Wynik wyszukiwania - "biogaz" - Wiadomości

Polska Organizacja Biometanu apeluje do minister klimatu o aktualizację Krajowego Planu Energii i Klimatu

Polska Organizacja Biometanu („POB”) wystosowała formalne stanowisko do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności dalszej aktualizacji Krajowego Planu na Energii i Klimatu („KPEiK”) oraz w sprawie niezbędnych i pilnych do wdrożenia postulatów legislacyjnych na rzecz rozwoju produkcji biometanu w Polsce.
14.03.2024

Nowa era dialogu i innowacji na 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER 

18 i 19 kwietnia 2024 r. w hotelu The Westin Warsaw odbędzie się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu stworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
13.03.2024

Polska wykorzystuje około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu

Polska wykorzystuje około 3 proc. potencjału produkcji biogazu - wynika z raportu "Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej" przygotowanym przez firmę Strategy& w Polsce. Rozwój produkcji ułatwiłyby m.in. dotacje, dostęp do finansowania i uproszczenie przepisów - dodano.
19.02.2024

Siekierski: transformacja w kierunku zrównoważonego rolnictwa jest niezbędna i nieunikniona

Transformacja w kierunku zrównoważonego rolnictwa jest niezbędna i nieunikniona. Obecna sytuacja geopolityczna pokazuje, że konieczne jest zwiększanie odporności sektora rolnego nie tylko na zmiany klimatyczne, lecz także na zaburzenia na rynkach rolnych - powiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas sympozjum nt. zrównoważonego rolnictwa.
01.02.2024

Wodór, biogaz, biometan - kluczowe technologie i paliwa w dekarbonizacji przemysłu

W dniach 14-15 marca 2024 w Gdyni odbędzie się druga edycja wydarzenia "Wodór, biogaz, biometan - kluczowe technologie i paliwa w dekarbonizacji przemysłu". Rejestracja na konferencję już się rozpoczęła.
17.12.2023

Ruszyła budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce

E.ON Polska już w 2024 r. otworzy swoją pierwszą biogazownię w naszym kraju. Obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji zostanie uruchomiony niedaleko Pułtuska. Inwestycja ta wpisuje się w strategię firmy E.ON, która chce aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i wspierać klientów w zmniejszaniu śladu węglowego.
13.12.2023

Polska Grupa Biogazowa rusza z budową 19. swojej biogazowni w Polsce

Polska Grupa Biogazowa (PGB) poinformowała we wtorek o rozpoczęciu budowy 19. swojej biogazowni w Polsce. Kogeneracyjna instalacja o mocy 1 MW ma powstać w Półwsi w województwie warmińsko-mazurskim.
12.12.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER: biogazownie to konieczność

Drugi dzień 38. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 8. OZE POWER przyniósł m.in. dyskusję na temat konieczności inwestowania w biogazownie. Eksperci zgodnie oceniają, że transformacji energetycznej w Polsce nie da się przeprowadzić bez dynamicznego rozwoju sektora produkcji i przetwarzania biogazu.
16.11.2023

Nowe możliwości finansowania instalacji OZE dla hodowców trzody chlewnej

W przyszłym roku ma ruszyć pilotaż programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej z budżetem 250 mln zł - poinformował w środę w miejscowości Dziwle (woj. łódzkie) minister rolnictwa Robert Telus. W ramach programu hodowcy będą mogli liczyć na dotacje oraz preferencyjne kredyty.
11.10.2023

Biogazownie rolnicze: bezpłatne warsztaty

12 października ruszy cykl bezpłatnych warsztatów dotyczących funkcjonowania biogazowni rolniczych dla osób zainteresowanych budową takiej instalacji oraz dla przedstawicieli administracji publicznej.
02.10.2023

Polska Spółka Gazownictwa dzięki współpracy z GRDF stanie się dystrybutorem biometanu

Dekarbonizacja sektora gazowego w Europie oznacza całkowite wyłączenie gazu ziemnego z sieci dystrybucyjnej do 2050 r. Dostosowanie sieci do transportu biogazu, biometanu i wodoru oraz ich mieszanek z gazem ziemnym wymaga regulacji, ogromnych inwestycji, a także ustalenia taryf przesyłowych - mówią eksperci i podają przykłady z europejskiego rynku.
14.09.2023

ENGIE rozpoczyna inwestycje w biogazowanie w Polsce. Podpisano list intencyjny

W Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisano list intencyjny dotyczący budowy nowoczesnej instalacji do produkcji biometanu. ENGIE, światowy lider transformacji energetycznej, działający w obszarze niskoemisyjnej energii i usług, planuje w przemysłowej części Głogowa produkować ekologiczne paliwo, a tym samym przyczyniać się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
29.08.2023

European Energy podpisuje umowę na zakup biogenicznego CO2 do produkcji e-metanolu

EE North America (EENA), spółka zależna European Energy z siedzibą w Danii, podpisała list intencyjny (LOI) z Montauk Renewables z siedzibą w Pensylwanii na zakup biogenicznie produkowanego CO2 do produkcji e-metanolu, który będzie wykorzystywany jako paliwo żeglugowe.
08.08.2023

Specustawa dotycząca biogazowni rolniczych na ostatniej prostej. Polska ma szansę być w tym obszarze potentatem

Skrócenie procesu inwestycyjnego i znaczące ułatwienia dla budowy biogazowni rolniczych to najważniejszy cel specustawy, która została przyjęta na ostatnim posiedzeniu Senatu i ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Resort rolnictwa szacuje, że dzięki nowym przepisom może powstać w Polsce nawet ok. 2 tys. biogazowni rolniczych.
07.07.2023

Sejm uchwalił ustawę, która ma ułatwić budowanie biogazowni rolniczych

Sejm uchwalił w piątek bez poprawek ustawę, która ułatwić budowanie biogazowni rolniczych. Odrzucono zmiany proponowane przez opozycję, zgłoszone w drugim czytaniu.
26.05.2023

Do Sejmu wpłynął projekt noweli o OZE ws. m.in. klastrów energii

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii, który ma m.in. ułatwić tworzenie klastrów energii, dostosować prawo do regulacji unijnych, zwiększyć wolumen aukcyjny dla offshore.
08.05.2023

Wiceszef MRiRW: produkcja 7-8 mld m sześc. biometanu - to absolutne minimum

Absolutnym minimum powinna być produkcja biometanu w Polsce na poziomie 7-8 mld m sześć. - ocenił wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Podkreślił, że obecnie w Polsce działa 149 biogazowni, kiedy w Niemczech jest ich ponad 9 tys.
12.04.2023

Będą ułatwienia w budowie biogazowni rolniczych [AKTUALIZACJA]

Ułatwienia z powstawaniu biogazowni rolniczych m.in. związane z pozwoleniami na budowę i pozyskaniem biomasy do produkcji energii, ciepła czy biogazu - zakłada projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w biogazownie rolniczych.
04.04.2023

Biometan w strategii energetycznej Niemiec

Rozwój biometanu - perspektywa UE
23.03.2023

Wartość biogazu w energetyce - ogólnopolska kampania informacyjna

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niemal w całości sfinansuje kampanię edukacyjno-informacyjną w tematyce wykorzystywania biogazu w Polsce. Grant w wysokości ponad 1,9 mln zł otrzyma Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, który zrealizuje akcję we współpracy z partnerami - Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz w Lublinie.
16.03.2023

Global Hydrogen rozpoczyna testy mikrobiogazowni

Spółka opracowująca technologie w branży zielonej energii – Global Hydrogen, podpisała umowy współpracy z kilkoma partnerami celem przeprowadzenia badań i testów dostarczonego substratu. To kolejny etap realizacji projektu prototypu mikrobiogazowni, który został zapowiedziany przez spółkę w grudniu ub.r. Global Hydrogen kieruje swoją ofertę głównie do przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego oraz gospodarstw rolnych.
06.03.2023

Unia stawia na zastąpienie gazu ziemnego poprzez zwiększoną produkcję biometanu – w Polsce dotychczas nie powstała żadna biometanownia

Na początku lutego br., Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie kluczowego rozporządzenia i dyrektywy nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych, które zakłada m.in. wprowadzenie rozwiązań mających przyśpieszyć produkcję i wykorzystanie biometanu w UE. Wśród postulatów ujętych w nowej legislacji jest - zgodnie z celami Komisji Europejskiej ujętymi w REPowerEU – zwiększenie przez państwa członkowskie produkcji biometanu do 35 mld m3 do 2030 r. Działania te mają na celu zastąpienie 20% gazu obecni
24.02.2023

Mieszkańcy Raby Wyżnej przeciwni budowie biogazowni

Mieszkańcy Raby Wyżnej (Małopolska) sprzeciwiają się budowie biogazowni w centrum wsi, obawiając się o swoje zdrowie i życie. Mieszkańcy skierowali pismo do wojewody małopolskiego z żądaniem wycofania pozwolenia na wykonanie inwestycji.
20.02.2023

Zyska z wizytą studyjną w Danii w sprawie biogazu i biometanu

Na zaproszenie Ambasady Królestwa Danii w Polsce, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska wziął udział w dwudniowej wizycie studyjnej, która poświęcona była wymianie doświadczeń i potencjalnej współpracy Polski i Danii w obszarze biogazu i biometanu. W spotkaniach, które odbyły się 13 i 14 lutego 2023 r. uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządów.
14.02.2023

„Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”. Rusza nowy nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 13 lutego 2023 r. rozpocznie nowy nabór wniosków w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”.
09.02.2023

Orlen Południe zamierza wybudować instalację odsiarczania biogazu

Orlen Południe planuje budowę w swym zakładzie w Trzebini (Małopolskie) instalacji odsiarczania biogazu. Ma ona umożliwiać oczyszczanie biogazu ze ścieków przemysłowych, pochodzących z procesów produkcji biodiesla i oczyszczania gliceryny. W związku z inwestycją spółka ogłosiła zapytanie ofertowe.
08.02.2023

NFOŚiGW: od 13 lutego br. będzie można składać wnioski o wsparcie dla biogazowni wykorzystujących odpady komunalne

Od 13 lutego będzie można składać wnioski w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” - poinformował PAP Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
08.02.2023

Solidarna Polska proponuje zmianę ustawową, która zwiększy ilość biokomponentów w benzynie

Solidarna Polska proponuje zmianę ustawową, która zwiększy ilość biokomponentów w benzynie, ale domagamy się, by zboże do ich produkcji pochodziło wyłącznie od polskich rolników - mówili w piątek politycy SP Janusz Kowalski i Jan Kanthak.
03.02.2023

Bez biometanu nie ma mowy o pełnej transformacji energetycznej Polski

Polska ma naturalne uwarunkowania do pozyskania ekologicznego i własnego odnawialnego paliwa. Rozwój branży biometanowej to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, odejście od węgla i rozwój obszarów wiejskich. Zdaniem Polskiej Organizacji Biometanu 2023 rok może stać się przełomowym dla zupełniej nowej gałęzi OZE, pod warunkiem stworzenia stabilnych prawnie i ekonomicznie uwarunkowań odblokowujących powstającą branżę biometanową.
30.01.2023

Janusz Kowalski: polskim biogazem powinna zostać jak najszybciej zastąpiona część importowanego gazu ziemnego

Właśnie polskim biogazem powinna zostać jak najszybciej zastąpiona jak największa część importowanego surowca, jakim jest gaz ziemny – mówił w poniedziałek w Koszalinie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski w kontekście prac legislacyjnych nad ustawą dotyczącą biogazowni rolniczych.
24.01.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
06.01.2023

Global Hydrogen stawia na produkcję modułowych mikrobiogazowni

Global Hydrogen, notowana na NewConnect firma opracowująca technologie w branży zielonej energii, zamierza już w przyszłym roku wprowadzić na rynek modułowe mikrobiogazownie. W tym celu spółka podpisała umowę o współpracy z firmą Tarpol. Projekt będzie realizowany w oparciu o opatentowaną technologię SMBP (Self Mixing Biogas Plant). Głównym klientem Global Hydrogen będą firmy z sektora rolno-spożywczego oraz gospodarstwa rolne.
07.12.2022

Lądowa wyspa energetyczna - biogazownia, wiatraki i PV - ruszyła produkcja energii [WIDEO]

Ukończono budowę biogazowni rolniczej w gminie Wicko. Dzięki inwestycji emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o ponad 6 000 ton rocznie. Projekt był współfinansowany ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.
06.12.2022

Więcej energii, mniej odpadów. Rozwiązanie naukowców z PG pomoże oczyszczalniom i biogazowniom

Poprawa efektywności energetycznej małych oczyszczalni oraz biogazowni rolniczych to główne założenia innowacyjnego systemu, który tworzą naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Trwają prace nad demonstratorem tego układu, który będzie funkcjonował w jednej z pomorskich oczyszczalni.
05.12.2022

Obajtek: w strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni

W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - zapowiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie, w gminie Ryn (Warmińsko-mazurskie) na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.
24.11.2022

Zyska: chcemy uznać biogazownie np. składowiskach odpadów za inwestycje celu publicznego

Biogazownie, które powstawałyby przy składowiskach odpadów lub oczyszczalni ścieków miałby zostać uznane za inwestycje celu publicznego, co wiązałoby się ograniczeniem obostrzeń administracyjnych - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
07.11.2022

PSG: potrzebujemy silnego impulsu rozwoju rynku biometanu w Polsce

7 listopada w Warszawie rozpoczęła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER. W inaugurującym panelu, dotyczącym bezpieczeństwa i optymalizacji energetycznej Polski wziął udział Ireneusz Krupa, członek zarządu PSG ds. rozwoju i inwestycji.
07.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
03.10.2022

PSG: w większości Polski można przyjmować biometan do już istniejącej sieci

W obliczu kryzysu energetycznego alternatywą dla rosyjskiego gazu stają się biometan i wodór. Dlatego wszystkie sieci, które będziemy budować lub modernizować, będą przystosowane do ich przesyłu – powiedział Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG sp. z o.o.) podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu.
30.09.2022

Konferencja PPLNG i bioLNG 2022

Tegoroczna edycja konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG zatytułowana została „Technologie LNG i bioLNG filarami dekarbonizacji w transporcie towarowym”. Wydarzenie odbędzie się 12-13 października 2022.
29.09.2022

Biogazownie odpadowe, recykling i czysta energia

Ponad 40 ekspertów z NFOŚiGW dyskutowało nad praktycznymi aspektami organizacji i finansowania biogazowni wykorzystujących frakcję BIO odpadów komunalnych. Spotkanie zostało zorganizowane 7 lipca w związku z planowanym uruchomieniem nowego programu priorytetowego, który umożliwiałby finansowanie inicjatyw związanych z budową lub modernizacją instalacji fermentacji bioodpadów w celu produkcji materiałów użyźniających glebę oraz prądu i ciepła z wytwarzanego bio-gazu.
09.08.2022

Biogaz z osadów ściekowych - krok w stronę samowystarczalności energetycznej

W siedzibie spółki została podpisana umowa na zakup, montaż i uruchomienie nowego agregatu kogeneracyjnego na biogaz dla Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie. To kolejny krok w stronę samowystarczalności energetycznej tego obiektu.
27.07.2022

Innowacje NCBR dla zielonego ciepłownictwa

Dzięki innowacjom, które powstają pod skrzydłami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rachunki za ogrzewanie mogą znacząco zmaleć, a marnowanie ogromnych ilości ciepła zostanie zakończone. Nowoczesne ciepłownie, elektrociepłownie czy biogazownie, których prototypy przygotowują już wykonawcy, to nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne i dla środowiska, lecz także większe bezpieczeństwo energetyczne Polski. Ich realizacja możliwa jest dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
15.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o strategii wspólnej spółki, która ma działać na rynku biogazu

PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o strategii wspólnej spółki, która ma działać na rynku biogazu. Przedmiotem tych ustaleń są założenia dotyczące liczby instalacji biogazowych i wolumenów produkcyjnych - poinformowało PAP Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
30.06.2022

Kongres 590: wodór i biometan w centrum zainteresowania Lotosu

Czas wojny na Ukrainie wzmacnia dwie kwestie: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju technologicznego – zauważyli uczestnicy panelu „Zielona transformacja w Europie. Czy trzeba przyspieszyć działanie?”, który odbył się podczas 7. edycji Kongresu 590.
28.06.2022

Szef PSG: koszt przyłączenia biogazowni do sieci jest problemem

Ambicją Polskiej Spółki Gazownictwa jest budowa gazociągów przystosowanych do przesyłu wszystkich gazów domieszkowych, jednak problemem jest koszt przyłączenia biogazowni do naszej sieci - ocenił prezes spółki gazowej Robert Więckowski podczas VIII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.
28.06.2022

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu. Spółka zamierza wykorzystywać go jako substytut gazu ziemnego i biododatek, który pomoże koncernowi zrealizować Narodowy Cel Wskaźnikowy - poinformował PAP dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.
25.06.2022

Naukowcy z PW pracują nad zwiększeniem produkcji biogazu

Choć poszukiwania rozwiązań pozwalających na intensyfikację procesu fermentacji metanowej trwają już od wielu lat, do tej pory nie udało się wyznaczyć metody, która każdorazowo pozytywnie wpływałaby na wzrost produkcji biogazu. Nie wiadomo też, czemu tak się dzieje. Wśród osób, które postanowiły to wyjaśnić, są również naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
06.06.2022

Ekspert: Gazy odnawialne - wodór i biometan

35 mld m³ biometanu i 10 mln ton krajowej produkcji wodoru odnawialnego oraz 10 mln ton importu – tak brzmią 2 z wyznaczonych przez Komisję Europejską celów na 2030 roku mających doprowadzić do 45 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w europejskim miksie energetycznym. Ograniczenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych oraz transformacja ekologiczna przyspieszają.
23.05.2022

W Elblągu pracuje już nowe zielone źródło Energi

Sześć miesięcy przed terminem uzgodnionym z miejskim dystrybutorem ciepła zakończył się istotny etap programu inwestycyjnego, prowadzonego w Elblągu przez Energę Kogenerację (EKO), spółkę córkę Energi z Grupy ORLEN. Kotłownia rezerwowo-szczytowa (KRS) o mocy cieplnej 114 MWt została z końcem kwietnia 2022 roku oddana do eksploatacji. Pozwala to na zabezpieczenie dostaw ciepła dla mieszkańców Elbląga przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu Elektrociepłowni Elbląg na środowisko i stan powietrza w mieście.
29.04.2022

Zyska: przygotowujemy program wsparcia dla biogazowni i biometanowni

Wraz z resortem rolnictwa przygotowywany jest duży program wsparcia dla biogazowni i biometanowni - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że biometan może w części pokryć zapotrzebowanie na gaz z Rosji.
21.04.2022

Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej do spraw Rozwoju Sektora Biogazu i Biometanu

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 29 marca 2022 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej do spraw Rozwoju Sektora Biogazu i Biometanu. Wydarzenie zainicjowało realizację postanowień Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju biogazu i biometanu, podpisanego 23 listopada 2021 r. Spotkaniu przewodniczył wiceminister Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
30.03.2022

128 biogazowni rolniczych na koniec 2021 roku

128 instalacji biogazu należących do 109 podmiotów na koniec ub.r. było wpisanych do rejestru wytwórców biogazu rolniczego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - wynika z raportu za 2021 r. z działalności podmiotów wytwarzających biogaz rolniczy lub energię elektryczną z biogazu rolniczego.
30.03.2022

Wiceminister klimatu: Polska podejmuje działania we wszystkich obszarach KPEiK

Polska podejmuje liczne działania we wszystkich obszarach, przewidzianych Krajowym Planem na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 - poinformował wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński sejmową podkomisję ds. restrukturyzacji energetyki
24.03.2022

Biogaz tańszy od oleju napędowego? Szwedzkie nadzieje na dekarbonizację transportu

Koszt tankowania pojazdów biogazem jest o 30-35 proc. niższy niż w przypadku zastosowania oleju napędowego – przekonuje szwedzka spółka Svensk Biogas.
02.02.2022

UOKiK: Orlen Południe i PGNiG mogą utworzyć „biometanową” spółkę

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na utworzenie przez Orlen Południe i PGNiG spółki celowej, działającej w obszarze biometanu - podały w poniedziałek w komunikatach PKN Orlen i PGNiG. Orlen Południe w 100 proc. należy do PKN Orlen.
01.02.2022

PKN Orlen w ramach pilotażu sprowadził certyfikowany biometan

PKN Orlen, jako pierwsza firma w Polsce, w ramach pilotażu zaimportował certyfikowany biometan, który jest odnawialnym odpowiednikiem gazu ziemnego - podał w środę koncern.
27.01.2022

PKN Orlen wzmacnia zaangażowanie w rozwój odnawialnych źródeł energii

PKN Orlen angażuje się w rozwój odnawialnych źródeł energii; podpisał porozumienie ws. intensyfikacji prac w obszarze biogazu i biometanu - poinformowała we wtorek spółka. Według koncernu rozwój tego sektora zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i zmniejszy import surowców energetycznych.
24.11.2021

Podpisano „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”

Na zaproszenie Minister Klimatu i Środowiska, przedstawiciele administracji rządowej oraz interesariusze sektora biogazu i biometanu, 23 listopada 2021 r. podpisali „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”. Jego celem jest wspieranie rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce.
24.11.2021

Wsparcie rozwoju branży biometanu – nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE

Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
22.10.2021

Konferencja GAZTERM z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski

Rola gazu w transformacji energetycznej to główny temat konferencji GAZTERM, w której 30 sierpnia 2021 r., uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.
01.09.2021

Destylarnia Glenfiddich przekształca odpady z whisky w paliwo o bardzo niskiej emisji dwutlenku węgla

Glenfiddich, najczęściej nagradzana na świecie szkocka whisky typu single malt, uruchomiła pionierską inicjatywę zrównoważonego transportu "zamkniętej pętli", która uczyni ją pierwszą globalną marką spirytusową zasilającą swoją flotę dostawczą ekologicznym biogazem wytworzonym z pozostałości własnego procesu destylacji.
05.08.2021

PGNIG chce produkować biogaz z odpadów komunalnych

PGNiG prowadzi badania nad zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Powstał prototyp innowacyjnej instalacji, która docelowo ma produkować biogaz – poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.
14.07.2021

Parametry jakościowe dla biometanu w konsultacjach

Ministerstwo klimatu opublikowało i skierowało do konsultacji projekt zmiany rozporządzenia o funkcjonowaniu systemu gazowego. Zawiera on parametry jakościowe, jakie będzie musiał spełniać biometan, by móc być zatłaczany do sieci gazowych.
20.01.2021

PROMAT Sp. z o.o.

kotłownie parowe,kotłownie wodne, biogazownie

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER: biogazownie to konieczność

Drugi dzień 38. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 8. OZE POWER przyniósł m.in. dyskusję na temat konieczności inwestowania w biogazownie. Eksperci zgodnie oceniają, że transformacji energetycznej w Polsce nie da się przeprowadzić bez dynamicznego rozwoju sektora produkcji i przetwarzania biogazu.
16.11.2023

Potencjał biogazu i biometanu w Polsce – energia z odpadów szansą na tańszy prąd i ciepło

Biogaz może być jednym z ważnym filarów rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Korzyści płynące z rozwoju tego rynku zostały dostrzeżone w szczególności po wybuchu wojny na Ukrainie i po wdrożeniu planów szybkiego odejścia od zużycia paliw kopalnych. Aby dogonić Europę, Polska potrzebuje regulacji – o tym dyskutowali uczestnicy panelu eksperckiego „Potencjał biogazu i biometanu – energia z odpadów – szansa na tańszy prąd i ciepło” zorganizowanego podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER.
07.05.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.