Wynik wyszukiwania - "targi" - Wiadomości

Oprogramowanie, automatyzacja i elektryfikacja są kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności przemysłu

Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, zaprezentował najnowsze innowacje swojego portfolio, w tym oprogramowanie przemysłowe, sztuczną inteligencję i technologię Digital Twin. Rozwiązania zostały zademonstrowane w ramach cyfrowego i zrównoważonego kampusu nauk przyrodniczych. W ten sposób Schneider Electric pokazał swoją specjalistyczną wiedzę na temat wszystkich elementów łańcucha wartości przemysłowej.
12.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
05.05.2024

H2POLAND and NetZero Forum – dekarbonizacja i technologie wodorowe na europejskiej agendzie

Trwające w Poznaniu H2POLAND i Net Zero to pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi poświęcone w całości technologiom wodorowym i dekarbonizacyjnym. Forum to spotkania, podczas których kluczową rolę ogrywają rozmowy o przyszłości dekarbonizacji oraz europejskiej gospodarce. Partnerami medialnymi wydarzenia są portale ZielonaGospodarka.pl oraz GospodarkaMorska.pl.
25.04.2024

Włącz się w Power Connect. Pierwsze energetyczne targi w Gdańsku

Pierwsza edycja Targów Energetycznych POWER CONNECT EXPO 2025 odbędzie się w Gdańsku, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym AMBEREXPO, w dniach 26-27 marca 2025 roku.
18.04.2024

„Dekarbonizacja procesów budowlanych”: ekologiczne budownictwo w praktyce

Dziś budownictwo odpowiada aż za ok. 40 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla i musi je ograniczyć, jeśli mamy osiągnąć cel neutralności klimatycznej w 2050 r. Umożliwiają to rozwiązania, które promuje projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (OSBN).
18.04.2024

Prezydent Bydgoszczy zapowiedział kolejne przedsięwzięcia ekologiczne

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, zabiegający o ponowny wybór, zapowiedział w sobotę, że w najbliższej kadencji w ramach działań ekologicznych w mieście chce, by posadzono 15 tys. drzew, rozbudowywano sieć ciepłowniczą i by powstały miejskie farmy fotowoltaiczne.
23.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Budowa konstrukcji morskiej (MOLF) dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – dwa ważne przetargi w toku

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa ważne postępowania przetargowe, związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility “MOLF”). Będzie to element infrastruktury towarzyszącej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - inwestycji realizowanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” na Pomorzu.
11.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Przyszłość zasilana wiatrem – edukacja dla polskiej energetyki morskiej

W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.
07.03.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

Geofizyka Toruń S.A. na targach GEOTHERM 2024 w Offenburgu

Geofizyka Toruń S.A. jest otwarta na nowe wyzwania. Firma właśnie bierze udział w targach geotermalnych w Offenburgu w Niemczech, które trwają od 29 lutego do 1 marca.
01.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Portugalski kandydat na premiera oblany farbą przez aktywistów klimatycznych [wideo]

Lider portugalskiego centroprawicowego bloku wyborczego Sojusz Demokratyczny (AD) Luis Montenegro, który po wyborach parlamentarnych może zostać premierem Portugalii, został w środę oblany farbą przez grupę aktywistów klimatycznych na terenie lizbońskich targów.
29.02.2024

Energia Miasta Szczecin to nie tylko wiedza merytoryczna, ale także praktyka

Już za miesiąc w szczecińskiej Netto Arenie odbędzie się konferencja poświęcona uniezależnianiu energetycznemu od zewnętrznych dostawców miast i gmin. To dwudniowy kongres, który będzie doskonałą okazją do zwiedzania szczecińskich spółek komunalnych.
26.02.2024

31. Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu

Międzynarodowe targi ZIELEŃ TO ŻYCIE prezentują rośliny ogrodowe, techniki i technologie produkcji roślin, produkty i usługi dla ogrodnictwa, wyposażenie terenów zielonych i ogrodów, a także architekturę krajobrazu wraz z kwiatami ciętymi i doniczkowymi.
13.02.2024

Trina Solar wprowadza na rynek nowe moduły Vertex S+ typu n przeznaczone do instalacji na dachach z sektora C&I

Trina Solar światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii fotowoltaicznych i rozwiązań w zakresie magazynowania energii, wprowadziła na rynek nowy moduł NEG18R.28 Vertex S+ 505W, zaprojektowany z myślą o instalacjach na dużych dachach budynków komercyjnych i przemysłowych.
30.01.2024

Targi EDU OFFSHORE WIND 2024 nabierają tempa!

Druga edycja największych w Polsce edukacyjnych targów kariery już za mniej niż 2 miesiące. Targi to wydarzenie organizowane zarówno dla młodzieży poszukującej pracy w perspektywicznej branży offshore, która bardzo dynamicznie rośnie, jak również dla innowacyjnych firm potrzebujących wykwalifikowanych pracowników. Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie. Targi odbędą się w dniach 5-6 marca w AmberExpo w Gdańsku. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”
25.01.2024

Trina Solar wprowadza na rynek nowe moduły Vertex S+ typu n przeznaczone do instalacji na dachach z sektora C&I

Trina Solar światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii fotowoltaicznych i rozwiązań w zakresie magazynowania energii, wprowadziła na rynek nowy moduł NEG18R.28 Vertex S+ 505W, zaprojektowany z myślą o instalacjach na dużych dachach budynków komercyjnych i przemysłowych.
24.01.2024

SolarEdge na targach Solar Energy EXPO 2024

Targi Solar Energy EXPO 2024 okazały się niezwykle udane dla SolarEdge Technologies - globalnego lidera w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych. Firma zaprezentowała szeroki asortyment swoich produktów, w tym innowacyjny system do zarządzania energią SolarEdge ONE. Zarówno stoisko SolarEdge, jak i scena z prelekcjami przyciągnęły uwagę licznych odwiedzających targi.
22.01.2024

Targi InterSolution 2024: Beny na czele rewolucji zarządzania energią w domu

Podczas kończących się targów InterSolution 2024 organizowanych we Flanders Expo w Belgii, firma Beny zaprezentowała swoje czołowe rozwiązania, ustanawiając nowy punkt odniesienia w zakresie inteligentnego zarządzania energią w domu. Innowacyjne ładowarki pojazdów elektrycznych AC i inteligentne systemy zarządzania energią w domu prezentowane na targach pokazują niesłabnące zaangażowanie firmy Beny w zrównoważony rozwój i innowacyjność.
19.01.2024

Polska premiera SolarEdge ONE dla systemów mieszkaniowych i komercyjnych na targach Solar Energy EXPO 2024

W dniach 16-18 stycznia 2024 r. firma SolarEdge Technologies - globalny lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych - wystawi się na targach Solar Energy EXPO 2024 w Nadarzynie, gdzie zaprezentuje SolarEdge ONE – innowacyjny system optymalizacji energii oraz szeroką ofertę pozostałych inteligentnych rozwiązań energetycznych dla domu oraz firmy.
13.01.2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
08.01.2024

21 mln zł na termomodernizacje w budynków komunalnych w Katowicach

Ponad 21 mln zł wydał na termomodernizacje budynków w 2023 r. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach; w tym roku Zakład przeznaczy na takie prace podobną kwotę - przekazał we wtorek katowicki samorząd.
03.01.2024

Historyczne zamówienie. Rumunia za miliardy kupuje pociągi od PESA

Rumuński minister ds. transportu Ionel Irinel Scrioșteanu podał w mediach społecznościowych, że władze wydadzą do 4,1 mld lei (prawie 3,9 mld zł) na 62 regionalnych pociągów elektrycznych od polskiej firmy PESA, po odrzuceniu odwołania konkurencyjnego Alstomu.
22.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego?

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku

W nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej zorganizowano we wtorek seminarium poświęcone prezentacji europejskiej żywności ekologicznej. Wydarzenie zostało połączone z networkingiem i degustacją organicznych potraw.
29.11.2023

Na targach World Nuclear Exhibition pojawi się kilkadziesiąt polskich firm

Największe na świecie targi dotyczące cywilnej energetyki jądrowej czyli World Nuclear Exhibition rozpoczynają się już dzisiaj i potrwają do 30 listopada. Na wydarzeniu pojawi się aż 27 polskich firm i instytucji.
28.11.2023

PKM Gliwice otrzymało od Metropolii osiem autobusów elektrycznych

Samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Gliwice zaprezentowało w poniedziałek osiem nowych autobusów elektrycznych - zamówionych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Zakup ogółem 32 takich wozów dla GZM wspierają unijne i krajowe dotacje z programu Gepard II.
27.11.2023

Firma Guide Sensmart przedstawiła nowe produkty termograficzne podczas wystawy ELEX SHOW SURREY 2023

W dniu 3 listopada zakończyła się przeprowadzona z sukcesem wystawa ELEX SHOW SURREY 2023. Jest to najważniejsze wydarzenie w Wielkiej Brytanii dla branży elektrycznej i energetycznej, przyciągające szerokie grono profesjonalistów i firm z sektora urządzeń elektrycznych.
08.11.2023

Targi EICMA 2023: Yadea prezentuje model KEMPER - wysokiej klasy motocykl elektryczny

Firma Yadea, obecna na targach EICMA już od sześciu lat, po raz kolejny udowodniła swoje niesłabnące dążenie do spełniania obietnic i wprowadzania innowacji. W tym roku w centrum uwagi znajduje się KEMPER, motocykl elektryczny, który jest ucieleśnieniem zorientowanego na użytkownika podejścia firmy Yadea i jej misji polegającej na zapewnianiu klientom na całym świecie wyzwalających, komfortowych i zrównoważonych wrażeń z podróży. Model KEMPER to zaawansowane funkcje, szczególnie w zakresie szybkiego ładowania.
08.11.2023

PGE i Ørsted sfinalizowały kontrakty na dostawy komponentów dla części morskiej projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na kolejną dostawę fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części offshore projektu Baltica 2, zamykająca tzw. poziom Tier 1 w obszarze morskim inwestycji.
30.10.2023

Targi POLECO 2023 w Poznaniu. Zakłady komunalne nie zostają w tyle - elektryczne i wodorowe śmieciarki oraz zielona energia z odpadów

Nowości prezentowane przez wystawców na stoiskach na targach POLECO w Poznaniu są nie tylko odpowiedzią na potrzeby branży komunalnej, ale także inspiracją i środkiem do tworzenia bardziej efektywnego i ekonomicznego systemu gospodarowania odpadami.
27.10.2023

Targi POLECO 2023 w Poznaniu. Odpowiedź branży na zbliżającą się rewolucję w gospodarce odpadami

Ponad 150 wystawców z 8 krajów w Poznaniu zaprezentowało najnowsze technologie dla ochrony klimatu. Ekspozycja liderów branży oraz szeroki program wydarzeń towarzyszących, w tym konferencji i dyskusji tematycznych, podsumowały najbardziej aktualne zagadnienia.
25.10.2023

Norweskie porty w biznesie MEW mogą generować 8,4 miliarda NOK rocznie

Jak wynika z nowego raportu Menon Economics, norweskie porty uczestniczące w projektach związanych z morską energetyką wiatrową mogą wygenerować 8,4 miliarda NOK (około 727 milionów EUR) rocznie i zatrudnić około 6 400 osób do 2030 roku – informuje Arne Vatnøy, Communication Manager, Norwegian Offshore Wind Cluster.
23.10.2023

Druga edycja największych targów edukacyjnych EDU OFFSHORE WIND już 5-6 marca 2024

Ruszyły przygotowania do drugiej edycji największych w Polsce edukacyjnych targów kariery w sektorach morskiej energetyki odnawialnej i pokrewnych, związanych z transformacją klimatyczną. Jest już znana data wydarzenia – druga edycja EDU OFFSHORE WIND odbędzie się 5-6 marca 2024 roku w Gdańsku. Imprezie towarzyszy hasło „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”
16.10.2023

POLECO 2023 – kompleksowa oferta dla ochrony środowiska i gospodarki komunalnej

Oferta najnowszych technologii dla ochrony klimatu od 17 do 19 października ponownie wypełni hale Międzynarodowych Targów Poznańskich. Siłą Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO jest ekspozycja wystawiennicza liderów branży oraz bogaty program wydarzeń poruszający najbardziej aktualne zagadnienia.
16.10.2023

Firma Mobile Monitoring zwycięzcą Złotej Kotwicy na targach BaltExpo

W piątek, 12 października, firma Mobile Monitoring świętowała sukces na targach BaltExpo, które odbyły się na terenach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Tegoroczne targi, zgromadziły ponad 200 wystawców z 15 różnych krajów, przyciągając ponad 5000 odwiedzających. To było wyjątkowe wydarzenie, które dało możliwość nawiązania strategicznych kontaktów biznesowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami branży.
16.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenia tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienia przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Rozdzielnica średniego napięcia SM AirSeT otrzymuje prestiżowe wyróżnienie na targach Energetab 2023

Rozdzielnica SM AirSeT, innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie dystrybucji energii elektrycznej, została nagrodzona podczas targów Energetab 2023, które odbyły się w dniach 12-14 września w Bielsku-Białej. Otrzymane wyróżnienie potwierdza znaczący wkład firmy Schneider Electric w rozwijanie zrównoważonych technologii w sektorze energetycznym.
02.10.2023

Przejście na transport zeroemisyjny to nowe wyzwania dla polityk krajowych

Fit for 55, AFIR, Net Zero, IRA - europejskie i światowe rządy oraz regulatorzy wyznaczają coraz ambitniejsze cele dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w transporcie. Na pytanie, czy „tsunami nowych regulacji” wesprze rozwój nowej mobilności w Polsce, Europie i na świecie odpowiadali eksperci podczas trzeciego dnia Kongresu Nowej Mobilności (KNM) w Łodzi.
29.09.2023

