W dniach 22-23 października 2025 roku, EXPO XXI w Warszawie stanie się centrum rozmów o przyszłości polskich miast. Targi Smart City Expo Poland, dedykowane właśnie technologiom miejskim, to wydarzenie dla wszystkich, którzy podejmują decyzje o kierunku i rozwoju miast – ministrów, prezydentów, burmistrzów, radnych i urzędników odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne, cyfryzację czy infrastrukturę.
Nowa lokalizacja targów – Warszawa – nie jest przypadkowa. Stolica Polski to jedno z liderów miast Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie transformacji cyfrowej i zrównoważonego zarządzania. W rankingu IMD Smart City Index 2024 awansowała na 28. miejsce na świecie, a jej doświadczenia i wyzwania mogą stać się inspiracją dla wielu innych samorządów w Polsce. Nie przegap okazji, aby współtworzyć przyszłość nowoczesnych miast. Zarejestruj się i bądź częścią wydarzenia, które łączy samorządy i technologie!
Smart City Expo Poland to przestrzeń wymiany doświadczeń między sektorem publicznym i prywatnym. W tym roku 40 firm i 38 start-upów zaprezentuje najnowsze technologie i narzędzia dla administracji miejskiej – od inteligentnego oświetlenia, przez systemy mobilności, po e-administrację i zarządzanie energią.
Główne obszary tematyczne targów to:
• cyfrowe zarządzanie miastem i e-usługi,
• mobilność i transport publiczny,
• efektywność energetyczna i smart energy,
• gospodarka obiegu zamkniętego,
• bezpieczeństwo i monitoring,
• urbanistyka, planowanie przestrzenne i projektowanie przyjazne mieszkańcom.
Program konferencji został przygotowany z myślą o praktykach z administracji. Uczestnicy wezmą udział w sesjach tematycznych i debatach prowadzonych przez krajowych i międzynarodowych ekspertów. Wśród nich:
• Marco Te Brömmelstroet – Innowacje w zakresie inteligentnej mobilności! Po co?
• Jonathan Reichental – Przyszłość należy do miast kognitywnych
• Chris Choa – Społeczność i miasto: nowe sposoby definiowania atrakcyjności i efektywności
W tym roku po raz pierwszy odbędą się warsztaty praktyczne, prowadzone przez ekspertów i praktyków wdrażających koncepcję Smart City w Polsce. Partnerem programu jest GovTech Polska w Ministerstwie Cyfryzacji. Tematy warsztatów obejmują m.in.:
• architekturę informacyjną miast,
• infrastrukturę ICT samorządów,
• wykorzystanie AI w administracji,
• tworzenie miast szczęśliwych (Happy City Index).
Podczas Smart City Expo Poland odbędzie się także Demo Day programu Urban Tech Hub, realizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) we współpracy z Leading Cities. To druga edycja inicjatywy, która łączy start-upy z samorządami, pomagając wspólnie tworzyć i wdrażać innowacje miejskie.
Podczas wydarzenia 38 wybranych start-upów zaprezentuje swoje rozwiązania odpowiadające na realne wyzwania polskich miast – od mobilności i efektywności energetycznej po cyfrowe zarządzanie przestrzenią. W programie znalazły się również warsztaty prawne z ekspertami LEGALLY.SMART oraz prezentacja warszawskiego modelu współpracy ze start-upami, przedstawiona przez Dorotę Dobrzyńską z Urzędu m.st. Warszawy.
Z kolei Ministerstwo Klimatu i Środowiska, strategiczny partner wydarzenia, zaprezentuje rozwiązania w ramach programu GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii. Wśród innowacji znajdą się technologie z zakresu odnawialnych źródeł energii, gospodarki wodno-ściekowej i efektywności energetycznej oraz praktyczne przykłady ekologicznej transformacji miast.
Organizatorzy targów zapraszają przede wszystkim przedstawicieli administracji publicznej, a więc prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, radnych i przedstawicieli JST, oraz urzędników odpowiedzialnych za cyfryzację, infrastrukturę czy transport i energetykę. Jednak nie tylko. W profilu odwiedzających znajdują się także:
• eksperci miejscy, architekci, urbaniści, inżynierowie,
• przedstawiciele NGO i fundacji miejskich,
• przedstawiciele spółek komunalnych,
• osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, zarządzanie kryzysowe i partycypację społeczną,
• inwestorzy, przedstawiciele instytucji finansujących oraz zespołów realizujących projekty z funduszy krajowych i unijnych.
Rejestracja dla odwiedzających Smart City Expo Poland 2025 jest otwarta. Wstęp na wydarzenie dla przedstawicieli samorządów jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja online w celu weryfikacji uczestników. Pełna agenda jest dostępna na stronie wydarzenia.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
Fuzja termojądrowa wchodzi na nowojorską giełdę. Po raz pierwszy w historii
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Ledy nowszej generacji zastąpiły obecne. Gmina Sierakowice zmniejszy zużycie energii o ponad 40 proc.
Powstaną pierwsze w Polsce wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wielkoskalowych magazynów energii
Grupa Energa sięga po kolejne środki z KPO. Ponad 300 mln zł na cyfrową sieć przyszłości
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 07:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 07:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 07:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 07:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 07:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 07:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 07:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 07:05 |