicy sprzeciwia się budowie S-16 przez Mazury w wariancie proponowanym przez GDDKiA w Olsztynie. Zakłada on m.in. budowę nowego mostu przez jezioro Tałty, w ocenie przeciwników inwestycji bezpowrotnie zniszczona zostanie unikalna mazurska przyroda.

- Ze względu na skalę planowanej inwestycji i jej olbrzymi przyszły wpływ proszę o Państwa zainteresowanie oraz aktywny udział w trwającym postępowaniu - zaapelował Piotr Jakubowski.

Kontrowersje wśród miłośników przyrody wzbudza także dalszy przebieg S-15 na terenie woj. podlaskiego, który zakłada poprowadzenie trasy m.in. przez Biebrzański Park Narodowy.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.