Wynik wyszukiwania - " Rosja " - Wiadomości

Enerhoatom: nie jesteśmy już zależni od rosyjskich technologii jądrowych

Ukraina nie jest już zależna od rosyjskich technologii jądrowych i paliwa jądrowego; wcześniej Rosja zawsze wykorzystywała ten czynnik, zwłaszcza dostawy paliwa, by szantażować Ukrainę i wywierać na nas presję - oświadczył Petro Kotin, prezes ukraińskiego państwowego koncernu Enerhoatom.
13.03.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Co za dużo to niezdrowo. Nadmiar LNG problemem sektora energetycznego?

Konflikt ukraińsko-rosyjski przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym. Beneficjentem takiego stanu rzeczy stało się globalne LNG, w którym to branży liderzy eksportu znacząco umocnili swoją pozycję, zaś kraje importujące zwiększyły potencjał mocy przerobowych potrzebnych do magazynowania gazu.
08.01.2024

Eksport rosyjskiego gazu do Europy rurociągami spadł w 2023 roku o ponad 55 proc.

Dostawy rurociągami gazu ziemnego do Europy, wykonywane przez rosyjski koncern Gazprom, spadły w zeszłym roku o 55,6 proc. do 28,3 mld metrów sześciennych – wynika z szacunków agencji Reutera.
03.01.2024

Globalna rozbudowa gazociągów. Aż 80 procent buduje Azja

Mimo transformacji energetycznej i wzrostu udziału zielonej energii w globalnym mixie energetycznym, paliwa kopalne nieprędko odejdą do lamusa. Na całym świecie gwałtowny rozwoju odnotowuje sektor gazociągowy, zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i w Stanach Zjednoczonych, zaś spore nadzieje z gazem wiąże Ameryka Południowa.
25.12.2023

COP2. Wysłannik ChRL: nie ma szans na sukces COP28 bez rozwiązania w sprawie paliw kopalnych

Chiński wysłannik ds. klimatu Xie Zhenhua powiedział w sobotę, że jest postęp w złożonych negocjacjach COP28 w sprawie odejścia od paliw kopalnych, jednak podkreślił, iż nie ma szans na sukces szczytu w Dubaju bez rozwiązania w tej sprawie.
09.12.2023

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Pokazuje ono, że doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych z tym wyrzeczeń.
16.10.2023

Minister Moskwa: Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski; jesteśmy dobrze przygotowani na zimę, mamy pełne magazyny gazu i węgla – powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa w siedzibie OECD w Paryżu. Szefowa resortu dodała, że Polska jest w pakcie atomowym z Francją, ale nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie drugiej lokalizacji elektrowni atomowej w naszym kraju.
29.09.2023

Wojna z Rosją dewastuje ukraińskie czarnoziemy, jedne z najżyźniejszych gleb świata

Wojna z Rosją oznacza nie tylko zniszczenia miejscowości oraz śmierć żołnierzy i cywilów, ale także dewastację naszych czarnoziemów, czyli jednych z najżyźniejszych gleb świata; niewykluczone, że na części gruntów rolnych trzeba będzie utworzyć strefy wykluczenia - zaalarmował portal Ukrainska Prawda.
18.08.2023

W Nigrze nadal wrze. Jak na uranowe zamieszanie zareagowały rynki i jakie wnioski warto wyciągnąć – analiza eksperta

Wojskowy przewrót w Nigrze wzbudził niepokój w Unii Europejskiej. Kraj ten w dużej skali zaopatruje europejskie elektrownie atomowe w uran. Przed obliczem kolejnych kłopotów stanęła więc m.in. energetyka jądrowa we Francji, która stanowi ponad 62% całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Nie są to jednak pierwsze problemy francuskiego atomu.
07.08.2023

Premier Estonii: kraje bałtyckie odłączą się od wspólnego z Rosją i Białorusią systemu elektroenergetycznego na początku 2025 r.

Litwa, Łotwa i Estonia odłączą się od wspólnego z Rosją i Białorusią systemu elektroenergetycznego BRELL na początku 2025 roku - poinformowała estońska premier Kaja Kallas, cytowana we wtorek przez telewizję ERR.
19.07.2023

Kryzys energetyczny mało prawdopodobny najbliższej zimy

Podczas gdy wielkość całkowitego importu ropy naftowej i produktów ropopochodnych w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej (Bułgaria, Czechy, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja) wzrosła do rekordowego poziomu 86 mln ton w 2022 r., pomimo rosnących cen światowych, udział Rosji w tym imporcie spadł do 40% z 47% w 2021 r. i średnio 53% w latach 2017-2021.
17.07.2023

Ukraina. Minister: każdy dzień rosyjskiej inwazji to 102 mln euro strat w środowisku naturalnym kraju

Każdy dzień rosyjskiej inwazji przynosi straty w środowisku naturalnym Ukrainy w wysokości 102 mln euro - oświadczył w sobotę ukraiński minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłan Striłec.
08.07.2023

Masowy pomór ryb obwodzie dniepropietrowskim na skutek zniszczenia tamy na Dnieprze

Do masowego pomoru ryb doszło w miejscowości Marjańske w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, padło tam 850 kg ryb - poinformowały w czwartek władze regionu. Marjańske leży nad Zbiornikiem Kachowskim, w którym spada poziom wody po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce.
09.06.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Polsko-ukraińska współpraca w powojennej odbudowie ma dotyczyć nie tylko infrastruktury. Może też przybliżyć jej członkostwo w UE

Według różnych szacunków powojenna odbudowa Ukrainy ma pochłonąć od 410 do 750 mld dol., ale te liczby rosną z każdym dniem działań wojennych. Niezależnie od nakładów, które trzeba będzie ponieść, Ukraina nie zdoła samodzielnie odbudować się po wojnie i będzie potrzebować wsparcia partnerów zagranicznych. Istotną rolę w tym procesie mogą odegrać polskie firmy i samorządy, które – oprócz pomocy w odbudowie infrastruktury – mają zapewnić też know-how i wsparcie we wdrażaniu reform przybliżających członkostwo Ukrainy w UE. Polskie s
07.06.2023

Rosja finansowała grupy "proekologiczne" prowadzące kampanie przeciwko wydobyciu gazu łupkowego w wielu krajach Europy

Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie - bezskutecznie - alarmowali w ostatnich kilkunastu latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup ekologicznych organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu.
30.05.2023

Greenpeace uznana za "niepożądaną" w Rosji; organizacja: to absurdalne

Greenpeace uznała w piątek za absurdalną decyzją o uznaniu jej za "niepożądaną" na terytorium Rosji. Postanowienie Moskwy oznacza, że ta międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się ochroną środowiska, musi całkowicie wynieść się z tego kraju.
22.05.2023

Timmermans: klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego

Ostatnie klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego; walka z nim to nie ideologia a pragmatyzm – powiedział w czwartek w Łodzi wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans podczas rozpoczęcia w Łodzi Samorządowego Kongresu Klimatycznego.
19.05.2023

