Składowanie dwutlenku węgla w skałach można połączyć z pozyskiwaniem z nich wodoru, a być może także energii geotermalnej – poinformowano podczas kongresu European Geosciences Union General Assembly w Wiedniu.
Wodór jest potrzebny do procesów przemysłowych, których nie da się zasilać energią odnawialną – na przykład wytwarzania nawozów czy stali. Spalanie wodoru wytwarza tylko wodę, nie zaś - powodujący globalne ocieplenie dwutlenek węgla. Dlatego mógłby pomoc w dekarbonizacji procesów przemysłowych.
Niestety prawie cały wodór jest obecnie wytwarzany z paliw kopalnych, co oznacza, że podczas jego produkcji emitowane są duże ilości CO2. Wykorzystanie energii wiatrowej lub słonecznej do rozszczepiania wody na "zielony" wodór i tlen na dużą skalę oznaczałoby z kolei zbyt wysokie koszty i ograniczenie dostępności energii do innych zastosowań.
Tymczasem w głębi Ziemi zachodzą naturalne procesy, w których powstaje wodór geologiczny, zwany także naturalnym lub białym. Chodzi na przykład o reakcję wody ze skałami bogatymi w żelazo. Biały wodór to czyste źródło energii, którego wydobycie może być znacznie tańsze i bardziej ekologiczne niż produkcja „zielonego wodoru” w procesie elektrolizy.
Wodór geologiczny może gromadzić się - i być wydobywany - w podobny sposób jak gaz ziemny. Problem w tym, że nikt jeszcze nie wie, ile naturalnego wodoru można by wydobyć. Cząsteczki wodoru to najmniejsze z cząsteczek gazów (hel nie tworzy cząsteczek), dlatego łatwo się ulatnia, a skały rzadko są na tyle szczelne by utrzymać znaczące jego złoża.
Jedynym miejscem, gdzie obecnie na niewielką skalę wydobywa się naturalny wodór, jest wioska Bourakébougou w Mali.
Podejmowane są próby sztucznego wytwarzania wodoru pod ziemią, na przykład poprzez pompowanie wody pod ziemię. Woda reaguje z pewnymi rodzajami skał, tworząc wodór w procesie zwanym serpentynizacją.
Naukowcy z University of Texas w Austin wykazali w badaniach laboratoryjnych, że możliwe jest wytwarzanie ogromnych ilości wodoru ze skał znajdujących się głęboko pod ziemią, przy jednoczesnym magazynowaniu dwutlenku węgla. CO2 dodany do wody powinien reagować ze skałami i zostać uwięziony w postaci węglanów. Firma Carbfix już mineralizuje CO2 na Islandii, dodając go do wody pompowanej pod ziemię w elektrowni geotermalnej.
Testy laboratoryjne przeprowadzono w Teksasie z wykorzystaniem skały wulkanicznej bogatej w żelazo. Próbki skały zostały umieszczone w pojemniku ciśnieniowym o ciśnieniu od 1,2 do 1,7 megapaskala i podgrzane do 90 st. C, aby symulować warunki panujące na dużej głębokości. Następnie dodano wodę z CO2 lub wodę z gazem obojętnym (argonem) jako próbkę kontrolną.
Woda bogata w CO2 uwolniła więcej wodoru, prawdopodobnie dlatego, że CO2 tworzy kwas węglowy, który rozpuszcza część skały, umożliwiając w ten sposób reakcję większej ilości wody ze skałą. Okazało się także, że produkcję wodoru można by dodatkowo zwiększyć, dodając chlorek niklu jako katalizator.
Naukowcom udało się uwolnić około 0,5 proc. wodoru, który teoretycznie można było uzyskać z reakcji wody ze skałą. Uważają, że muszą zwiększyć ten udział do 1 proc., aby proces był wykonalny. Jednym ze sposobów byłoby zagłębienie się w wyższe temperatury, ponieważ sprzyja to serpentynizacji. Mogłoby to być opłacalne, zwłaszcza przy jednoczesnym wykorzystaniu gorących skał do pozyskiwania energii geotermalnej.
Bogatych w żelazo skał są na świecie ogromne ilości i nawet przy wydajności na poziomie 1 proc. mogłyby one potencjalnie wytworzyć znacznie więcej wodoru niż 100 milionów ton obecnie produkowanych na świecie.
Paweł Wernicki(PAP)
pmw/ zan/
Fot. Depositphotos
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 76.61 $ | baryłka | -1,35% | 24.06.2026 17:05 |
| Cyna | 51895 $ | tona | -5,63% | 24.06.2026 17:05 |
| Cynk | 3502.75 $ | tona | -3,03% | 24.06.2026 17:05 |
| Aluminium | 3263.25 $ | tona | -4,13% | 24.06.2026 17:05 |
| Pallad | 1237.75 $ | uncja | -2,65% | 24.06.2026 17:05 |
| Platyna | 1653.3 $ | uncja | -1,45% | 24.06.2026 17:05 |
| Srebro | 61.63 $ | uncja | -5,45% | 24.06.2026 17:05 |
| Złoto | 4129 $ | uncja | -1,92% | 24.06.2026 17:05 |