ESCORT
Odpady, Recykling

Brak edukacji społecznej i kierowanie się modą zamiast użytecznością - to bariery rozwoju GOZ w Polsce

Aby gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) stała się powszechna, niezbędna jest edukacja - wskazywali uczestnicy debaty, która odbyła się podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu w dniach 3-5 września 2024 r. „Upowszechnieniu GOZ nie pomaga bariera mentalna, sprawiająca, że chcemy nowych rzeczy, ale nie patrzymy na nie pod kątem ich użyteczności, tylko kierujemy się modą” - powiedział Michał Gaweł, prezes zarządu Fundacji 2.0.

06.09.2024, 11:54
Energetyka, OZE

Redukcja emisji i wychwytywanie CO2 szansą na zachowanie konkurencyjności polskiego przemysłu

Skupiamy się na działaniu, którego efektem jest redukcja emisji dwutlenku węgla, w ciągu minionych 20 lat, o połowę - z 800 kg do 400 kg na tonę cementu. Ale to nie wszystko - do 2030 roku wdrożymy nowoczesną technologię wychwytywania CO2 - mówił prezes Holcim Polska dr inż. Maciej Sypek podczas XXXIII edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu (3-5 września br.).

06.09.2024, 11:23
Energetyka, OZE

Prezes PGE: do 2030 r. źródła niskoemisyjne we wszystkich naszych lokalizacjach

Proces dekarbonizacji w grupie PGE przebiega równolegle we wszystkich liniach biznesowych. Do 2030 r. mamy plan, aby uruchomić niskoemisyjne źródła wytwarzania ciepła we wszystkich naszych lokalizacjach – powiedział PAP prezes grupy PGE Dariusz Marzec.

06.09.2024, 09:47
Energetyka, OZE

PGE podpisała List Intencyjny w sprawie zielonej energii dla Rzeszowa

Prezesi PGE, PGE Energia Ciepła oraz PGE Obrót podpisali z miastem Rzeszów list intencyjny, dotyczący współpracy przy przygotowywaniu inwestycji. To kolejny krok do dekarbonizacji systemu ciepłowniczego oraz promocji odnawialnych źródeł energii w stolicy województwa podkarpackiego.

05.09.2024, 19:42
Energetyka, OZE

MKiŚ o projekcie aktualizacji KPEiK: w 2030 r. 56 proc. energii ma pochodzić z OZE

W 2030 r. 56 proc. energii będzie produkowane z OZE, a nakłady inwestycyjne w ramach Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu mają do tego czasu wynieść 792 mld zł - poinformował w czwartek resort klimatu wskazując na projekt aktualizacji KPEiK.

05.09.2024, 13:53
Energetyka, OZE

Wentylatory z Polski w farmach wiatrowych na Morzu Północnym

Farma wiatrowa to nie tylko charakterystyczne, białe „wiatraki”, ale i wystające z wody stacje transformatorowe, które skrywają w sobie urządzenia, wytwarzające duże ilości ciepła, nawet jeśli pracują na zimnych wodach Morza Północnego. Co ciekawe, wiodącym w skali Europy dostawcą systemów do chłodzenia tych urządzeń, jest polska firma.

05.09.2024, 11:08
Energetyka, OZE

Centra danych odpowiadają za 2 proc. globalnego zużycia energii, a wkrótce ten udział może się podwoić

Sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe zużywają ogromne ilości energii. Wdrażanie ich w firmach na coraz większą skalę powoduje dynamiczny wzrost zapotrzebowania na usługi centrów danych, a co za tym idzie – również na ilość energii, jakiej potrzebują one do obsługi klientów. Tym bardziej że centra danych także wykorzystują te innowacyjne technologie do usprawnienia funkcjonowania. Duży wzrost zużycia energii powoduje, że centra danych szukają sposobów na jego optymalizację, co ma się przyczynić do zmniejszenia śladu węglowe

04.09.2024, 10:10
ESG, zrównoważony rozwój

Firmy produkcyjne w Polsce przechodzą zieloną transformację

Dane Carbon Majors Database pokazują, że od 2015 roku, czyli od czasu porozumienia klimatycznego z Paryża, emisje dwutlenku węgla nie spadły, ale wręcz wzrosły. Żeby zahamować wzrost temperatury na bezpiecznym poziomie, potrzebne są większe niż dotychczas wysiłki. Dużą rolę do odegrania ma przemysł, który odpowiada za prawie 1/4 globalnych emisji gazów cieplarnianych.

02.09.2024, 13:31
Klimat, edukacja

Pożary lasów uczyniły z Kanady jednego z największych emitentów gazów cieplarnianych

Kanada stała się czwartym co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie z powodu skali pożarów lasów w 2023 r. – napisali autorzy artykułu, który ukazał się w „Nature”. Pożary lasów objęły ok. 15 mln hektarów, 4 proc. powierzchni wszystkich lasów.

30.08.2024, 12:16
Transport, Elektromobilność

Zrównoważone paliwa lotnicze są szansą, ale wymagają odpowiednich technologii

Zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) w trakcie spalania w silniku samolotu emituje porównywalnie dużo CO2, jak tradycyjne paliwo ropopochodne, ale jego emisja netto może być znacznie niższa (od 30 do nawet 85 proc.), dzięki dobrze zaprojektowanemu procesowi produkcji oraz odpowiednio dobranym surowcom. Jak zauważają eksperci międzynarodowej firmy doradczej Kearney, SAF może odegrać istotną rolę w dekarbonizacji światowego lotnictwa, trzeba jednak uważać, by produkcja tego rodzaju paliw nie przyniosła więcej szkody, niż pożytku.

28.08.2024, 11:26
port_service_2025
EKO-KONSULT_2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.