Europa ma szansę na wzmocnienie swojej pozycji na rynku elektromobilności

Miejsce Europy na elektromobilnym rynku świata, produkcja baterii do samochodów elektrycznych jako szansa dla gospodarek Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wyspecjalizowane pojazdy elektryczne dla przemysłu i rolnictwa - o możliwych do wykorzystania szansach związanych z wciąż przyspieszającą rewolucją e-mobility rozmawiano podczas drugiego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

Kongres Nowej Mobilności: Elektromobilność to wielka szansa dla Polski

Strefy czystego transportu, zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach, rozwój infrastruktury ładowania, nowe formy mikromobilności oraz konieczność wypracowania nowych rozwiązań legislacyjnych - o strategii rozwoju zrównoważonego transportu w Polsce rozmawiano podczas pierwszego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

Rozpoczął się Kongres Nowej Mobilności o wyzwaniach rozwoju sektora e-mobility

W Łodzi rozpoczął się we wtorek Kongres Nowej Mobilności, prezentujący najważniejsze wyzwania związane z rozwojem sektora e-mobility. Minister klimatu Anna Moskwa napisała w liście do uczestników, że transformacja sektora motoryzacji będzie miała znaczny wpływ na polską gospodarkę.
26.09.2023

Przechodzenie na ekologiczne floty staje się faktem

Efektywna elektryfikacja firmowych flot, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk, to tylko część z tematów przewodnich ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
13.09.2023

SCE 2023 przedstawia chińskie innowacje w obszarze inteligentnych połączonych pojazdów napędzanych nowymi źródłami energii

Targi 2023 Smart China Expo (SCE 2023) odbywają się w dniach 4-6 września w ośrodku wystawienniczym Chonquing International Expo Center, a tematyka tegorocznej edycji obejmuje inteligentne połączone pojazdy napędzane nowymi źródłami energii i cyfrowe Chiny, zgodnie z informacjami przekazanymi podczas zorganizowanej niedawno konferencji prasowej.
05.09.2023

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty na ułożenie i podłączenie kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wcześniej rozstrzygnęły przetargi na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną wykorzystane do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd.
05.09.2023

„Nowe czasy, nowe wyzwania” – o zielonej przyszłości z perspektywy trzydziestolecia

30. Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu "Zieleń to życie" odbędą się w dniach 31 sierpnia-2 września 2023 r. w Warszawie.
29.08.2023

Z "zielonego budżetu" powstaną nowe łąki kwietne i zielone strefy w Katowicach

Ponad 30 przedsięwzięć zakładających zazielenienie w Katowicach różnych terenów przygotowuje tamtejszy Zakład Zieleni Miejskiej, podało w czwartek miasto. Inwestycje są finansowane z "zielonego budżetu", czyli puli budżetu obywatelskiego wydzielonej na cele związane z miejską przyrodą i ekologią.
04.08.2023

Konferencja Green Energy Tricity

W dniach 26-27 września 2023 roku odbędzie się konferencja Green Energy Tricity poświęcona innowacyjnym rozwiązaniom, które już wkrótce mogą zmienić polski rynek energetyczny. Eksperci w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i technologii wodorowych i przedstawiciele branży energetycznej podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zrównoważonej energii.
23.07.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
20.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy. Wzorem poprzednich edycji patronat honorowy nad VI Forum objął premier RP Mateusz Morawiecki, który w tym roku otworzy obrady i weźmie udzia
16.06.2023

Szkoła Morska w Gdyni partnerem Ocean Technologies Group

Ocean Technologies Group zapewnia cyfrowe rozwiązania w zakresie uczenia się, oceny, morskiego HR i zarządzania flotą. Od pewnego czasu współpracuje z Szkołą Morską w Gdyni, a okazją do wymiany doświadczeń w zakresie edukacji morskiej były targi Nor-Shipping 2023 w Oslo.
15.06.2023

Norweski Klaster Morski. Potęga pieniądza i partnerstwa

W pierwszym tygodniu czerwca trwają targi Nor Shipping. Bicie dzwonu Oslo Børs będzie słyszalne w całym światowym przemyśle oceanicznym. Specjalna ceremonia oznacza nie tylko otwarcie rynku, ale także początek Nor-Shipping 2023. Podkreśla to znaczenie giełdy jako światowego lidera w finansowaniu shippingu. Øivind Amundsen, dyrektor generalny Oslo Børs wyjaśnia, w jaki sposób budowana była siła norweskiego klastra morskiego oraz jak Grupa Euronext przyczynia się do budowania morskiej potęgi Norwegii.
07.06.2023

Europejski debiut YuanTech Solar na targach Intersolar Europe 2023

YuanTech Solar, nowy producent w branży systemów fotowoltaicznych, zaprezentuje podczas targów Intersolar Europe 2023 swoją kompleksową linię modułów TOPCon oraz najnowszy przenośny system zasilania energią słoneczną dla gospodarstw domowych - YuanHome Solar Kit. Impreza odbędzie się w dniach od 14 do 16 czerwca 2023 roku. Firma spodziewa się znacznej frekwencji ze strony lokalnych dystrybutorów, instalatorów i użytkowników końcowych na swoim stoisku (stoisko nr C4.360).
07.06.2023

Norwegia i Polska zacieśniają współpracę w zakresie offshore wind

Norwegian Offshore Wind łączy siły z polskim klastrem Composite Technologies, aby wzmocnić współpracę między Polską a Norwegią w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.
05.06.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Na Targach Plastpol o kondycji branży tworzyw sztucznych

Europejskie firmy zajmujące się produkcją polimerów mocno odczuły kryzys w ubiegłym roku. Wpływ na to miały przede wszystkim zakłócenia na rynku energii - wynika z raportu zaprezentowanego we wtorek na Targach Plastpol w Kielcach przez stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych Plastics Europe.
24.05.2023

European Energy i Vårgrønn wspólnie na rzecz bałtyckiego offshore wind

Deweloper European Energy i firma Vårgrønn, spółka joint venture Plenitude (Eni) i HitecVision, zawarły długoterminowe strategiczne partnerstwo w celu wspólnego poszukiwania możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w obrębie Litwy, Estonii i Łotwy.
21.05.2023

Rewolucja wodorowa nie wydarzy się sama

Pierwsze wyniki projektu JIVE (Joint Initiative for hydrogen Vehicles across Europe) obejmującego wdrożenie 300 autobusów wodorowych i 18 stacji tankowania przekroczyły zakładane oczekiwania. Spalanie wodoru na 100km nie przekracza 9 kg, a czas tankowania nie różni się od tradycyjnego czasu tankowania paliw płynnych.
19.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
18.05.2023

Trina Solar zaprezentuje zintegrowane rozwiązania solarne na targach Intersolar Europe 2023

Intersolar, czyli największe europejskie targi branży PV odbędą się w Monachium w dniach 14-16 czerwca 2023 r. W ich trakcie Trina Solar zaprezentuje pełne portfolio swoich produktów, obejmujące struktury montażowe, systemy magazynowania energii i szeroką gamę modułów fotowoltaicznych. Firma przybliży też uczestnikom targów działania, które podejmuje na swojej ścieżce rozwoju w kierunku dostawcy zintegrowanych rozwiązań, prowadząc wszystkie elementy swojej działalności zgodnie z wizją bezpiecznej energetycznie przyszłości.
17.05.2023

PGE Baltica angażuje polskie firmy do budowy bazy serwisowej w Ustce

Rozpoczęcie budowy bazy operacyjno-serwisowej, która służyć będzie do obsługi morskich farm wiatrowych, to przedsięwzięcie poprzedzone wielomiesięcznym procesem przygotowawczym. Już na tym etapie konieczne jest zatrudnienie wykonawców prac niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji. W przypadku przygotowania budowy bazy operacyjno-serwisowej PGE Baltica w Ustce spółka zaangażowała polskie podmioty, co pokazuje, że krajowe przedsiębiorstwa mogą z powodzeniem włączyć się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
15.05.2023

KE ogłasza pierwszy przetarg na wspólne unijne zakupy gazu

Komisja Europejska wystosowała w środę zaproszenie do międzynarodowych dostawców, by wzięli udział w pierwszym unijnym przetargu na wspólne zakupy gazu o objętości 11,6 mld metrów sześciennych.
11.05.2023

Forum H2POLAND – wodorowa Europa przybywa do Poznania

Już w przyszłym tygodniu, w dniach 16 i 17 maja, warto pojawić się w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbędzie się II Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, organizowane przez Grupę MTP.
09.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
05.05.2023

Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Pandemia COVID i napaść Rosji na Ukrainę wywołały ogromną falę niepewności i niestabilności na całym świecie. Biznes morski ma charakter międzynarodowy. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają wstrząsy geopolityczne. W transporcie morskim nadchodzące lata będą koncentrować się na uzyskaniu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Branża morska jest układem bardzo złożonym. Jest dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że takie przedsięwzięcie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne.
05.05.2023

PSE: Przetargi na budowę podmorskiego kabla na Litwę unieważnione

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE poinformował we wtorek o unieważnieniu przetargów na elementy podmorskiego kabla Harmony Link, który ma połączyć Polskę z Litwą. Powodem jest przekroczenie w ofertach budżetu inwestycji.
04.05.2023

Equinor i Polenergia stawiają na aktywne wsparcie budowy farm morskich Bałtyk

– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
28.04.2023

Dania otwiera drzwi dla wodoru i offshore pierwszym na świecie przetargiem PtX

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) otworzyła przetarg na budowę i obsługę projektów Power-to-X z datą końcową wyznaczoną na 1 września.
24.04.2023

Transformacja energetyczna to przyszłość, ale i wyzwanie biznesowe stojące przed branżą gazowniczą [WIDEO]

Transformacja energetyczna jest konieczna, aby uniezależnić rynek paliw, w tym gazowy, od czynników zewnętrznych. Musi być jednak wprowadzana w sposób zrównoważony i taki, który zaakceptują wszyscy udziałowcy tego rynku - tego zdania są uczestnicy konferencji „Nowe Technologie dla multienergetyki”.
22.04.2023

PSG - gotowi na biometan

Polska Spółka Gazownictwa podczas XII Targów Techniki EXPO-GAS w Kielcach zadeklarowała gotowość do przesyłu biometanu swoją siecią. O roli PSG w transformacji energetycznej kraju mówił prezes Robert Więckowski podczas panelu „Energia dla gospodarki” organizowanego w ramach jubileuszowej konferencji „Nowe technologie dla multienergetyki”.
21.04.2023

Wiceminister klimatu: rozwój sektora magazynowania gazu jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego

Rozwój sektora magazynowania gazu ziemnego jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju - powiedział w środę wiceminister klimatu Piotr Dziadzio podczas XII Targów Techniki Grzewczej EXPO-GAS. Jak ocenił, bez gazownictwa transformacja energetyczna się nie odbędzie.
19.04.2023

Misja polskich spółek z branży energii wiatrowej na targi Wind Europe w Kopenhadze

Podczas tegorocznej konferencji i targów branży offshore spodziewany jest mocny akcent polski. Oprócz stoiska współorganizowanego przez Polską Agencję Handlu i Inwestycji (PAIH) oraz PSEW, PAIH zorganizuje trójstronne polsko-norwesko-duńskie seminarium dotyczące potencjału na współpracę w łańcuchu dostaw, a także spotkania B2B.
19.04.2023

Licealiści w ramach nagrody zdobytej na targach kariery odwiedzili siedzibę Eko-Konsult

Podczas targów kariery Edu Offshore Wind 2023, które odbyły się 14 i 15 marca w AmberExpo w Gdańsku młodzież mogła dowiedzieć się o perspektywach i tajnikach pracy w rozwijającej się branży offshore wind. Na targach uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli nie tylko zapoznać się z ofertą praktyk, staży i późniejszej pracy w firmach z sektora, ale także wziąć udział w konkursach. Licealiści, którzy wygrali turbinę wiatrową wydrukowaną na drukarce 3D, odwiedzili siedzibę Eko-Konsult w celu odebrania nagrody i nie tylko.
18.04.2023

Rola OZE w powojennej odbudowie Ukrainy

Memorandum podsumowujące dyskusję w ramach III okrągłego stołu Forum Energii i Klimatu ZPP, poświęconego energetyce ukraińskiej i realizowanego w ramach projektu EUROPE-POLAND-UKRAINE REBUILT TOGETHER 2023, we współpracy z Ambasadą Ukrainy w Polsce.
17.04.2023

Minister rozwoju przedłużył zarząd przymusowy w Novatek Green Energy; ma to związek z przetargiem na aktywa firmy

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przedłużył o kolejne 6 miesięcy okres, na który został ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy w Novatek Green Energy - podał w poniedziałek resort rozwoju wskazując, że ma to związek z ogłoszonym przetargiem na aktywa firmy.
03.04.2023

KONGRES MOVE: Polski przemysł motoryzacyjny musi zachować konkurencyjność

Najwięksi uczestnicy procesu transformacji na elektromobilność w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 - International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Producenci podkreślali, że do osiągnięcia sukcesu zeroemisyjności niezbędna jest tania i czysta energia oraz dostęp do energii odnawialnej. W rozmowach ze stroną rządową mówiono także o konieczności wprowadzenia programów wsparcia i specjalnych rozwiązań, po to, aby zachować konkurencyjność sektora przemysłu motoryzacyjnego.
03.04.2023

Baltexpo Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje 2023. Najważniejsze wydarzenie morskie w Europie Środkowo-Wschodniej już wkrótce!

