Minister środowiska, klimatu i komunikacji, Eamon Ryan, wydał Maritime Area Consents (MACs), czyli pozwolenia lokalizacyjne dla projektów rozwijanych w ramach pierwszej fazy offshore wind w Irlandii.
Zgody obejmują siedem projektów offshore wind- Oriel Wind Park (375 MW), Arklow Bank II (800 MW), Bray Bank oraz Kish Bank (900 MW), North Irish Sea Array (500 MW), Codling 1,5 GW (Codling I i Codling II) oraz Skerd Rocks (450 MW).
Przyznanie MAC gwarantuje, że tylko projekty o największej rentowności z perspektywy osiągnięcia celów energetycznych Irlandii mogą być uwzględnione w planach energetycznych kraju. Przyznanie MAC nastąpiło po przeprowadzeniu przez ministerstwo kompleksowej oceny finansowych i technicznych uwarunkowań każdego projektu. Podejście to umożliwia wszystkim projektom fazy pierwszej rozpoczęcie wstępnego składania wniosków planistycznych w An Bord Pleanála. System zgód dla obszaru morskiego (MAC) jest przewidziany w ustawie o planowaniu obszaru morskiego z 2021 roku.
Przyznanie MAC umożliwia również projektom wzięcie udziału w pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej w ramach Renewable Electricity Support Scheme (RESS). Pierwsza aukcja ma objąć projekty o łącznej mocy 2,5 GW.
- Pierwsze zgody na obszary morskie zostały starannie opracowane, aby promować szybkie i skuteczne wdrażanie morskich technologii OZE, a jednocześnie ostatecznie chronić bogate i unikalne zasoby morskie państwa, zgodnie z zasadami krajowych ram planowania morskiego – powiedział minister.
Projekty, którym przyznano MAC, będą musiały złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i zabezpieczyć realizację projektu w ustalonych ramach czasowych, zapewniając postęp instalacji i maksymalizację korzyści dla państwa. Deweloperzy projektów są również zobowiązani do uiszczenia rocznej opłaty na rzecz państwa.
Obszar morski Irlandii jest siedem razy większy od jej powierzchni lądowej. To, wraz z dobrymi warunkami wiatrowymi i położeniem na skraju Oceanu Atlantyckiego, sprawia, że potencjał morskiej energetyki wiatrowej jest ogromny. Irlandia może stać się jednym z wiodących producentów energii wiatrowej w Europie.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Warszawskie Jeziorko Czerniakowskie wysycha. Ratusz zapowiada pogłębioną analizę
Chiny mają nowy ambitny plan OZE. Chcą go zrealizować zaledwie w 5 lat
Terminal LNG w Świnoujściu z nowym stanowiskiem załadunkowym
Sztuczna inteligencja to wampir energetyczny. Do 2035 roku będzie zużywać 4 razy więcej energii elektrycznej niż dziś
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 24.07.2026
Biogazownia w Michałowie dołącza do portfolio Galia Green Power
Milowy krok dla FPE S.A.. Spółka ma strategiczny kontrakt z gigantem energetycznym
Propozycja reformy ETS do rewizji, bo nie nadąża za elektryfikacją – uważa prezeska europejskiego stowarzyszenia wiatrowego
Proste zasady i oszczędności. „Tanie weekendowanie” zdobywa rynek
GAZ-SYSTEM operatorem przesyłu wodoru do 2036 roku. Rozwija Nordycko-Bałtycki korytarz tego surowca
Proste zasady i oszczędności. „Tanie weekendowanie” zdobywa rynek
Sejm przyjął rozwiązania, które usprawnią budowę elektrowni jądrowych
Grupa Energa rozwija programy współpracy ze społecznościami lokalnymi
Elektryfikacja zdecyduje o konkurencyjności Europy. Polska musi przyspieszyć
Fuzja termojądrowa wchodzi na nowojorską giełdę. Po raz pierwszy w historii
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
| Ropa brent | 98.31 $ | baryłka | -2,31% | 27.07.2026 07:05 |
| Cyna | 53200 $ | tona | -1,11% | 27.07.2026 07:05 |
| Cynk | 3632 $ | tona | -0,56% | 27.07.2026 07:05 |
| Aluminium | 3174.75 $ | tona | -0,59% | 27.07.2026 07:05 |
| Pallad | 1246.5 $ | uncja | -0,84% | 27.07.2026 07:05 |
| Platyna | 1599.9 $ | uncja | -0,22% | 27.07.2026 07:05 |
| Srebro | 58.5 $ | uncja | 1,04% | 27.07.2026 07:05 |
| Złoto | 4056 $ | uncja | 0,15% | 27.07.2026 07:05 |