Wydrukuj sobie prąd!

Partnerzy portalu

Wydrukuj sobie prąd!  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. surrey.ac.uk

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez University of Surrey, wynika, że innowacyjne podejście do masowej produkcji tanich bloków fundamentowych ogniw słonecznych może doprowadzić do szerokiego przyjęcia paneli słonecznych wykonanych z atramentu perowskitowego - "cudownego materiału".

– Celem jest po prostu wytworzenie bloków konstrukcyjnych ogniw słonecznych z atramentu perowskitowego. Chociaż atrament perowskitowy nie jest nową technologią, obecnie dostępne atramenty nie gwarantują bezproblemowych przejść na skalę przemysłową, ponieważ proces produkcyjny musi być wysoce kontrolowany i optymalizowany – wyjaśnia w swojej publikacji w Nature Scientific Reports, dr Ehsan Rezaee z Advanced Technology Institute (ATI) na University of Surrey.

– Nasz atrament perowskitowy wytwarza szybki i powtarzalny sposób niezawodnego wytwarzania tych bloków konstrukcyjnych ogniw słonecznych na skalę masową, i tym samym torując drogę do ich wykorzystania na rynkach komercyjnych – czytamy dalej Rezaee.

Perowskitowe ogniwa słoneczne są tanim, lekkim rozwiązaniem, z większymi możliwościami łatwego transportu i instalacji.

Nowe badanie bada bloki fundamentowe ogniw słonecznych wykonanych z perowskitu zamiast tradycyjnego krzemu, ponieważ ogniwa perowskitowe zbierają światło przez widzialną część widma słonecznego, która ma więcej energii.

Jest potencjał i punkt zwrotny

– University of Surrey zawsze wierzył w potencjał paneli słonecznych jako krytycznego obszaru badawczego, który z czasem pozwoli nam odejść od niebezpiecznych starych źródeł energii – powiedział  profesor Ravi Silva, dyrektor ATI na University of Surrey.

– Musimy jednak zrobić więcej, żeby poprawić połączenie między badaniami a masową produkcją, aby zobaczyć to jako przyszły punkt zwrotny, co jest celem naszego dokumentu – dodał dyrektor.

University of Surrey jest wiodącą instytucją badawczą, która koncentruje się na zrównoważonym rozwoju dla społeczeństwa, oraz wieloma wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi.

Uczelnia również zaangażowana w poprawę własnej efektywności wykorzystania zasobów oraz podjęła zobowiązanie, że do 2030 roku stanie się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. W kwietniu zajęła 55. miejsce na świecie w rankingu Times Higher Education (THE) University Impact Rankings, który ocenia ponad 1400 uniwersytetów pod kątem realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs).


Cały artykuł jest dostępny tutaj>> nature.com


Źródło: surrey.ac.uk, nature.com


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 20602,00 $ tona -1,31% 29 wrz
 Cynk 3014,00 $ tona 6,54% 29 wrz
 Aluminium 2260,00 $ tona 8,71% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.