ESCORT
Transport, Elektromobilność

Holenderscy naukowcy opracowali projekt pasażerskiego samolotu elektrycznego

Holenderscy naukowcy z politechniki w Delft (TU Delft) i ze startupu Elysian opracowali projekt pasażerskiego samolotu elektrycznego. Maszyna ma zabrać na pokład 90 osób, osiągnąć zasięg 800 km i zmniejszyć emisję CO2 oraz innych substancji o 90 proc. Pełnowymiarowy prototyp maszyny ma powstać do 2030 r.

16.07.2024, 09:35
Energetyka, OZE

Biednemu zawsze wiatr w oczy. Energetyka wiatrowa coraz silniejsza, ale w Polsce na pół gwizdka

Kolejne dane, a wraz z nimi kolejne raporty nie pozostawiają złudzeń – sektor energetyki wiatrowej nie przestaje pozytywnie zaskakiwać. Oddawane moce energii wiatrowej osiągają kolejne rekordy, lecz brak wsparcia politycznego oraz wieloletni dryf organizacyjny sprawiły, że krajowi interesariusze energetyki wiatrowej nie rozwijają w pełni swego potencjału.

14.07.2024, 14:38
Transport, Elektromobilność

Ekspert: produkcja elektryków w Polsce mogłaby wyhamować wzrost cen aut w 2025 r.

Produkcja aut elektrycznych w Polsce mogłaby wyhamować wzrost cen aut w 2025 roku i przyczynić się do rozwoju rodzimej branży motoryzacyjnej - powiedział PAP prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar Wojciech Drzewiecki.

14.07.2024, 10:19
Energetyka, OZE

Tauron do końca br. uruchomi trzy nowe farmy wiatrowe

Uruchomienie trzech kolejnych elektrowni wiatrowych do końca br. planuje spółka Tauron Zielona Energia. Jedna z nich – Warblewo – prześle energię do sieci już we wrześniu – podał koncern Tauron Polska Energia. Łącznie firma buduje obecnie pięć inwestycji typu onshore.

12.07.2024, 13:12
Energetyka, OZE

Orlen rozpoczyna budowę pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 42 MW

Energa Green Development, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, rozpoczyna budowę pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 42 MW. Ich lokalizacja to Barczewo, Działdowo, Płońsk - dwie instalacje i Wąbrzeźno. Uruchomienie farm planowane jest w drugiej połowie 2025 r.

12.07.2024, 10:21
Energetyka, OZE

Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej na WindEnergy w Hamburgu ponownie pod przewodnictwem PSEW

Polski Pawilon Energetyki Wiatrowej Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to od lat stały punkt promocji i umacniania pozycji naszego kraju w gronie liderów zielonej transformacji Europy. Międzynarodowe Targi WindEnergy odbędą się w dniach 24-27 września w Hamburgu. Tematem przewodnim tegorocznego stoiska będzie nowe otwarcie polskiego rynku wiatrowego oraz budowanie stabilnego łańcucha dostaw. W strefie Polskiego Pawilonu PSEW znajdą się najwięksi giganci polskiego rynku energii wiatrowej, zarówno z sektora onshore, jak

11.07.2024, 14:50
Energetyka, OZE

Cel osiągnięty 7 lat przed terminem. Amazon zasila już całą swoją globalną działalność energią odnawialną

Amazon, globalny lider w dziedzinie technologii i handlu elektronicznego, już w 2023 r. zasilał całą swoją globalną działalność – w tym centra danych, budynki korporacyjne, sklepy spożywcze i centra logistyczne – w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych. Firmie udało się osiągnąć ten cel 7 lat przed – pierwotnie zakładanym na 2030 r. – terminem.

11.07.2024, 13:45
Energetyka, OZE

Powstanie Polska Izba Wodoru

Przedsiębiorców i instytucje zainteresowane ideą zeroemisyjnej gospodarki zrzeszać ma Polska Izba Wodoru, której powstanie zapowiedział w czwartek wielkopolski samorząd. Jej misją ma być jednoczenie środowiska związanego z technologią wodorową i rozwój inicjatyw wodorowych.

11.07.2024, 13:00
Energetyka, OZE

MKiŚ: ponad 100 mld zł spodziewanych nakładów na sieci energetyczne do 2030 r.

Spodziewany jest dynamiczny wzrost nakładów inwestycyjnych na rozwój sieci elektroenergetycznych w Polsce, które istotnie przekroczą kwotę 100 mld zł do 2030 r. - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

11.07.2024, 10:17
Odpady, Recykling

Zakrętki „na uwięzi” budzą emocje wśród konsumentów napojów, a jednak wpływają na efektywność recyklingu i ochronę środowiska?

Temat opakowań z tworzyw sztucznych i efektywności recyklingu stał się jednym z najważniejszych w dyskusjach środowiskowych. W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się i pisze o zakrętkach „na uwięzi”, które są konsekwencją implementacji Dyrektywy Single-Use-Plastics z dnia 5 czerwca 2019 roku. Jednym z wielu elementów Dyrektywy SUP są tak zwane zakrętki „na uwięzi”.

10.07.2024, 11:58
port_service_2025
EKO-KONSULT_2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.