Wynik wyszukiwania - "SENT" - Wiadomości

Przy granicy z Litwą zatrzymano transport ponad 300 ton nielegalnych odpadów

Funkcjonariusze podlaskiej KAS i inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zatrzymali w pobliżu granicy z Litwą transport ponad trzystu ton nielegalnych odpadów. Było to łącznie trzynaście ciężarówek z takim ładunkiem. Śledztwo wszczęła prokuratura w Suwałkach.
29.03.2024

Pierwszy rorowiec, na którym zamontowano stałe żagle ssące. "Renesans wiatru" w żegludze

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

Inteligentne liczniki odmienią krajową energetykę – co warto wiedzieć o programie wymiany na inteligentne opomiarowanie?

Stoen Operator zainstalował już 200 tysięcy inteligentnych liczników zdalnego odczytu w sieci warszawskiej. Modernizacja systemu pomiarowego jest częścią unijnego planu zastępowania tradycyjnych liczników prądu nowoczesnymi urządzeniami. Oferują one znaczne korzyści zarówno operatorom, jak i klientom. Dla odbiorców energii elektrycznej wymiana liczników jest obowiązkowa i bezpłatna.
29.02.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Komisja Europejska przedstawia zalecenia dotyczące celu redukcji emisji do 2040 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tej podstawie KE zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
07.02.2024

W stronę zrównoważonej mody. Wywiad z właścicielką Żona Johna

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się kupowanie ubrań z drugiej ręki, wynika to z tego, iż społeczeństwo staje się bardziej świadome w sprawach dotyczących ekologii i dbania o planetę. Więcej konsumentów odchodzi od wspierania fast fashion i wybiera zrównoważoną modę. Dobrym przykładem ekologicznej modowej marki działającej w Polsce jest Żona Johna, stworzona przez Aleksandrę Rałowską z którą mieliśmy okazję porozmawiać.
07.02.2024

Polski sektor OZE w dobie rozwoju „zielonej energetyki” stoi przed licznymi wyzwaniami

Priorytetem wielu krajów jest dziś poszukiwanie alternatywnych, relatywnie tanich źródeł energii, w tym dalszy rozwój „zielonej” energetyki. To trend wywołany przez postępującą transformację energetyczną i niepewną sytuację międzynarodową. Na gruncie polskim sektor OZE dynamicznie rozwija się od kilku lat, jednak mierzy się z licznymi wyzwaniami, w tym niedoborem specjalistów. Potrzeby rekrutacyjne rosną, a kandydaci stawiają głównie na rozwój. Wzrost wynagrodzeń w branży oscyluje wokół 10 do 15%.
16.01.2024

Z Litwy do Polski trafiło 12 ton nielegalnych odpadów

Suwalscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn zamieszanych w nielegalny proceder przewożenia odpadów z terenu Litwy na terytorium Polski. Do ujawnienia 12 ton opadów doszło w Budzisku, tuż za polsko-litewską granicą. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.
04.01.2024

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości.
27.11.2023

Gruszki na wierzbie, fotowoltaika na wodzie. Pływająca elektrownia słoneczna o największej mocy uruchomiona

W Indonezji uruchomiono pływającą elektrownię słoneczną o największej mocy w Azji Południowo-Wschodniej. Stanowi ona część rządowego planu wykorzystania krajowych zbiorników wodnych do generowania większej ilości mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.
20.11.2023

Z powodu smogu władze Delhi w Indiach będą wpuszczać do miasta połowę aut

Z powodu smogu władze liczącego ponad 20 milionów mieszkańców indyjskiego Delhi postanowiły w poniedziałek wprowadzić kolejne ograniczenia. W dni parzyste do miast będą mogły wjeżdżać tylko auta o parzystych numerach rejestracyjnych, do domów zostali odesłani również uczniowie liceów.
07.11.2023

KAS zatrzymała nielegalny transport 25 ton złomu z Niemiec

Transport 25 ton złomu, który nielegalnie został wwieziony do Polski z Niemiec, zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ze Zgorzelca (Dolnośląskie).
12.10.2023

GIOŚ: do 31 sierpnia br. w ramach systemu SENT ujawniono ponad 1200 naruszeń

Do 31 sierpnia 2023 r. w ramach systemu SENT przeprowadzono ponad 32 000 kontroli i ujawniono ponad 1200 naruszeń – poinformował w czwartek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
12.10.2023

Lasy Państwowe kupią pałac w Brynku na potrzeby centrum edukacji leśnej

Lasy Państwowe kupią od Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach XIX-wieczny pałac w Brynku, gdzie obecnie mieści się internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego. W środę podpisano przedwstępną umowę sprzedaży obiektu, który ma służyć edukacji leśnej.
12.10.2023

Grupa Ignitis z bardzo dobrymi wynikami i znaczącymi postępami w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Grupa energetyczna Ignitis poinformowała o bardzo dobrych wynikach za pierwsze półrocze 2023 r. – skorygowany zysk EBITDA Grupy rok do roku wzrósł o 22,8%, do poziomu 253,5 mln EUR. Drugi co do wielkości udział Grupy w inwestycjach zanotowano w Polsce, gdzie nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 92 mln EUR.
04.10.2023

Projekt w sprawie rozszerzenia systemu SENT

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje - przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany w poniedziałek na stronach RCL. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.
25.09.2023

A. Moskwa: mamy 40 wniosków o rządową pomoc przy likwidowaniu składowisk odpadów, 30 umów już podpisano

Mamy 40 wniosków o rządową pomoc przy likwidowaniu składowisk odpadów, 30 umów już podpisano - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w poniedziałek. Dodała, że samorządy zwracają się o wsparcie także w sytuacjach, gdzie mogą zareagować same.
28.08.2023

Do Polski wjeżdża mniej odpadów niż wyjeżdża, w 2023 r. ten trend się utrzymuje

W 2022 r. z Polski wyjechało 351 tys. ton, a przyjechało 333 tys. ton odpadów do odzysku. W 2023 r. roku ten trend się utrzymuje - wyjechało ponad 121 tys. ton odpadów, a import wynosi 109 tys. ton - poinformował PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
31.07.2023

Rząd we wtorek m.in. o projekcie nowych regulacji dla obrotu paliwami

Objęcie koncesjami na obrót nowych rodzajów paliw, obowiązek rejestracji miejsc dostarczania paliw, Centralna Ewidencja Wyrobów Akcyzowych - to niektóre propozycje Ministerstwa Finansów zawarte w projekcie nowelizacji kilku ustaw, którym we wtorek ma się zająć rząd.
04.07.2023

Minister klimatu: w najbliższych dniach złożymy skargę do TSUE ws. śmieci z Niemiec

W najbliższych dniach złożymy skargę do TSUE ws. odpadów, które trafiły do Polski z Niemiec - poinformowała w środę w TVP1 minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że resort przygotowuje szereg skarg do Trybunału, m.in. ws. zakazu rejestracji nowych aut spalinowych.
29.06.2023

Zagraniczne firmy przewozowe będą musiały zgłaszać przewozy do systemu SENT

Wprowadzenie w stosunku do zagranicznego podmiotu wykonującego międzynarodowy przewóz drogowy, na podstawie zezwolenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw transportu, albo na podstawie zezwolenia wydanego przez Międzynarodowe Forum Transportu, obowiązku zgłoszenia przewozu do rejestru SENT - zakłada autopoprawka ustawy przyjęta we wtorek przez rząd.
15.06.2023

Nielegalny transport odpadów z substancjami chemicznymi zatrzymany przez KAS

Nielegalny transport opakowań zawierających pozostałości substancji chemicznych zatrzymali funkcjonariusze podlaskiej KAS z Białegostoku. Ładunek był przewożony bez odpowiednich zezwoleń i zgłoszenia. Kierowcy grozi grzywna, przewoźnikowi 24 tys. zł kary finansowej.
13.06.2023

Equinor Grupa Polenergia i Hitachi Energy poszukują partnerów dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Equinor wraz z Polenergią organizują kolejne spotkanie dla przyszłych dostawców komponentów i usług dla swoich projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. W wydarzeniu weźmie udział główny dostawca i wykonawca części elektroenergetycznej obu farm - Hitachi Energy, który poszukuje potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców w offshore wind.
05.06.2023

GIOŚ zainaugurował cykl szkoleń policji dot. przestępczości środowiskowej

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi zainaugurowano w środę pierwsze z cyklu szkoleń z przeciwdziałania i zwalczania przestępczości środowiskowej organizowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W ciągu roku ma wziąć w nich udział 1,2 tys. policjantów z całego kraju.
26.05.2023

Ozdoba: Oczekujemy natychmiastowego działania Niemiec w sprawie odebrania odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje założenia do skargi skierowanej do Komisji Europejskiej na bierność rządu Republiki Federalnej Niemiec w sprawie uchylania się Niemiec od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski.
22.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

Z Polski wyjechało w 2022 r. więcej odpadów niż przyjechało z zagranicy

2022 rok był pierwszym, kiedy więcej odpadów wyjechało z kraju niż przyjechało z zagranicy; w ub.r. do kraju wwieziono ok. 300 tys. ton odpadów przeznaczonych m.in. do odzysku - poinformowała PAP wiceszefowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Magda Gosk. Polska nie jest śmietnikiem Europy - podkreśliła.
03.05.2023

W ramach umowy z Evonik - Linde zbuduje "największy" elektrolizer w Singapurze

Lider rynku produkcji gazów przemysłowych Linde poinformował 20 kwietnia, że w ramach długoterminowej umowy z firmą Evonik dotyczącej dostaw zielonego wodoru, zbuduje, będzie właścicielem i operatorem "największego" elektrolizera, jaki kiedykolwiek został zainstalowany w Singapurze.
21.04.2023

Bilfinger Tebodin współpracuje z RWE Renewables Polska

Międzynarodowa firma, należąca do Grupy RWE, jest specjalistą w dziedzinie energii odnawialnej w Europie. Zajmuje się rozbudową i budową lądowych turbin wiatrowych, elektrowni słonecznych oraz systemów magazynowania energii.
06.04.2023

Rośnie znaczenie umów PPA. W tle ważne decyzje UE

Komisja Europejska chce zreformować model rynku energetycznego. Rośnie rola umów PPA – czyli zawieranych między wytwórcami zielonej energii a jej nabywcami. Czy umowy PPA staną się bardziej popularne w przemyśle energochłonnym?
28.03.2023

Nietypowe śmieci oddawane przez mieszkańców eksponatami muzeum Ekosystemu

Oryginalne i nietypowe śmieci oddawane przez wrocławian do PSZOK-ów stały się eksponatami muzeum, którego pomysłodawcą jest miejska spółka Ekosystem. Można zobaczyć tu m.in. pianino wyprodukowane w Breslau, pralkę Franię, stare aparaty fotograficzne, czy prototypy kas fiskalnych.
18.03.2023

System SENT w odpadach. Podsumowanie rocznej działalności systemu w transgranicznym przemieszczaniu odpadów

13 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja prasowa „System SENT w odpadach. Podsumowanie rocznej działalności systemu w transgranicznym przemieszczaniu odpadów”, w której udział wzięli wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, wiceminister finansów, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
14.03.2023

Ozdoba: Polska przestała być śmietniskiem Europy

Dzięki systemowi SENT w transgranicznym transporcie odpadów, Polska przestała być śmietniskiem Europy - podkreślił w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Poinformował, że przeprowadzono ponad 17 tys. kontroli przewozu odpadów; w 840 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.
13.03.2023

Naukowcy wygenerowali film ukazujący proces odłamywania się góry lodowej na Antarktydzie

Proces cielenia się lodowca, czyli odłamywania się jego fragmentów, można zobaczyć na filmie wygenerowanym przez naukowców z Instytutu Geodezji i Kartografii.
13.03.2023

Czym jest smart metering i w jak zaplanować jego wdrożenie?

Smart metering w budynkach - co to oznacza w praktyce?
02.03.2023

Konferencja na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE

Gryficki Klaster Energii wspólnie z Polsko - Ukraińsko Izbą Gospodarczą zaprasza do udziału w Konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE.
22.02.2023

Izby Rolnicze: projekt ustawy dot. obrotu paliwami - szkodliwy dla rolników

Krajowa Rada Izb Rolniczych negatywnie zaopiniowała projekt ustawy dot. obrotu paliwami; narusza on prywatność rolników i jest sprzeczny z zasadą minimalizacji regulacji - poinformowały w środę Izby. Według prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza zmiany są szkodliwe dla rolników.
22.02.2023

Huawei dostarczy technologie do jednej z największych elektrowni OZE w Europie Środkowo-Wschodniej

