Skyborn Renewables rozważa wejście jako partner do polskiego offshore

Skyborn Renewables rozważa wejście jako partner do polskiego offshore - ZielonaGospodarka.pl
12.06.2023 09:45
Strona główna Energetyka, OZE Skyborn Renewables rozważa wejście jako partner do polskiego offshore

Partnerzy portalu

Skyborn Renewables rozważa wejście jako partner do polskiego offshore - ZielonaGospodarka.pl

Skyborn Renewables, należąca do amerykańskiego funduszu Global Infrastructure Partners firma działająca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, rozważa wejście, także kapitałowe do polskich projektów offshore - powiedział PAP szef Skyborn na Polskę Maciej Wagner.

Jako podstawowy model operacyjny w Polsce Skyborn widzi partnerstwo strategiczne z jednym z posiadaczy ostatnio rozstrzygniętych postępowań na lokalizacje w drugiej fazie budowy offshore. "Zakładamy, że bylibyśmy atrakcyjnym partnerem ze względu na nasze know-how, którym się dzielimy i prowadzimy projekty w otwarty sposób, oraz ze względu na możliwość zapewnienia stabilnego finansowania. W dodatku nie planujemy sprzedawać dalej naszych potencjalnych polskich projektów, tylko pozostać w nich jako udziałowiec" - podkreślił Wagner.

"Na całym świecie pracujemy z różnymi partnerami, zarówno z firmami prywatnymi, jak i koncernami państwowymi, jak np. z EDF we Francji. Jako część dużego funduszu inwestycyjnego jesteśmy w stanie zapewnić stabilne finansowanie, a morskie farmy wiatrowe wymagają olbrzymich nakładów kapitałowych" - wyjaśnił.

"Obecnie czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia w kwestiach decyzji przyznających poszczególne lokalizacje drugiej fazy. Potencjalni partnerzy z którymi rozmawialiśmy na razie jednak sygnalizują, ze dopóki rozstrzygnięcia te nie są ostateczne, to trudno zaczynać konkretne rozmowy" - dodał.

Na 10 lokalizacji pod budowę farm wiatrowych na Bałtyku w tzw. II fazie wsparcia Ministerstwo Infrastruktury przyznało po postępowaniach pięć dla spółek Orlenu i pięć dla PGE, w tym dla projektów z różnymi partnerami: Orstedem, Eneą i Tauronem. Inni uczestnicy postępowań zaskarżyli jednak wyniki tych postępowań.

Pierwszy projekt w morskiej energetyce wiatrowej, jaki prowadził Skyborm jeszcze jako firma niemiecka, przed przejęciem przez Amerykanów to farma leżąca w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Na Bałtyku mamy więc ponad 20-letnie doświadczenie - podkreślił Wagner.

"W polskim offshore na pewno chcielibyśmy wejść w więcej niż jeden projekt rzędu 1 GW. "Dwa-trzy, a nawet więcej jest w naszym zasięgu finansowym. Tak czy inaczej, są to kwoty rzędu miliardów dolarów" - dodał szef Skyborn w Polsce. Jak zaznaczył firma ma bardzo duże doświadczenia w projektach w formule project finance i w pozyskiwaniu finansowania z banków i innych instytucji. "W ostatnich latach pozyskaliśmy w ten sposób kilka mld euro, więc w grę nie wchodzą tylko nasze własne fundusze, ale i finansowanie zewnętrzne" - podkreślił.

Według Macieja Wagnera, jak najbardziej sensowne jest rozwijanie połączeń energetycznych między krajami basenu Morza Bałtyckiego, przebiegających przez farmy wiatrowe na morzu. "Współpracujemy z operatorami niemieckimi i oni bardzo poważnie myślą o takich inwestycjach, a niektóre takie linie miałyby przebiegać niedaleko północnych lokalizacji w polskiej strefie. Rozwój takich połączeń mógłby stabilizować całe systemy energetyczne w całym basenie Bałtyku. Zwłaszcza, jeśli będą się łączyć z hydroenergetyką w Szwecji, która daje dobre parametry pracy w podstawie. Bałtyk ma doskonały potencjał i należałoby myśleć, jak go połączyć" - ocenił Wagner.

Skyborn obecnie realizuje projekty offshore w Niemczech, Finlandii, Szwecji i we Francji. Właściciel firmy, amerykański Global Infrastructure Partners, z aktywami rządu 100 mln dol. inwestuje w infrastrukturę różnego rodzaju: energetyczną, jak terminale LNG, telekomunikacyjną, czy transportową, jak lotniska.

wkr/ skr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.