KE ogłasza pierwszy przetarg na wspólne unijne zakupy gazu

Komisja Europejska wystosowała w środę zaproszenie do międzynarodowych dostawców, by wzięli udział w pierwszym unijnym przetargu na wspólne zakupy gazu o objętości 11,6 mld metrów sześciennych.
11.05.2023

J. Buzek: Europa boryka się z kumulacją kryzysów. Odpowiedzią jest energetyka odnawialna i zacieśnienie współpracy z USA [WIDEO]

Na zmiany wywołane pandemią COVID-19 Europa zareagowała przyspieszoną cyfryzacją. W tej chwili największym wyzwaniem są dla niej zagrożenia związane z wojną w Ukrainie i bezpieczeństwem energetycznym. UE odpowiada na nie m.in. solidarnością i zacieśnieniem współpracy z USA w obszarze energii. Jednocześnie intensyfikuje plany transformacji zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej – wskazuje poseł Parlamentu Europejskiego i były przewodniczący PE, prof. Jerzy Buzek.
09.05.2023

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

– Uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności. Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym – powiedział w czwartek podczas komisji sejmowej Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.
21.04.2023

Rosja opracowała program sabotażu na Morzu Północnym farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych

Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym - podała w środę BBC, przytaczając szczegóły śledztwa, przeprowadzonego przez publicznych nadawców w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.
20.04.2023

Rosyjskie "statki widma" przygotowują sabotaż nordyckiego offshore

Na wodach wokół Danii, Szwecji, Norwegii oraz Finlandii rosyjskie "statki widma" przygotowują możliwe działania sabotażowe wymierzone w morskie elektrownie wiatrowe, podwodne rurociągi i kable energetyczne - ujawniły w środę telewizje publiczne państw nordyckich.
19.04.2023

Polski nie stać na rezygnację z atomu. Niemcy robią błąd [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medi
17.04.2023

Eksperci: szybka budowa SMR może uzupełnić niedobór mocy wytwórczych w energetyce

SMR, czyli małe reaktory atomowe mogą uzupełnić niedobór mocy wytwórczych w energetyce - ocenili eksperci podczas debaty zorganizowanej przez PAP we wtorek. By zapewnić ciepło np. Warszawie wystarczyłyby dwa takie urządzenia.
05.04.2023

Szefowie spółek węglowych do Parlamentu Europejskiego: rozporządzenie metanowe szkodliwe

Szefowie polskich spółek węglowych zaapelowali w rozesłanym we wtorek liście do posłów Parlamentu Europejskiego o przeciwstawienie się próbom przyjęcia projektu tzw. rozporządzenia metanowego w obecnym, jak zaznaczyli, szkodliwym kształcie.
04.04.2023

OPEC+ redukuje wydobycie ropy naftowej

Arabia Saudyjska i inni producenci ropy z OPEC+ zapowiedzieli w niedzielę dobrowolną redukcję wydobycia ropy naftowej od maja do końca 2023 r. Równolegle Rosja zadeklarowała wydłużenie podobnych ograniczeń w tym kraju do końca roku - wynika z informacji podanych przez agencję Reutera.
03.04.2023

Prezes GAZ-SYSTEM: wojna w Ukrainie nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości

Energetyczna integracja Ukrainy i Polski, współpraca gazowa, zielona transformacja, wymiana doświadczeń na temat atomu – to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji E23: PL for UA. W spotkaniu na Stadionie Narodowym wzięli udział przedstawiciele rządu i biznesu obu krajów.
21.03.2023

Emisje przemysłowe tematem unijnej Rady ministrów ds. środowiska

Zmiany dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED), dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych (UWWTD), projekt rozporządzenia ws. opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) oraz proponowane ramy certyfikacji pochłaniania CO2 były głównym tematem unijnej Rady ministrów ds. środowiska, która odbyła się 16 marca 2023 r. w Brukseli. Polska była reprezentowana przez wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego.
17.03.2023

CNN: rosyjscy hakerzy mieli dostęp do sieci sił zbrojnych w Europie, firm transportowych i energetycznych

Hakerzy powiązani z wywiadem wojskowym Rosji próbowali i w niektórych przypadkach udanie zinfiltrowali sieci używane przez siły zbrojne w Europie, firmy transportowe i energetyczne - podała w środę amerykańska stacja CNN, powołując się na dokument Microsoftu. Dotknięte atakiem miało być "mniej niż 15" podmiotów.
16.03.2023

Zaporoska Elektrownia Atomowa odcięta od prądu w efekcie rosyjskich ataków; groźba awarii z "następstwami radiacyjnymi dla całego świata"

W wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę od prądu całkowicie została odcięta Zaporoska Elektrownia Atomowa. Zapasów paliwa dla agregatów, które podtrzymują jej pracę, wystarczy na 10 godzin – poinformował w czwartek rano państwowy koncern Enerhoatom.
09.03.2023

Norwegia obawia się działalności rosyjskiego wywiadu w sektorze energetycznym

W ocenie Norweskiej Służby Policji Bezpieczeństwa (norw. Politiets sikkerhetstjeneste, PST), rosyjskie służby będą stanowiły największe zagrożenie dla Norwegii w 2023 r.
09.03.2023

Rosja próbowała pozyskać informacje o morskich farmach wiatrowych na Morzu Północnym

Międzynarodową opinię publiczną zelektryzowała informacja, że Rosja w ostatnich miesiącach próbowała zdobyć informacje wywiadowcze na temat infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym. Holenderski wywiad wojskowy MIVD poinformował, że chodzi m.in. o morskie farmy wiatrowe.
06.03.2023

Szef Międzynarodowej Agencji Energii: Rosja przegrała bitwę na froncie energetycznym

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol ocenił w sobotę, że Kreml przegrał samodzielnie zainicjowaną bitwę energetyczną i zawyrokował, że rola Rosji w międzynarodowych kwestiach dot. handlu i dystrybucji energii będzie w przyszłości znacznie mniejsza.
05.03.2023

Zakończył się szczyt Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej

4. szczyt ministerialny Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC), który w tym roku odbył się w stolicy Chorwacji – Zagrzebiu, dobiegł końca. W dwudniowych obradach (1-2 marca 2023 r.) uczestniczyli ministrowie państw należących do inicjatywy P-TECC i przedstawiciele największych spółek energetycznych. Polskę reprezentowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
05.03.2023

Moskwa: ponawiam apel o wykluczenie Rosji z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Ponawiam apel o zawieszenie Rosji w prawach członka, a następnie wykluczenie jej z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - oświadczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Stanowczo mówimy trzy razy nie dla: rosyjskiego gazu, paliw i energii jądrowej - dodała.
03.03.2023

Obajtek: Orlen gra w globalnej lidze, jest otwarty na sojusze i kolejne przejęcia