W Polsce powstanie największa w Europie Środkowo-Wschodniej hybrydowa farma, łącząca elektrownię fotowoltaiczną z elektrownią wiatrową o łącznej mocy 205 MW. Będzie ona zdolna wyprodukować wolumen energii elektrycznej dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych, a w skali roku jej działanie pozwoli uniknąć emisji blisko 160 ton CO2. Do rozbudowy infrastruktury technologicznej instalacji Huawei dostarczy 710 falowników łańcuchowych i 23 stacje transformatorowe. Hybrydowa farma powstaje na terenach pokopalnianych w Kleczewie, w wojewód
09.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

Brytyjski sektor offshore wind chce współpracować z rybakami

Spółka SSE Renewables opublikowała raport, który przedstawia wizję firmy dotyczącą lepszego współistnienia sektora rybołówstwa z morskimi farmami wiatrowymi, zarówno w trakcie budowy jak i eksploatacji instalacji OZE.
30.01.2023

Rekordowa umowa o finansowanie na rynku fotowoltaiki: Otovo z 120 mln EUR na rozwój leasingu konsumenckiego

Otovo, jedyna firma w Polsce, która oferuje leasing konsumencki na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej, zamknęła nową rundę finansowania.
30.01.2023

W Białymstoku powołano nowy Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej

Jest to pierwszy w tym roku, a już ósmy wydział w Polsce, funkcjonujący w strukturach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. Utworzenie nowego wydziału poprzedziła konferencja prasowa zorganizowana w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.
20.01.2023

Irlandia daje zielone światło dla projektów offshore wind

Minister środowiska, klimatu i komunikacji, Eamon Ryan, wydał Maritime Area Consents (MACs), czyli pozwolenia lokalizacyjne dla projektów rozwijanych w ramach pierwszej fazy offshore wind w Irlandii.
04.01.2023

Norwegia chce ładować statki na terenie farm wiatrowych. Rząd dofinansuje projekt

Norweska grupa VARD poinformowała, że ich spółka córka Seaonic wraz z partnerami otrzymała 38 milionów koron norweskich (NOK) na realizację projektu budowy infrastruktury umożliwiającej ładowanie bezemisyjnych statków. Jednostki mają posłużyć m.in. do obsługi morskich farm wiatrowych.
30.12.2022

Nestlé Waters wraz z Alstom i ENGIE prekrursorem wodorowego transportu kolejowego w Europie

Nestlé Waters będzie pierwszym koncernem w Europie, który skorzysta z rozwiązania w postaci wodorowych ogniw paliwowych, opracowanego przez Alstom i ENGIE, przeznaczonego dla transportu kolejowego.
24.11.2022

Brazylijski prezydent-elekt Lula zapowiada walkę z wylesianiem Amazonii

Brazylijski prezydent-elekt Luiz Inacio Lula da Silva zapowiedział w środę podczas szczytu klimatycznego COP27 w Szarm-el-Szejk w Egipcie, że zmiany klimatu będą miały ogromne znaczenie w pracach jego rządu. Podkreślił, że priorytetem dla niego będzie walka z wylesianiem lasów deszczowych Amazonii.
17.11.2022

Prawie milion klientów TAURONA ma już inteligentne liczniki energii

W ciągu dziesięciu lat wszyscy odbiorcy energii z TAURONA będą rozliczani na podstawie danych uzyskiwanych z liczników ze zdalnym odczytem. Organizacja testuje w ramach programu AMIplus różne technologie, które będą wykorzystywane w kolejnych etapach wdrażania inteligentnego opomiarowania.
18.10.2022

Ekspert: wybuchy gazociągów Nord Stream uwolniły rekordową ilość metanu

Wskutek wrześniowych eksplozji i uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 przedostała się do atmosfery rekordowa ilość metanu - twierdzi cytowany w środę przez hiszpańskie media ekspert z zakresu inżynierii chemicznej dr Daniel Zavala-Araiza. Pochodzący z Meksyku naukowiec sprecyzował, że w sumie do atmosfery uwolniło się około 500 tys. ton metanu.
05.10.2022

UK wdroży zmiany w prawie i przyspieszy budowę ogromnej ilości nowych mocy w offshore

Wielka Brytania przyspieszy procesy planowania i wydawania zgody na budowę dla projektów z niedawno zakończonych, obecnie trwających i nadchodzących aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, aby szybciej wprowadzić do sieci nowe moce energetyczne, ułatwić wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.
04.10.2022

Wiceprezes GEH: projekty reaktorów SMR to efekt oczekiwań klientów

Projekty reaktorów SMR to efekt oczekiwań potencjalnych klientów, którzy nie chcą ryzykować wielkich inwestycji - mówi PAP wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy Jon Ball. Nad wdrożeniem w Polsce reaktora BWRX-300 od GEH pracują Synthos, ZE PAK i PKN Orlen.
07.09.2022

Ubrania zalewają wysypiska!

Według London Sustainability Exchange – brytyjskiej organizacji non-profit, każdego roku na świecie produkowanych jest ok. 80 mld sztuk ubrań, co oznacza 11 nowych ubrań w szafie każdego mieszkańca Ziemi rocznie. Jednocześnie na wysypiskach ląduje połowa z nich. Większość w ciągu zaledwie roku od chwili zakupu. Ich rozkład może trwać nawet kilkaset lat, w zależności od materiału, z którego powstały. Jak przerwać to błędne koło? Znamy co najmniej 3 sposoby!
26.08.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z portalem zielonagospodarka.pl.
25.08.2022

Zdjęcia satelitarne potwierdzają zakwit alg w Odrze

Z pomocą zdjęć satelitarnych naukowcy udowodnili, że w Odrze rzeczywiście doszło do "masowego zakwitu glonów". Specjalny obiektyw satelitarny analizował kolor wody. Jednak związek z umieraniem ryb w rzece nie mógł być jeszcze jednoznacznie potwierdzony - pisze portal RND.
23.08.2022

Ozdoba o przestępczości środowiskowej: w Polsce problemem jest orzecznictwo

W Polsce nie do końca problemem jest wysokość kar, a orzecznictwo - uważa wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, odnosząc się do ustawy ws. przestępczości środowiskowej. Jeżeli służby robią wszystko, a winny dostaje za niszczenie środowiska "zawiasy" lub karę grzywny, to jest niezrozumiałe - mówi.
17.08.2022

Amber Grid - korytarze dostaw wodoru przyspieszą dekarbonizację Europy

Amber Grid, wraz z europejskimi operatorami systemów przesyłowych gazu, przeanalizował i przedstawił wizję przyspieszenia rozwoju europejskiej sieci wodorowej do 2030 roku. Wytypowano pięć potencjalnych wielkoskalowych korytarzy dostaw wodoru w Europie - ogłoszonych je w ramach inicjatywy European Hydrogen Backbone (EHB).
14.08.2022

18 ton nielegalnych odpadów w ciężarówce z Litwy

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała koło Suwałk nielegalny transport ponad 18 ton odpadów. Organizatorom transportu grożą kary pieniężne oraz kara pozbawienia wolności – poinformował we wtorek rzecznik podlaskiej KAS Maciej Czarnecki.
26.07.2022

Ponad połowa Polaków uważa obecne działania dla klimatu za niewystarczające. Firmy mogą wspierać konsumentów w świadomych klimatycznie wyborach

– Najlepszym momentem na działania dla klimatu jest tak naprawdę wczoraj, drugim najlepszym jest dzisiaj, a najgorszym – jutro. Powinniśmy zakasać rękawy i wziąć się do pracy – mówi Jacek Hutyra, doradca ds. strategii klimatycznej w Orange Polska. Jak podkreśla, walka ze zmianami klimatu wymaga regulacji i rozwiązań systemowych, kształtowanych przez rządy i instytucje międzynarodowe, oraz zaangażowania biznesu, który ma największe możliwości działania i redukowania swojego wpływu na środowisko. Każdy konsument swoimi wyborami i d
12.07.2022

Naukowcy z AGH chcą wykorzystać dane satelitarne do ostrzegania przed zapadliskami

Monitorowanie zapadlisk (ang. sinkholes) to wyzwanie nie tylko dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludności, ale też klimatologów. Te formujące się w trudno dostępnych rejonach arktycznych wyzwalają bowiem do atmosfery duże ilości gazów cieplarnianych. Uczeni z AGH chcą wykorzystać satelitarną interferometrię radarową (InSAR), żeby ostrzegać przed powstawaniem zjawiska, zanim stworzy bezpośrednie zagrożenie.
03.07.2022

Bank BNP Paribas szuka wśród startupów narzędzia do liczenia śladu węglowego dla firm

