Veolia ogłasza strategiczny projekt odejścia od węgla w Polsce

Strona główna Energetyka, OZE Veolia ogłasza strategiczny projekt odejścia od węgla w Polsce

Partnerzy portalu

Veolia ogłasza strategiczny projekt odejścia od węgla w Polsce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Veolia

Veolia zaprezentowała dziś w Poznaniu swój flagowy projekt: multienergetyczną elektrociepłownię, która dostarcza ciepło do 60% spośród 560 tys. mieszkańców miasta. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii sprawność instalacji wzrosła do 92%, a emisja CO₂ spadła o 25%.

To milowy krok w kierunku odejścia od węgla i stworzenia do 2030 roku całkowicie wolnej od niego sieci ciepłowniczej, wykorzystującej biometan, wodór i lokalne źródła energii. To największa zmiana w historii poznańskiego ciepłownictwa, która poprawia jakość powietrza, zwiększa bezpieczeństwo energetyczne i zapewnia stabilne dostawy ciepła dla mieszkańców miasta.

– Wykorzystując doświadczenie Veolii w zakresie ciepłownictwa systemowego, wykonujemy zdecydowany krok w kierunku realizacji transformacji energetycznej w Polsce. Prezentowany dziś projekt, realizowany w dwóch etapach, pozwoli wyeliminować ponad 300 000 ton węgla rocznie, a w efekcie całkowicie odejść od jego wykorzystania. Dla mieszkańców Poznania oznacza to czystsze powietrze, lepszą jakość życia oraz bardziej przystępną cenowo, niezawodną i odporną na wyzwania sieć energetyczną – powiedziała Estelle Brachlianoff, Dyrektor Generalna Veolii.

Poznań – modelowy przykład transformacji


Projekt zrealizowany przez Veolię w Poznaniu to przykład skutecznej dekarbonizacji miejskich systemów ciepłowniczych. Nowoczesna kogeneracja gazowa pozwala jednocześnie wytwarzać ciepło i energię elektryczną, zwiększając efektywność i znacząco redukując emisje. Nowe jednostki zapewniają stabilne dostawy oraz większą elastyczność w porównaniu z jednostkami opalanymi węglem.

W nadchodzących latach ruszy realizacja drugiego etapu projektu, obejmującego wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, które jeszcze bardziej ograniczą emisję CO₂ i zwiększą udział energii odzyskanej i odnawialnej. Celem jest całkowite wyeliminowanie zużycia węgla. Veolia będzie rozwijać w Poznaniu technologie wykorzystujące ciepło odpadowe z procesów przemysłowych, ścieków oraz centrów danych. Kolejnym krokiem będzie budowa ciepłowni geotermalnych, które zapewnią stabilne i odnawialne źródło energii, pokrywające około 20% zapotrzebowania miasta na ciepło. Do 2030 roku sieć ciepłownicza Poznania będzie oparta na zdywersyfikowanym i zdecentralizowanym miksie energetycznym, z którego węgiel zostanie całkowicie wyeliminowany.

– Transformacja energetyczna ponad 500 systemów ciepłowniczych zarządzanych przez Veolię w Europie to wyzwanie o ogromnej skali, wymagające lokalnych, elastycznych rozwiązań, które maksymalnie wykorzystują dostępne zasoby. Dziś w Poznaniu jesteśmy świadkami przełomowego kroku. Ta inwestycja stanowi kluczowy etap w procesie transformacji sieci ciepłowniczej stolicy Wielkopolski i umożliwi całkowite wycofanie węgla z poznańskiego systemu do 2030 roku – dodał Philippe Guitard, Dyrektor Generalny Strefy Europy Środkowo-Wschodniej w Veolii.

Silne wsparcie dla odporności miasta i stabilności energetycznej


Co istotne, jednostka nie tylko zasila miejski system ciepłowniczy, ale również wspiera krajowy system elektroenergetyczny dzięki kontraktowi mocowemu, który gwarantuje gotowość do pracy w okresach zwiększonego zapotrzebowania. To rozwiązanie wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne i ułatwia integrację OZE z krajowym systemem, stabilizując ich zmienną produkcję. Gazowe, wysokosprawne elektrociepłownie reagują szybciej na wahania obciążenia niż węglowe, co ma kluczowe znaczenie w systemie opartym na rosnącym udziale źródeł odnawialnych.

Veolia, lider transformacji ekologicznej, inwestuje również w projekty Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej, obejmujące cyfryzację infrastruktury, instalację czujników i systemów zdalnego sterowania, a także narzędzia optymalizacyjne oparte na sztucznej inteligencji. AI pozwoli przewidywać zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną, minimalizować straty, optymalizować temperaturę zasilania oraz integrować rozproszone źródła w czasie rzeczywistym.

– Poznań od lat stawia na nowoczesne i odpowiedzialne rozwiązania, które poprawiają jakość życia mieszkańców i chronią klimat. Uruchomienie nowej jednostki energetycznej to ważny krok w naszej drodze do całkowitego odejścia od węgla, ale równie istotne są kolejne inwestycje, które będą realizowane. Dzięki współpracy z Veolią tworzymy system ciepłowniczy przyszłości, oparty na rozproszonych źródłach energii, który zapewni bezpieczeństwo dostaw, stabilność cen i czystsze powietrze. To rozwiązania odpowiadające na potrzeby dynamicznie rozwijających się dzielnic i dowód na to, że Poznań jest miastem gotowym na wyzwania klimatyczne i technologiczne XXI wieku – podsumował Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania.

O Veolii


Ambicją Veolii jest stać się wzorcową firmą w zakresie transformacji ekologicznej. Zatrudniając prawie 215 000 pracowników na pięciu kontynentach, Grupa projektuje i wdraża praktyczne rozwiązania w zakresie zarządzania wodą, odpadami i energią, które pomagają radykalnie zmieniać świat. Poprzez swoje trzy uzupełniające się działania Veolia przyczynia się do rozwoju dostępu do zasobów naturalnych, ich ochrony i odnawiania.

W 2024 r. Grupa zapewniała wodę pitną dla 111 milionów ludzi, obsłużyła 98 milionów osób w zakresie usług kanalizacyjnych, wyprodukowała 42 mln MWh energii i przetworzyła 65 milionów ton odpadów. Veolia Environment (Paris Euronext: VIE) osiągnęła skonsolidowany przychód w wysokości 44,6 mld euro w 2024 roku.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 77.66 $ baryłka  -3,38% 23.06.2026 08:05
 Cyna 53150 $ tona -0,57% 23.06.2026 08:05
 Cynk 3584.25 $ tona 0,57% 23.06.2026 08:05
 Aluminium 3399.5 $ tona -0,07% 23.06.2026 08:05
 Pallad 1271.5 $ uncja  0,55% 23.06.2026 08:05
 Platyna 1677.65 $ uncja  0,57% 23.06.2026 08:05
 Srebro 65.18 $ uncja  0,42% 23.06.2026 08:05
 Złoto 4209.7 $ uncja  0,88% 23.06.2026 08:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.