Program FSRU realizowany przez GAZ-SYSTEM osiągnął kolejny ważny etap. W maju w południowokoreańskiej stoczni HD Hyundai Heavy Industries zwodowano jednostkę regazyfikacyjną FSRU, która pod koniec 2027 roku przypłynie do Zatoki Gdańskiej i stanie się sercem pierwszego polskiego pływającego terminala LNG.
W aplikacji ORLEN VITAY pojawiło się kolejne udogodnienie dla klientów Energii Obrotu. W zakładce ENERGA24 – poza płatnościami online za prąd czy sprawdzeniem salda, można teraz otrzymać punkty VITAY za aktywację eFaktury, zawarcie umowy z ofertą* lub wyrażenie zgód marketingowych. Z ENERGA24 w aplikacji ORLEN VITAY korzysta już niemal ćwierć miliona użytkowników.
Biolodzy morscy z USA pokazali, że analizując wolne DNA zawieszone w wodzie, można ocenić stan populacji różnych gatunków delfinów. Wystarczy do tego próbka kilku litrów wody.
Pszczoły tak jak inne zapylacze znikają z Ziemi w rekordowym tempie. Winne temu jest zanieczyszczenie, nawozy sztuczne i uprzemysłowienie rolnictwa, zmiana klimatu i pojawiające się w związku z nią gatunki inwazyjne.
W należącej do PERN Bazie Paliwowej nr 2 w Nowej Wsi Wielkiej pod Bydgoszczą uroczyście otwarto niedawno oddany kolejowy front rozładunkowy. Nowe bocznice mają znacząco usprawnić wyładunek i załadunek paliw z cystern kolejowych. W wydarzeniu wziął udział minister energii Miłosz Motyka.
Rok 2025 był naznaczony polityką handlową USA i charakteryzował się ciągłą niepewnością geopolityczną i makroekonomiczną. Mimo to polska gospodarka – a przemysł w szczególności – wykazała się wysoką odpornością. Polska, ze wzrostem PKB dwukrotnie przekraczającym średnią europejską, znalazła się wśród liderów gospodarczych UE w 2025 roku. Nie przełożyło się to jednak bezpośrednio na wzrost produkcji krajowego przemysł tworzyw sztucznych, który od dłuższego czasu mierzy się z silną konkurencją spoza Europy.
Tak uznała paneuropejska komisja ds. klimatu i zdrowia, powołana przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO), złożona z międzynarodowych ekspertów. Ostrzegli oni, że bez podjęcia odpowiednich działań mogą zginąć miliony ludzi.
Władze Gdyni, Sopotu i gminy Kosakowo zamierzają podpisać porozumienia ws. organizacji transportu w latach 2027–2036. Obsługą linii ma się zająć gdyńska spółka komunalna. Plan zakłada też zakup 35 nowych autobusów, w tym 30 elektrycznych. Umowy wymagają uchwał rad poszczególnych gmin.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowały aktualizację rekomendacji wspierających rozwój kompetencji przedsiębiorstw w obszarze zielonej transformacji. Dokument jest odpowiedzią na potrzebę budowy odpornych łańcuchów dostaw i zwiększania udziału polskich firm w strategicznych inwestycjach energetycznych w sektorze morskich farm wiatrowych.
Polska dąży do umacniania swojej pozycji centrum bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej. Wyrazem tych starań jest wizyta w Norwegii ministra energii Miłosza Motyki, która posłużyła dalszemu zacieśnianiu partnerstwa w dziedzinie energii i paliw pomiędzy Warszawą a Oslo. W stolicy Norwegii rozmawiali nie tylko ministrowie, ale też przedstawiciele największych firm naftowych i gazowych z obu państw.
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza