Wynik wyszukiwania - "Majewski" - Wiadomości

Efektywność energetyczna. Już nie moda, jeszcze nie codzienność

Wzrost świadomości ekologicznej przekształca rynkowe preferencje, zwracając uwagę na takie zagadnienia jak efektywność energetyczna. W świetle badań Sustainable Brands Poland i Ipsos, konsumenci preferują produkty marek zaangażowanych w zrównoważony rozwój. Komisja Europejska wydała rekomendacje dotyczące działań na rzecz efektywności energetycznej, nakreślając tym samym kierunek dla społeczeństwa.
15.03.2024

Neutralność klimatyczna do 2050 roku. Czy smart home może być odpowiedzią na to wyzwanie?

Komisja Europejska opublikowała w lutym b.r. szereg zaleceń związanych z osiągnięciem przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to cel, który w swoich działaniach powinni uwzględnić nie tylko rządowi decydenci, ale również przedstawiciele biznesu. W tej globalnej misji, inteligentne domy stają się narzędziem przyczyniającym się do ochrony środowiska poprzez efektywne zarządzanie energią.
12.03.2024

Energia a polityka Polsko – Ukraińska

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. „Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.
08.03.2024

Somfy Climate: odpowiedź na pojawiające się wyzwania klimatyczne

Somfy, lider w dziedzinie automatyzacji okien, drzwi i bram wprowadza na rynek innowację – Somfy Climate, czyli szereg rozwiązań, które stanowią ogromny krok w dziedzinie zarządzania komfortem termicznym w budynkach. To nie tylko odpowiedź na rosnące wyzwania związane z klimatem, ale także potwierdzenie zaangażowania firmy w tworzenie inteligentnych rozwiązań dla bardziej zrównoważonej przyszłości. Pierwsza publiczna prezentacja produktów serii odbędzie się podczas trwających międzynarodowych targów R+T w Stuttgarcie.
26.02.2024

Photonica – nowy producent komponentów fotowoltaicznych wchodzi na polski rynek z Menlo Electric jako pierwszym dystrybutorem

Menlo Electric ogłasza nawiązanie współpracy z Photonica, dynamicznie rozwijającym się startupem technologicznym z rynku fotowoltaicznego. Występując jako pierwszy, oficjalny dystrybutor marki, Menlo Electric chce przetrzeć szlaki dla procesu transformacji technologii fotowoltaicznych w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.
16.02.2024

Rada Nadzorcza Enei odwołała prezesa Pawła Majewskiego

Rada Nadzorcza Enei odwołała w piątek prezesa Pawła Majewskiego i czasowo powierzyła wykonywanie czynności prezesa zarządu Monice Stareckiej, zasiadającej w radzie nadzorczej - poinformowała spółka.
02.02.2024

Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna kampanię edukacyjną

Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Enea będzie inwestować w zeroemisyjne, stabilne i nowoczesne moce wytwórcze, zapewniając klientom bezpieczeństwo energetyczne. Poszukując możliwości rozwojowych nowych linii biznesowych, Grupa Enea wskazuje również na technologię SMR – małych reaktorów jądrowych, których komercjalizacja przyczyni się do szybszej dekarbonizacji polskiej gospodarki.
02.02.2024

Ponad 600 pracowników Grupy Enea angażuje się w programy społecznie odpowiedzialne

Przez ponad 12 lat działania wolontariatu pracowniczego w Grupie Enea udało się zrealizować wiele dużych i małych przedsięwzięć oraz akcji, pomagając dzieciom i młodzieży, dorosłym i seniorom, osobom chorym i potrzebującym, a także wielu instytucjom działającym na terenie całej Polski. Z roku na rok w akcje społeczne włącza się coraz więcej pracowników. Przybywa inicjatyw zgłaszanych przez wolontariuszy.
05.12.2023

Policyjne postępowanie w sprawie nieprawidłowego przechowywania odpadów niebezpiecznych w województwie świętokrzyskim

Świętokrzyscy policjanci prowadzą postępowanie dotyczące składowiska odpadów niebezpiecznych na terenie powiatu buskiego. Funkcjonariusze ustalili, że w sposób nieprawidłowy przechowywany jest tam azbest, a pracownicy nie posiadają niezbędnych środków ochronnych.
30.10.2023

Enea kupiła od PAD RES farmę fotowoltaiczną o mocy 35 MW zlokalizowaną w Wielkopolsce

Położona pod Koninem Farma Fotowoltaiczna Genowefa o mocy 35 MW powiększyła moce wytwórcze OZE Grupy Enea. Działająca instalacja została zakupiona od firmy PAD RES, która jest wiodącym deweloperem w sektorze czystych źródeł energii. To kolejna z ogłoszonych w ostatnich tygodniach inwestycji Enei realizujących strategię konsekwentnego zwiększania zainstalowanej mocy OZE Grupy.
26.09.2023

Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł

Już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy 10 autobusów zasilanych zielonym wodorem. We wtorek odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę oraz pełną obsługą serwisową wyprodukowanych w Polsce autobusów - poinformował gdański magistrat.
13.09.2023

Enea kupiła od szwedzkiej firmy OX2 projekt farmy wiatrowej Bejsce

Enea Nowa Energia - spółka z Grupy Enea kupiła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100 proc. udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, właściciela projektu farmy wiatrowej o mocy 19,8 MW. Jak poinformowała Enea, wartość umowy to ponad 57 mln euro.
08.09.2023

