Wynik wyszukiwania - "biogazownia" - Wiadomości

Biogazownia Dzierżki – rusza rozbudowa biogazowni Polskiej Grupy Biogazowej

Rozbudowa biogazowni Dzierżki to kolejny projekt biogazowy realizowany przez Polską Grupę Biogazową, która od marca 2023 roku jest częścią TotalEnergies. Pierwsze prace nad rozbudową biogazowni rozpoczną się w październiku 2024 r., zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2025 r.
05.07.2024

Łukasz Semeniuk, PGB: biometan ma przyszłość

Polska Grupa Biogazowa jest obecnie liderem rynku biogazowego w Polsce, choć ten rynek jest jeszcze nieduży. Plany PGB są jednak ambitne – zakładają pięciokrotne zwiększenie produkcji do 2030 roku. O problemach rynku, roli i możliwościach PGB oraz zaletach biogazowni i biometanowni rozmawiamy z Łukaszem Semeniukiem, dyrektorem generalnym Polskiej Grupy Biogazowej.
03.07.2024

Krok milowy w budowie biogazowni E.ON Polska

Trwa budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce, która zlokalizowana jest nieopodal Pułtuska. W czerwcu zamontowany został agregat kogeneracyjny oraz trafostacja, która pozwoli na produkcję około 8 GWh zielonej energii rocznie. Zakończenie inwestycji oraz otwarcie obiektu planowane jest na koniec 2024 roku.
02.07.2024

Green Genius rozwija produkcję biometanu w krajach bałtyckich i rozważa dalsze inwestycje w Polsce

W ciągu dwóch najbliższych lat 7 z 11 biogazowni Green Genius na Litwie zostanie zmodernizowanych do produkcji biometanu, firma wybuduje też jeden dodatkowy zakład. Łącznie 8 biometanowni Green Genius będzie produkowało rocznie około 150 GWh biometanu z przeznaczeniem na rynki europejskie. Działający obecnie w ośmiu krajach Green Genius planuje również inwestycje w biometanownie na innych rynkach, w tym w Polsce.
15.05.2024

W Bydgoszczy powstanie biogazowania za około 126 mln zł

Nowoczesna biogazownia, w której z opadów pozyskiwany będzie gaz i prąd oraz kompost, powstanie w Bydgoszczy na przełomie 2026 i 2027 r. Zakładany koszt inwestycji to około 126 mln zł - poinformował we wtorek prezydent miasta Rafał Bruski.
27.03.2024

Biogazownia w Rybniku ma powstać w okolicy PSZOK-u

Budowa biogazowni jest planowana w dzielnicy Niewiadom – poinformował Urząd Miasta w Rybniku. W środę samorząd przekazał, że instalacja do przetwarzania odpadów ma powstać w okolicy funkcjonującego PSZOK-u.
29.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Ruszyła budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce

E.ON Polska już w 2024 r. otworzy swoją pierwszą biogazownię w naszym kraju. Obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji zostanie uruchomiony niedaleko Pułtuska. Inwestycja ta wpisuje się w strategię firmy E.ON, która chce aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i wspierać klientów w zmniejszaniu śladu węglowego.
13.12.2023

Polska Fundacja pomaga tanzańskim hodowcom krów budować biogazownie

Pierwsze 20 przydomowych biogazowni wybudowała u podnóża Kilimandżaro Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia. Na realizacji projektu współfinansowanego z rządowego programu Polska Pomoc korzysta nie tylko środowisko naturalne, ale również tanzańscy drobni rolnicy.
06.12.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER: biogazownie to konieczność

Drugi dzień 38. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 8. OZE POWER przyniósł m.in. dyskusję na temat konieczności inwestowania w biogazownie. Eksperci zgodnie oceniają, że transformacji energetycznej w Polsce nie da się przeprowadzić bez dynamicznego rozwoju sektora produkcji i przetwarzania biogazu.
16.11.2023

W Niemczech powstaje największa europejska biogazownia

W Friesoythe w Dolnej Saksonii obecnie powstaje jedna z największych biogazowni w Europie. Jest ona budowana na obszarze około 13,5 hektara. Z rocznych 1 mln ton nawozów z regionu ma powstać zielone paliwo.
13.11.2023

Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I

Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I w woj. zachodniopomorskim, podpisała też umowę na wykonanie farmy Jastrowie II - poinformowała w piątek Grupa Enea. Instalacje powiększą moc zainstalowaną w PV o 16 MW.
27.10.2023

J. Kowalski: 11 września wejdzie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni

W poniedziałek 11 września wejdzie w życie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni – poinformował w piątek wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Podkreślił, że to kierunek walki o tańszą energię i ciepło oraz sposób na produkcję naturalnego nawozu.
08.09.2023

Kowalczyk: nawet przy największym rozwoju OZE musimy mieć stabilne źródła energii

Nawet przy największym rozwoju energetyki odnawialnej - słonecznej i wiatrowej - musimy mieć stabilne źródła energii; inaczej bezpieczeństwo energetyczne będzie zagrożone – przekonywał w środę w Karpaczu minister Henryk Kowalczyk. W przyszłości głównym stabilizatorem systemu ma być atom, a do tego czasu - gaz i węgiel.
07.09.2023

ENGIE rozpoczyna inwestycje w biogazowanie w Polsce. Podpisano list intencyjny

W Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisano list intencyjny dotyczący budowy nowoczesnej instalacji do produkcji biometanu. ENGIE, światowy lider transformacji energetycznej, działający w obszarze niskoemisyjnej energii i usług, planuje w przemysłowej części Głogowa produkować ekologiczne paliwo, a tym samym przyczyniać się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
29.08.2023

Specustawa dotycząca biogazowni rolniczych na ostatniej prostej. Polska ma szansę być w tym obszarze potentatem

Skrócenie procesu inwestycyjnego i znaczące ułatwienia dla budowy biogazowni rolniczych to najważniejszy cel specustawy, która została przyjęta na ostatnim posiedzeniu Senatu i ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Resort rolnictwa szacuje, że dzięki nowym przepisom może powstać w Polsce nawet ok. 2 tys. biogazowni rolniczych.
07.07.2023

Czysta energia ze śmieci - czas na biogaz

Firma Varitex rozpoczęła budowę swojej pierwszej biogazowni o mocy 2 MW produkującej prąd z odpadów komunalnych. Obiekt jest zlokalizowany w Piaskach Bankowych w województwie łódzkim. Budowę poprzedziły badania prowadzone wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Biogazownia zostanie oddana do użytku w tym roku.
22.06.2023

Senackie komisje za ustawą dot. biogazowni rolniczych wraz z poprawkami

Senackie komisje poparły we wtorek ustawę dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni proponując do niej kilkanaście poprawek. Ułatwienia mają dotyczyć. m.in. wydawania decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę czy przyłączania do sieci.
21.06.2023

W Wielkopolsce otwarto nową biogazownię rolniczą. Inwestorem jest WPIP Green Energy

W Iłówcu Wielkim (województwo wielkopolskie, powiat śremski) otwarto nową biogazownię rolniczą o mocy 499 kW. Do produkcji energii, która finalnie trafia do sieci elektroenergetycznej, wykorzystuje się substraty pochodzące od lokalnych dostawców. Inwestorem jest poznańska spółka WPIP Green Energy.
26.05.2023

Projekt ustawy o biogazowniach rolniczych wpłynął do Sejmu

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych. Ułatwienia mają dotyczyć. m.in. wydawania decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę czy przyłączania do sieci.
08.05.2023

W Turowcu uruchomiono biogazownię o mocy blisko 1 MW

Spółka Green Genius uruchomiła w Turowcu (Lubelskie) biogazownię o mocy blisko 1 MW, która będzie produkować 8200 MWh prądu rocznie – poinformowała spółka w piątek. Budowę biogazowni sfinansował Bank Pekao SA.
29.04.2023

