W Lidzbarku Warmińskim otwarto ciepłownię wykorzystującą w 100 proc. OZE

W Lidzbarku Warmińskim otwarto ciepłownię wykorzystującą w 100 proc. OZE - ZielonaGospodarka.pl
29.05.2024 16:06
Strona główna Energetyka, OZE W Lidzbarku Warmińskim otwarto ciepłownię wykorzystującą w 100 proc. OZE

Partnerzy portalu

W Lidzbarku Warmińskim otwarto ciepłownię wykorzystującą w 100 proc. OZE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X/@MKiS_GOV_PL

Ciepłownię wykorzystującą w 100 proc. odnawialne źródła energii otwarto w środę w Lidzbarku Warmińskim. Instalacja składająca się z pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz systemu magazynów ciepła będzie dostarczać ciepłą wodę i ogrzewać większość budynków pobliskiego osiedla Astronomów.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powiedziała w środę podczas uroczystości otwarcia ciepłowni, że to historyczny moment.

"W obszarze transformacji ciepłownictwa mamy już wielu liderów i dziś Lidzbark Warmiński do tych liderów zmian dołącza. Wciąż 66 proc. ciepła w systemach ciepłowniczych jest generowanych z paliw kopalnych i to w najbliższych miesiącach i latach stanowi dla nas niezwykle ważne wyzwanie (...). Wierzę, że w roku 2030 cel blisko 30 procent ciepła pochodzącego z OZE spokojnie zrealizujemy" - podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Wskazała, że transformacja sektora ciepłownictwa to jeden z priorytetów w ministerstwie. Dodała, że w kolejnych latach przeznaczone zostanie 15 mld zł na finansowanie OZE dla ciepłownictwa systemowego. Jak powiedziała, ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim jest konkurencyjna pod względem kosztowo-cenowym w porównaniu z ciepłowniami wykorzystującymi paliwa kopalne.

Projektantem i wykonawcą jest przedsiębiorstwo Euros Energy. "Ciepłownia przyszłości" jest zlokalizowana na terenie należącym do Veolii Północ z grupy Veolia term.

Jak wyjaśnił dr inż. Tomasz Walczak z Euros Energy, sercem technologicznym ciepłowni są pompy ciepła z systemem trójstopniowego magazynowania ciepła. Maksymalizują one wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej z zależnych od pogody źródeł OZE. Sezonowe magazynowanie ciepła równocześnie w niskotemperaturowym magazynie gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynie wodnym zapewnia efektywną pracę pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą. W opracowanej technologii pompy ciepła zintegrowano z trzema dolnymi źródłami ciepła: powietrznymi wymiennikami ciepła, niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynem wodnym.

Projektanci poinformowali, że system zasilany jest energią elektryczną produkowaną bezpośrednio na miejscu z farmy fotowoltaicznej, instalacji PVT oraz ciepłem z kolektorów słonecznych. W zimowe noce system wspierany jest energią elektryczną dostarczaną z Krajowej Sieci Elektroenergetyczej w tym energią elektryczną zakupioną z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł energii. Opracowana technologia może być wykorzystana w systemach ciepłowniczych do mocy zainstalowanej cieplnej do 50 MW. Rozwiązanie można dostosować na potrzeby modernizacji ciepłownictwa powiatowego w całej Polsce.

Przedsięwzięcie "Ciepłownia Przyszłości" czyli system ciepłowniczy z OZE jest realizowane z funduszy Europejskich.

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ mmu/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.