Wynik wyszukiwania - " Chile " - Wiadomości

Energia odnawialna na fali wznoszącej. Potencjał OZE w świetle najnowszych danych

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że w 2023 roku ustanowiono rekord we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym. Wzrost mocy OZE był nierównomiernie rozłożony na całym świecie, co stawia pod znakiem zapytania ambitne cele klimatyczne.
23.04.2024

Do 112 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożarów lasów w regionie Valparaiso

Do 112 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożarów lasów w położonym w środkowym Chile turystycznym regionie Valparaiso - poinformowały w niedzielę późnym wieczorem czasu lokalnego władze tego kraju.
05.02.2024

Paradoks litu ciemną stroną transformacji energetycznej

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś „białym złotem”, zużywa zaś olbrzymie ilości wody, zanieczyszcza środowisko i często wywołuje protesty lokalnych społeczności. Eksperci mówią o „paradoksie litu”.
31.12.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Zagrożone życie tysięcy pingwinów. Ptasia grypa atakuje

Eksperci obawiają się, że ptasia grypa, która najprawdopodobniej pojawi się na Antarktydzie w nadchodzących tygodniach, może spowodować śmierć tysięcy pingwinów - podał w poniedziałek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
26.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Niemiecka Strategia Wodorowa: Czy rewolucja wodorowa wydarzy się za Odrą?

Niemiecka Strategia Wodorowa (National Wasserstofstrategie) została zaktualizowana w lipcu 2023 po długich debatach niemieckiego rządu. Zarysowuje ona śmiały plan dotyczący najważniejszych wyzwań związanych z energetyką, dekarbonizacją przemysłu, transportu drogowego i ogrzewania.
02.08.2023

Jest akceptacja dla budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce

Jest akceptacja dla budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w piątek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą - podał KGHM.
14.07.2023

KGHM będzie współpracować z Samsungiem przy wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych

KGHM Polska Miedź S.A. podpisała porozumienie (Memorandum of Understanding) z Samsung C&T Corporation dotyczące współpracy przy wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych. Spółki zapowiedziały wspólne działania w zakresie OZE, małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), produkcji i wykorzystaniu wodoru czy technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCSU), która mogłaby zostać wykorzystana w procesach hutniczych.
14.07.2023

Wspólnie o małych reaktorach jądrowych – KGHM podpisał list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną

Współpraca przy projektach badawczo-rozwojowych oraz inicjatywach inwestycyjnych związanych z technologią małych reaktorów jądrowych (SMR) – KGHM podpisał w tej sprawie list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Sygnatariusze dokumentu będą rozmawiać o możliwościach potencjalnego wspólnego zaangażowania w realizację projektów inwestycyjnych w zakresie SMR.
15.06.2023

Chile. Tajemniczy pomór kormoranów; znaleziono szczątki ponad 3,5 tys. ptaków

Od 26 maja na plażach w północnym Chile znajdowane są martwe kormorany. Naukowcy nie odkryli dotąd przyczyny pomoru tych ptaków.
04.06.2023

Chlijskie władze dyskutowały o planach nacjonalizacji przemysłu litowego z przedstawicielami amerykańskiego biznesu

Chilijska organizacja rządowa CORFO poinformowała we wtorek, że jej przedstawiciele odbyli spotkanie z reprezentantami amerykańskiej firmy Albemarle, aby przedyskutować plan nacjonalizacji przemysłu litowego - podał Reuters. Plany Chile dotyczące nacjonalizacji tej gałęzi gospodarki wywołały niepokój inwestorów.
01.05.2023

KGHM złożył wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce

KGHM złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.
14.04.2023

Kopalnia KGHM w pełni na zielonej energii. Rząd Chile zachwycony

Sierra Gorda, kopalnia KGHM w Chile, zasilana jest wyłącznie zieloną energię. Jesteśmy jedną z największych kopalni chilijskich, która jako jedna z pierwszych przechodzi w pełni na ten typ źródła energetycznego. Wiąże się to wręcz entuzjazmem rządu chilijskiego – mówi dla portalu i.pl wiceprezes KGHM Mirosław Kidoń.
24.01.2023

Prezes KGHM w Davos: transformacja energetyczna to dla spółki wyzwanie i wielka szansa

Transformacja energetyczna to dla KGHM nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa; zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy sieci 5G łączy miedź - zwrócił uwagę w Davos prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.
19.01.2023

Nowy model GWM POER debiutuje podczas Chengdu Motor Show 2022

W dniu 26 sierpnia świeżutki model pickupa Shanhai POER (przeznaczonego na rynek chiński), stworzony przez GWM POER, zadebiutował podczas targów motoryzacyjnych Chengdu Motor Show 2022, ciesząc się dużym zainteresowaniem.
06.09.2022

Raport CRIDO: Trendy w podatkach: Pakiet „Fit for 55” w obliczu wojny w Ukrainie

W obszarze czystej energii jedną z istotniejszych kierunkowych zmian na poziomie unijnym jest przyjęty w drugiej połowie 2021 roku pakiet „Fit for 55”. Obejmuje on trzynaście ambitnych propozycji legislacyjnych, których celem jest zredukowanie emisji CO2 o 55% do 2030 w stosunku do 1990 roku i doprowadzenie do neutralności klimatycznej UE w 2050 roku.
05.09.2022

ChargeEuropa po cichu buduje sieć darmowego ładowania aut elektrycznych

ChargeEuropa, firma z siedzibą w Polsce twierdzi, że ma patent na budowę i obsługę rentownych sieci ładowania aut elektrycznych w miastach, które dopiero zmierzają się z tym wyzwaniem. Po oficjalnym uruchomieniu w lipcu pilotażowej sieci w Warszawie, firma zapewniła sobie ponad 1000 lokalizacji na kolejne dwa lata i połączyła siły z największymi światowymi markami w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym BMW, Netflix, Bolt czy Opel.
09.08.2022

EIG uruchamia chilijską platformę energetyki odnawialnej - Grupo Cerro

Powstanie nowego podmiotu wiąże się również z niedawno sfinalizowanym przejęciem portfela ANPAC obejmującego 11 elektrowni wodnych przepływowych oraz istniejących elektrowni Cerro Dominador. Platforma ma przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej w Chile poprzez innowacyjne projekty, w ramach których energia ze źródeł odnawialnych dostarczana będzie całodobowo.
30.06.2022

Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu

Jak poinformował Władysław Demidow, zastępca dyrektora Departamentu Metalurgii i Materiałów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Federacja Rosyjska ma problem z dostawami litu. Argentyna i Chile wstrzymały dostawy surowca. Rosja po inwazji na Ukrainie przyspieszyła działania na rzecz wydobycia surowca na własny terytorium.
24.04.2022

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power [GALERIA]

Konferencja EuroPOWER & OZE Power, to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja czy odejście od węgla.
07.04.2022

Elektryki szkodzą flamingom!

Akumulatory litowo-jonowe są kluczowym elementem pojazdów elektrycznych (EV), które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ świat stara się odchodzić od nieekologicznych samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym. Z kolei lit jest kluczowym pierwiastkiem, dzięki któremu samochody elektryczne mogą się poruszać – ale prowadzi to do zagrożenia niektórych gatunków flamingów.
05.04.2022

EIG i Fluxys współpracują przy budowie kluczowej infrastruktury LNG wspierającej dekarbonizację Chile

EIG, jeden z wiodących inwestorów instytucjonalnych w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym na świecie, oraz Fluxys, wiodąca firma z branży infrastruktury energetycznej, poinformowały dzisiaj, że wspólnie nabędą od Enagas Chile SpA i podmiotów powiązanych OMERS Infrastructure 80% udziałów w GNL Quintero S.A. („Quintero”) - największym terminalu regazyfikacyjnym skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Chile. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.
29.03.2022

Prezes Chludziński: KGHM chce też aktywnie wykorzystywać OZE, w tym fotowoltaikę, energię wiatrową czy rozwiązania wodorowe

Wyniki zagranicznych aktywów KGHM są najlepsze w historii. W przypadku kopalni Sierra Gorda w Chile odwróciły się przepływy finansowe; pieniądze już nie płyną z Polski do Chile, tylko z Chile do Polski – mówił w czwartek prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
25.03.2022

KGHM i TotalEnergies wspólnie wkraczają na rynek offshore [WIDEO]

Francuski TotalEnergies został partnerem strategicznym KGHM Polska Miedź w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Firmy mają zamiar składać razem wnioski lokalizacyjne, poinformował prezes Marcin Chludziński.
24.03.2022

Czy powstanie międzynarodowe porozumienie na rzecz walki z odpadami plastikowymi?

Trzy czwarte osób biorących udział w globalnym badaniu zorganizowanym przez IPSOS chce zakazu stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych. Średnio ponad 8 na 9 osób opowiada się za międzynarodowym traktatem na rzecz walki z zanieczyszczeniem plastikiem. Badanie zostanie zaprezentowane przed zbliżającym się Zgromadzeniem Środowiskowym ONZ (UNEA). Jedną z decyzji, która zostanie podjęta podczas UNEA, będzie rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego globalnego porozumienia mającego na celu redukcję odpadów plastikowych.
05.03.2022

Chile. Atakamę co roku zaśmieca 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat

Pustynia Atakama w północnym Chile jest jednym z największych na świecie składowisk odpadów tekstylnych. Według szacunków organizacji zajmujących się ochroną środowiska trafia na nią rocznie nawet 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat.
10.02.2022