Gdańsk. Radni apelują o większą dbałość o zieleń w przestrzeni miejskiej

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska apelują o większą dbałość o zieleń w przestrzeni miejskiej. W czwartek zaprezentowali także propozycje rozwiązań w tym zakresie.
06.07.2023

Proekologiczne zmiany w OT Port Gdynia

Na terenie OT Port Gdynia została zainstalowana i uruchomiona pierwsza instalacja PV o mocy 50 kW, będąca elementem długofalowej strategii Spółki wprowadzania rozwiązań mających na celu zmniejszanie negatywnego wpływu działalności gospodarczej na środowisko.
06.07.2023

Enea i H.Cegielski-Poznań rozpoczynają współpracę dotyczącą OZE

spółpracę przy budowie stelaży do instalacji fotowoltaicznych podążających za słońcem przewiduje list intencyjny podpisany w środę w Poznaniu przez Grupę Enea i H.Cegielski-Poznań (HCP). Zapowiadany jest też montaż na terenie HCP instalacji fotowoltaicznych.
05.07.2023

Prezes Enea SA: setki mld zł będzie kosztować dostosowanie systemu do odnawialnych źródeł

W najbliższych dwóch dekadach polski sektor elektroenergetyczny wymaga inwestycji rzędu setek miliardów złotych, by można było rozwijać energetykę zeroemisyjną i odnawialne źródła energii - prognozuje prezes Enea SA Paweł Majewski.
25.06.2023

Enea wspiera zamrożenie cen energii. Blisko miliard złotych tylko za I kwartał 2023

Enea tylko za pierwszy kwartał 2023 roku przekaże na wsparcie klientów blisko miliard złotych do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, z którego finansowane jest zamrożenie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Enea przypomina, że 30 czerwca mija termin składania oświadczeń w sprawie gwarantowanej w 2023 r. ceny energii elektrycznej, zgodnie z limitami przyjętymi w programie Rządowej Tarczy Solidarnościowej.
29.05.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Bloki gazowe, które powstaną w Kozienicach, gotowe na współspalanie zielonego wodoru

Enea kontynuuje w Kozienicach projekt budowy nowoczesnej elektrowni gazowej w technologii CCGT. Instalacja ma zastąpić wysłużone moce węglowe. Inwestycja jest na etapie przetargu w trybie dialogu konkurencyjnego. Gazowe bloki, których budowa według założeń rozpocznie się w 2024 r., będą gotowe na współspalanie paliwa przyszłości, jakim jest zielony wodór.
14.04.2023

PGE zachęca do bycia PRO EKO – startuje część produktowa wiosennej odsłony kampanii „PGE Prowadzimy w zielonej zmianie"

PGE Obrót rozpoczęła wiosenną odsłonę kampanii produktowej, w której zachęca do korzystania z linii produktów PRO EKO: instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii od PGE.
04.04.2023

Branża energetyczna: aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek

Aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek - stwierdzili w poniedziałek przedstawiciele branży energetycznej. Jak dodali, aktualizacja odzwierciedla założenia, że Polska ma być suwerenna energetycznie i posiadać źródła wytwarzania energii, które będą w rękach polskich firm.
03.04.2023

Kaleta krytycznie o zakazie rejestracji aut spalinowych - spowoduje wykluczenie komunikacyjne

Unijny zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r. to bardzo zły kierunek myślenia, doprowadzi do wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości - ocenił w czwartek polityk Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
17.02.2023

Enea i PKO TFI wspólnie zainwestują w zieloną energię

Największe Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych rynku detalicznego i wicelider rynku energetycznego w produkcji energii w Polsce zamierzają wspólnie inwestować w odnawialne źródła energii. Szefowie PKO TFI i Enei S.A. podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju OZE w Polsce.
13.02.2023

Fundacja Energy Act for Ukraine i Menlo Electric dostarczą instalacje fotowoltaiczne dla ukraińskich szkół i szpitali

Współpraca ma na celu zabezpieczenie szkół i szpitali przed przerwami w dostawie prądu spowodowanymi trwającymi atakami rakietowymi na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Obie organizacje poszukują partnerów do udziału w programach 100RESforSchools i 50RESforHospitals, których celem jest zaopatrzenie 150 ukraińskich instytucji w instalacje PV i magazyny energii.
08.02.2023

Grupa Azoty zaangażowana w utworzenie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Grupa Azoty Polyolefins i Port Morski Police znalazły się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Tym samym spółki wyraziły wolę nawiązania współpracy i podjęcia działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem województwa zachodniopomorskiego. To kolejna inicjatywa z obszaru budowy gospodarki wodorowej, w którą angażuje się Grupa Azoty – jedna z kluczowych grup kapitałowych
28.11.2022

Enea: Atak na spółki energetyczne to element wojny hybrydowej. Ma osłabić ich pozycję i bezpieczeństwo energetyczne kraju

Spółki energetyczne zapowiadają zdecydowaną walkę z dezinformacją, która destabilizuje ich działalność i funkcjonowanie całego rynku. Zalew fake newsów w mediach nazywają elementem rosyjskiej wojny hybrydowej, która ma na celu zachwiać systemem energetycznym w Europie i Polsce – podważyć zaufanie do sprzedawców energii i rządów, co w konsekwencji może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu krajów.
10.10.2022

Enea jako pierwsza będzie mogła odzyskiwać węgiel z hałd kopalnianych

Grupa Enea jako pierwsza uruchamia prace nad instalacją infrastruktury, która pozwoli na uzyskanie węgla z hałd kopalnianych już na początku 2023 roku i umożliwi rewitalizację terenów pogórniczych i wykorzystanie ich dla rozwoju OZE.
22.09.2022

Grupa Enea wspiera budowę nowoczesnej gospodarki obiegu zamkniętego

Grupa Enea rozpoczyna realizację Programu Rewitalizacji i Eksploatacji Hałd Kopalnianych, zaprojektowanego przez Zespół Ekspertów Gospodarczych w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Porozumienie o współpracy podpisały w tym celu Lubelski Węgiel Bogdanka (Grupa Enea) i Grupa CZH. Pozyskany z hałd węgiel będzie mógł być z powodzeniem wykorzystany przez energetykę. Rekultywacja składowisk pozwoli również na uwolnienie terenów, na których w przyszłości powstaną odnawialne źródła energii, takie jak farmy fotowoltaiczne. Pilotażowa inst
22.09.2022

Cyfrowa energetyka przyszłości

Wykorzystanie innowacyjnych technologii cyfrowych w energetyce będzie fundamentem współpracy Enei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Energetyczna spółka i centrum badawczo-rozwojowe podpisały list intencyjny, który określa charakter oraz kierunki działań związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w energetyce. Wspólne projekty Enei i PCSS w szczególności będą dotyczyły działań badawczo-rozwojowych oraz wypracowania nowoczesnych produktów i usług, które mogą być oferowane klientom Enei.
07.09.2022

Enea rozpoczyna kolejny etap prac nad wodorowym buforem energetycznym H2eBuffer

Enea Operator wspólnie z Uniwersytetem Szczecińskim oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym realizują innowacyjny projekt naukowo-badawczy H2eBuffer. W efekcie prac powstanie wodorowy bufor energetyczny magazynujący energię i stabilizujący pracę sieci energetycznej. System będzie wykorzystywał zielony wodór pozyskany z instalacji OZE. Projekt wkroczył w trzeci etap, w którym Enea Operator na podstawie badań przeprowadzonych przez uczelnie wybuduje prototyp bufora. Lokalizacja prototypu została już wytypowana - będzi
17.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Integracja w ramach Trójmorza - tematem przewodnim zakończonej 7. edycji Kongresu 590

„Łączymy wszystkim” – pod takim hasłem przebiegała 7. edycja Kongresu 590, która odbyła się w podwarszawskim Nadarzynie, w dniach 22-23 czerwca. „Poruszaliśmy problemy w obecnej sytuacji dla Polski najważniejsze, czyli współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza oraz modeli zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – mówił, podsumowując kongres, Wojciech Majewski, CEO, Kongres 590.
28.06.2022

Kongres 590: małe reaktory atomowe to przyszłość energetyki

Potrzebę inwestycji w energetykę atomową opartą na małych modułowych reaktorach (SMR) akcentował Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A. podczas panelu „Rola spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski”, który odbył się na Kongresie 590 w Nadarzynie. Kongres stał się również miejscem podpisania przez Enea Innowacje spółkę z Grupy Enea i amerykańską firmę Last Energy listu intencyjnego w sprawie współpracy dotyczącej rozwoju technologii SMR.
24.06.2022

Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna współpracę z amerykańską firmą Last Energy

Enea i amerykański deweloper elektrowni jądrowych – Last Energy podpisały porozumienie, które zakłada wspólną realizację budowy małych modułowych elektrowni jądrowych. Technologia w pełni modułowego reaktora Last Energy pozwala na skrócenie czasu i obniżenie kosztów budowy elektrowni jądrowych oraz zapewnienie czystej energii. Współpraca wpisuje się w Strategię Rozwoju Enei, która zakłada powstanie nowych linii biznesowych, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
22.06.2022

22 czerwca rusza 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” [WIDEO]

Tym razem Kongres 590 połączy tematy dotyczące Polski oraz krajów Trójmorza w debatach na temat zacieśniania relacji gospodarczych i politycznych, a przede wszystkim wzmacniania bezpieczeństwa wszystkich państw w regionie. Dyskusja będzie miała wymiar globalny. Udział w niej wezmą międzynarodowi eksperci, którzy od lat zajmują się analizowaniem największych wyzwań współczesnego świata. Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
19.06.2022

Enea uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną

W Jastrowiu w Wielkopolsce powstała pierwsza farma fotowoltaiczna Grupy Enea. Obiekt został zaprojektowany i wykonany przez spółki Grupy. Instalacja o mocy 3 MW złożona z ponad 7,4 tys. paneli wytwarza już energię elektryczną, która przekazywana jest do sąsiadującego z farmą GPZ Jastrowie należącego do Enei Operator. Inwestycja powstała dzięki współpracy z samorządem gminnym, a odpowiedzialna za projekt spółka Enea Nowa Energia zapowiada kolejne inwestycje w farmy PV we współpracy z samorządami.
13.06.2022

PGE Energia Ciepła wybrała wykonawcę na zabudowę II linii ITPOE

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE aktywnie uczestniczy w procesie transformacji krajowego ciepłownictwa m.in. poprzez realizację działań zmierzających do zmiany aktywów wytwórczych w kierunku niskoemisyjnych, a docelowo zeroemisyjnych. Spółka wybrała Generalnego Realizatora Inwestycji zabudowy II linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.
31.05.2022

Grupa Enea dołączyła do Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

Spółka z Grupy Enea, Enea Nowa Energia i władze samorządowe województwa wielkopolskiego podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Grupa Enea już dziś zaangażowana jest w projekty, których celem jest wykorzystanie zielonego wodoru w energetyce.
19.05.2022

Enea i Jenox Akumulatory zbudują prototyp domowego magazynu energii

Rozwój energetyki prosumenckiej i efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to kluczowe argumenty, dla których Grupa Enea, jeden z najważniejszych podmiotów na rynku energii w Polsce, oraz firma Jenox Akumulatory, wytwarzająca blisko milion samochodowych baterii rocznie, postanowiły realizować projekty badawczo-rozwojowe w zakresie magazynowania energii, w tym rozwiązań dla prosumentów.
11.05.2022

Prezes PGNiG: rozmawiamy o dodatkowych dostawach gazu na Ukrainę

Ukraiński operator zwrócił się do PGNiG o ofertę na dostawy gazu, trwają rozmowy handlowe na temat dodatkowych dostaw na Ukrainę - poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski.
15.03.2022

W marcu rekordowa ilość dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

Aż pięć ładunków skroplonego gazu ziemnego planuje odebrać w marcu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został przyjęty już pierwszy z nich, który dostarczył 120 mln m sześc. paliwa po regazyfikacji.
04.03.2022

Coraz więcej ekologicznych innowacji. Czy rozwiążą problem zmian klimatu?

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) działający przy ONZ, globalne ocieplenie postępuje zdecydowanie szybciej, niż się spodziewano. Współczesny świat liczy na wsparcie technologii w rozwiązaniu problemów klimatycznych, a europejskie start-upy działające w sektorze ekotech zyskują coraz większe finansowanie.
25.02.2022

PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż ws. cen gazu

Podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw - przekazał w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej.
11.02.2022

Gdańscy radni domagają się nadzwyczajnej sesji w związku z fuzją Lotosu i Orlenu

„Warunki transakcji i ich realizacja budzą obawy” – piszą we wniosku do Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska radni z klubów „Wszystko dla Gdańska” i Koalicji Obywatelskiej. Radni domagają się zwołania nadzwyczajnej sesji, w trakcie której oczekują debaty i wyjaśnień na temat „przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen i sprzedaży części majątku Grupy Lotos”.
08.02.2022

Prezes PGNiG: nie planujemy podpisania długoterminowego kontraktu z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie planuje podpisania długoterminowego kontraktu z Gazpromem na dostawy gazu do Polski - poinformował podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami prezes PGNiG Paweł Majewski.
04.02.2022

PKO BP współfinansuje budowę 299 MW instalacji PV Grupy R.Power

PKO BP poinformował w czwartek, że znalazł się w składzie konsorcjum banków, które udzieli 864 mln zł kredytu na budowę przez Grupę R.Power instalacji fotowoltaicznych o mocy 299 MW. Projekty te wygrały aukcje OZE w 2021 roku.
04.02.2022

PGNiG kupiło amerykański LNG, który trafi na Ukrainę

PGNiG kupiło ładunek amerykańskiego LNG, który po regazyfikacji trafi gazociągami na Ukrainę - poinformowała we wtorek spółka. Odbiorcą gazu jest ukraiński partner PGNiG - firma ERU Europe. To druga tego typu dostawa zorganizowana przez obie firmy.
01.02.2022

Gdańskie kluby radnych KO i "Wszystko dla Gdańska" przeciwne fuzji Lotosu z PKN Orlen

Rząd PiS oddaje kontrolę w kluczowej dziedzinie gospodarki podmiotom spoza europejskiej wspólnoty – głosi oświadczenie klubów radnych Koalicji Obywatelskiej oraz "Wszystko dla Gdańska" w związku z przejęciem Grupy Lotos przez PKN Orlen. "Transakcja jest korzystna dla Polski i czysto rynkowa" - ripostuje PKN Orlen.
27.01.2022

Prezes PGNiG: Baltic Pipe popłynie gaz wydobywany na szelfie norweskim przez PGNiG i innych producentów [WYWIAD]

Gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz z własnego wydobycia i od innych producentów, dzisiejsze ceny gazu dla odbiorców wynikają wyłącznie z sytuacji rynkowej - mówi PAP prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak dodaje, dla PGNiG najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.
26.01.2022

Prezes PGNiG: obniżka cen gazu dla biznesu wynika ze spadków cen na rynku

25 proc. obniżka cen gazu dla klientów biznesowych PGNIG Obrót Detaliczny wynikała ze spadku cen na rynku gazu - oświadczył w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski.
22.01.2022

Majewski: PGNiG nie przerzuca kosztów zabezpieczenia gazowych umów na klientów i państwo

PGNiG nie przerzuca kosztów zabezpieczenia gazowych umów na klientów i państwo - powiedział w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. Uważa, że oskarżenia o nieprawidłowe zabezpieczenie kontraktów wpisują się w retorykę Kremla.
21.01.2022

Terminal LNG w Świnoujściu. 150. dostawa skroplonego gazu ziemnego dla PGNiG

Ładunek pochodzący z USA przybył do terminalu w Świnoujściu 18 stycznia. Od początku funkcjonowania gazoportu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło do Polski drogą morską już ok. 17 mld m sześc. gazu ziemnego. W 2021 roku import LNG spółki wyniósł 3,94 mld m sześc. po regazyfikacji i wzrósł z 3,76 mld m sześc. w 2020 roku.
19.01.2022

PGNiG Termika: najważniejsze inwestycje gazowe w EC Żerań zakończone

Spółka PGNiG Termika poinformował w czwartek o zakończeniu w stołecznej elektrociepłowni Żerań najważniejszych inwestycji, związanych z przestawianiem instalacji na gaz. Działają już blok na gaz o mocy prawie 500 MW oraz jedna z dwóch gazowych kotłowni.
31.12.2021

PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg

PGNiG wraz z partnerami koncesyjnymi na złożu Aerfugl na szelfie norweskim odebrali pierwszą nitkę podgrzewanego gazociągu łączącego otwory z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą. Ogrzewanie zapobiegnie zatykaniu gazociągu tzw. lodem metanowym. To najdłuższa taka instalacja na świecie.
30.12.2021

Gaz w Europie drożeje, działania rządu złagodzą podwyżki rachunków

Ponad 80 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi z zagranicy. To dlatego krajowa cena błękitnego paliwa jest ściśle powiązana ze światowymi cenami tego surowca, które na giełdach biją obecnie wszelkie rekordy. Efektem są znaczące podwyżki cen gazu w całej Europie, w tym także w Polsce. Działania osłonowe wprowadzone przez polski rząd złagodzą podwyżki dla gospodarstw domowych korzystających z gazu ziemnego.
28.12.2021

PGNiG Upstream Norway przygotowuje plan zagospodarowania złoża King Lear

Norweska spółka PGNiG i Aker BP rozpoczęły zaawansowane prace projektowe, których celem jest opracowanie szczegółowego planu eksploatacji złoża King Lear na Morzu Północnym. Inwestycja ma zwiększyć wydobycie gazu ziemnego przez GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o 0,33 mld m sześc. rocznie.
14.12.2021

Prezes PGNiG: Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG

Od początku 2023 r. będziemy w stanie w sposób zdywersyfikowany dostarczać gaz do Polski z innych kierunków niż wschodni; Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG – mówił w sobotę w Dosze prezes PGNiG Paweł Majewski.
04.12.2021

Inwestycje PGNiG w Norwegii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kończy się kontrakt jamalski, na mocy którego do Polski płynie błękitne paliwo od rosyjskiego Gazpromu. Ale dzięki inwestycjom PGNiG w wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Polska wreszcie uniezależni się od dostaw ze Wschodu.
03.12.2021

Prezes PGNiG o zawieszeniu certyfikacji Nord Stream 2: to potwierdzenie naszych argumentów

Niemiecki regulator - zawieszając certyfikację operatora Nord Stream 2 - przychylił się do naszego stanowiska, że Nord Stream 2 AG jako spółka prawa szwajcarskiego nie może być operatorem systemu przesyłowego - powiedział PAP prezes PGNiG Paweł Majewski.
17.11.2021

PGNiG ma ograniczony wpływ na cenę gazu dla odbiorców

Na wysokość rachunków za gaz odbiorców zarówno indywidualnych, jak i hurtowych największy wpływ mają notowania błękitnego paliwa na giełdach towarowych. Za ich wysokie obecnie poziomy odpowiada przewaga popytu nad podażą wywołana przez czynniki pogodowe, ożywienie po pandemii oraz politykę głównego dostawcy gazu do Europy - rosyjskiego Gazpromu.
15.11.2021

PGNiG wnioskuje o zatwierdzenie planu eksploatacji Tommeliten Alpha

PGNiG Upstream Norway wspólnie z partnerami koncesyjnymi złożyło wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża Tommeliten Alpha na Morzu Północnym - podało w poniedziałek PGNiG. Uruchomienie wydobycia zaplanowano na 2024 r.
09.11.2021

UE przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym

Unia Europejska zdecydowała, że przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym - przekazała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która tego dnia spotkała się z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą.
28.10.2021

KE deklaruje pomoc Mołdawii w przezwyciężeniu kryzysu gazowego po wygaśnięciu umowy z Gazpromem

Komisja Europejska wyraziła we wtorek zaniepokojenie kryzysem gazowym w Mołdawii w związku z wygaśnięciem kontraktu na dostawy od rosyjskiego Gazpromu. "UE wspiera Mołdawię i jest gotowa oraz zobowiązana pomóc Mołdawii przezwyciężyć ten kryzys" - powiedział rzecznik KE Peter Stano.
27.10.2021

Mołdawia kupiła od Polski 1 mln metrów sześciennych gazu

Mołdawia kupiła w poniedziałek w Polsce milion metrów sześciennych gazu ziemnego w celu dywersyfikacji dostaw energii dla kraju - poinformował rząd w Kiszyniowie.
26.10.2021

PGNiG: certyfikacja Nord Stream 2 to zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu

Certyfikacja właściciela gazociągu Nord Stream 2 w charakterze jego operatora to wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw gazu – takie jest stanowisko PGNiG dla niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii (BMWi) w ramach postępowania certyfikacyjnego.
22.10.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
18.10.2021

Prezes PGNiG: wkrótce decyzje o dalszej rozbudowie magazynów gazu

Dalsza rozbudowa pojemności magazynowych gazu jest przedmiotem analiz, decyzje powinny zapaść lada dzień - powiedział w środę dziennikarzom prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka Gas Storage Poland z GK PGNiG zakończyła budowę kolejnych magazynów kawernowych.
14.10.2021

Prezes PGNiG: operacja reorganizacji powinna potrwać do połowy 2022 r.

PGNiG planuje zakończyć reorganizację do ok. połowy 2022 r. - poinformował prezes spółki Paweł Majewski. W pierwszej kolejności powstanie spółka celowa, do której trafią aktywa operacyjne i koncesje PGNiG, nowa struktura ma ułatwić fuzję z PKN Orlen i Lotosem.
14.10.2021

PGNiG zwiększa możliwość gromadzenia zapasów gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło budowę klastra B w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu Kosakowo. To inwestycja o zasadniczym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
13.10.2021

PGNIG: zgoda zarządu na rozpoczęcie optymalizacji działalności operacyjnej

Zarząd PGNiG podjął we wtorek uchwałę rozpoczynającą proces optymalizacji działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej - podała w komunikacie spółka. Docelowo PGNiG ma mieć strukturę holdingu, na początek cała działalność operacyjna trafi do nowej SPV.
13.10.2021

Elektrociepłownia Rzeszów od 2023 r. nie będzie używać węgla

Rozbudowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii oraz budowa kotłowni gazowej to dwie inwestycje, które są realizowane w elektrociepłowni w Rzeszowie. Dzięki nim w 2023 r. elektrociepłownia przestanie używać węgla.
13.10.2021

PGNiG na Kongresie 590: dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
08.10.2021

Transformacja energetyczna - wielkim wyzwaniem dla polskich spółek

Skala odbicia w polskiej gospodarce po kryzysie światowym związanym z pandemią jest bardzo duża. Spodziewaliśmy się tego, więc podejmowaliśmy odważne decyzje - powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych podczas panelu „Nowe możliwości w polskiej gospodarce”, który odbył się w ramach szóstej edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
07.10.2021

Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony - prezes PGNiG

Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.
06.10.2021

NFOŚiGW i PSG razem na rzecz transformacji energetycznej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. zawarły porozumienie o współpracy. Oba podmioty chcą rozszerzać wachlarz wspólnych działań na rzecz transformacji energetycznej Polski oraz poprawy jakości powietrza. Kooperacja, której efektem ma być m.in. wspieranie dywersyfikacji dostaw i rozbudowy infrastruktury sieciowej gazu ziemnego, wpisuje się w strategiczne założenia "Polityki energetycznej Polski do 2040 r.".
28.09.2021

Gdańscy radni PiS interweniują w sprawie przetargu na zakup samochodów elektrycznych

Mamy wątpliwości co do tego, czy przetargi w Gdańsku odbywają się zgodnie z prawem zamówień publicznych - oświadczyli w poniedziałek radni Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem, w czasie rozpisywania przetargu na dostawę ośmiu aut elektrycznych dla jednostek miejskich mogło dojść do nieprawidłowości.
21.09.2021

Prezes PGNIG: Na przełomie IX i X negocjacje ze stroną społeczną ws. fuzji z Orlenem

Na przełomie września i października może być opracowana struktura organizacyjna koncernu multienergetycznego po fuzji z Orlenem, wtedy rozpoczną się negocjacje ze stroną społeczną - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka nie jest zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych, stawia na inwestycje w OZE.
10.09.2021

Prezes PGNiG: Wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony

Wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony, gdyż na europejskich rynkach mocno drożeją wszystkie surowce. Prezes PGNiG Paweł Majewski nie chce przesądzać skali podwyżki i nie wyklucza, że wiosną ceny gazu spadną.
10.09.2021

PGNiG: nie martwimy się o źródła dostaw gazu

PGNiG jest dobrze przygotowane na rok 2023, kiedy przestanie obowiązywać umowa z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego. Dywersyfikacja źródeł dostaw, nowe odwierty na szelfie norweskim i flota czarterowanych gazowców zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne - mówił na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
10.09.2021

PGNiG: na razie biometan bardziej prawdopodobny niż wodór

Najszybszą, najskuteczniejszą metodą „zazielenienia” gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w najbliższym czasie będzie raczej biometan niż wodór – powiedział w trakcie XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG. Majewski wziął udział w panelu „Europa Środkowo-Wschodnia wobec szans i wyzwań transformacji energetycznej”.
09.09.2021

Prezes PGNiG: w perspektywie 10 lat zapotrzebowanie na gaz może wzrosnąć o blisko 50 proc.

W perspektywie najbliższych 10 lat krajowe zapotrzebowanie na gaz może wzrosnąć o blisko 50 proc. – ocenił podczas 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNIG) Paweł Majewski. Przypomniał, że spółka chce wykorzystywać w sieci gazowej także biometan.
08.09.2021

Biznes chce zielonej kolei

Postępujące zmiany klimatu skłaniają firmy do poszukiwania bardziej ekologicznych form transportu towarów. Emisyjność jest kryterium, które biznes coraz częściej bierze pod uwagę planując łańcuchy logistyczne. Z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) dla Fundacji ProKolej wynika, że to właśnie w transporcie kolejowym przedsiębiorcy z różnych branż upatrują największych szans na ograniczenie śladu węglowego.
07.09.2021

Ceny gazu mają spadać

PGNiG spodziewa się utrzymania wysokich cen gazu w I kwartale 2022 r. i pewnego spadku od II kwartału - poinformował prezes spółki Paweł Majewski. Jak podkreślał, w wyniku zbiegu kilku czynników, na rynku gazu w UE sytuacja jest niespotykana od wielu lat.
03.09.2021

PGNiG kupi więcej gazu ziemnego od Venture Global LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines dotyczące zakupu dodatkowych 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie przez 20 lat. W efekcie, łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, wzrośnie do 5,5 mln ton rocznie, co odpowiada ok. 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji.
02.09.2021

Prezes PGNiG: nie ma sygnałów o zakłóceniu dostaw LNG z Zatoki Meksykańskiej

Nie mamy sygnałów od partnerów amerykańskich, aby obecna sytuacja w jakikolwiek miała zakłócić dostawy LNG na polski rynek - powiedział w poniedziałek PAP prezes PGNiG Paweł Majewski.
30.08.2021

PGNiG kupiło większość w ukraińskiej spółce z koncesją gazową przy granicy z Polską

PGNiG podpisało w poniedziałek umowę zakupu 85 proc. udziałów w spółce Karpatgazvydobuvannya, dysponującej koncesją Byblivska, leżącej na Ukrainie przy granicy z Polską. Wydobycie gazu planowane jest od 2023 r.
30.08.2021

Nowa kampania PGNiG Obrót Detaliczny: dzieci przypominają dorosłym o zasadach bezpieczeństwa

PGNiG Obrót Detaliczny rusza z kolejną odsłoną kampanii społecznej Akcja Świadomy Klient. W nowej edycji to dzieci przypominają dorosłym, by nie dali się oszukać nieuczciwym sprzedawcom, podszywającym się pod spółkę.
27.08.2021

Sasin gratuluje PGNiG "skutecznej walki" w sprawie derogacji dla Nord Stream 2

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin złożył gratulacje "dla ekipy PGNiG pod przewodnictwem Pawła Majewskiego" za "skuteczną walkę" w sprawie derogacji dla gazociągu Nord Stream 2. Niemiecki sąd podtrzymał odmowę takiej derogacji.
25.08.2021

PGNiG rozpoczęło wydobycie gazu ziemnego z niskim śladem węglowym

PGNiG Upstream Norway, wraz z Neptune Energy, Idemitsu Petroleum Norge oraz Sval Energi, uruchomiło produkcję węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Inwestycja, która pozwoli PGNiG zwiększyć wydobycie gazu ziemnego o 0,2 mld m sześc. rocznie, wyróżnia się wyjątkowo niskim śladem węglowym.
23.08.2021

Gdańskie władze miasta i radni opozycji chcą chronić zieleń. Każde w inny sposób

Większa liczba nasadzeń zastępczych, ostrzejsze kryteria kompensujące straty dla środowiska po wycinkach drzew - to propozycje władz Gdańska, które mają pomóc chronić zieleń w mieście. Swoje pomysły w tej sprawie przedstawili również radni Prawa i Sprawiedliwości.
05.08.2021

Tauron i PGNiG mają list intencyjny dot. ECSW

Tauron i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący możliwej transakcji sprzedaży udziałów w Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) przez Grupę Tauron na rzecz Grupy PGNiG. We wrześniu ubiegłego roku firmy uruchomiły w Stalowej Woli blok gazowy o mocy 450 MW. Obecnie koncerny posiadają po 50 proc. akcji ECSW.
02.08.2021

PGNiG i PST oczekują dopuszczenia do udziału w postępowaniu certyfikacyjnym dotyczącym Nord Stream 2

PGNiG SA i PGNiG Supply & Trading złożyły wniosek o włączenie do postępowania certyfikacyjnego operatora gazociągu Nord Stream 2. Od wyniku postępowania zależy, czy właściciel gazociągu uzyska uprzywilejowaną pozycję na europejskim rynku gazu.
02.08.2021

W Iwierzycach pracuje najnowocześniejsze urządzenie wiertnicze w kraju

W czwartek w Iwierzycach na Podkarpaciu firma Exalo Drilling zaprezentowała urządzenie wiertnicze Drillmec HH-220. Jak podkreślił prezes spółki Marcin Gawroński, to jedno z najnowocześniejszych urządzeń na rynku wierceń lądowych. To też pierwsze takie urządzenie w kraju – dodał.
30.07.2021

Prezes PGNiG: po wyroku TSUE ws. OPALa, zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL może mieć istotne znacznie dla rynku gazu, np. zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Jego zdaniem, wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów UE.
19.07.2021

Polska wygrała spór o gazociąg OPAL

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Komisja Europejska naruszyła zasadę solidarności energetycznej wydając decyzję w sprawie gazociągu OPAL. Wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i może mieć istotne znaczenie dla dalszych losów projektu Nord Stream 2.
15.07.2021

PGNiG Obrót Detaliczny oferuje klientom indywidualnym fotowoltaikę

PGNiG Obrót Detaliczny uruchomiło pilotażową ofertę fotowoltaiczną dla klientów indywidualnych w Trójmieście, Poznaniu, Katowicach oraz przylegających do nich miastach i powiatach – poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
12.07.2021

PGNiG Obrót Detaliczny: o 30 proc. większa sprzedaż CNG

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny zwiększyła o blisko jedną trzecią sprzedaż sprężonego gazu ziemnego (CNG) w I kwartale 2021 roku – podała w czwartek spółka. Jest to związane z rosnącą liczbą autobusów gazowych w Polsce.
27.05.2021

PGNiG odnotował prawie 100-proc. wzrost sprzedaży LNG w I kwartale 2021 roku

W I kwartale br. spółka PGNiG Obrót Detaliczny zwiększyła o blisko 100 proc. sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG). To wynik między innymi rosnącej popularności autobusów i ciężarówek gazowych – poinformował rzecznik spółki Rafał Pazura.
25.05.2021

ORLEN Południe wspólnie z PGNiG rozwijają obszar produkcji biometanu

ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN, podpisała list intencyjny z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem zakładający wzmocnienie współpracy w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Firmy planują powołanie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci biometanowni. W nowoczesnych instalacjach z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego powstawałby przyjazny środowisku biometan, który mógłby zostać wykorzystany w przemyśle lub energetyce.
05.05.2021

Prezes PGNiG: Droga od węgla do zeroemisyjnej gospodarki wiedzie przez gaz

Droga od węgla do zeroemisyjnej gospodarki energetycznej wiedzie przez gaz - mówił w środę podczas Kongresu 590 prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski. Przyznał, że transformacja w Polsce pochłonie nawet 400 mld zł.
05.05.2021

PGNiG: z gazem ziemnym w drodze do neutralności klimatycznej

Grupa Kapitałowa PGNiG rozwinie działania związane ze wsparciem procesu krajowej transformacji energetycznej w okresie przejściowym i rozpocznie inicjatywy zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Do 2026 roku skupi się na zwiększeniu dostępności gazu ziemnego przy równoległym rozwoju projektów związanych m.in. z biometanem i wodorem.
05.05.2021

Modernizacja elektrociepłowni PGNiG w Pruszkowie

PGNiG Termika poinformowała o rozpoczęciu modernizacji opalanej węglem elektrociepłowni w podwarszawskim Pruszkowie. W pierwszej kolejności powstanie tam nowa kotłownia gazowo-olejowa o mocy 45 MWt. Ma być gotowa pod koniec 2022 r.
14.04.2021

PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS

PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) - poinformowała w czwartek spółka. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
25.03.2021

Prezes PGNiG: historyczne wyniki finansowe w bardzo trudnym roku pandemii

Wyniki finansowe, osiągnięte przez PGNiG w bardzo trudnym roku 2020 r. są historycznie najlepsze - oświadczył w czwartek prezes spółki Paweł Majewski. Zaznaczył, że wyniki byłyby bardzo dobre nawet bez efektu retroakcji, czyli wygranej z Gazpromem w arbitrażu.
25.03.2021

PGNiG ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem norweskiego złoża

Na złożu gazowo-ropnym Duva, w którym PGNiG Upstream Norway ma 30 proc. udziałów, z powodzeniem zakończono instalację głowic eksploatacyjnych. Zastosowana metoda montażu pozwoliła znacząco zredukować koszty operacji oraz związane z nią emisje dwutlenku węgla.
22.03.2021

PGNiG ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem norweskiego złoża

Na złożu gazowo-ropnym Duva, w którym PGNiG Upstream Norway ma 30 proc. udziałów, z powodzeniem zakończono instalację głowic eksploatacyjnych. Zastosowana metoda montażu pozwoliła znacząco zredukować koszty operacji oraz związane z nią emisje dwutlenku węgla.
22.03.2021

Poncyliusz (KO): straty związane z budową elektrowni w Ostrołęce mogą wynieść ponad 3 mld zł

Straty związane z budową elektrowni w Ostrołęce mogą wynieść nawet ponad 3 mld zł; te kwoty będą przerzucone na każdego konsumenta energii elektrycznej w Polsce - mówił poseł KO Paweł Poncyliusz. Jego zdaniem sprawa budowy Ostrołęki C powinna zakończyć się odpowiedzialnością polityczną i karną.
12.03.2021

Radni z Gdańska przyjęli rezolucję o ochronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Rada Miasta Gdańska uchwaliła w czwartek rezolucję skierowaną do prezydent Aleksandry Dulkiewicz w sprawie ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zdaniem radnych z koalicji rządzącej Lasy Państwowe powinny zmienić politykę gospodarowania zasobami i zaprzestać wycinek.
26.02.2021

PGNiG: znaczący wzrost sprzedaży CNG i LNG w 2020 r.

Ponad 30-proc. wzrost sprzedaży sprężonego gazu CNG do napędu pojazdów oraz 18-proc. wzrost sprzedaży LNG zanotowała w 2020 r. spółka PGNiG Obrót Detaliczny.
01.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.