PKN Orlen jest największą firmą w Europie Środkowej i gra w globalnej głównej lidzie. Chce dalej wzmacniać swoją pozycję, jest otwarty na sojusze z partnerami i kolejne przejęcia - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. W 2023 roku przychody grupy mogą sięgnąć 400-500 mld zł.
02.03.2023

Wiatr i słońce zaoszczędziły UE 12 mld euro

Jak wynika z nowego raportu Ember, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost produkcji energii z wiatru i słońca na terenie UE pozwolił uniknąć 12 mld euro wydatków związanych z rosyjskim gazem.
28.02.2023

Wojna na Ukrainie degraduje środowisko naturalne [RAPORT]

Wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody, Małgorzata Golińska oraz Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz przedstawili wyniki raportu dot. wpływu działań wojennych na środowisko przyrodnicze w Ukrainie. Spotkanie odbyło się 17 lutego 2023 r. w Warszawie.
20.02.2023

Raport DISE: oszczędzanie, dywersyfikacja i rozwój OZE to najbliższa przyszłość energetyki w Europie

Dążenie do całkowitego uniezależnienia się od gazu pochodzącego z Rosji, poczynienie jak największych oszczędności w wykorzystywaniu energii, w tym gazu ziemnego, pilna poprawa efektywności energetycznej oraz szybki rozwój energetyki odnawialnej – to rekomendacje zawarte w przygotowanym przez DISE raporcie „Gaz zakładnikiem geopolityki. Wykorzystanie gazu ziemnego na cele energetyczne w Unii Europejskiej w aspekcie oddziaływania czynników geopolitycznych”, który miał swoja premierę w Centrum Prasowym PAP.
24.01.2023

Kanada. Firmy surowcowe nie mogą lekceważyć praw Indian

Bez zgody Indian coraz częściej niemożliwe staje się wydobycie surowców w Kanadzie. Indianie zawierają kolejne precedensowe porozumienia, które od ich zgody uzależniają duże projekty wydobywcze, a gwarancje dla swoich praw znajdują w stuletnich traktatach.
21.01.2023

Rosyjscy hakerzy atakowali trzy laboratoria jądrowe w USA

Rosyjska grupa hakerska znana pod nazwą Cold River zaatakowała latem 2022 r. trzy laboratoria nuklearne w USA - podała w piątek agencja Reutera powołując się na dane internetowe i opinie ekspertów. Nie jest jasne, jaki skutek odniosły próby cyberataków.
08.01.2023

Mołdawia otrzymała od USA 30 mln USD pomocy na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego

Mołdawia otrzymała od Stanów Zjednoczonych 30 mln dolarów tytułem wsparcia bezpieczeństwa energetycznego, m.in. zapewnienia ogrzewania obiektów podczas sezonu zimowego - podały w piątek władze w Kiszyniowie.
06.01.2023

Kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy do Polski nie będzie przedłużany

Jesteśmy po bezpiecznej stronie, jeśli chodzi o dostawy ropy naftowej do Polski - zadeklarowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy nie będzie przedłużany.
29.12.2022

Minister Moskwa: na ograniczenie cen energii wydamy w dwa lata ponad 100 mld zł

Na ograniczenie podwyżek cen energii, tak gazu jak i prądu, wydamy w ciągu dwóch lat w sumie ponad 100 mld zł – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że dzięki działaniom rządu rachunki za prąd będą przynajmniej o kilkaset złotych niższe, niż mogłyby być.
29.12.2022

Ukraina potrzebuje 50 milionów żarówek LED, aby złagodzić niedobory prądu

Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że dostarczy Ukrainie 30 milionów żarówek LED, w odpowiedzi na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o 50 milionów takich żarówek, co znacznie zmniejszy niedobór prądu w kraju.
14.12.2022

W czwartek unijny szczyt w Brukseli; w porządku obrad kryzys energetyczny

W czwartek unijni przywódcy zbiorą się na szczycie w Brukseli. Najważniejsze tematy rozmów to: trwałe wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy, przegląd środków podjętych w celu walki z kryzysem energetycznym i stosunki transatlantyckie.
14.12.2022

Bank centralny: pogorszenie perspektyw gospodarczych kraju z powodu rosyjskich ataków na obiekty energetyczne

Z powodu nasilenia rosyjskich ataków na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej pogorszyły się perspektywy gospodarcze kraju; zarówno wielkość wzrostu ekonomicznego w roku 2022, jak też tempo odbudowy gospodarki w roku 2023 będą mniejsze od oczekiwanych - oznajmiły w czwartek władze Narodowego Banku Ukrainy (banku centralnego).
08.12.2022

Mołdawia. Rozpoczęto przesył gazu ziemnego rurociągiem z rumuńskich Jassów

W sobotę na zachodzie Mołdawii rozpoczęto przesył gazu ziemnego rurociągiem biegnącym z Rumunii. Nowa inwestycja, łącząca rumuńskie Jassy z mołdawskim Ungheni, ma pomóc władzom w Kiszyniowie uniezależnić się od surowca z Rosji.
03.12.2022

IEA: Rosja na zawsze straciła Europę jako największego klienta

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol powiedział we wtorek, podczas konferencji energetycznej w Oslo, że Rosja na zawsze straciła Europę jako największego nabywcę surowców energetycznych.
30.11.2022

Warto wiedzieć, kto jakie miał podejście do spraw energetyki...

Patrząc na to, co się dzieje z energetyką, nie tylko polską, ale w jaki sposób Rosja wykorzystuje energię, warto wiedzieć, kto jakie miał podejście do konkretnych decyzji - ocenił prezydencki minister Andrzej Dera pytany o plan powołania komisji ds. polityki energetycznej.
29.11.2022

Huta AccelorMittal Krzywy Róg wstrzymała wytapianie stali z powodu ograniczeń prądu

Huta ArcelorMittal w Krzywym Rogu, największy zakład metalurgiczny Ukrainy, poinformowała w czwartek, że wstrzymała wytapianie stali i produkcję wyrobów walcowanych ze względu na ograniczenia w dostawach prądu.
24.11.2022

Rada ministrów UE ds. energii: Stanowczy głos Polski za obniżeniem cen energii

"Dziś kluczowa jest kwestia obniżenia ceny na gaz. Tu nie ma pola do dyskusji, czy interpretacji" – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas posiedzenia Rady UE ds. Energii, które odbyło się 24 listopada 2022 r. w Brukseli. W obradach wziął udział również wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
24.11.2022

Prezes PGE: Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa

Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa nie tylko społeczeństwa polskiego, ale również europejskiego, Rosja próbuje przerzucić odpowiedzialność za kryzys energetyczny, który wywołała, napadając na Ukrainę – mówił w Rzeszowie prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
17.11.2022

Ekspert: COP27 - Panie Andrzeju, Pan się nie boi!

Udział Prezydenta Andrzeja Dudy w 27. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu #COP27 okazał się wielkim przypałem.
14.11.2022

Nie będzie tymczasowej zapory na 850-metrowej granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej

850-metrowy odcinek granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej jest właściwie nadzorowany, a system ochrony i zabezpieczenia na tę chwilę są wystarczające - powiedział PAP rzecznik MOSG w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak. Zaznaczył, że w razie potrzeby strażnicy będą reagować adekwatnie do sytuacji.
09.11.2022

Prezydent Duda: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu, a transformacja musi przebiegać w sposób racjonalny i sprawiedliwy – oświadczył w poniedziałek w egipskim Szarm el-Szejk prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że agresja Rosji na Ukrainę uderza w politykę klimatyczną.
07.11.2022

Elektrownia jądrowa w Loviisa wciąż zależna od uranu z Rosji

Fiński koncern państwowy Fortum nadal sprowadza z Rosji paliwo jądrowe do produkcji energii. Zastąpienie rosyjskiego uranu, używanego w elektrowni jądrowej w Loviisa, jest jednak problematyczne; to pierwsza siłownia tego typu w Finlandii, zbudowana ponad 40 lat temu według radzieckiej technologii – pisze w poniedziałek krajowa agencja STT.
07.11.2022

Rosja wysłała do Francji gigantyczny magnes na potrzeby programu jądrowego ITER

Rosja wysłała statkiem do Francji 200-tonowy magnes o średnicy 9 metrów na potrzeby programu jądrowego ITER. Jest to międzynarodowy projekt naukowy, w którym Rosja nie przestała uczestniczyć mimo sankcji nałożonych na ten kraj po inwazji na Ukrainę.
02.11.2022

Guardian: Wielka Brytania prowadzi ćwiczenia na wypadek tygodniowej przerwy w dostawie energii

Brytyjski rząd przeprowadza ćwiczenia, aby poradzić sobie z przerwami w dostawie energii trwającymi do siedmiu dni, które mogą pojawić się w efekcie kryzysu energetycznego - podał w środę dziennik "Guardian".
02.11.2022

Zełenski: Rosja zniszczyła blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej

O zniszczeniu przez Rosję blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej powiadomił Wołodymyr Zełenski we wtorek, podejmując w Kijowie sekretarz UE ds. energii Kadri Simson.
01.11.2022

Ukraina przeprowadziła pierwszą próbę importu energii elektrycznej z krajów UE

W czwartek Ukraina przeprowadziła pierwszą, udaną próbę importu energii elektrycznej ze Słowacji. Współpraca w tym zakresie z krajami UE może pomóc Kijowowi przezwyciężyć skutki rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną - powiadomiła gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
28.10.2022

Rosja zaminowała elektrownię wodą na Dnieprze. Jej wysadzenie oznacza katastrofę

Rosja przygotowuje katastrofę w kachowskiej elektrowni wodnej na Dnieprze, zaminowując zaporę i transformatory - oświadczył w czwartek Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy.
21.10.2022

Minister Anna Moskwa na uroczystości 40-lecia PAA - przyszłość jest w atomie

"Wielu odpowiedzi, na zadawane pytania o bezpieczeństwo jądrowe, dostarcza nam kadra profesjonalistów z PAA, która od czterech dekad dba o bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną mieszkańców Polski" – mówiła minister klimatu Anna Moskwa podczas uroczystości z okazji 40-lecia Polskiej Agencji Atomistyki które odbyło się 17 października 2022 r. w Warszawie.
17.10.2022

Bloomberg: USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium

Po rosyjskich ataki rakietowych na ukraińskie miasta USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium, które długo nie było objęte restrykcjami ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu ciężkiego, budownictwa czy nawet produkcji iPhonów - podaje w środę Bloomberg.
13.10.2022

Prezydent Zełenski na szczycie G7: Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji; trzeba reagować symetrycznie na niszczenie stabilności energetycznej

Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji. Na poziomie G7 i całego naszego demokratycznego świata musimy reagować w sposób symetryczny: gdy Rosja atakuje sektor energetyczny i stabilność energetyczną naszych krajów, my musimy zablokować jej sektor energetyczny przy pomocy sankcji, złamać stabilność rosyjskich dochodów z ropy i gazu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na wtorkowym spotkaniu państw G7.
12.10.2022

Szef MAEA: zabiegamy o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który we wtorek spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
12.10.2022

Prezes Gaz-Systemu w "Pulsie Biznesu": Baltic Pipe ma ochronę w stylu norweskim

Baltic Pipe ma dziś taki sam poziom bezpieczeństwa jak np. infrastruktura morska w Norwegii, czyli w kraju z najdłuższą w Europie historią eksploatacji podwodnych sieci przesyłowych - podkreśla w "Pulsie Biznesu" prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
11.10.2022

Ukraina wstrzymuje eksport energii elektrycznej z powodu ataków Rosji na obiekty energetyczne

Od 11 października Ukraina jest zmuszona do wstrzymania eksportu energii elektrycznej z powodu ataków Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej – powiadomiło w poniedziałek ministerstwo energetyki.
10.10.2022

Premier: zaprezentujemy szczegóły zamrożenia wzrostu cen energii elektrycznej; będą taryfy dla samorządowców i przedsiębiorstw

Zaprezentujemy szczegóły zamrożenia do pewnego poziomu wzrostu cen energii elektrycznej - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Przekazał też, że będą specjalne taryfy dla samorządowców oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Postaramy się zapewnić dużo tańszy prąd - zadeklarował.
06.10.2022

Szczyt UE już dzisiaj. Tematem bezpieczeństwo energetyczne

Głównym tematem dwudniowego szczytu UE w Pradze będą kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym. Poruszone będą też kwestie geopolityczne, w tym nielegalne przyłączenie części Ukrainy do Rosji, których nie uznaje zarówno Polska, jak i cała Unia - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
06.10.2022

Brytyjska branża energetyczna może liczyć na wsparcie MI5, Royal Navy i RAF

Jak informują brytyjskie media, tamtejsze firmy energetyczne analizują bezpieczeństwo platform wiertniczych po doniesieniach związanych z uszkodzonymi gazociągami Nord Stream 1 i 2. Jednostki MI5, Royal Navy i RAF mają udzielić wsparcia przemysłowi w przypadku eskalacji sytuacji w Europie.
05.10.2022

Rusza kampania PKEE przeciwko rosyjskiej dezinformacji w energetyce

Przed zbliżającą się zimą, wychodząc naprzeciw fali rosyjskiej dezinformacji, rusza ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej „Walczymy o Polską Niezależność”.
04.10.2022

Zmiany klimatu wśród najważniejszych tematów rozmów o przyszłości lotnictwa

Dla lotnictwa najważniejszy jest problem zmian klimatu. Polsce zależy na tym, by rozstrzygnięcia środowiskowe brały pod uwagę interesy narodowego przewoźnika – podkreślił w rozmowie z PAP szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.
03.10.2022