Globalny Przegląd 2021: GWM przyspiesza globalizację

GWM przyspiesza tempo globalizacji pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19 i niedoboru czipów. Spółka wzięła udział w kilku międzynarodowych targach motoryzacyjnych i wprowadziła na rynek kilka flagowych modeli, pokazując światu, że nadeszła pora na zrealizowanie największej w historii strategii globalizacji.
28.12.2021

Pożary pochłonęły tysiące hektarów lasów w Patagonii

Pożary rozprzestrzeniające się od czwartku na terenie Patagonii w Chile i Argentynie, pochłonęły od czwartku do poniedziałku kilkanaście tysięcy hektarów lasów. Rannych w walce z żywiołem zostało dwóch żandarmów pomagających w akcji gaszenia ognia.
28.12.2021

Hub Wodorowy w Porcie Gdynia. Jest konsensus i wstępny plan działań [WIDEO, GALERIA]

Port Gdynia planuje wodorową rewolucję. We wtorek, 14 grudnia, na temat projektu dyskutowali w siedzibie portu członkowie zarządów działających w Gdyni terminali oraz innych potencjalnie zaangażowanych w projekt firm.
15.12.2021

Kolejne porty morskie w Europie otwierają się na zielony wodór

Wodór jest odmieniany przez wszystkie przypadki w sektorze morskim. Kluczową rolę w transformacji energetycznej odegrają porty, na terenie których są już dziś rozwijane są węzły energetyczno-wodorowe. Władze kolejnych portów zadeklarowały rozwój projektów wodorowych.
12.11.2021

Czy globalne ocieplenie wpływa na zasięgi samochodów elektrycznych?

Czy EV lubią gorące lata czy mroźne zimy – w jakich miastach mają największy zasięg? Jak bardzo temperatura otoczenia i klimat wpływa na wydajność baterii?
17.09.2021

KGHM rozważa inwestycje w małe reaktory jądrowe i wodór

W odpowiedzi na wysoką cenę energii i konieczność posiadania źródła energii z mniejszym wpływem na klimat, małe reaktory jądrowe powinny być absolutnie rozważanym wariantem – mówi "Rzeczpospolitej" prezes KGHM Marcin Chludziński.
19.08.2021

Baterie sodowo-jonowe CATL wyprą ze światowego rynku lit

Pierwsza generacja baterii sodowo-jonowych chińskiego giganta CATL wejdzie na rynek w 2023 roku. Jeśli firma nadrobi opóźnienie w gęstości energii, nowa technologia może stać się bardziej konkurencyjna niż rozwiązania oparte na licie.
17.08.2021

Raport: Budowa nowych elektrowni słonecznych jest tańsza niż eksploatacja istniejących elektrowni węglowych

BloombergNEF opublikował szacunkowe dane dotyczące globalnego benchmarku, który śledzi poziom kosztów energii elektrycznej (LCOE) dla elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych na lądzie. LCOE analizuje całkowity koszt budowy, eksploatacji i utrzymania elektrowni, a następnie oblicza koszt za megawatogodzinę (MWh) wyprodukowanej energii w oparciu o wszystkie te czynniki.
20.07.2021

Dendrolog: Nie ma dobrej metody usuwania gatunków inwazyjnych

Wszystkie metody zwalczania gatunków inwazyjnych w jakiś sposób szkodzą środowisku. Samo zaś rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych szkodzi bioróżnorodności. Jakim kosztem drzewa, będące gat. inwazyjnymi, mogą pomóc ze zwalczaniem skutków zmian klimatu? Mówi o tym dr Marcin K. Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN.
10.06.2021

Należący do EIG Cerro Dominador otwiera elektrownię wykorzystującą skoncentrowaną energię słoneczną (CSP) w Chile

Pierwsza elektrownia CSP w Ameryce Łacińskiej zapewni w 100% odnawialną energię przez 24 godziny na dobę. Zakład zasili krajowy system energii elektrycznej w Chile elastyczną, niezawodną i bezpieczną energią.
09.06.2021

Dendrolog: Nie ma dobrej metody usuwania gatunków inwazyjnych

Wszystkie metody zwalczania gatunków inwazyjnych w jakiś sposób szkodzą środowisku. Samo zaś rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych szkodzi bioróżnorodności. Jakim kosztem drzewa, będące gat. inwazyjnymi, mogą pomóc ze zwalczaniem skutków zmian klimatu? Mówi o tym dr Marcin K. Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN.
04.06.2021

Ekspansja OZE w Ameryce Łacińskiej sięgnie rekordów w 2021 roku

Świat z wypiekami obserwuje proces transformacji energetycznej i rozwój OZE w Europie i Azji, od niedawno także w USA za sprawę Joe Bidena. Okazuje się, że Ameryka Łacińska ma także znaczące sukcesy w tej dziedzinie, gdyż jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków energetycznych. W tym roku ekspansja wiatrowa i słoneczna w tym regionie sięgnie rekordów.
13.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.