10-12 października 2023 roku w AmberExpo w Gdańsku odbędą się najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej targi morskie – Baltexpo. Wydarzenie to skupia w jednym miejscu przedstawicieli przemysłu okrętowego, stoczni, portów i terminali, a także offshore z energetyką wiatrową. Nie zabraknie również salonu militarnego Balt-Military-Expo! To unikalne połączenie merytorycznych dyskusji prowadzonych przez światowej klasy prelegentów, przestrzeni dla biznesu i nawiązywania kluczowych dla rozwoju kontaktów handlowych.
31.03.2023

Zyska: musimy walczyć o zachowanie silnej pozycji polskiego przemysłu motoryzacyjnego

Musimy walczyć o zachowanie silnej pozycji polskiego przemysłu motoryzacyjnego, by firmy produkujące w Polsce nie przeniosły się w inne miejsce - mówił w czwartek w Poznaniu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas kongresu MOVE – International Mobility Congress 2023.
31.03.2023

23 miliardy euro od TenneT na 22 GW połączeń sieciowych dla offshore na Morzu Północnym

Holendersko-niemiecki operator systemu przesyłowego (OSP) TenneT podpisał z trzema konsorcjami wieloletnie umowy na dostawę jedenastu połączeń sieciowych o mocy 2 GW każdy w rejonie Morza Północnego, które docelowo połączą niemieckie i holenderskie morskie farmy wiatrowe z ich sieciami na lądzie.
30.03.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
28.03.2023

Kongres Move: dyskusje o e-mobility z walką o utrzymanie polskich fabryk w tle

Czy producenci samochodów utrzymają swoje inwestycje w Polsce, jak finansować e-mobility, jakie wyzwania związane z rewolucją nisko i zero emisyjną stoją przed polską energetyką, co z zieloną energią dla produkcji – to tylko część pytań, na które odpowiedzą eksperci podczas tegorocznego kongresu MOVE. Wyzwania motoryzacyjne do roku 2035, elektryfikacja ciężkiego transportu drogowego oraz mobilność w kontekście zeroemisyjnego celu na 2035 rok dla miast i mieszkańców – to główne tematy tegorocznego kongresu.
28.03.2023

Co kręci młodych w branży offshore wind? [WIDEO]

Wciąż nie cichną echa po ubiegłotygodniowych targach kariery Edu Offshore Wind. Event okazał się spektakularnym sukcesem. Branża zaintrygowała młodzież szerokim wachlarzem atrakcji związanych z pracą w morskiej energetyce wiatrowej.
23.03.2023

Urząd marszałkowski i Koleje Śląskie zamawiają 25 pociągów

Przetargi dotyczące zamówienia łącznie 25 pociągów dla Kolei Śląskich ogłosiły samorząd woj. śląskiego oraz sam przewoźnik. W prawie opcji zamówienia mogą zostać zwiększone łącznie do 35 pociągów.
22.03.2023

500 MW wodoru z holenderskiego offshore na morzu

Holenderski ogłosił plany wykorzystania energii z MFW do wielkoskalowej produkcji wodoru na morzu.
22.03.2023

Edu Offshore Wind – żeby offshore nie potknął się o brak kadr

Szacuje się, że na samym tylko Pomorzu powstająca morska energetyka wiatrowa wygeneruje w najbliższych latach około 20 tys. miejsc pracy. Byłaby to świetna wiadomość gdyby nie fakt, że rąk do pracy brakuje. Mając na uwadze to, jak ważny dla regionu, ale i całego kraju będzie rodzący się sektor przemysłu, kilka lokalnych instytucji postanowiło już teraz zachęcić młodzież ze szkół średnich, by uwzględniła w swoich perspektywach edukacyjnych i zawodowych morską energetykę wiatrową. Tak powstały pierwsze targi Edu Offshore Wind, któr
20.03.2023

Przyszłość leży w wielofunkcyjnej morskiej energetyce

Holenderskie Centrum Energii Morskiej (DMEC) i partnerzy projektu EU-SCORES (European Scalable Offshore Renewable Energy Sources) zorganizowali niedawno dwudniowe spotkanie z zainteresowanymi stronami na temat wielofunkcyjnych parków energetycznych w Marine Energy Hub w Hadze, podkreślając korzyści płynące z połączenia różnych źródeł energii odnawialnej na morzu w tej samej lokalizacji.
19.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 - zakończone!

Przez dwa dni targowe spotykała się młodzież szkół średnich, studenci, a nawet uczniowie szkół podstawowych z ponad 80 wystawcami I edukacyjnych targów kariery EDU OFFSHORE WIND!
17.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 – pasja do zielonej energetyki [ZDJĘCIA]

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 – to spotkanie ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych) i studentów z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej, wyższych uczelni, instytucji samorządowych, organizacji pracodawców i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
14.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
13.03.2023

Hiconics prezentuje na targach ENEX najnowszą generację mieszkaniowych systemów magazynowania energii serii HiEnergy i WISDOM

Hiconics, ekologiczna marka należąca do Midea Industrial Technology, zaprezentowała swoje produkty z zakresu domowych magazynów energii z serii MINERGY, HiEnergy i WISDOM na targach ENEX, które odbyły się w Kielcach 8 marca 2023 r. Na wystawie zaprezentowano trójfazowe i jednofazowe rozwiązania nowej generacji domowych magazynów energii Hiconics z serii HiEnergy.
10.03.2023

Wiceminister klimatu: Przez inwestycje w OZE rozwinęliśmy energetykę prosumencką

Poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) rozwinęliśmy w kraju energetykę prosumencką – mówił w środę podczas targów ENEX wiceminister klimatu Piotr Dziadzio. Dodał, że w transformacji energetycznej kluczowe jest mądre zarządzenie zasobami i środowiskiem.
08.03.2023

Rolls-Royce zaprezentował technologię budowy małych elektrowni SMR

Technologię budowy małych elektrowni SMR zaprezentowali w środę w Kielcach przedstawiciele firmy Rolls-Royce SMR. Brytyjski koncern przy wdrażaniu technologii w Polsce zamierza współpracować ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria.
08.03.2023

Tigo Energy zaprezentuje zintegrowane rozwiązanie do produkcji i magazynowania energii słonecznej, które trafi na polski rynek podczas targów ENEX

Po debiucie we Włoszech, w Niemczech, Czechach i Hiszpanii Tigo wprowadza w Polsce rozwiązanie Energy Intelligence (EI) Residential, zapewniając szybkie, elastyczne i niezawodne wytwarzanie energii słonecznej wraz z jej magazynowaniem.
07.03.2023

3Bird zaprasza na targi EDU OFFSHORE WIND 14-15 marca w Gdańsku

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich oraz studentów będzie mogło spotkać się z ponad 70 wystawcami z czołowych firm sektora morskiej energetyki wiatrowej, w tym 3Bird Systems.
04.03.2023

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze - Elia powierza DEME-Jan de Nul wykonanie projektu u wybrzeży Belgii

Ta sztuczna wyspa (45 km od wybrzeża) będzie stanowić kluczowe ogniwo w lokalnym systemie zaopatrzenia w energię. Otworzy ona przyszłą strefę wiatrową Księżnej Elżbiety (3,5 GW) i połączy kraj z Wielką Brytanią i Danią poprzez dodatkowe interkonektory (projekty Nautilus i TritonLink).
28.02.2023

Polska i Niderlandy – połączeni przez nadmorski wiatr [GALERIA]

Pod koniec lutego do Gdańska przybyła silna ekipa firm z Niderlandów by wykorzystując swoje doświadczenie i możliwości w morskiej energetyce wiatrowej znaleźć potencjalnych partnerów do realizacji wspólnych projektów.
28.02.2023

