Ubóstwo energetyczne w 2020 r. wzrosło w Polsce do 21,4 proc., czyli o blisko 14 proc. wobec 2019 r. - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków nasiliły je utrata pracy i spadek zarobków, szczególnie u osób o najniższych i średnich dochodach.
Rząd holenderski oznajmił czterem największym firmom, w tym Royal Dutch Shell Plc i Exxon Mobil Corp., że w nadchodzących latach wyda aż 2,1 miliarda euro, aby zdeponować część emisji dwutlenku węgla pod ziemią.
Usprawnienie programu Czyste Powietrze, zazielenienie centrów miast, nowe parki narodowe znalazły się w „Polskim Ładzie” - nowym programie społeczno-gospodarczym Zjednoczonej Prawicy. Inne elementy programu to energetyka jądrowa, rozwój fotowoltaiki czy walka z suszą.
Minister Klimatu i Środowiska zawiadamia, że w dniu 13 maja przekazał do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej listę rankingową wniosków geotermalnych, złożonych w programie priorytetowym NFOŚiGW pn. Udostępnianie wód termalnych w Polsce, które zostały skierowane do zaopiniowania przez Ministra Klimatu i Środowiska zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska. Rekomendację ministra dotyczącą dofinansowania otrzymało 15 z 30 przekazanych do oceny wniosków.
Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisały umowę na realizację kolejnej partii prac projektowych wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem (ang. High Temperature Gas cooled Reactor, HTGR). W wydarzeniu, które odbyło się 12 maja 2021 r. w Otwocku-Świerku, uczestniczyli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Krzysztof Kurek.
Kwestie związane z energetyką prosumencką i rozproszoną były głównym tematem webinarium „Odnawialne źródła energii jako czynnik rozwoju lokalnego i regionalnego", które odbyło się 11 maja 2021 r. W wydarzeniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Efektywności im. prof. Żmijewskiego, udział wziął pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
Leśnictwo i gospodarka leśna w świetle Europejskiego Zielonego Ładu to temat spotkania ministrów odpowiedzialnych za leśnictwo państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, które odbyło się 13 maja 2021 r. W wydarzeniu, zorganizowanym w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
Rosyjskie służby ratownicze poinformowały w piątek o wycieku ropy naftowej z lokalnego rurociągu w rejonie Purowska na Półwyspie Jamalskim.
W ostatnim czasie z ust europejskich decydentów i ekspertów nie schodzi określenie pakiet Fit-for-55. Jest to pakiet regulacji i działań, które będą niezbędne na drodze do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 roku. Branżowe organizacje wskazują, że Europa wyznaczaniem samych celów nie zbliży się do neutralności klimatycznej.
Politechnika Gdańska rozpoczyna budowę Centrum Ekoinnowacji (CEI), gdzie prowadzone będą m.in. badania nad ekologicznymi rozwiązaniami dla budownictwa i transportu. Obiekt ma być gotowy jesienią 2022 r. Koszt inwestycji to blisko 80 mln zł.
00:03:15
Vulcan Training & Consultancy buduje w Rumi jedno z najnowocześniejszych centrów szkoleniowych dla offshore w Europie
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu