Gaz-System rozpoczyna proces układania gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

zk

07.05.2021 11:09 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Gaz-System rozpoczyna proces układania gazociągu podmorskiego Baltic Pipe
Gaz-System rozpoczyna proces układania gazociągu podmorskiego Baltic Pipe  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. baltic-pipe.eu

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim - podał w czwartek operator przesyłowy gazu Gaz-System.

Jak poinformował również operator, w środę w Rotterdamie na jednym z tych statków - „Castorone” odbyło się spotkanie w sprawie ostatecznych ustaleń dotyczących budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. W spotkaniu uczestniczyli m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati oraz przedstawiciele zarządów Gaz-Systemu i firmy Saipem - wykonawcy części podmorskiej na Bałtyku.

„Budowa gazociągu z norweskich złóż do Polski jest na ostatnim etapie. Realizacja strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu będzie dopełniona ułożeniem odcinka gazociągu na dnie Bałtyku” - ocenił Naimski.

„Spotkanie z wykonawcą potwierdza, że mamy pełną gotowość do rozpoczęcia prac na morzu, co oznacza, że 1 października przyszłego, 2022, roku gazociągiem popłynie gaz z norweskiego szelfu do Polski” – oświadczył pełnomocnik. Jak dodał, „konsekwentne działania Rządu Prawa i Sprawiedliwości przynoszą po 5 latach widoczne efekty”.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień przypomniał, że w tym roku planowane jest zakończenie spawania gazociągu podmorskiego., a w przyszły, wykonywane będą niezbędne próby ciśnieniowe, testy i certyfikacje związane z dopuszczeniem gazociągu morskiego do użytkowania.

„Przygotowania do wpłynięcia +Castorone+ na Bałtyk potwierdzają, że założenia projektowe są realizowane zgodnie z planem. Do października przyszłego roku wykonamy wszystkie elementy tego złożonego programu inwestycyjnego i będziemy gotowi na sprowadzanie gazu z Szelfu Norweskiego, przez Danię do Polski” – ocenił Stępień.

Jak przypomniał Gaz-System, Projekt Baltic Pipe składa się z 5 podstawowych elementów: gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, budowy tłoczni w Danii oraz budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Ma na celu stworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego ze złóż znajdujących się w Norwegii do Polski. Jest realizowany przez dwóch operatorów przesyłowych – Gaz-System i duński Energinet.

W kwietniu rozpoczęło się wiercenie tunelu na potrzeby gazociągu na polskim wybrzeżu. Podobne prace w Danii również ruszą niebawem. Od ubiegłego roku statki badawcze sprawdzają po raz kolejny trasę inwestycji pod względem niewybuchów i zagadnień środowiskowych. Latem specjalistyczne trzy jednostki morskie rozpoczną układanie ok. 274 km gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego - zaznaczył polski operator.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.