W Czechach rozpoczyna działalność nowa spółka Grupy Orlen z branży usług inżynieryjnych i wykonawczych

W Czechach rozpoczyna działalność nowa spółka Grupy Orlen z branży usług inżynieryjnych i wykonawczych - ZielonaGospodarka.pl
24.04.2023 19:32
Strona główna Energetyka, OZE W Czechach rozpoczyna działalność nowa spółka Grupy Orlen z branży usług inżynieryjnych i wykonawczych

Partnerzy portalu

W Czechach rozpoczyna działalność nowa spółka Grupy Orlen z branży usług inżynieryjnych i wykonawczych - ZielonaGospodarka.pl

W ramach Grupy Orlen powstała spółka Orlen Projekt Ceska republika s.r.o., która będzie realizować usługi inżynieryjne i wykonawcze w Czechach. Jak podał PKN Orlen, nowa firma ma ułatwić optymalizację kosztową inwestycji czeskiego Unipetrolu i wzmocnić pozycję Grupy Orlen w regionie.

"Grupa Orlen utworzyła spółkę, która będzie realizować usługi inżynieryjne i wykonawcze w Czechach. Orlen Projekt Ceska republika s.r.o. ułatwi optymalizację kosztową inwestycji Unipetrolu i przyczyni się do dalszego wzmocnienia pozycji Grupy w regionie" - poinformował PKN Orlen w poniedziałkowym komunikacie.

Jak podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, powołanie nowej spółki inżynieryjnej na czeskim rynku wpisuje się w strategiczne ambicje Grupy Orlen "związane z transformacją energetyczną i rozwojem na rynkach zagranicznych".

"W wyniku skutecznie przeprowadzonych konsolidacji zbudowaliśmy największą w Europie Środkowej grupę paliwowo-energetyczną. Mamy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale też całego regionu" - oświadczył Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Udziałowcami Orlen Projekt Ceska republika s.r.o. są: Orlen Projekt, spółka zależna PKN Orlen, oraz czeski Orlen Unipetrol RPA z Grupy Orlen - obie firmy posiadają odpowiednio 60 i 40 proc. udziałów w nowym podmiocie. Według PKN Orlen, czeska spółka inżynieryjna zajmie się kompleksową realizacją projektów instalacji rafineryjnych, petrochemicznych, energetycznych oraz ochrony środowiska.

"Jesteśmy częścią dynamicznie rozwijającej się Grupy Orlen i wspólnie z nią przygotowujemy się do transformacji i rozwoju naszej działalności w kierunku neutralności emisyjnej, którą osiągniemy do 2050 r. Nowa spółka projektowa, w której agregujemy nasze umiejętności i doświadczenie inżynierskie, będzie efektywną organizacją serwisową dla całej Grupy nie tylko w Czechach, ale w całym regionie" – powiedział prezes Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak.

Prezes Orlen Projekt Marcin Kasza zwrócił uwagę, że budowa silnej grupy kapitałowej tej spółki "oznacza utworzenie prężnego centrum kompetencyjnego, oferującego atrakcyjne warunki rozwoju zarówno dla dotychczasowych, jak i nowych pracowników". "Jestem przekonany, że perspektywa zdobycia unikalnego doświadczenia i możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji w dynamicznie rozwijającym się międzynarodowym środowisku zachęci młode kadry inżynierskie do aplikowania do obydwu spółek" - dodał.

PKN Orlen zaznaczył, że utworzenie Orlen Projekt Ceska republika s.r.o. "wpisuje się w Strategię Biznesową Orlen Projekt na lata 2022–2025, która zakłada zwiększenie udziału rynków zagranicznych w przychodach Grupy Orlen Projekt". Do wzmocnienia jej pozycji - jak podkreślono w komunikacie - przyczyni się również integracja ze spółkami projektowo-inżynierskim Grupy Kapitałowej Energa Invest oraz PGNiG GAZOPROJEKT.

"Nowa spółka będzie rozwijać się w oparciu o kompetencje Orlen Projekt jako lidera w projektowaniu i budowie instalacji rafineryjnych oraz petrochemicznych. Powołanie wysokospecjalistycznej spółki inżynierskiej na terenie Republiki Czeskiej ułatwi transfer kompetencji projektowych i usprawniani procesu zarządzania obszarem inwestycji Grupy Orlen" - podkreślił koncern.

Według PKN Orlen, działalność Orlen Projekt Ceska republika s.r.o. obejmować będzie nie tylko przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennych i dokumentacji niezbędnej do uzyskania zgód środowiskowych, ale też tworzenie projektów budowlanych i wykonawczych, realizacje, odbiory, uruchomienia i pozyskiwanie pozwoleń na użytkowanie inwestycji realizowanych, w pierwszej kolejności, na rzecz podmiotów z Grupy Orlen Unipetrol.autor: Michał Budkiewicz

mb/ pad/

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.