PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg

zk

30.12.2021 10:26 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg

Partnerzy portalu

PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg  - ZielonaGospodarka.pl

PGNiG wraz z partnerami koncesyjnymi na złożu Aerfugl na szelfie norweskim odebrali pierwszą nitkę podgrzewanego gazociągu łączącego otwory z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą. Ogrzewanie zapobiegnie zatykaniu gazociągu tzw. lodem metanowym. To najdłuższa taka instalacja na świecie.

Jak poinformowało w środę PGNiG, norweska spółka firmy - PGNiG Upstream Norway wraz z Aker BP i pozostałymi partnerami koncesyjnymi odebrali pierwszą nitkę gazociągu EHTF (Electrically Heat-Traced Flowline), łączącego trzy otwory wydobywcze na złożu Aerfugl z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą FPSO Skarv. Gazociąg liczy 14,5 km. Ogrzewanie go ma zapobiegać powstawaniu hydratów metanu, zwanych też lodem metanowym. Te związki o strukturze klatratowej tworzą się i są stabilne w niskich temperaturach i przy wysokim ciśnieniu.

W przypadku Arfugl niebezpieczeństwo wytrącania się hydratów jest szczególnie duże, głębokość morza w miejscu ułożenia rurociągu sięga 400 m, co oznacza, że temperatura wody wokół instalacji może spadać do poziomu zaledwie 3 stopni Celsjusza - podkreśliło PGNiG. Jeszcze bardziej istotnym czynnikiem ryzyka jest znaczna odległość pomiędzy odwiertami a FPSO Skarv. Transport gazu na odległość kilkunastu kilometrów oznacza w takich warunkach długi czas ekspozycji paliwa na niską temperaturę, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo formowania się hydratów.

"Gazociąg wykonany na zlecenie PGNiG Upstream Norway jest najdłuższą instalacją tego typu na świecie i pierwszą, której długość przekroczyła 1,5 kilometra. Sukces projektu otwiera nowe perspektywy zagospodarowania podmorskich złóż" – podkreślił prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie spółki.

Jak zaznaczył Majewski, technologia EHTF jest bardziej efektywna kosztowo i energetycznie od innych rozwiązań stosowanych w celu ograniczenia ryzyka powstawania hydratów. "Dzięki niej zagospodarowanie i eksploatacja odległych złóż będą tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska" – dodał.

Jak podkreśliło PGNiG, partnerzy koncesyjni na złożu Aerfugl dążyli do uzyskania jak największej efektywności energetycznej gazociągu. Do jego podgrzewania wykorzystywana jest energia elektryczna przepływająca przez przewody zamontowane wewnątrz warstwy izolacyjnej wypełniającej przestrzeń pomiędzy właściwym rurociągiem i zewnętrzną rurą ochronną.

Oprócz Aerfugl, do FPSO Skarv podłączone jest także złoże Grasel, a w planach jest przyłączenie odwiertów na złożu Shrek i Alve Nord. Z kolei złoże Duva, którego eksploatacja ruszyła w sierpniu 2021 r., jest obsługiwane przez infrastrukturę sąsiedniego złoża Gjoa.

PGNiG jest udziałowcem w 58 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Aerfugl jest jednym z 14 produkujących złóż, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.