Pomorze Zachodnie staje się swoistego rodzaju hubem energetycznym

Dzisiaj Pomorze Zachodnie rzeczywiście staje się w tym wymiarze energetycznym swoistego rodzaju hubem nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział w środę w Radiu Szczecin europoseł PiS Joachim Brudziński.
28.09.2022

Politico o sabotażu na gazociągach Nord Stream: kryzys energetyczny wkracza w niebezpieczną fazę

Jeśli potwierdzą się informacje, że za eksplozjami, które uszkodziły dwa gazociągi Nord Stream stoi Rosji, będzie to oznaczać, że kryzys energetyczny w Europie wkroczył w nową, niebezpieczną fazę; grozi to otwarciem nieoczekiwanego frontu trwającej na Ukrainie wojny - przewiduje brukselski portal Politico.
28.09.2022

TAURON przekonuje firmy do efektywności energetycznej

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona - przekonuje TAURON w kolejnym poradniku skierowanym do biznesu. Nawet o 30 procent może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące ich zużycie – podkreślają eksperci energetycznego lidera w ebooku dla biznesu. Audyt energetyczny i wprowadzone w jego wyniku rozwiązania proefektywnościowe potrafią wygenerować dla firmy znaczą redukcję zużycia energii.
27.09.2022

Minister Anna Moskwa na 66. konferencji generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Polska delegacja, na czele z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą, wzięła udział w otwarciu 66. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która odbyła się 26 września 2022 r. w Wiedniu. Tematem obrad były bezpieczeństwo nuklearne, rozwój energetyki jądrowej oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego, wywołane przez agresję militarną Rosji na Ukrainę.
27.09.2022

Czy Europa jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie bez ropy i gazu z Rosji

Polska podobnie jak pozostałe państwa Unii Europejskiej będzie mierzyć się z wysokimi cenami za prąd i gaz, które dotkną zwłaszcza najuboższe gospodarstwa domowe. Niestety Europa przez lata uzależniała się energetycznie oraz surowcowo od Rosji i aktualnie odczuwa tego konsekwencje. Analitycy EMIS z ISI Emerging Markets Group przyjrzeli się, w jaki sposób sankcje nakładane na Rosję, jednego z największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego, wpłynęły na wahania cen tych surowców.
27.09.2022

Polsko-ukraińskie rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym

Współpraca polsko-ukraińska w sektorze energetycznym i bezpieczeństwa energetycznego w kontekście rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, to główny temat rozmowy minister Anny Moskwy z ministrem energetyki Ukrainy Germanem Galushchenko. Spotkanie odbyło się 19 września 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
21.09.2022

Obajtek: nadchodząca zima będzie ciężka dla Europy

Najbliższa zima będzie ciężka dla Europy i dla Polski. Nie sądzę jednak, aby w polskich domach było zimno - powiedział Wirtualnej Polsce prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Ocenił, że wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną.
21.09.2022

Szwecja transferuje energię po bardzo wysokich cenach "do swoich o wiele mniej zamożnych sąsiadów litewskich przez Morze Bałtyckie"

Musimy mieć odwagę nazywać zło złem, Rosja jest dzisiaj imperium zła i imperium kłamstwa. Kiedy w ukraińskim mieście Izium odkopywane są masowe groby, nikt w Europie nie ma prawa spać spokojnie - mówił w poniedziałek w Bratysławie premier Mateusz Morawiecki.
20.09.2022

Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. Unijne embargo zacznie obowiązywać za niecałe trzy miesiące

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert. Do rozwiązania jest szereg kwestii związanych z transportem surowca i logistyką.
19.09.2022

Światowe media opisują otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
19.09.2022

Czechy. W nadzwyczajnym wystąpieniu telewizyjnym premier zaapelował o oszczędzanie energii

W nadzwyczajnym wystąpieniu telewizyjnym i radiowym w niedzielę wieczorem premier Czech Petr Fiala zaapelował o oszczędzanie energii. Zapewnił, że urzędy państwowe zaczną oszczędności od siebie. Zapewnił, że dzięki wprowadzeniu górnej granicy cen energii kraj poradzi sobie z zimą.
18.09.2022

Nowe oszczędności energii w Europie: Dania i Węgry zmniejszają ogrzewanie pomieszczeń zimą, Włochy skracają sezon grzewczy

Kolejne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie oszczędności energii. Dania i Węgry ograniczają ogrzewanie pomieszczeń zimą, a Włochy dodatkowo skracają sezon grzewczy. W wielu krajach wprowadzono zakazy oświetlania budynków nocą i podświetlania reklam.
18.09.2022

Czechy. Komisarz UE do spraw rolnictwa zapewnia, że nie ma ryzyka braku żywności w Europie

Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział w piątek w Pradze podczas nieformalnego spotkania ministrów rolnictwa UE, że nie ma ryzyka braku żywności w Europie. Ministrowie rozmawiali m.in. o wywozie zboża z Ukrainy.
16.09.2022

Rzecznik rządu: w tym tygodniu przedstawimy rozwiązania pomocowe dla sektora energochłonnego i dla klientów indywidualnych

W tym tygodniu przedstawimy pakiet rozwiązań pomocowych dla sektora energochłonnego, a także dla klientów indywidualnych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jeśli nie przekroczy się pewnego poziomu zużycia energii to będzie się płaciło mniejsze ceny za energię elektryczną - wyjaśnił.
13.09.2022

Ekspert: Przed nami blackout

W czasach wojny i szantażu energetycznego, kiedy Komisja Europejska przedstawia plan walki z kryzysem energetycznym, a Niemcy, nie oglądając się na Komisję Europejską, testują swoje systemy elektroenergetyczne i opóźniają odejście od energetyki jądrowej, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi w Polsat News, że Polska nie ma żadnego planu ograniczeń. Gdy PiS wyłączy zimą prąd, usłyszymy, że to dla naszego dobra.
12.09.2022

Duda: Rosja wywołuje kryzysy żywnościowy i energetyczny, by zmusić świat do zaakceptowania okupacji Ukrainy

Kryzysy energetyczny i żywnościowy są wywoływane przez Rosję z premedytacją; to sposób na zmuszenie świata, by zaakceptował okupację Ukrainy; nie wolno się na to zgodzić - podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w środę z przywódcą Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą. Zwracał przy tym uwagę, że przebijająca się w afrykańskich mediach rosyjska propaganda to kłamstwo.
08.09.2022

Szefowa KE o planie oszczędzania energii: odpowiemy na cyniczne gierki Putina

Komisja Europejska ma gotowy plan oszczędzania energii i odpowiedzi na „cyniczne gierki” prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie gazu - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w wywiadzie dla dziennika „La Stampa” i kilku innych europejskich gazet. Dodała, że wprowadzając limit na ceny gazu z Rosji, można będzie obciąć wpływy do kasy Kremla, przeznaczane na wojnę przeciwko Ukrainie.
07.09.2022

Elon Musk: świat potrzebuje więcej ropy i gazu

Świat potrzebuje teraz więcej ropy i gazu, aby poradzić sobie z niedoborem energii, jednocześnie naciskając na przejście na energię odnawialną, powiedział CEO Tesla Elon Musk.
06.09.2022

Obajtek: rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy

Rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy — ostrzega w rozmowie z Business Insider Polska prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Mówi także o planach dla tworzonego megakoncernu oraz odpowiada krytykom kolejnych przejęć.
06.09.2022

Rosja chce przejąć Zaporoską Elektrownię Atomową, by uniemożliwić Ukrainie eksport energii do UE

Ukraina może pomóc UE złagodzić kryzys energetyczny tej zimy dzięki eksportowi energii elektrycznej i właśnie dlatego Rosja chce przywłaszczyć Zaporoską Elektrownię Atomową – napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.
06.09.2022

Zełenski: Rosja przygotowuje się do uderzenia energetycznego przeciwko Europie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę w wieczornym wystąpieniu wideo, że Rosja przygotowuje się do zdecydowanego uderzenia energetycznego tej zimy przeciwko całej Europie. Dlatego, jego zdaniem, kluczowymi reakcjami Europy powinny być jedność i kolejne sankcje wobec Moskwy.
05.09.2022

Szef Rady Europejskiej: nie możemy czekać ani dnia w kwestii rozwiązania kryzysu energetycznego

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w sobotę, że Komisja Europejska nie powinna czekać do zaplanowanego na 14 września wystąpienia Ursuli von der Leyen w kwestii rozwiązania kryzysu energetycznego i ograniczenia ceny rosyjskiego gazu - pisze "Politico".
05.09.2022

PAA: misja MAEA zweryfikuje stan bezpieczeństwa w Zaporskiej Elektrowni Jądrowej

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej ma duże znaczenie z punktu widzenia celów dozoru jądrowego; pozwoli na niezależną weryfikacje stanu bezpieczeństwa jądrowego, ochrony fizycznej i zabezpieczeń elektrowni - podkreśliła Państwowa Agencja Atomistyki.
31.08.2022

Morawiecki: musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii

Musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii w Europie – mówił we wtorek w Kopenhadze premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że transformacja energetyczna musi iść ręka w rękę z bezpieczeństwem energetycznym.
31.08.2022

Biały Dom: Zaporoska Elektrownia Atomowa powinna zostać tymczasowo wyłączona

Rosja powinna zgodzić się na demilitaryzację terenów wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a sama siłownia powinna zostać poddana kontrolowanemu wyłączeniu - oświadczył w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby. Jak dodał, byłaby to najbezpieczniejsza opcja.
30.08.2022

Szef ukraińskiego Naftohazu: przez deficyt gazu czeka nas najchłodniejsza zima od dekad

Ukraińców prawdopodobnie czeka najchłodniejsza zima od dziesięcioleci, bo wskutek niewystarczającej ilości gazu sezon grzewczy zacznie się później, a skończy wcześniej - ostrzegł w poniedziałek prezes ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.
29.08.2022

Ekspert: Zimą węgla nie będzie!

Zimą węgla nie będzie. Mówi o tym branża: sprzedawcy węgla i liderzy związkowi. Tymczasem rząd plecie androny, żeby ograniczyć panikę na rynku. Problem polega na tym, że panika nie wynika z tego, że na przykład Patryk Białas coś powie, tylko z tego, że węgla na rynku brakuje.
29.08.2022

Kryzys energetyczny w zimie coraz bardziej realny. Trzeba przyspieszyć rozwój OZE i odejść od węgla

Kryzys energetyczny w zimie coraz bardziej realny. IGSPW: Zabraknie od 4 do 6 mln t węgla
29.08.2022

Rosyjski Rosatom dostał pozwolenie na budowę dwóch bloków w elektrowni jądrowej Paks

Rosyjski dostawca technologii jądrowej Rosatom otrzymał pozwolenie na budowę dwóch nowych bloków w węgierskiej elektrowni jądrowej Paks.
26.08.2022

Energetyka wiatrowa to technologia wolności i pokoju

Wojna w Ukrainie zmieniła nasze podejście do życia, bezpieczeństwa energetycznego i niezależności. Szantaż energetyczny, rosnące ceny i krytyczna wizja braku surowców uświadomiły nam, jak istotne i ważne dla pokojowego świata są odnawialne źródła energii. Dziś już każdy zdaje sobie sprawę z kosztów niezależności. „Energetyka wiatrowa oznacza nie tylko niezależność energetyczną, ale jest również technologią pokoju. Być może właśnie dlatego Rosja definiuje rozwój OZE w sąsiednich krajach jako zagrożenie dla jej narodowych interesów
23.08.2022

Prezes PFR: kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę

Kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę. Czas będzie działał na niekorzyść Rosji - powiedział w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z Business Insider prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.
15.08.2022

ONZ - Guterres: uszkodzenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może mieć katastrofalne skutki

Jakiekolwiek uszkodzenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może mieć katastrofalne skutki dla całego regionu, wzywam wojska Rosji i Ukrainy do natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań zbrojnych w jej pobliżu i demilitaryzacji obiektu - zaapelował w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
12.08.2022

Kuźmiuk: w związku ze wzrostem cen energii konieczne jest przemyślenie polityki klimatycznej UE

W związku z gwałtownym wzrostem cen surowców energetycznych konieczne jest ponowne poważne przemyślenie polityki klimatycznej Unii Europejskiej - mówi w rozmowie z PAP europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Postuluje on zmianę podejścia do węgla i zaklasyfikowanie go - podobnie jak gazu - jako paliwa przejściowego.
11.08.2022

UE: w Brukseli ruszyła procedura pisemna ws. rozporządzenia o redukcji zużycia gazu w UE

"Procedura pisemna wymagana dla przyjęcia rozporządzenia o ograniczeniu wykorzystania gazu ziemnego w Unii Europejskiej rozpoczęła się w czwartek i potrwa do piątku do godz. 12" - przekazało PAP źródło unijne.
04.08.2022

Bruksela pracuje nad ostatecznym przyjęciem przepisów dotyczących redukcji zużycia gazu

W Brukseli trwają prace nad ostatecznym przyjęciem nowych przepisów dotyczących redukcji zużycia gazu w UE. Państwa członkowskie osiągnęły 26 lipca polityczne porozumienie w tej sprawie. Czechy, które sprawują obecnie prezydencję w UE, przygotowują dokument prawny.
03.08.2022

Norweski gaz za morskie wiatraki

Na uroczyste uruchomienie Baltic Pipe, czyli pod koniec września, rząd chce mieć rurę wypełnioną kontraktami. Na razie jest w połowie pusta, a norweskie ceny gazu są kolosalne, wiec Polska włącza do oferty wiatr – informuje w środę "Puls Biznesu".
03.08.2022

