ESCORT
Energetyka, OZE

Tauron uruchomił farmę wiatrową Gamów w woj. śląskim

Tauron uruchomił już farmę wiatrową Gamów w woj. śląskim - przekazali PAP w środę przedstawiciele spółki. Czternasta farma wiatrowa na lądzie Tauronu to 15 turbin o łącznej mocy 33 MW ustawionych w gminie Rudnik na południowo-zachodnim krańcu woj. śląskiego, w Bramie Morawskiej.

19.12.2024, 11:49
Energetyka, OZE

Wodorowa mapa Polski. Będzie wielki deficyt krajowej produkcji?

GAZ-SYSTEM zakończył badanie Wodorowa Mapa Polski, w trakcie którego przeanalizowano 178 projektów związanych z produkcją, konsumpcją, dystrybucją oraz magazynowaniem wodoru w Polsce. Wnioski są mieszane - zarówno optymistyczne, pokazują wielki potencjał rynku. Ale widać też zjawiska niepokojące - brak infrastruktury, będziemy też skazani na import.

19.12.2024, 11:45
Energetyka, OZE

Unijny system handlu emisjami do zmiany. Po 2030 roku może objąć technologie pochłaniania CO2

– Potrzebne są jednak drastyczne zmiany i zwiększenie możliwości działania tego systemu po 2030 roku – mówi Robert Jeszke z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, który proponuje włączenie do EU ETS mechanizmów pochłaniania dwutlenku węgla. Eksperci wskazują, że takie technologie mogą się stać kluczowe na drodze do neutralności klimatycznej do 2050 roku.

19.12.2024, 10:33
Energetyka, OZE

Polenergia zawarła umowę pożyczki na budowę morskich farm wiatrowych z BGK ze środków KPO

18 grudnia 2024 roku spółka Polenergia S.A. podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę pożyczki o wartości do 750 mln złotych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Środki zostaną przeznaczone na realizację projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3.

18.12.2024, 14:19
Energetyka, OZE

Polska chce opóźnić rozszerzenie ETS2 o trzy lata

Polska chce opóźnić rozszerzenie systemu handlu emisjami ETS o transport i budownictwo o trzy lata - poinformowało źródło unijne. Zmiana nie dotyczyłaby jednak uruchomienia Społecznego Funduszu Klimatycznego, z którego w czasie odroczenia finansowane byłoby m.in. ocieplanie budynków.

17.12.2024, 16:01
Klimat, edukacja

Mikołaj Budzanowski prezesem w EIT InnoEnergy na Europę Centralną

Do EIT InnoEnergy – wiodącego w Europie inwestora w sektorach zielonej energii i czystych technologii – dołącza Mikołaj Budzanowski. Jeden z najbardziej doświadczonych menedżerów w obszarze transformacji przemysłu i zrównoważonego rozwoju będzie pełnił od stycznia 2025 roku funkcję członka zarządu i prezesa InnoEnergy w Europie Centralnej.

17.12.2024, 12:23
Energetyka, OZE

Tauron Nowa Energia – energetyczny lider ogłosił strategię. Bezemisyjność do 2040 r.

Osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku, 60 mld zł inwestycji w segment dystrybucyjny oraz osiągnięcie ponad 6 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach i magazynach energii do 2035 roku – to kluczowe elementy nowej strategii Grupy Tauron na lata 2025-2035. Dodatkowo firma zapowiada też wypłaty dywidendy już za 2028 rok, wejście w rolę lidera sprzedaży energii, a także spozycjonowanie się jako najbardziej prokliencka grupa energetyczna w kraju.

17.12.2024, 10:44
Energetyka, OZE

Ogłoszono doradcę do spraw finansowania projektu polskiej elektrowni jądrowej

16 grudnia Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wybrały konsorcjum banku BNP Paribas France i firmy KPMG Advisory na doradcę, który wesprze spółkę w pozyskaniu finansowania dłużnego dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Środki na tę kluczową dla kraju inwestycję energetyczną zapewni równolegle Rząd RP, który do 2030 roku planuje przeznaczyć na nią ponad 60 miliardów zł.

16.12.2024, 20:56
Odpady, Recykling

Przyjęto nowe rozporządzenie dotyczące opakowań - koniec jedorazowych kosmetyków

Kraje członkowskie UE w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z nim od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu, zakazany zostanie obrót jednorazowymi kosmetykami czy przyprawami zapakowanymi w plastik.

16.12.2024, 09:45
Energetyka, OZE

Do lutego 2025 roku państwa ONZ muszą przedstawić swoje nowe zobowiązania klimatyczne

Do lutego 2025 roku państwa ONZ powinny przedstawić swoje nowe deklaracje działań klimatycznych na okres po 2030 roku. Eksperci podkreślają, że powinny one zakładać ambitne cele, w tym również w zakresie redukcji emisji, żeby sprostać założeniom porozumienia paryskiego. Problem w tym, że nawet dotychczasowe zobowiązania na kolejnych kilka lat są wdrażane w zbyt wolnym tempie, o czym najlepiej świadczy fakt, że globalne emisje CO2 wciąż rosną.

13.12.2024, 07:56
port_service_2025
EKO-KONSULT_2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.