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
27.02.2023

Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime DNV: Dekarbonizacja wymaga partnerstwa

Postęp w dekarbonizacji jest godny uznania, ale należy go przyspieszyć. Armatorzy muszą współpracować z innymi branżami i zainteresowanymi stronami, jeśli oczekujemy osiągnięcia bardziej ambitnych celów dekarbonizacji – podkreśla Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime, DNV w rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping.
20.02.2023

Energa: 6 przetargów na techniczną obsługę odbiorców

Energa-Operator dynamicznie zwiększa liczbę liczników zdalnego odczytu zamontowanych w swojej sieci. Ich liczba przekroczyła już ponad 2 miliony. Spółka właśnie ogłosiła sześć przetargów na techniczną obsługę urządzeń pomiarowych w każdym ze swoich oddziałów.
15.02.2023

Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim

Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) ogłosiła rozpoczęcie postępowań dotyczących nowych obszarów dla morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyckim. Szacuje się, że w ten sposób powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 7 GW.
14.02.2023

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
07.02.2023

PGE rozstrzygnęła postępowania przetargowe w ramach LTE 450 na sieci CORE i RAN [WIDEO]

PGE Systemy, spółka z Grupy PGE, wybrała wykonawcę na realizację środowiska produkcyjnego i testowego sieci rdzeniowej CORE oraz komponentów sieci radiowej RAN w ramach budowy sieci łączności dla energetyki LTE450.
03.02.2023

Wielomiliardowe inwestycje w porty mają zwiększyć ich możliwości rozwoju i bezpieczeństwo energetyczne [WIDEO]

– Nie możemy zatrzymywać inwestycji w polskich portach, bo to jest ich pięć minut – podkreśla wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak podkreśla, ubiegły rok po raz kolejny z rzędu okazał się dla morskich portów rekordowy pod względem przeładunków i bez większych problemów poradziły sobie one z przeładunkiem importowanego do Polski węgla i innych surowców. W kolejnych latach ich rozwój będą warunkować dalsze inwestycje, których wartość też jest obecnie rekordowa.
24.01.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie jest projekt BC-Wind

W ramach nowego cyklu artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podsumowujemy dotychczasowe postępy w realizacji poszczególnych projektów farm wiatrowych. Jednym z nich to projekt BC-Wind, realizowany przez spółkę Ocean Winds (OW). Co udało się dotychczas zrealizować inwestorowi? Już dziś zapraszamy do śledzenia cyklu na łamach GospodarkaMorska.pl.
23.01.2023

Eksperci: liczba samochodów z napędem elektrycznym wzrosła w 2022 o 26 349 sztuk

Pod koniec grudnia 2022 r. po polskich drogach jeździło 61 570 elektrycznych samochodów osobowych. Ich liczba zwiększyła się w 2022 r. o 26 349 sztuk, czyli o 33 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności opracowanego przez PZPM i PSPA.
12.01.2023

Kluczowe decyzje i kamienie milowe – PGE podsumowuje rok w offshore

Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku.
20.12.2022

Jackery pokaże nowe modele urządzeń na targach CES 2023

Jackery, światowy lider w dziedzinie innowacyjnych przenośnych stacji zasilania i ekologicznych rozwiązań energetycznych do stosowania na zewnątrz, ogłosił, że zabierze linię swoich nagradzanych produktów koncepcyjnych i dwa generatory słoneczne z rodziny Pro na targi CES 2023, najbardziej wpływowe wydarzenie technologiczne na świecie i największe targi elektroniki konsumenckiej w USA, które odbędą się w dniach 5-8 stycznia 2023 r. w Las Vegas.
16.12.2022

Kobiety Zielonej Gospodarki – Magdalena Adamkiewicz, PreZero

Sektor gospodarowania odpadami od wielu lat jest postrzegany, jako "męska branża". Do rozmowy zaprosiłam ekspertkę, Wiceprezes Zarządu PreZero Service Północ Magdalenę Adamkiewicz - która od 20 lat pokazuje jak wiele kobiety mogą zdziałać w tym dynamicznym sektorze.
02.12.2022

Baltic Power ogłasza przetarg na inżyniera kontraktu

Rozpisano przetarg na świadczenie usług inżyniera kontraktu przy budowie projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1200 MW realizowanego przez PKN Orlen i Northland Power.
01.12.2022

Seatech Engineering: jesteśmy gotowi projektować statki dla polskiego offshore wind [WYWIAD]

Polska część Bałtyku weszła w czynną fazę realizacji zagospodarowania jej pod morskie farmy wiatrowe. Aktualnie złożonych jest ponad 137 wniosków. Realizacja związana z pierwszym etapem budowy farm wiatrowych jest na wysokim poziomie zaawansowania – organizowane są przetargi, spotkania z dostawcami, składanie łańcuchów dostaw. W tym momencie należy zadać kluczowe pytanie, kto i w jaki sposób dostarczy elementy do budowy tych farm, ile i jakie jednostki będą niezbędne do tego procesu, który przyczyni się do zielonej transformacji
29.11.2022

Rośnie zainteresowanie morską energetyka wiatrową w Finlandii

Fińskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (FWPA) informuje, że projekty offshore wind w Finlandii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie deweloperzy planują rozwój elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 13,5 GW. W realizacji pozostają projekty o mocy 3,2 GW.
21.11.2022

W przyszłym roku Brazylia organizuje pierwsze przetargi dla offshore wind

Ameryka Południowa znajduje się coraz częściej w centrum zainteresowania globalnych inwestorów działających w morskiej energetyce wiatrowej. Takie kraje jak Brazylia chcą wykorzystać szanse płynące z rozwoju offshore wind na wodach oceanu. W przyszłym roku w tym kraju zostanie przeprowadzone pierwsze postępowania przetargowe dla wyznaczonych lokalizacji.
12.11.2022

Terminal instalacyjny offshore w Świnoujściu – szczegóły inwestycji

Podczas konferencji prasowej zwołanej w Porcie Szczecin 9 listopada, wiceminister Marek Gróbarczyk oraz prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś przedstawili szczegóły budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, jaki wybuduje Orlen.
09.11.2022

Power-to-X coraz bliżej, Ørsted i CIP współpracują przy budowie 5,2 GW morskich farm wiatrowych w Danii

Ørsted i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) nawiązują partnerstwo w celu realizacji czterech dużych projektów morskich farm wiatrowych, na duńskich wodach w ramach programu "open door". Projekty te mają uwzględniać możliwości Power-to-X i być budowane przed lub równolegle z projektami wybranymi w przetargach rządowych.
26.10.2022

Radni zaniepokojeni skutkami kryzysu energetycznego

Rada Miasta Częstochowy przyjęła stanowisko w sprawie bezpieczeństwa energetycznego. Radni wyrazili w nim m.in. "głębokie zaniepokojenie skutkami kryzysu energetycznego, które dotykają mieszkańców oraz funkcjonujące w Częstochowie podmioty gospodarcze".
25.10.2022

PGE wybuduje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 15 MW

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę trzech sąsiadujących ze sobą farm fotowoltaicznych PV Żółtańce 1, PV Żółtańce 2 i PV Żółtańce 3. Instalacje o łącznej mocy 15 MW powstaną na wydzierżawionych przez spółkę 18 ha gruntów znajdujących się w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie.
25.10.2022

Dzień Kariery Offshore 2022 – Catch the big fish!

