NCBR przyznało 32,5 mln zł na bezodorową instalację do produkcji biometanu

Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE NCBR przyznało 32,5 mln zł na bezodorową instalację do produkcji biometanu
NCBR przyznało 32,5 mln zł na bezodorową instalację do produkcji biometanu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

zk

01.04.2021 Źródło: PAP

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło 32,5 mln zł na budowę instalacji biogazowej, zawierającej innowacyjne technologie do produkcji i zatłaczania do sieci biometanu nie emitującej uciążliwych dla człowieka zapachów.

Projekt nazwano „Innowacyjna Biogazownia” i ma powstać do końca 2023 r. Jak wynika ze specyfikacji, technologia powinna zawierać elementy innowacji technologicznej, mające zwiększyć elastyczność operacyjną i opłacalność pracy, przy jednoczesnym rozwiązaniu kluczowych dla branży biogazowej problemów, takich jak np. emisje uciążliwych dla człowieka zapachów.

Jak podkreśla NCBR, rynek biogazowni w Polsce boryka się z wieloma problemami. Do najważniejszych zaliczyć można brak polskich technologii umożliwiających produkcję oraz tłoczenie biometanu do sieci gazowej, a także wydzielanie się uciążliwych odorów podczas pracy instalacji, które powodują protesty okolicznych mieszkańców.

Centrum przypomina, że w Polsce, pomimo bardzo dużego potencjału surowcowego, do tej pory wybudowano niewiele ponad 300 biogazowni, w tym 116 rolniczych. Do tego żadna z nich nie wytwarza biometanu, który mógłby zostać wtłoczony do sieci gazowej.

Problemy spotykające wielu krajowych inwestorów oraz właścicieli instalacji biogazowych zaczynają się jeszcze na długo przed ich budową - zwróciło uwagę NCBR. Przeszkodę stanowią m.in. protesty społeczne, wywoływane najczęściej obawą przed emisjami uciążliwych zapachów. Tylko w zeszłym roku protesty przeciwko planowanym inwestycjom zahamowały budowę biogazowni w powiatach kazimierskim, krośnieńskim, międzyrzeckim oraz na Mazowszu - podkreśliło Centrum.

Dlatego w ramach projektu NCBR chce opracować innowacyjną technologię, która pozwoli na wyeliminowanie przykrych zapachów wydobywających się z instalacji biogazowych.

To nie jedyny cel. „Zadaniem wybranych przez nas podmiotów będzie opracowanie uniwersalnej, zautomatyzowanej i prostej w obsłudze, a przy tym samowystarczalnej energetycznie technologii, która będzie produkować oraz wtłaczać biometan do sieci gazowej. Dzięki warunkom i wydajności źródeł mamy potencjał, by stać się światowym liderem. Polska technologia to również szansa dla rodzimych firm na eksport” - podkreślił dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

Koncepcja wypracowanego przez ekspertów NCBR przedsięwzięcia zakłada np., że ciężarówki przywożące substraty będą wjeżdżały do hali i tam za hermetycznie zamkniętymi drzwiami wyładowywały przywiezione surowce.

Jak podkreśliło NCBR, przed Centrum jeszcze wybór partnera strategicznego, który udostępni teren pod realizację innowacyjnej biogazowni i będzie nim zarządzał. W tym celu NCBR planuje ogłoszenie osobnego postępowania, w ramach którego będą mogły się zgłaszać instytucje dysponujące odpowiednim potencjałem w tym zakresie. Na terenie tym powstać ma także centrum badawcze.

NCBR widzi przynajmniej trzy możliwe kierunki rozwoju technologii po zakończeniu przedsięwzięcia. Są to: stworzenie technologii dla gmin, która uniezależni je energetycznie, stworzenie krajowej sieci biogazowni, a także opracowanie technologii mającej indywidualne zastosowanie dla rolników i inwestorów posiadających bazę surowcową.

NCBR przypomniało, że projekt wpisuje się m.in. w plany PGNiG, które w sierpniu 2020 r. zapowiedziało, że w ciągu 10 lat w Polsce powstanie 1,5-2 tys. biogazowni, a do 2025 r. około 1,5 mld m sześc biometanu będzie wtłaczane do sieci gazowej grupy.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.