Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim - podał w czwartek operator przesyłowy gazu Gaz-System.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie utworzyła konsorcjum ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech, której celem jest opracowanie innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. W skład zespołu wchodzą naukowcy z Polski, Czech i Słowacji.
Nowy model taryf sieciowych, czyli opłat za dostarczanie energii elektrycznej powinien wysyłać odbiorcom czytelne bodźce, np. do oszczędzania - wskazuje w analizie modelu taryfowego think-tank Forum Energii. Jak ocenia, obecny model taryf jest nieefektywny.
W ramach najbliższej aukcji OZE spodziewamy się zakontraktować ok. 600 MW mocy wiatrowych i 1800 MW mocy w fotowoltaice - przekazał wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Ocenił, że w 2024 r. moc zainstalowana w lądowych farmach wiatrowych wyniesie ok. 12 GW.
Litewski holding lotniczy Avia Solutions Group szacuje, że w 2030 roku wartość globalnego rynku samolotów napędzanych wodorem osiągnie poziom 27,68 mld dolarów oraz 174,02 mld dolarów w 2040 roku. Głównym źródłem zanieczyszczeń emitowanych w tym sektorze jest proces spalania paliwa lotniczego. Eksperci wskazują, że przyszłością lotnictwa jest nie elektromobilność, a wodór.
Belgijska minister energetyki Tinne Van der Straeten poinformowała, że jej kraj planuje budowę wyspy energetycznej na Morzu Północnym. Głównymi zadaniami nowego obiektu będzie magazynowanie energii elektrycznej wytworzonej w morskich farmach wiatrowych oraz jej dystrybucja. W planach rządu jest oddanie innowacyjnej infrastruktury energetycznej do użytku jeszcze w 2025 roku.
Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA) szacuje, że w 2030 roku po światowych drogach będzie poruszać się ok. 145 mln pojazdów elektrycznych. Ta liczba może rosnąć i sięgnąć poziomu nawet 230 mln, o ile rządy państw przyśpieszą realizację polityk w obszarze zrównoważonego rozwoju i elektromobilności.
Interaktywne mapy jakości powietrza i dedykowane aplikacje mobilne są coraz popularniejszym narzędziem, pozwalającym planować na przykład aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Dzięki coraz gęstszej sieci czujników algorytmy uczenia maszynowego pozwalają nie tylko na bieżąco monitorować, lecz także ostrzegać o możliwym wzroście poziomu zanieczyszczeń. Czujniki jakości powietrza można jednak znaleźć również w urządzeniach mobilnych.
Odpady to nie śmieci – to surowce. #WidzęWięcej. Dzień Bez Śmiecenia[1] – edukacyjna kampania społeczna organizowana przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A., w której poruszany jest ważny temat świadomej segregacji odpadów i ekologicznego stylu życia – ma już 15 lat! W tym roku, 11 maja, z okazji jubileuszu wrócimy do najważniejszych zasad i inspirujących ciekawostek, które upowszechnialiśmy na przestrzeni tych lat, by na koniec z pełną odpowiedzialnością stwierdzić #WidzęWięcej! Hasło tegorocznej kampanii „Odpady to nie
Potrafimy łączyć ekologię z ekonomią - mówił w środę minister klimatu Michał Kurtyka podczas 5. edycji Kongresu 590. Dodał, że Polska będzie schodzić z 70 proc. udziału węgla w miksie energetycznym do 11 proc. w 2040 roku.
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu