Wiceprezes PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

zk

08.09.2021 09:11 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Wiceprezes PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

Partnerzy portalu

Wiceprezes PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Sposobem na szybką redukcję emisji CO2 w Polsce jest transformacja energetyczna przy użyciu gazu – ocenił we wtorek w Karpaczu wiceprezes PGNiG Robert Perkowski. Zwracał przy tym uwagę, że Polska posiada nowoczesną infrastrukturę przesyłową.

Na panelu dot. Europejskiego Zielonego Ładu, który odbył się pierwszego dnia Forum Ekonomicznego, Perkowski przekonywał, że polska transformacja energetyczna powinna być oparta na gazie.

„Na dzień dzisiejszy, moim zdaniem, bardzo ryzykowne byłoby stwierdzenie, że całą energię wytwarzaną w naszym kraju należałoby oprzeć na energii pozyskiwanej ze słońca i wiatru. Wydaje się, że konkretnie w naszym przypadku sposobem na szybką redukcję emisji CO2, ale też innych gazów cieplarnianych, jest transformacja z użyciem gazu ziemnego” – zaznaczył wiceprezes PGNiG.

Podkreślił przy tym, że w Polsce mamy nowoczesną, cały czas rozbudowywaną infrastrukturę przesyłową. W tym kontekście wymienił kilka inwestycji, m.in. rozbudowywany terminal LNG w Świnoujściu i nowy korytarz dostaw gazu Baltic Pipe, który umożliwi transport surowca z Norwegii do Polski, a także do użytkowników w sąsiednich krajach.

Perkowski zauważył też, że opierając transformację energetyczną na gazie w dużej mierze moglibyśmy czerpać z kompetencji, które w kraju już mamy. W jego ocenie konwersja mniejszych i średnich ciepłowni oraz elektrociepłowni z węgla na gaz mogłaby być niemal w całości oparta na kompetencjach krajowych.

Zdaniem wiceprezesa PGNiG, nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że gazem jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie uzyskać dużą redukcję emisji. „Gaz tak naprawdę emituje o połowę CO2 mniej w porównaniu z węglem, a dodatkowo nie emituje pyłów zawieszonych” – zauważył.

Perkowski zwrócił też uwagę, że w dyskusji publicznej najczęściej mówi się o transformacji energetycznej w kontekście wytwarzania wyłącznie energii elektrycznej, tymczasem problem jest szerszy – obejmuje też energię grzewczą, co w krótkim a nawet średnim okresie uniemożliwi OZE całkowite zastąpienie paliw kopalnych.

We wtorek w Karpaczu rozpoczęła się XXX edycja Forum Ekonomicznego. Przez trzy dni konferencji odbędzie około 400 paneli dyskusyjnych i prezentacji, a także wiele wydarzeń towarzyszących. W debatach uczestniczą politycy, naukowcy, a także przedstawiciele świata nauki czy kultury z Europy, Azji Centralnej i USA. Hasłem tegorocznego kongresu jest „Europa w poszukiwaniu przywództwa”.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.