Bank BNP Paribas planuje zaoferować swoim Klientom z sektora MŚP oraz Klientom korporacyjnym narzędzie umożliwiające samodzielne i kompleksowe liczenie śladu węglowego w łańcuchu dostaw wg standardów Komisji Europejskiej. Zaprasza startupy, które wspólnie z nim chciałyby rozwinąć takie narzędzie, do udziału w nowej edycji autorskiego programu Office Hours. Zgłoszenia można przesyłać do 10 lipca.
27.06.2022

RWE edukuje pomorskie dzieci i młodzież na temat odnawialnych źródeł energii

RWE kontynuuje cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na Pomorzu. Do tej pory w zajęciach wzięło udział około 750 uczniów klas 4-8, w wieku 10-14 lat. Na początku czerwca zainicjowano zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W trakcie zajęć uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób produkowana jest zielona energia oraz zdobywają wiedzę na temat perspektyw rozwoju sektora OZE w Polsce i możliwości zatrudnienia w tej dynamicznie rozwijającej się branży
14.06.2022

Bałtyk bez tajemnic. Spółka Noa wśród wyróżnionych projektów NCBiR [GALERIA]

Międzynarodowy projekt systemu budowy wiedzy o Morzu Bałtyckim opartego o podwodne bezzałogowce SeaSentinel spółki Noa został wyróżniony jako jeden z najlepszych projektów dofinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
07.04.2022

MKiŚ: od 2023 r. rusza w całej Polsce wymiana liczników energii na inteligentne

Od 2023 r. rusza wymiana liczników energii na inteligentne. Koszt przedsięwzięcia to 9 mld zł. Będzie rozłożony na 8 lat tak, by nie obciążać budżetów odbiorców energii elektrycznej - poinformował w czwartek podczas konferencji "Inteligentnie w energetyce", wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
31.03.2022

Kolejni inwestorzy wchodzą na polski rynek fotowoltaiki

Międzynarodowy, niezależny producent energii elektrycznej Sonnedix przejął firmę Sun Power Energy, która jest deweloperem OZE w Polsce z grupą 20 specjalistów zatrudnionych w Warszawie. Transakcja daje firmie Sonnedix niemal 1 GW zainstalowanych w projektach fotowoltaicznych w całej Polsce.
13.03.2022

Ozdoba: nielegalny przywóz odpadów do Polski będzie utrudniony

Przywóz odpadów do Polski i ich tranzyt będzie objęty monitoringiem SENT, dlatego ich nielegalne sprowadzanie do naszego kraju będzie utrudnione - uważa wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
21.02.2022

Raport ISR: liczba elektromobilnych ofert rośnie lawinowo

Mimo że pandemia koronawirusa wywróciła rynek motoryzacyjny do góry nogami, to udało się zaobserwować również takie trendy, które COVID-19 się oparły. Najnowszy raport OTOMOTO – Internetowy Samochód Roku (ISR), który powstał przy współpracy PSPA, przedstawia zmiany w popycie i podaży na rynku pierwotnym i wtórnym. Podsumowuje gigantyczne wzrosty segmentu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych. Tradycyjnie też omawia zestawienia najpopularniejszych marek i modeli samochodów osobowych oraz dostawczych.
18.02.2022

Gazowe światło – wczoraj i dziś

Gaz to nie tylko źródło ciepła i energii potrzebnej do ogrzania domu, czy napędzania silników. Od początku XIX służy on także do oświetlania ulic wielu europejskich i amerykańskich miast. Choć czas i moda biegną nieubłaganie, nadal w wielu miejscach świata, także w Polsce, możemy spotkać gazowe latarnie. To nie tylko piękne i użyteczne rozwiązanie, ale także nie lada atrakcja turystyczna. Warto więc poznać miejsca, w których czas nieco się zatrzymał i dzięki gazowym latarniom doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery minionych lat.
31.01.2022

Gliwicka firma technologiczna wraz z klientami pomoże czyścić Bałtyk

Firma Future Processing postanowiła odwrócić świąteczne tradycje biznesowe polegające na corocznej wymianie upominków między kontrahentami. Tak powstała akcja Fantastic Present, w ramach której klienci zamiast otrzymywać prezenty, wspólnie decydują o przeznaczeniu świątecznego budżetu Future Processing.. Rozstrzygnięto trzecią edycję akcji Fantastic Present by Future Proscessing.
19.01.2022

2021 rok był piątym najgorętszym w historii

Według europejskiej służby monitorującej zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S) rok 2021 był piątym najgorętszym w historii od początku prowadzenia zapisów, dotyczących średnich temperatur rocznych w 1850 roku - podał serwis informacyjny BBC.
12.01.2022

Fiskus ostro bierze się za handel paliwami

Rząd zamierza wzmocnić monitoring paliw. Pod lupą organów skarbowych znajdą się wszystkie stacje benzynowe, a nawet osoby prywatne - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".
13.12.2021

Rząd planuje w I kw. 2022 r. przyjąć projekt noweli o monitorowaniu paliw

Rada Ministrów planuje przyjąć projekt nowelizacji przepisów, które pozwolą na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu paliwami silnikowymi takimi jak benzyny, olej napędowy i gaz LPG (autogaz) - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
08.12.2021

AP: Polska jak najszybciej złoży do KE wniosek notyfikacyjny dot. transformacji górnictwa

Polska jak najszybciej złoży do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny dotyczący transformacji górnictwa węgla kamiennego, zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego. Komisja przystąpi do jego rozpatrzenia w najkrótszym możliwym terminie - poinformował resort aktywów państwowych.
03.12.2021

Import odpadów pod kontrolą

„Wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT. Dzięki temu nielegalny import odpadów będzie pod specjalnym nadzorem, a transportujące odpady pojazdy będą lepiej monitorowane” – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 listopada 2021 r. W spotkaniu uczestniczyli również szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska oraz p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michał Mistrzak.
19.11.2021

Od 1 lutego 2022 wszystkie importowane do Polski odpady objęte systemem SENT

Od 1 lutego 2022 r. wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte Systemem Elektronicznego Nadzoru Transportu SENT - poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Pozwoli to na większą możliwość wykrywania nielegalnego importu odpadów - mówił.
18.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Szymański: podczas prezydencji Portugalii w UE Polska koncentrowała się na transformacji energetycznej, migracji, Rosji

Sprawiedliwy podział kosztów transformacji energetycznej, polityka migracyjna, utrzymanie relacji z Rosją na minimalnym poziomie to kwestie, na które Polska zwracała uwagę podczas portugalskiej prezydencji w UE – relacjonował minister ds. UE w kancelarii premiera Konrad Szymański.
04.10.2021

Drugie życie asfaltów

„Asfalty do recyklingu” to realizowany przez LOTOS Asfalt i Politechnikę Warszawską projekt mający na celu wykorzystanie do nowej warstwy nawierzchni aż 30 proc. materiału z rozbiórki i remontów dróg. O postępach prac przedstawiciele obu podmiotów rozmawiali w pierwszej połowie września w siedzibie uczelni. Zakończenie tego projektu badawczo-rozwojowego zaplanowano na 2023 rok.
27.09.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozwiązania, które zwiększą udział OZE w krajowym systemie m.in. w zakresie biometanu i klastrów energii

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem „nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw”. Celem nowych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii. Mają za zadanie także dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.
27.09.2021

Polska innowacyjna! Instalacja łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi

24 sierpnia w Lublinie odbyła się premiera instalacji lameli – łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies. Jest to pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Za system automatyki do sterowania położeniem lameli względem pozycji Słońca odpowiada marka Somfy. Pierwszym klientem Saule został Aliplast.
25.08.2021

Polacy chcą inteligentnych liczników

Zgodnie z wynikami badania opinii publicznej dotyczącego poziomu akceptacji dla informatyzacji systemu elektroenergetycznego w Polsce przeprowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska większość respondentów deklaruje chęć instalacji takiego licznika w swoim gospodarstwie domowym oraz zdobycia szerszej wiedzy o nowych urządzeniach. Badanie ma związek z wejściem w życie tzw. ustawy licznikowej, która umożliwi wymianę tradycyjnych liczników na te inteligentne ze zdalnym odczytem i jest odpowiedzią na społeczną potrzebę edukac
20.08.2021

Powstał nowy system radarowych obserwacji, który wskaże osiadające tereny górnicze

Naukowcy z Wrocławia opracowali system radarowych obserwacji satelitarnych, który wskaże najszybciej osiadające tereny górnicze i pogórnicze. Wykorzystanie systemu na Górnym Śląsku może pomóc zapobiegać katastrofom naturalnym i antropogenicznym, chronić budynki, infrastrukturę i środowisko.
15.08.2021

Polska głównym beneficjentem Funduszu Modernizacyjnego

Udział Polski w Funduszu Modernizacyjnym wynosi 43,41 proc., co oznacza, że nasz kraj będzie głównym beneficjentem Funduszu i będzie dysponował wpływami ze sprzedaży co najmniej 119 mln uprawnień do emisji.
11.08.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne - komentuje Marek Janiak, członek zarządu Dominion Polska.
03.08.2021

Umowa z ceną dynamiczną - tańsza energia dla aktywnych odbiorców

Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez MKiŚ w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.
03.08.2021

Hiszpański start-up opracował platformę do monitorowania zanieczyszczeń w morzach i oceanach. W czasie rzeczywistym zarządza też usuwaniem śmieci

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Do 2050 roku w wodach może pływać więcej sztucznych odpadów niż ryb – alarmuje Fundacja MARE. Problemem są również wycieki ropy, choć nawet trzykrotnie więcej trafia jej z naszych dróg czy rzek. Firma Fregata Space opracowała platformę monitorującą z własnymi technikami uczenia maszynowego, która pomaga w wykrywaniu zanieczyszczeń na obszarach morskich. Wykorzystując zdjęcia satelitarne i sztuczną inteligencję, wykrywa ilość odpadów i zarządza ich usuwaniem.
20.07.2021

Lotos - ekologiczny asfalt zmniejsza zanieczyszczenie powietrza

Na początku lipca tego roku odbyło się spotkanie przedstawicieli konsorcjum badawczego projektu „Ekologiczne asfalty”. Zaprezentowano na nim postęp prac badawczych, których celem jest stworzenie drogowej nawierzchni asfaltowej, redukującej zanieczyszczenia atmosferyczne w obszarze pasa drogowego.
19.07.2021

Europejskie systemy satelitarne będą badać środowisko i przewidywać katastrofy naturalne

Niedawno powołana Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego ma rozpocząć nową erę obecności Europy w przestrzeni kosmicznej. Agencja połączy efekty programów Galileo, EGNOS i Copernicus, czyli systemów satelitarnych i programów obserwacji Ziemi. – W ten sposób chcemy doprowadzić do bardzo istotnych synergii. Właściwie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Wiele zastosowań już się pojawiło, na przykład w rolnictwie – wskazuje Rodrigo da Costa, dyrektor wykonawczy EUSPA.
05.07.2021

Bałtyckie ryby trafiają na europejskie stoły - 27 czerwca światowym dniem rybołówstwa

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
25.06.2021

Piwo o smaku... zmian klimatycznych

W USA powstało i zostało już wprowadzane na rynek, piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.
20.05.2021

Największa góra lodowa świata - cztery razy większa od Nowego Jorku dryfuje po morzu Weddela

Według danych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) po Morzu Weddela dryfuje największa góra lodowa na świecie. Góra o powierzchni 4320 km kw., jest cztery razy większa niż miasto Nowy Jork. Ochrzczona mianem A-76, odłamała się od lodowca szelfowego Ronne – poinformował w czwartek "the Guardian".
20.05.2021

Kurs na wiatr. Świat stawia na morskie farmy wiatrowe

Inwestycje w rozwój morskich farm wiatrowych poza Chinami wzrosną o 57% w ciągu najbliższych 18 miesięcy – prognozuje Westwood Offshore. Energia z elektrowni wiatrowych będzie zapewniać 30% całej światowej produkcji energii elektrycznej do 2050 r. – przewiduje DNV.
29.04.2021

Prawie 14,5 mln liczników energii do wymiany w ciągu najbliższych ośmiu lat. Inteligentne pomiary pomogą konsumentom oszczędzać prąd

Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80 proc. końcowych odbiorców energii w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe. Takie jest założenie procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Dziś takie liczniki ma niecałe 2 mln spośród 16,3 mln odbiorców. Dzięki tej wymianie pojawią się nowe możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania. Masowa instalacja inteligentnych liczników pociągnie za sobą także rozwój nowych usług dla odbiorców oraz operatorów systemów dystrybucyjnych
17.02.2021

10 klimatycznych i pogodowych zdarzeń rekordowego 2020 roku

Rok 2020 z wielu powodów był nieprzewidywalny i anormalny. Pandemia COVID-19 wpłynęła na życie ludzi na całym świecie, ale ekstremalne zdarzenia klimatyczne i pogodowe również były dotkliwie. Przyjrzyjmy się najważniejszych z nich.
21.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.