Magazyn energii w spółdzielni energetycznej zapewni oszczędności

W wyniku niezbilansowania i pozostawienia energii u sprzedawcy spółdzielnia musi później zakupić energię po cenach rynkowych. Jeśli zbilansowanie byłoby całkowite to wtedy spółdzielnia energetyczna korzystałaby tylko z własnej energii i nie ponosiła kosztów usług dystrybucyjnych. Jak to osiągnąć? Jedną z możliwości jest odpowiednio dobrany magazyn energii. Pozwoli on także na zarządzanie przepływami energii z sieci, co jeszcze bardziej zmniejszy koszty energii elektrycznej i usług dystrybucyjnych.
20.04.2023

Stanowisko Polskiej Organizacji Biometanu (POB) w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych

Polska, jako kraj z silnie rozwiniętym sektorem rolnictwa, dysponuje ogromną ilością odpadów i produktów ubocznych, które mogą być wykorzystywane do produkcji biometanu, stanowiącego naturalny odpowiednik gazu ziemnego. Zdaniem POB połączenie działalności rolniczej z produkcją biometanu pozwoliłoby na zwiększenie efektywności zarządzania odpadami i opłacalności produkcji rolnej, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz wzmocnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego regionów wiejskich.
14.04.2023

Biogazownie - szansa na oszczędności i dbałość o środowisko

Biogaz i biometan to produkty, w których pokłada się nadzieje na zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Redukcja emisji CO2 wspiera dekarbonizację sektora energetycznego i rolniczego. Im szybciej na rynku energii pojawi się biogaz i biometan, tym szybszy będzie rozwój różnych sektorów rynkowych, jak np. transport lotniczy, transport morski, rolnictwo, ciepłownictwo czy energetyka.
28.03.2023

Śląsk sercem zielonego przemysłu Europy

Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Solidarnej Polski oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich może zacierać ręce, skoro Donald Tusk, lider opozycji w Polsce ogłosił, że Śląsk może znów być przemysłowym sercem Europy, gdzie będzie produkować się pompy ciepła oraz części do nowoczesnych biogazowni. Stoimy w Polsce u progu złotego wieku zmian w energetyce. Nieuniknione zmiany w energetyce mogą stać się szansą dla Śląska, a nie zagrożeniem.
20.03.2023

Wartość biogazu w energetyce - ogólnopolska kampania informacyjna

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niemal w całości sfinansuje kampanię edukacyjno-informacyjną w tematyce wykorzystywania biogazu w Polsce. Grant w wysokości ponad 1,9 mln zł otrzyma Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, który zrealizuje akcję we współpracy z partnerami - Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz w Lublinie.
16.03.2023

Orlen: słoma zbóż kupowana od rolników posłuży w zakładzie w Jedliczu do produkcji bioetanolu

Grupa Orlen kupi od polskich rolników słomę zbóż, która będzie wykorzystywana do produkcji bioetanolu drugiej generacji - zapowiedział koncern. Według PKN Orlen wydajność budowanej obecnie w zakładzie w Jedliczu instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie.
15.03.2023

2 mln złotych na kampanię edukacyjno -informacyjną poświęconą biogazowi i biometanowi

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niemal w całości sfinansuje kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą wykorzystywania biogazu i biometanu w Polsce. Wsparcie w wysokości 1 918 320,00 zł otrzyma Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, który zrealizuje inicjatywę we współpracy z partnerami – Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz w Lublinie. Dofinansowanie zostało przekazane w ramach programu Edukacja ekologiczna.
07.03.2023

Global Hydrogen rozpoczyna testy mikrobiogazowni

Spółka opracowująca technologie w branży zielonej energii – Global Hydrogen, podpisała umowy współpracy z kilkoma partnerami celem przeprowadzenia badań i testów dostarczonego substratu. To kolejny etap realizacji projektu prototypu mikrobiogazowni, który został zapowiedziany przez spółkę w grudniu ub.r. Global Hydrogen kieruje swoją ofertę głównie do przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego oraz gospodarstw rolnych.
06.03.2023

ORLEN2030: Strategia dla transformacji energetycznej Polski i Europy Środkowej

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową.
28.02.2023

Kowalski: w kwietniu specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski zapowiedział, że w kwietniu mogą pojawić się dwie ustawy ważne dla obszarów wiejskich; specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE.
27.02.2023

Mieszkańcy Raby Wyżnej przeciwni budowie biogazowni

Mieszkańcy Raby Wyżnej (Małopolska) sprzeciwiają się budowie biogazowni w centrum wsi, obawiając się o swoje zdrowie i życie. Mieszkańcy skierowali pismo do wojewody małopolskiego z żądaniem wycofania pozwolenia na wykonanie inwestycji.
20.02.2023

Zielona rewolucja na wsi: niezależność energetyczna i rozwój OZE [WIDEO]

W czasach kryzysu energetycznego samorządowcy stawiają na samowystarczalność i rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym pozyskiwanie energii z biogazu, biometanu, biomasy i zrębki leśnej. „Jeden wiatrak, biogazownia i farmy fotowoltaiczne do 10 MW - to powinno zabezpieczyć teren wiejski” - mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
17.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Janusz Kowalski: polskim biogazem powinna zostać jak najszybciej zastąpiona część importowanego gazu ziemnego

Właśnie polskim biogazem powinna zostać jak najszybciej zastąpiona jak największa część importowanego surowca, jakim jest gaz ziemny – mówił w poniedziałek w Koszalinie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski w kontekście prac legislacyjnych nad ustawą dotyczącą biogazowni rolniczych.
24.01.2023

Nowa farma fotowoltaiczna Grupy Enea w Lubuskim

W Lubnie w powiecie gorzowskim (woj. lubuskie) uruchomiono kolejną w Grupie Enea farmę fotowoltaiczną. Farma, składająca się z trzech niezależnych instalacji, ma łączną moc 5 MW i zbudowana jest z ponad 9 tys. paneli.
04.01.2023

Global Hydrogen stawia na produkcję modułowych mikrobiogazowni

Global Hydrogen, notowana na NewConnect firma opracowująca technologie w branży zielonej energii, zamierza już w przyszłym roku wprowadzić na rynek modułowe mikrobiogazownie. W tym celu spółka podpisała umowę o współpracy z firmą Tarpol. Projekt będzie realizowany w oparciu o opatentowaną technologię SMBP (Self Mixing Biogas Plant). Głównym klientem Global Hydrogen będą firmy z sektora rolno-spożywczego oraz gospodarstwa rolne.
07.12.2022

Lądowa wyspa energetyczna - biogazownia, wiatraki i PV - ruszyła produkcja energii [WIDEO]

Ukończono budowę biogazowni rolniczej w gminie Wicko. Dzięki inwestycji emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o ponad 6 000 ton rocznie. Projekt był współfinansowany ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.
06.12.2022

Innowacyjna biogazowania powstanie w Brodach Poznańskich

W Brodach Poznańskich, w Wielkopolsce powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów - poinformował resort rolnictwa.
30.11.2022

Eksperymentalna biogazownia włączona do systemu ogrzewania

Ciepło produkowane w doświadczalnej biogazowni, zbudowanej w gospodarstwie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) w Przybrodzie (pow. poznański, woj. wielkopolskie), zaczęło być wykorzystywane do ogrzewania części domów w miejscowości - poinformowała uczelnia.
24.11.2022

PSG: Chcemy sprężać i przewozić metan

Polska Spółka Gazownictwa jest pod względem technicznym gotowa, żeby przesyłać metan swoimi sieciami. O zazielenieniu gazu i przyszłości wytwórców ciepła systemowego mówił podczas 36. Konferencja Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER członek zarządu PSG ds. operacyjnych Jakub Kowalski.
08.11.2022

Kryzys energetyczny wymusza pilne zmiany w polityce OZE

W obliczu wojny w Ukrainie i widma kryzysu energetycznego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań - dywersyfikacja dostaw gazu, szybsza transformacja energetyczna, wzrost produkcji energii z OZE. W tej chwili magazyny mamy pełne, ale w dłuższej perspektywie nasze bezpieczeństwo energetyczne może być zagrożone – to główne wnioski płynące z V. Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Rolnictwo, Środowisko”, która odbyła się 21 października w Grodnie k. Międzyzdrojów. Uczestnicy dyskusji, zorganizowanej przez Fundację Europ
27.10.2022

Kowalczyk: rolnictwo jest dobrym miejscem do tego, by rozwijać energię odnawialną

"Rolnictwo jest dobrym miejscem do tego, aby energię odnawialną rozwijać” – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas V Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, środowisko, rolnictwo" w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie). Wskazał, że stabilizację zaopatrzenia w energię dają biogazownie.
21.10.2022

Konferencja PPLNG i bioLNG 2022, czyli jak przejść od teorii do praktyki [WIDEO]

12 i 13 października w sali Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni spotkali się reprezentanci polskiego przemysłu, by podczas tegorocznej edycji Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG wspólnie zastanawiać się, jak nadążyć za innymi i w rzeczywisty sposób rozpocząć transformację energetyczną kraju przy pomocy LNG i bioLNG.
15.10.2022

PSG: w większości Polski można przyjmować biometan do już istniejącej sieci

W obliczu kryzysu energetycznego alternatywą dla rosyjskiego gazu stają się biometan i wodór. Dlatego wszystkie sieci, które będziemy budować lub modernizować, będą przystosowane do ich przesyłu – powiedział Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG sp. z o.o.) podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu.
30.09.2022

Innowacje NCBR dla zielonego ciepłownictwa

Dzięki innowacjom, które powstają pod skrzydłami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rachunki za ogrzewanie mogą znacząco zmaleć, a marnowanie ogromnych ilości ciepła zostanie zakończone. Nowoczesne ciepłownie, elektrociepłownie czy biogazownie, których prototypy przygotowują już wykonawcy, to nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne i dla środowiska, lecz także większe bezpieczeństwo energetyczne Polski. Ich realizacja możliwa jest dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
15.07.2022

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany - to tytuł konferencji Instytutu ESG, która odbyła się 5 lipca w Warszawie. Podczas wydarzenia eksperci odnieśli się do wyzwań, jakie stoją przed przedsiębiorcami i związanymi z tym szansami na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu. Dyskusja poświęcona była także potencjałowi, jaki niesie ze sobą dywersyfikacja źródeł energii, oraz najlepszym sposobom na finasowanie transformacji przemysłowej.
13.07.2022

PSG: aktualnie gaz to jedyne alternatywne, niskoemisyjne źródło energii dla Polski

„Wytwarzanie gazu poprzez odnawialne źródła energii: biogazownie i biometanownie – to jest przyszłość dla naszego kraju i taki gaz zamierzamy dystrybuować w naszych sieciach” – mówił Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.
01.07.2022

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu. Spółka zamierza wykorzystywać go jako substytut gazu ziemnego i biododatek, który pomoże koncernowi zrealizować Narodowy Cel Wskaźnikowy - poinformował PAP dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.
25.06.2022

Naukowcy z PW pracują nad zwiększeniem produkcji biogazu

Choć poszukiwania rozwiązań pozwalających na intensyfikację procesu fermentacji metanowej trwają już od wielu lat, do tej pory nie udało się wyznaczyć metody, która każdorazowo pozytywnie wpływałaby na wzrost produkcji biogazu. Nie wiadomo też, czemu tak się dzieje. Wśród osób, które postanowiły to wyjaśnić, są również naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
06.06.2022

Grupa Enea dołączyła do Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

Spółka z Grupy Enea, Enea Nowa Energia i władze samorządowe województwa wielkopolskiego podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Grupa Enea już dziś zaangażowana jest w projekty, których celem jest wykorzystanie zielonego wodoru w energetyce.
19.05.2022

W Sokołowie Podlaskim powstanie wzorcowa elektrociepłownia OZE

W efekcie przedsięwzięcia organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, z wykorzystaniem Funduszy Europejskich, w Sokołowie Podlaskim powstanie pionierska elektrociepłownia. Dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95%. Nowa technologia to prawdziwa szansa na uniezależnienie od paliw kopalnych, których ceny szybują w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ekologiczne, bezpieczne, a przy tym racjonalne ekonomicznie rozwiązanie energetyczne opracowuje konsorcjum, któr
13.05.2022

Szkodliwe pozostałości leków z kanalizacji trafiają do środowiska

Czynne substancje pochodzące z farmaceutyków są obecne w rzekach i stwarzają ryzyko dla środowiska oraz zdrowia człowieka – wynika z badania przeprowadzonego w 70 miejscach lejkowatego ujścia Odry.
16.04.2022

128 biogazowni rolniczych na koniec 2021 roku

128 instalacji biogazu należących do 109 podmiotów na koniec ub.r. było wpisanych do rejestru wytwórców biogazu rolniczego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - wynika z raportu za 2021 r. z działalności podmiotów wytwarzających biogaz rolniczy lub energię elektryczną z biogazu rolniczego.
30.03.2022

Zyska: chcemy zwiększyć zużycie biogazu i biometanu oraz promować klastry energii

Zwiększenie wykorzystania biometanu, tworzenie klastrów energii, ułatwienia w rozwoju instalacji OZE, magazynowanie energii - to według wiceministra klimatu Ireneusza Zyski najważniejsze czynniki, które w najbliższym czasie mogą wpłynąć na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce.
29.03.2022

A gdyby prąd, ciepło i woda były niemal za darmo? NCBR chce udowodnić, że to możliwe

Przynajmniej kilkukrotnie mniejsze zużycie energii, pozyskiwanie prądu z własnych źródeł, produkowanie ciepła wtedy, gdy jest najtańsze, by zmagazynować je na później, a do tego używanie wody z deszczówki do wszystkich domowych potrzeb – to tylko niektóre ze sposobów na radykalne zmniejszenie comiesięcznych rachunków.
28.03.2022

Rosjanie niszczą instalacje OZE na Ukrainie, branża będzie domagać się odszkodowań w sądach

Ukraińskie Stowarzyszenie Energetyki Odnawialnej alarmuje na temat instalacji OZE w obliczu wojny na Ukrainie. Tamtejsza branża osiągnęła w ostatnich latach znaczące wynik. Na początku 2022 roku moc zainstalowana w OZE wyniosła 9,5 GW, a inwestycje w przemysł – ponad 12 mld dolarów. Według szacunków połowa tych instalacji jest zagrożona zniszczeniem.
13.03.2022

PSL: OZE może zastąpić rosyjski gaz i węgiel

Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Waldemara Pawlaka energetyka odnawialna może zastąpić rosyjski gaz i węgiel. Rząd nie może blokować rozwoju energetyki prosumenckiej, ponieważ daje ona tańszą energię lokalnie i buduje odporność kraju na zakłócenia w dostawach energii z innych krajów - dodał.
09.03.2022

ORLEN Południe zainwestuje w produkcję ekologicznego biopaliwa nowej generacji

W Grupie ORLEN powstanie kompleks instalacji do produkcji bioetanolu nowej generacji ze słomy zbóż. Ekologiczna inwestycja zostanie zrealizowana w zakładzie w Jedliczu, należącym do spółki ORLEN Południe i będzie pierwszą tego typu w Polsce, a drugą w Europie. Jej wydajność wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie.
01.03.2022

Hołownia: odejście Polski od węgla powinno nastąpić do 2035 r.

Odejście Polski od węgla powinno nastąpić do 2035 r., po tym terminie węgiel powinien być używany tylko w sytuacji awaryjnej - powiedział w sobotę lider Polska 2050 Szymon Hołownia. Ocenił, że rezygnacja z węgla przed 2035 r. nie jest możliwa.
05.12.2021

PKN Orlen wzmacnia zaangażowanie w rozwój odnawialnych źródeł energii

PKN Orlen angażuje się w rozwój odnawialnych źródeł energii; podpisał porozumienie ws. intensyfikacji prac w obszarze biogazu i biometanu - poinformowała we wtorek spółka. Według koncernu rozwój tego sektora zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i zmniejszy import surowców energetycznych.
24.11.2021

Będzie wiało! Zbliża się finał „Wielkiego Wyzwania: Energia”

Jeszcze nie opadły emocje po ćwierćfinałowych zmaganiach „Wielkiego Wyzwania: Energia”, a już się zbliża Wielki Finał tych wyjątkowych w skali Polski zawodów technologicznych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje tę inicjatywę dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Ze względu na wysoki poziom techniczny zaprezentowanych rozwiązań do półfinałów dostało się nie 40, ale aż 51 zespołów.
31.08.2021

PSSE myśli i działa "eko". Chce zazieleniać strefy ekonomiczne i rozwijać energetykę obywatelską

List intencyjny o współpracy podpisały Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) oraz Energa Green Development z Grupy Orlen - Podstawą są wspólne modele działania, wspieranie i rozwijanie rodzimych inwestycji z naciskiem na tzw. zieloną gospodarkę. Przyszłość widzimy w energetyce rozproszonej i wykorzystaniu lokalnych zasobów oraz dostosowaniu do tego prawa - mówi Maciej Kazienko, wiceprezes PSSE.
09.08.2021

Green Genius kupi projekty farm fotowoltaicznych i biogazowni w Polsce

Wyspecjalizowana w projektach biogazowych i fotowoltaicznych na kilku europejskich rynkach międzynarodowa firma Green Genius zamierza nabyć kolejne projekty tego typu w Polsce, rozszerzając krajowe portfolio o przedsięwzięcia o łącznej mocy 200 MW - poinformował we wtorek inwestor.
07.07.2021

Warchoł zapowiedział budowę biogazowni i instalacji do recyklingu odpadów

Kandydujący na prezydenta Rzeszowa wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, zamierza m.in. zbudować biogazownie oraz instalacje do recyklingu odpadów komunalnych.
18.05.2021

W Turowcu powstanie biogazownia

Biogazownia o mocy 999 kW, wykorzystująca głównie surowce rolnicze z lokalnych gospodarstw i przedsiębiorstw, powstanie w Turowcu na Lubelszczyźnie. Budowa ma się zakończyć w marcu 2022 roku.
14.05.2021

Paliwa syntetyczne napędzą samochody osobowe? Zdania są podzielone

W coraz donośniejszej dyskusji o dekarbonizacji sektora transportu pojawia się temat produkcji "sztucznych", ekologicznych paliw. Jeden z producentów samochodów opracował już kilka lat temu syntetyczny olej napędowy e-diesel, ale nie wszyscy są przekonani do jego skuteczności w segmencie pojazdów osobowych.
12.05.2021

NCBR przyznało 32,5 mln zł na bezodorową instalację do produkcji biometanu

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło 32,5 mln zł na budowę instalacji biogazowej, zawierającej innowacyjne technologie do produkcji i zatłaczania do sieci biometanu nie emitującej uciążliwych dla człowieka zapachów.
01.04.2021

Parametry jakościowe dla biometanu w konsultacjach

Ministerstwo klimatu opublikowało i skierowało do konsultacji projekt zmiany rozporządzenia o funkcjonowaniu systemu gazowego. Zawiera on parametry jakościowe, jakie będzie musiał spełniać biometan, by móc być zatłaczany do sieci gazowych.
20.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.