Małecki: zawieszenie ETS byłoby radykalnym krokiem do obniżenia cen energii w polskich domach

Chcemy zawiesić Europejski System Handlu Emisjami (ETS); domagamy się tego na forum Unii Europejskiej - mówił we wtorek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Byłby to radykalny krok do obniżenia cen energii elektrycznej w polskich damach i w firmach - dodał.
02.08.2022

EWE płaci za oszczędzanie gazu i prądu

Od 15 lipca odbiorcy, którzy ograniczą swoje zapotrzebowanie na gaz lub energię elektryczną, mogą otrzymać nawet 200 zł za każdą zaoszczędzoną megawatogodzinę. Taką ofertę dla swoich klientów biznesowych przygotowała Grupa EWE. Spółka, w ramach programu „Płacimy za oszczędzanie”, płaci za ograniczenia zużycia prądu i gazu począwszy od sierpnia do końca najbliższej zimy.
28.07.2022

Ukraina planuje nadal rozwijać atom

Ukraina planuje nadal rozwijać atom - mówi w czwartek "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Mam nadzieję, że najbliższa zima będzie ostatnią, kiedy Rosja będzie nas wszystkich w Europie szantażować kwestią dostaw gazu - dodaje.
28.07.2022

Siemens: serwisowana w Kanadzie turbina jest gotowa do dostarczenia do Rosji

Siemens Energy poinformował w poniedziałek, że serwisowana niedawno w Kanadzie turbina, której brak, według Moskwy, ogranicza przepustowość gazociągu Nord Stream 1, jest gotowa do dostarczenia do Rosji, ale rosyjski Gazprom musi dostarczyć dokumenty celne, aby jej transport mógł zakończyć się powodzeniem.
26.07.2022

Ekspert: Pieniądze na podpałkę

Obserwując debatę wokół rządowego projektu ustawy o dodatku węglowym można odnieść wrażenie, że polski rząd zapomniał o ochronie przyrody i klimatu. W czasie szantażu energetycznego Rosji, polski rząd chce wydać 11,5 mld złotych budżetu państwa bez planu, projektując bez opamiętania i refleksji coraz gorsze ustawy.
25.07.2022

Francuski rząd zamierza skłonić sklepy do oszczędzania energii... mandatem

Francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher zapowiedziała w niedzielę wprowadzenie przepisów, które zobowiążą firmy do oszczędzania energii. Za pozostawianie otwartych drzwi w sklepach klimatyzowanych grozić będzie do 750 euro mandatu.
25.07.2022

Czy państwa UE do wiosny zredukują zużycie gazu o 15 proc.?

Od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 proc. - to główny pomysł Komisji Europejskiej na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. KE przedstawiła plan w środę w Brukseli.
22.07.2022

Ukraina nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej

„Powitanie Ukrainy w rodzinie MAE, jako kraju stowarzyszonego, to silny sygnał solidarności i wsparcia. Przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie. Mamy również nadzieję, że stanie się podstawą do stworzenia ram, które pomogą Ukrainie na jej drodze do odbudowy” – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania dokumentu stowarzyszeniowego Ukrainy z Międzynarodową Agencją Energetyczną.
19.07.2022

Czy podwyżki cen energii wywołają w Polsce recesję?

Rosnące ceny i obawy o dostępność węgla i gazu, a także kurcząca się rezerwa mocy elektrowni konwencjonalnych windują ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, gdzie w ostatnich tygodniach rekord goni rekord.
19.07.2022

Niemiecki minister spraw wewnętrznych ostrzega przed radykalnymi protestami z powodu eksplodujących cen energii

W atmosferze niepewności związanej z konserwacją gazociągu Nord Stream 1 i związanym z tym pytaniem, czy po 21 lipca, czyli oficjalnym terminie zakończenia prac, rosyjski gaz znów popłynie do Niemiec, minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ostrzegła w rozmowie z dziennikiem Handelsblatt przed radykalnymi protestami, które mogłyby być skutkiem gwałtownego wzrostu cen energii.
18.07.2022

Rząd Ukrainy prosi Parlament Europejski o poparcie taksonomii

Ewentualne odrzucenie tzw. taksonomii podczas głosowania w Parlamencie Europejskim spowoduje brak finansowania inwestycji gazowych i w energetyce jądrowej w UE - przekonywał w środę podczas debaty w PE europoseł Bogdan Rzońca (PiS). "Rząd Ukrainy (...) prosi nas, posłów, o poparcie taksonomii. To nas zobowiązuje" - powiedział eurodeputowany PO Jerzy Buzek.
07.07.2022

Polacy chcą zielonej energii

Ani pandemia, ani wojna w Ukrainie nie sprawiły, że odłożyliśmy ekologiczne aspiracje na później. Rekordowe 89 proc. Polaków chciałoby w Polsce energetyki opartej na źródłach odnawialnych, a tylko 8 proc. jest za pozostaniem przy węglu - wynika z tegorocznego badania Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków”.
29.06.2022

Prezes PGE: zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii

Polska jest bezpieczna energetycznie, ale najbliższa zima będzie bardzo trudna; apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii - powiedział we wtorek prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.
28.06.2022

Rozpoczyna się 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach

11. Światowe Forum Miejskie (WUF11) rozpoczyna się w poniedziałek oficjalnie w Katowicach. To organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa na świecie konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich.
27.06.2022

Czy wojna w Ukrainie zmieniła nasz stosunek do transformacji energetycznej? [BADANIE]

Aż 2/3 Polaków popiera rezygnację z importu węgla, ropy i gazu z Rosji, nawet gdyby miało to oznaczać wzrost cen paliw i wyższe rachunki. W tegorocznej edycji badania Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” pojawił się kontekst wojny w Ukrainie i jej związków z czekającą nas transformacją energetyczną.
22.06.2022

OSW: decyzja Rosji o wstrzymaniu eksportu neonu uderzy w globalny rynek gazów szlachetnych i półprzewodników!