Zbliża się pierwsza edycja Dnia Kariery Offshore na Politechnice Gdańskiej. To świetna okazja, by porozmawiać z przedstawicielami firm działających w sektorze odnawialnych źródeł energii, ale i ważny krok w wyborze ścieżki kariery. Zapraszamy studentów i absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką morskiej energetyki wiatrowej, które chcą budować zawodową karierę w jednym z najszybciej rozwijających się obecnie sektorów energetyki w Europie.
15.10.2022

Debiut polskiego elektrycznego autobusu od ARP E-Vehicles podczas targów Transexpo

Polska spółka ARP E-Vehicles zaprezentowała w Kielcach swój najnowszy elektryczny autobus Pilea 12E. Debiut miał miejsce podczas XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, które w środę rozpoczęły się w kieleckim ośrodku wystawienniczym.
12.10.2022

Solaris na Transexpo 2022 prezentuje najnowsze rozwiązania bateryjne

Podczas XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, odbywających się w dniach 12-14 października 2022 w Kielcach, firma Solaris Bus & Coach prezentuje dwa pojazdy elektryczne. Jednym z nich jest flagowy model elektryczny producenta – Urbino 12 electric, drugim przegubowe Urbino 18,75 electric wyposażone w baterie nowej generacji o bardzo dużych pojemnościach.
12.10.2022

PSE szukają biur projektów do umowy ramowej

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły przetarg, w ramach którego poszukują firm zajmujących się wykonywaniem projektów budowalnych dla infrastruktury przesyłowej, opracowaniem studiów wykonalności oraz pozyskiwaniem pozwoleń na budowę. Szacunkowa wartość zamówienia to ponad 14 mln zł.
11.10.2022

Trzy dni dyskusji o odpadach podczas POLECO 2022

Jak powinien być zbudowany system gospodarki odpadami, aby osiągać najlepsze wyniki? Jakie dobre praktyki w tym zakresie sprawnie funkcjonują w naszym kraju? Na czym polega holistyczne zarządzanie odpadami? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy wydarzenia towarzyszącego targom POLECO, które w tym roku odbędą się w dniach 19-21 października.
09.10.2022

Belgia zaprezentowała projekt wyspy energetycznej

Operator systemu przesyłowego Elia zaprezentował projekt pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej, która miałaby powstanie na wodach Morza Północnego.
05.10.2022

Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego 2022 – dawna formuła, nowe problemy

Aż trudno uwierzyć, że od ostatniej edycji „szczytu branży motoryzacyjnej” zorganizowanej w formule bezpośredniego spotkania, miną wkrótce trzy lata. Obecne prognozy pozwalają myśleć, że tegoroczne wydarzenie będzie powrotem do tej formuły. Uczestnicy znów spotkają się w hotelu Sound Garden, by wziąć udział w sesjach tematycznych i debatach. Bogatsi o nowe doświadczenia i mierzący się z nowymi problemami.
30.09.2022

Gdańsk: Nie wpłynęła żadna oferta w przetargu na dostawę energii elektrycznej na 2023 r.

Nie wpłynęła żadna oferta w przetargu metropolitalnej grupy zakupowej ws. dostaw energii na 2023 r. – poinformowała w czwartek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Na piątek zwołano sztab kryzysowy dot. dostaw energii i ciepła dla miasta Gdańska.
29.09.2022

Kraków wyleasinguje 96 samochodów elektrycznych dla swoich spółek i jednostek organizacyjnych

Gmina Kraków zamierza pozyskać w najmie długoterminowym 96 samochodów elektrycznych dla swoich spółek i jednostek organizacyjnych. Postępowanie w tej sprawie ogłosił Krakowski Holding Komunalny SA, który jest liderem grupy zakupowej.
26.09.2022

Dania pracuje nad pierwszym na świecie przetargiem Power-to-X

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) pracuje nad pierwszym przetargiem Power-to-X (PtX) w Danii i wkrótce zorganizuje spotkanie z interesariuszami w celu omówienia harmonogramu i ram postępowania przetargowego. Ponadto, po utworzeniu grupy zadaniowej PtX, DEA utworzyła również sekretariat do spraw Power-to-X.
24.09.2022

POLECO – spotkania w dobrym klimacie

Zróżnicowana ekspozycja, którą tworzą kluczowe firmy branży oraz bogaty program wydarzeń odpowiadający aktualnym wyzwaniom rynku, co roku przyciągają na targi POLECO wystawców i zwiedzających z Polski i zagranicy. Sektor ochrony klimatu czeka na targi w Poznaniu, które w tym roku odbędą się w terminie 19-21 października.
20.09.2022

Bazylia sterowana aplikacją!

Świeże i zdrowe warzywa z domowego ogródka dostępne przez cały rok – taką korzyścią francuska marka Véritable chce przekonać klientów do inteligentnej doniczki, prezentowanej na targach IFA w Berlinie. Urządzenie ma zapewnić roślinom optymalne warunki od wysiewu do wydania owoców. Domowym ogródkiem można sterować zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej. Choć urządzenia tego typu są już dostępne na rynku, to innowacją jest wersja stworzona w całości z materiałów pochodzących z recyklingu.
13.09.2022

Wałcz i Szczecinek z umowami na zakup elektrycznych autobusów

Wałcz kupi pierwszych osiem elektrycznych autobusów, a Szczecinek kolejnych pięć w ramach realizowanego przez NFOŚiGW programu finansowego wsparcia „Zielony Transport Publiczny”. W piątek w Koszalinie w delegaturze urzędu wojewódzkiego podpisano stosowne umowy.
12.09.2022

Sieć Badawcza Łukasiewicz: jest umowa na produkcję innowacyjnego poduszkowca

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa podpisał umowę na produkcję komercyjną innowacyjnego poduszkowca. Pojazd ma lepsze możliwości poruszania się niż inne tego typu konstrukcje – może być wykorzystywany m.in. przez straż graniczną, policję wodną i wojsko.
09.09.2022

Norweskie doświadczenia mogą wesprzeć budowę offshore wind w pomorskim

Ponad 28 gigawatów potencjalnej mocy wyprodukowanej przez farmy wiatrowe, inwestycje warte nawet 30 mld euro i liberalne prawo – polska branża offshore wind stanie się w najbliższych latach jedną z najważniejszych w Europie. Odbywające się w Stavanger międzynarodowe targi Offshore Northern Seas (ONS) są okazją do pozyskania doświadczonych partnerów w realizacji tego celu. Istotnym punktem programu wydarzenia był panel dyskusyjny „Strong winds towards Polish-Norwegian Offshore cooperation” zorganizowany przez Invest in Pomerania,
01.09.2022

MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Kwestia local content w odniesieniu do Polskich Morskich Farm Wiatrowych stała się ostatnio przedmiotem wielu dyskusji i obaw w szeroko rozumianym środowisku gospodarki morskiej. W poniższej publikacji przybliżę ten problem od strony prawnej.
30.08.2022

Samorządy boleśnie odczuwają wzrost cen energii. Rośnie zainteresowanie inwestycjami w modernizację oświetlenia i budynków

W samorządach koszty energii elektrycznej odpowiadają za ok. 60 proc. ogólnych kosztów. Kilkusetprocentowe wzrosty cen mocno uderzają więc w budżety gmin. Aby nie przerzucać w całości tych kosztów na mieszkańców i podwyżki różnego rodzaju usług, coraz więcej samorządów szuka oszczędności. Część decyduje się na gaszenie oświetlenia ulicznego nocami, inne inwestują w jego modernizację. Wymiana lamp na LED-owe i zintegrowanie ich z inteligentnymi systemami zarządzania mogą przynieść ok. 30–40 proc. oszczędności. Coraz więcej jest ta
30.08.2022

PERN planuje budowę instalacji fotowoltaicznych w kolejnych bazach paliw

PERN planuje budowę trzech mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp każda w dwóch kolejnych swych bazach paliw, w Rejowcu i Emilianowie. W ramach ogłoszonego przez spółkę postępowania w tej sprawie, oferty można składać do 25 sierpnia.
12.08.2022

Ecoflow zaprezentuje nową przenośną stację zasilania DELTA 2 podczas targów IFA 2022

EcoFlow, firma tworząca ekologiczne rozwiązania energetyczne, ogłosiła dzisiaj, że weźmie udział w targach IFA 2022, które odbędą się w dniach 2-6 września w Berlinie. Podczas wydarzenia EcoFlow po raz pierwszy zaprezentuje EcoFlow DELTA 2 – najnowszą przełomową pozycję w jej katalogu przenośnych stacji zasilania do użytku rodzinnego.
10.08.2022

PGE Energia Odnawialna wyłoniła wykonawców pięciu nowych inwestycji fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, rozstrzygnęła przetargi na budowę pięciu kolejnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 17 MW. Nowe instalacje PV powstaną w województwach wielkopolskim i lubuskim.
02.08.2022

PSE: 2,7 mld zł na aparaturę i urządzenia do rozwoju sieci przesyłowej najwyższych napięć

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. rozwijają program dostaw inwestorskich, w ramach którego zakupiona zostanie aparatura i urządzenia niezbędne do rozbudowy i eksploatacji sieci przesyłowej najwyższych napięć. Spółka prowadzi lub przygotowuje w tym celu aż 25 postępowań przetargowych, w ramach których planuje wydać około 2,7 mld zł.
22.07.2022

Polski Pawilon na WindEnergy Hamburg 27-30 września 2022

Już we wrześniu odbędą się dwa największe, światowe wydarzenia dla przemysłu wiatrowego – i to w jednym miejscu! Niemiecki Hamburg będzie gospodarzem targów Expo oraz Kongresu WindEnergy. Nie zabraknie tam także polskich przedstawicieli branży wiatrowej, których na wspólnym stoisku zaprezentuje PSEW.
19.07.2022

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

Polska i Norwegia mają ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej, a długa historia współpracy polsko-norweskiej w sektorze morskim powinna być doskonałą podwaliną wspólnych projektów w branży przyszłości. O tym, gdzie i jak oba kraje uzupełniają się w łańcuchu wartości offshore, oraz w jaki sposób rozwijać biznes, będzie mowa na przełomie sierpnia i września podczas Offshore Northern Seas (ONS) w norweskiej stolicy ropy i gazu - Stavanger.
08.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Sprytna (przetargowa) pułapka elektromobilności! [WYWIAD]

Firmy ubiegające się dziś o zamówienia publiczne nie zdają sobie sprawy, że muszą mieć pojazdy elektryczne lub na gaz ziemny. Tymczasem od początku 2022 r. gminy i powiaty liczące więcej niż 50 tys. mieszkańców, jak również województwa (jednostki samorządu terytorialnego) mogą powierzać określone zamówienia publiczne wyłącznie firmom, które skierują do realizacji tych zamówień co najmniej 10% pojazdów elektrycznych lub pojazdów napędzanych gazem ziemnym.
22.06.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce. O realizowanej farmie wiatrowej, budowaniu łańcu
21.06.2022

W Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce

Za nami pierwszy dzień V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się dzisiaj ponad 30 paneli. Dwudniowe wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który przywitał uczestników tegorocznej edycji Forum.
21.06.2022

Bezpieczeństwo, energetyka, gospodarka morska – tematami Forum Wizja Rozwoju

Dzisiaj rozpoczęła się, piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20-21 czerwca 2022 r. w Gdyni. Wiodącymi tematami największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce będą bezpieczeństwo, energetyka i gospodarka morska, ale także troska o tożsamość i rozwój społeczności lokalnych.
20.06.2022

Moduł z serii Jolywood Solar Niwa w centrum uwagi na Targach Genera jako najlepszy polikrystaliczny moduł solarny

Genera 2022 - Targi Energetyki i Środowiska - jedna z największych komercyjnych platform przemysłu czystej energii, odbyła się w dniach 14-16 czerwca. 25. jubileuszowa edycja Targów zgromadziła licznych producentów wystawiających swoje najnowsze produkty.
17.06.2022

Chiński Szantung chce rozwijać morską fotowoltaikę

Shandong, wschodnia prowincja Chin położona nad Morzem Żółtym, ogłosiła przetarg na realizację 10 pływających morskich projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 11,25 GW do 2025 roku. To kolejne przetargi uruchamiane w Chinach, mające na celu przyspieszenie rozwoju OZE. W 2022 roku Państwo Środka najprawdopodobniej odnotuje rekordowy przyrost PV. Postępowanie antydumpingowe w USA zwiększa napięcia w branży, także w Chinach.
16.06.2022

PGE wybuduje dwanaście nowych farm fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna przyspiesza program budowy nowych inwestycji fotowoltaicznych. Spółka podpisała umowy na realizację kolejnych dwunastu jednomegawatowych projektów. Instalacje PV powstaną na Podlasiu, Mazowszu, Podkarpaciu oraz w województwach: łódzkim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.
13.06.2022

Solaris z dwoma bezemisyjnymi autobusami na targach European Mobility Expo w Paryżu

Podczas Międzynarodowych Targów European Mobility Expo, odbywających się w dniach 7-9 czerwca 2022 w Paryżu, firma Solaris Bus & Coach prezentuje dwa autobusy zeroemisyjne. Jeden z wystawianych pojazdów to najbardziej zaawansowany technicznie autobus producenta – wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen. Drugim autobusem jest najnowszy produkt w portfolio Solarisa – bateryjny Urbino 9 LE electric. Dziewięciometrowy model został również zgłoszony do nagrody za innowacje w transporcie publicznym.
07.06.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.