Transformacja energetyczna wchodzi w decydującą fazę – a sektor OZE musi przejść od deklaracji do wdrożeń. W obliczu zmian legislacyjnych, presji na ceny energii, przeciążeń sieci oraz wyzwań geopolitycznych, kluczowe staje się praktyczne wykorzystanie wiedzy i doświadczeń z całego rynku. Właśnie tym zagadnieniom poświęcone będzie Forum PSEW 2026, które odbędzie się w dniach 2–3 marca 2026 roku w Radisson Blu Hotel w Sopocie.
Polska otrzyma 21,5 mln euro, czyli ponad 90 mln zł, ze środków Unii Europejskiej na wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej sektora elektroenergetycznego. Finansowanie, przyznane w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility, CEF), jest częścią szerszego pakietu o wartości 113 mln euro. Komisja Europejska przeznacza je na ochronę infrastruktury krytycznej związanej z synchronizacją systemów elektroenergetycznych Estonii, Litwy i Łotwy z systemem Europy kontynentalnej.
Krajowe parki narodowe utknęły w pułapce paradoksu: podczas gdy frekwencja w samych tylko Tatrach bije historyczne rekordy, przekraczając pułap 5 milionów osób rocznie, niemal wszystkie jednostki borykają się z problemami finansowymi. To ujawnia brak stabilności budżetowej najbardziej wartościowych przyrodniczo obszarach kraju.
Firma COMAL została wyróżniona Ekolaurem Polskiej Izby Ekologii 2025 za opracowane przez siebie rozwiązanie dotyczące odbioru i unieszkodliwiania wód balastowych oraz zaolejonych ścieków z zęz maszynowych jednostek pływających.
Moc osiągalna źródeł odnawialnych Grupy Energa przekroczyła 1 GW. To oznacza, że instalacje, zarządzane przez Energę Wytwarzanie, mogą w ciągu roku wyprodukować energię dla ok. miliona gospodarstw domowych. Na finalizację czekają kolejne projekty OZE o łącznej mocy ok. 300 MW. To istotny krok na drodze do realizacji założeń transformacji energetycznej i strategii Grupy ORLEN do 2035.
W poniedziałek 2 lutego przez polski system przesyłowy przepłynął rekordowy wolumen gazu - niemal 115 mln m sześc., a krajowe zapotrzebowanie na gaz wysokometanowy wyniosło rekordowe 102,8 mln m sześc. - poinformował we wtorek prezes Gaz -Systemu Sławomir Hinc.
Rejestracje samochodów elektrycznych osiągnęły w 2025 r. najwyższy poziom w historii - wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG. W tym roku można się jednak spodziewać spadku w związku z wyczerpaniem środków w budżecie programu dopłat NaszEauto.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożył kolejne zawiadomienie do prokuratury dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa w ramach programu Czyste Powietrze.
Szwedzka firma Minesto podpisała dokument o współpracy z islandzkim podmiotem Haf-Afl z myślą o wykorzystania pływów morskich w kontekście rozwoju energetyki. Dzięki temu mieszkańcy Islandii mają otrzymywać łatwiejszy dostęp do zeroemisyjnej, odnawialnej energii, wykorzystując wyjątkową specyfikę regionu w postaci obecnych tam silnych pływów morskich.
Od 1 stycznia 2027 roku w Chinach obowiązywać będzie zakaz stosowania w nowych samochodach elektrycznych ukrytych klamek elektronicznych – poinformowały we wtorek chińskie media. Producenci będą musieli montować tradycyjne uchwyty mechaniczne. Władze argumentują decyzję względami bezpieczeństwa.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO