Wnioski o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. – przewiduje projekt ustawy w tej sprawie. Cel ustawy to m.in. przedłużenie na drugą połowę roku osłon związanych z cenami energii.
Norweskie Ministerstwo Energii otrzymało wnioski od PGNiG Wydobycie Norwegia (Upstream Norway) i siedmiu innych firm w związku z ogłoszeniem dwóch obszarów na Morzu Północnym do potencjalnego składowania CO2 na szelfie norweskim - poinformował w komunikacie norweski dyrektoriat offshore.
Statki z napędem wodorowym wciąż są drogie, trudne do tankowania, a zasilanie wodorem niej wydajne niż tradycyjny napęd przy pomocy silników wysokoprężnych. A jednak armatorzy obsługujący farmy wiatrowe wprowadzają statki z takim napędem do obsługi morskich farm wiatrowych. To może być ważny element walki konkurencyjnej.
Studenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) stworzyli aplikację, która ma pomóc w zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń w Berlinie. Ich pomysł zajął trzecie miejsce w kategorii Social Impact w hackathonie Data4Good.
W ELISE - jednym z głównych eksperymentów prowadzonych w ramach prac nad reaktorem fuzyjnym ITER - osiągnięto kluczowy cel. Wiązki podgrzewające plazmę osiągnęły odpowiednią dla praktycznych celów gęstość.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził projekt przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina. Decyzja stanowi podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Aukcja odbędzie się 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA. Decyzja stanowi podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Aukcja odbędzie się 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA.
Ørsted zgodził się sprzedać swoje francuskie spółki zajmujące się lądową energetyką wiatrową i słoneczną we Francji koncernowi Engie. Tym samym duński potentat nie będzie miał już żadnej działalności nad Loarą.
Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą zobowiązane wyłącznie do zakupu transportu zeroemisyjnego; mają też tworzyć strefy czystego transportu, jeśli średniorocznie przekroczone zostaną normy zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.
PepsiCo zaopatruje punkty sprzedaży w ścisłym centrum Warszawy rozwożąc napoje i przekąski w bezemisyjnych ciężarówkach. Działanie to wpisuje się w realizację strategicznej transformacji firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju pep+. Nowe samochody dostawcze oznaczone logotypem pep+ obsługiwane są przez ID Logistics Polska. Nowe auta nie generują spalin ani hałasu, co wpływa na komfort życia mieszkańców stolicy. To jedna z wielu inwestycji, które wdraża PepsiCo w 2024 roku w ramach rozwijania firmowej ekofloty.
Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE), uruchomiona przez największe publiczne banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej, w tym BGK, osiągnęła w latach 2019–2023 wartość 11,6 mld euro sfinansowanych projektów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Tym samym przekroczyła zakładaną pierwotnie kwotę 10 mld euro. Do inicjatywy dołączyła niderlandzka instytucja Invest-NL, zaś wszyscy członkowie zadeklarowali zwiększenie finansowania projektów z obszaru gospodarki cyrkularnej do 16 mld euro do końc
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza