Wmurowano kamień węgielny pod budowę kotłowni EC I

zk

17.01.2023 10:29 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Wmurowano kamień węgielny pod budowę kotłowni EC I

Partnerzy portalu

Wmurowano kamień węgielny pod budowę kotłowni EC I - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE

Kamień węgielny pod budowę kotłowani rezerwowo-szczytowej, składającej się z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy, wmurowano w poniedziałek w Elektrociepłowni Bydgoszcz I należącej do PGE Energia Ciepła. Inwestycja zapewni dodatkowe dostawy ciepła.

"Inwestycja w Elektrociepłowni Bydgoszcz I wpisuje się w realizację celu Grupy PGE, który zakłada 70 proc. udziału paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do 2030 r. Priorytetem z perspektywy działalności naszej spółki jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz dbanie o jakość powietrza w poszczególnych lokalizacjach" - powiedział prezes PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak.

Prezes Kołodziejak podkreślił, że budowa nowych jednostek wytwórczych zasilanych gazem ziemnym w Bydgoszczy ma na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o środowisko.

Urządzeniami wytwórczymi w EC I, zlokalizowanej na bydgoskich Jachcicach są obecnie trzy węglowe kotły wodne, uruchamiane w okresie niskich temperatur oraz w czasie planowanego postoju całkowitego głównej jednostki wytwórczej przy ul. Energetycznej.

Nowa kotłownia rezerwowo-szczytowa składać się będzie z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy. Jej zadaniem będzie produkcja ciepła na potrzeby ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej dla części mieszkańców Bydgoszczy. Zastosowane urządzenia zapewnią wysoką sprawność przetwarzania energii paliwa w energię cieplną, przy zachowaniu wysokiej niezawodności i dyspozycyjności.

W ramach inwestycji powstanie również infrastruktura zewnętrzna, w skład której oprócz kotłów wchodzić będą m.in. instalacja wody sieciowej wraz z pompownią, stacja przygotowania wody do instalacji wody sieciowej, a także układ dróg wewnętrznych i zagospodarowanie terenu.

"Budowa niskoemisyjnego źródła i odejście od wykorzystywania węgla w EC I w istotny sposób wpłyną na jakość powietrza i tak ważne obecnie bezpieczeństwo zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. Aktualnie jesteśmy również w fazie realizacji prac związanych z budową kolejnych jednostek wytwórczych, w tym m.in. źródła kogeneracyjnego zasilanego paliwem gazowym na terenie drugiej naszej lokalizacji tj. EC II przy ulicy Energetycznej" - podkreślił dyrektor bydgoskiego Oddziału Elektrociepłownia. Sebastian Wasilewski.

Wykonawcą inwestycji na terenie EC I jest Energotechnika - Energorozruch. Zakończenie realizacji planowane jest w pierwszej połowie 2023 r.

Do PGE Energia Ciepła należą w Bydgoszczy EC I i EC II o łącznej mocy 564 MWt, dostarczającej około 4,6 mln GJ energii cieplnej rocznie do blisko 90 proc. mieszkańców miasta zasilanej z miejskiej sieci ciepłowniczej.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada około 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 678 km.

PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Bydgoszcz Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24975,00 $ tona 1,11% 26 maj
 Cynk 2319,00 $ tona 4,32% 26 maj
 Aluminium 2241,00 $ tona 0,27% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.