ESCORT
Energetyka, OZE

Energa: zysk netto w I kw. wyniósł 431 mln zł

Zysk netto Grupy Energa w I kw. 2024 r. wyniósł 431 mln zł i był niższy o 73 proc. niż wynik I kw. 2023 r. – podała spółka w środowym komunikacie.

23.05.2024, 10:51
Transport, Elektromobilność

MKiŚ: w 2030 r. po polskich drogach ma jeździć ponad 1,5 mln elektryków

W 2030 r. w Polsce ma być ponad 1,5 mln samochodów elektrycznych - wynika z prognozy resortu klimatu zamieszczonej w OSR projektu noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Nowe przepisy implementować będą unijną dyrektywę RED II ws. m.in. szerszego wykorzystania prądu w transporcie.

23.05.2024, 10:09
Klimat, edukacja

Walka o klimat wymaga większego zaangażowania ze strony firm. Już za chwilę będą musiały rzetelnie informować o swoich zielonych działaniach

Według ONZ postępujący kryzys klimatyczny, pandemia COVID-19 i rosnąca liczba konfliktów cofnęły świat w realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Dlatego niezbędne jest m.in. większe zaangażowanie biznesu, bez którego niewiele da się zdziałać. W tej chwili wciąż pozostaje ono niewystarczające albo kończy się tylko na wzniosłych deklaracjach, które często noszą znamiona greenwashingu. Tak zwana ekościema jest dużym problemem dla konsumentów: 70 proc. deklaruje, że jest zmęczonych tylko mówieniem zamiast realizacją konkretnych d

23.05.2024, 09:48
Transport, Elektromobilność

Rozwój zielonego transportu wciąż zablokowany. Główna przyczyna to brak odpowiedniej infrastruktury energetycznej

Ponad połowa sieci napowietrznych i stacji elektroenergetycznych ma powyżej 40 lat. Brak modernizacji infrastruktury energetycznej przekłada się na słabe moce przesyłowe i blokuje rozwój zielonego transportu. Tymczasem według nowych przepisów w 2034 roku 90 proc. wszystkich nowych pojazdów ciężkich rejestrowanych w UE miałyby stanowić te bezemisyjne. – Bez odpowiedniej infrastruktury, zwłaszcza przy transporcie na duże odległości, zielona transformacja w transporcie będzie utrudniona – ocenia Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzyn

23.05.2024, 09:43
Energetyka, OZE

Orlen podsumowuje pierwszy kwartał roku

Grupa ORLEN zakończyła pierwszy kwartał 2024 r. z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO* na poziomie 8,4 mld zł i zyskiem netto w wysokości 2,8 mld zł. Stabilne wyniki finansowe osiągnięto przy jednoczesnym spadku długu netto o 1 mld zł (kw/kw). W tym czasie koncern przeznaczył blisko 6,4 mld zł na inwestycje we wszystkich obszarach działalności. W efekcie wzrostu popytu w Polsce oraz wejścia na nowy rynek i przejęcia ponad 260 stacji paliw w Austrii segment detaliczny odnotował o 20% wyższą sprzedaż (r/r). Stabilne wyniki wypracował s

23.05.2024, 09:23
Energetyka, OZE

Ponad 236 mln zł zysku EBITDA i prawie 142 mln zł zysku netto. Grupa Polenergia publikuje wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku

Polenergia opublikowała raport finansowy za pierwszy kwartał 2024 roku. Największa polska prywatna grupa energetyczna osiągnęła w tym czasie 236,3 mln zł skorygowanego zysku EBITDA. To wynik o 35 mln zł wyższy niż w analogicznym okresie 2023 roku. Zysk netto wypracowany przez Polenergię w pierwszym kwartale tego roku to 141,9 mln zł, o 19,6 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

23.05.2024, 09:07
Energetyka, OZE

Senat za poprawkami do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii

Czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną, przewiduje jedna z poprawek, jaką do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zaproponował w środę Senat.

22.05.2024, 15:58
Energetyka, OZE

Nowości w programie „Czyste Powietrze". Lista ZUM zyskuje na znaczeniu

Od połowy czerwca obowiązywać będą zmiany w programie „Czyste Powietrze". Sprawdź jakie i dowiedz się, czym jest „Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów", która usprawni starania o dotację.

22.05.2024, 15:23
Energetyka, OZE

GoldenPeaks Capital i Reckitt podpisały 10-letnią umowę dostawy energii w Polsce

GoldenPeaks Capital i Reckitt podpisały 10-letnią umowę dostawy energii w Polsce, promując dalszą dekarbonizację krajowej sieci energetycznej i pomagając Reckitt w osiąganiu jej zielonych celów.

22.05.2024, 12:48
Energetyka, OZE

Senat rozpoczął posiedzenie. Zajmie się m.in. ustawą o bonie energetycznym

Senat w środę przed południem rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. ustawą o bonie energetycznym, nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, a także ustawą o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka.

22.05.2024, 11:49
port_service_2025
EKO-KONSULT_2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.