Decyzja Rosji o ograniczeniu eksportu gazów szlachetnych, w tym neonu, uderzy w globalny rynek. Przed wojną Rosja odpowiadała za 30 proc. światowego eksportu neonu, który jest wykorzystywany m.in. przy produkcji półprzewodników. Na razie producenci korzystają z zapasów - podał OSW.
16.06.2022

Minister Anna Moskwa w Davos: Dziś wiele omawianych propozycji na szczeblu międzynarodowym bazuje na naszym doświadczeniu w zakresie uniezależniania się od dostaw węglowodorów z kierunku wschodniego

Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę to jeden z głównych tematów tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. W wydarzeniu, 24-25 maja 2022 r., uczestniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.05.2022

Potrzeba 67 bln dol., aby zrealizować cele Porozumienia paryskiego

Aby osiągnąć cel określony w Porozumieniu paryskim, siedmiu największych emitentów CO2 (Chiny, USA, UE, Indie, Rosja, Japonia i Brazylia) będzie musiało ponieść nakłady w wysokości 67 bln dol. do 2030 r. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), który będzie zaprezentowany w Davos.
25.05.2022

Atom w cieniu polityki

Komisja Europejska w ramach oceny, czy atom można włączyć do taksonomii, poprosiła Wspólne Centrum Badawcze (ang. JRC, Joint Research Centre) o wydanie opinii naukowej, czy energetyka jądrowa może zostać potraktowana jako źródło wpisujące się w tzw. zrównoważony rozwój. Oczywiście raport JRC był dla energetyki jądrowej pozytywny. Pomimo takiego stanowiska naukowców, część sił politycznych ciągle bardzo chciała, żeby atomu tam nie było – mówi dr inż. Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw AGH.
19.05.2022

KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu.
18.05.2022

Branża PV idzie w ślady offshore i walczy o ułatwienia dla firm

Wojna w Ukrainie zmienia świat, Europę i Polskę. Przede wszystkim ukazuje, że putinowska Rosja i jej sposób prowadzenia wojny niczym nie różni się od działań innych zbrodniarzy wojennych XX wieku. Najwięksi przywódcy świata zgodnie uważają, że z takim partnerem nie może być współpracy gospodarczej.
12.05.2022

Projekt ustawy terminalowej wraca do sejmowej komisji

Projekt ustawy terminalowej został w środę ponownie skierowany do sejmowej Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Posłowie podczas drugiego czytania zgłosili do niego poprawki.
28.04.2022

Ørsted nie zapłaci za rosyjską energię

Duński Ørsted nie prowadzi dialogu z Gazpromem, odkąd Rosja zażądała, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, poinformował firma we wtorek po tym, jak Rosja zapowiedziała, że przerwie dostawy gazu do Polski i Bułgarii.
27.04.2022

Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu

Jak poinformował Władysław Demidow, zastępca dyrektora Departamentu Metalurgii i Materiałów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Federacja Rosyjska ma problem z dostawami litu. Argentyna i Chile wstrzymały dostawy surowca. Rosja po inwazji na Ukrainie przyspieszyła działania na rzecz wydobycia surowca na własny terytorium.
24.04.2022

Sadoś: najpierw bezpieczeństwo energetyczne w UE, potem dyskusje o skutecznej polityce klimatycznej

Musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w UE, zanim rozpoczniemy rozmowy o skutecznej polityce klimatycznej – poinformował w Strasburgu podczas konferencji w sprawie przyszłości Europy Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś, nawiązując do skutków agresji Rosji na Ukrainę.
10.04.2022

Wiceminister klimatu: Derusyfikacja unijnej energetyki jest naszym priorytetem

– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.
08.04.2022

Ceny pszenicy w tym roku będą najwyższe od 20 lat. Analitycy apelują

Ceny pszenicy w 2022 r. będą najwyższe od 20 lat, a powrót do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie nastąpi w II połowie 2024 r. - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rosyjska agresja wpłynie też na ceny kukurydzy - dodali.
02.04.2022

Oszczędzanie energii kluczowe również dla bezpieczeństwa

Niestabilna i trudna sytuacja polityczno-ekonomiczna sprawiła, że kluczowe staje się zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niezwykle istotna jest również zmiana zachowań konsumentów, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe do czego zachęca Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach kampanii „Liczy się energia”.
01.04.2022

Waszczykowski pyta KE o związki organizacji ekologicznych z rosyjskim lobby energetycznym

Europoseł, były szef MSZ Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej dwie interpelacje, dotyczące wpływów Władimira Putina w Unii Europejskiej. W pierwszej pyta, jaką rolę pełniły organizacje ekologiczne sponsorowane przez Rosję w kształtowaniu polityki klimatycznej UE. W drugiej, które kraje UE przyznały Rosjanom i Białorusinom najwięcej tak zwanych złotych paszportów.
31.03.2022

Minister Anna Moskwa: Pełne uniezależnienie od rosyjskich węglowodorów od 2023 r.

„Suwerenność energetyczna jest naszym priorytetem, stąd zdecydowanie przyśpieszamy odejście od węglowodorów z Rosji. To wysiłek, który musimy ponieść, nie tylko w ramach solidarności z Ukrainą, ale także dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się 30 marca 2022 r. w Mościskach.
30.03.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Seaway 7: Bez sprawnej i elastycznej logistyki nie będzie offshore wind

Morska energetyka wiatrowa nie rozwinie się bez surowców, komponentów, portów oraz szerokiej gamy usług morskich. W dyskusjach o przyszłości offshore wind w Polsce niedoceniane są kwestie związane z logistyką, a to właśnie od niej zależą harmonogramy projektów. Seaway 7 jest unikatowym podmiotem, który zapewnia kompleksowe rozwiązania. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem na Polskę i Bałtyk w Seaway 7.
29.03.2022

Forum Energii: Czy dopłaty do cen energii mają sens?

Zarówno Polska, jak i cała Unia Europejska przygotowują się do ograniczenia importu surowców z Rosji. – Jeśli my nie podejmiemy takiej decyzji, to Putin ją za nas podejmie i wtedy będziemy nieprzygotowani – podkreśla dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii.
29.03.2022

"300gospodarka": Timmermans: Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE

Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE - pisze w poniedziałek serwis "300gospodarka", cytując wiceprzewodniczącego KE Franza Timmermansa. Wiceszef KE nie wyklucza nałożenie embarga na import węglowodorów z Rosji.
28.03.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Putin wykorzystywał "ochronę klimatu" przeciw Zachodowi

Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy – pisze „Die Welt”.
26.03.2022

W Unii pojawia się myśl o solidarności energetycznej

Każde z państw UE przegląda swój miks i założenia polityki energetycznej. My za wiele nie musimy zmieniać, bo naszym priorytetem było bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała w środowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.03.2022

Niemiecki gigant chemiczny ASF kontynuuje działalność w Rosji

Niemiecki lider branży chemicznej BASF będzie nadal zaopatrywał Rosję w swoje produkty, mimo pierwotnej zapowiedzi o wstrzymaniu dostaw. Spółka nie będzie podejmować jedynie nowych przedsięwzięć biznesowych.
21.03.2022

Polska musi budować niezależność energetyczną opartą na OZE

Im szybciej zbudujemy niezależność energetyczną naszego kraju, tym lepiej – powiedział w czwartek w Zakopanem wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, odnosząc się do rosyjskiego szantażu energetycznego.
18.03.2022

Rosjanie zniszczyli 165 obiektów infrastruktury energetycznej

Rosjanie od początku wojny zniszczyli 3,5 tys. obiektów infrastruktury na Ukrainie - poinformował we wtorek szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski. Zniszczonych zostało ponad 2,7 tys. budynków mieszkalnych.
16.03.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.