Wynik wyszukiwania - "deklaracje" - Wiadomości

EKG 2024: wykorzystujemy jedynie 20 proc. środków z UE na zieloną transformację

Od momentu wstąpienia do UE polskie firmy i instytuty otrzymały ok. 1,8 mld euro dofinansowania na badania naukowe i innowacje, m.in. w zakresie opracowywania i wdrażania zielonych technologii. To ogromne wsparcie, jednak inne kraje członkowskie o podobnym potencjale co Polska, wykorzystały w tym samym czasie nawet pięciokrotnie większe środki.
10.05.2024

„Altana przyszłości” – nowy projekt Politechniki i MPO w Krakowie rozwiąże śmieciowe uciążliwości

Politechnika Krakowska i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaczynają nowy projekt pn. „Altana przyszłości”. W jego ramach studenci Politechniki – wspólnie z ekspertami z uczelni oraz specjalistami z MPO – wezmą na warsztat altany i wiaty śmietnikowe. W Krakowie to aż 15 tysięcy punktów odbioru odpadów. Codziennie odbieranych z nich jest 24 tysiące pojemników z odpadami, każdy o wadze nawet 200-300 kg. Aż tyle, bo przeciętny krakowian już teraz produkuje średnio blisko pół tony śmieci rocznie, a prognozy wskazują,
09.04.2024

Recykling z dzieckiem: tworzenie właściwych nawyków krok po kroku i dzień po dniu

Aż 96% Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, a 95% twierdzi, że oszczędza energię w domu. Jednak czy bierzemy pod uwagę, aby dobre nawyki przekazać kolejnym pokoleniom? Nie da się ukryć, że to nie lada wyzwanie dla rodziców i nauczycieli. Wtedy z pomocą przychodzi program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach akcji stworzone zostały bezpłatne materiały edukacyjne do przeprowadzenia zajęć i zabaw, w domu i w szkole. Poznaj nasze pomysły na naukę podstaw ekologii poprzez kreatywną zabawę.
25.03.2024

Spółka ElectroMobility Poland wybrała wykonawcę fabryki w Jaworznie

Spółka ElectroMobility Poland (EMP), przygotowująca produkcję samochodów elektrycznych w Jaworznie, wybrała generalnego wykonawcę fabryki, firmę Mirbud - podała w środę EMP. Strony podpisały list intencyjny warunkujący podpisanie umowy uzyskaniem przez EMP zgód korporacyjnych.
13.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej spotkał się z wiceprezesem EDF

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Maciej Bando spotkał sięw piątek z Ambasadorem Francji Etienne de Poncins i wiceprezesem Grupy EDF, odpowiedzialnym za rozwój nowych projektów jądrowych Vakisem Ramany - poinformował w piątek resort klimatu.
17.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Polski Alarm Smogowy prezentuje siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Zdaniem PAS ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy liczbę mieszkańców Polski oddychających czystym powietrzem z 2 do 30 milionów. Taka zmiana ograniczy liczbę przedwczesnych zgonów, spowodowanych złą jakością powietrza, o 21 tys. rocznie.
07.02.2024

Podwyżka płacy minimalnej i zielona transformacja wpłyną na decyzje firm w br.

W tym roku na funkcjonowanie i na decyzje firm najbardziej wpłyną m.in. podwyżka płacy minimalnej, cyberzagrożenia i zielona transformacja - wynika z opublikowanego w czwartek badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
18.01.2024

Posłowie PiS zapowiadają kontrolę poselską w resorcie klimatu ws. celów klimatycznych do 2040 r.

Posłowie PiS zapowiedzieli, że w środę przeprowadzą kontrolę poselską w resorcie klimatu. Chcą zapytać, czy wiceminister klimatu Urszula Zielińska dostała instrukcje ws. stanowiska rządu o celach klimatycznych do 2040 r., a jeśli tak, to czy nie wyszła poza te instrukcje.
17.01.2024

Sterty zepsutych smartfonów, góry nieczynnych laptopów, czyli (nie tylko) polskie problemy z segregacją elektroniki

Tylko 12% Polaków oddaje do recyklingu swoje telefony. Niewiele lepiej jest z laptopami (9%). Najwięcej komputerów stacjonarnych przekazują do ponownego wykorzystania Szwedzi (29%), a Holendrzy przodują w ich odsprzedawaniu lub przekazywaniu innym (15%). – Wynika to często z braku świadomości, gdzie można oddać taki sprzęt oraz z troski o bezpieczeństwo danych – mówi Daniel Mikołajczyk, Dyrektor Zarządzający Pionem Sprzedaży, Członek Zarządu MediaMarkt.
17.01.2024

Selena FM laureatem Konkursu Innowator ESG 2023

Selena FM z platynową nagrodą w Konkursie „Innowator ESG 2023”. Wyróżnienie w kategorii E – Innowacja w obszarze środowiska zostało przyznane firmie za innowacyjne podejście w zaprojektowaniu jednoskładnikowej piany poliuretanowej do energooszczędnej izolacji drzwi i okien. Konkurs promuje najlepsze praktyki z zakresu ESG. Organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie ESG.
23.12.2023

COP28. Francuska minister wściekła na OPEC za deklaracje w sprawie paliw kopalnych

Jestem oszołomiona i wściekła na OPEC za deklaracje podczas konferencji COP28 w Dubaju o braku zgody na porozumienie w sprawie redukcji zużycia paliw kopalnych – powiedziała w sobotę francuska minister ds. transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.
09.12.2023

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
02.12.2023

KGHM z tytułem Spółki Świadomej Klimatycznie 2023

KGHM wyróżniony tytułem Spółki Świadomej Klimatycznie 2023 w prestiżowym badaniu Świadomości Klimatycznej Spółek, prowadzonym m.in. przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas. Ranking powstaje na podstawie danych z raportów rocznych przedsiębiorstwa. Uzyskany tytuł oznacza awans spółki do grona Top Emitentów raportujących i komunikujących kwestie klimatyczne i środowiskowe według najwyższych standardów i w najlepszej jakości.
27.11.2023

Konsumenci są gotowi płacić więcej za produkty przyjazne środowisku

Konsumenci gotowi są płacić średnio o 12 proc. więcej za produkty, które spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Na wzrost świadomości związanej z ochroną środowiska największy wpływ mają ekstremalne zjawiska pogodowe i obawy dotyczące zmian klimatu.
16.11.2023

Polska i Czechy podpisały deklarację ws. ograniczenia transgranicznego przenoszenia zanieczyszczeń powietrza

Polska i Czechy podpisały deklarację potwierdzającą gotowość do wdrożenia działań ograniczających transgraniczne przenoszenie zanieczyszczeń powietrza - poinformowało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
16.11.2023

Cemex Polska opublikował Deklarację Środowiskową za 2022 rok

EMAS jest europejskim systemem zarządzania i certyfikacji środowiskowej. W Polsce jego założenia realizuje jedynie 68 podmiotów. Opublikowana w tym roku przez Cemex Polska Deklaracja Środowiskowa potwierdza uczestnictwo firmy w tym prestiżowym gronie, a tym samym spełnienie unijnych wymogów środowiskowych.
03.11.2023

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w firmach. Świadomość klimatyczna wciąż jednak jest niewystarczająca

W biznesie, wśród menedżerów i kadry zarządzającej, cały czas rośnie świadomość wyzwań klimatycznych i środowiskowych, do czego przyczyniają się m.in. globalne i unijne regulacje. – Ta świadomość cały czas jest jednak zbyt mała w stosunku do wyzwań – ocenia Maria Krawczyńska-Kaczmarek, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
02.11.2023

Jak przyśpieszyć rozwój energetyki słonecznej. PSF wskazuje szybkie kroki

Słaba infrastruktura energetyczna nie może być wymówką dla nierozwijania OZE. Ambitne cele klimatyczne, dialog z branżą i likwidacja barier administracyjno-prawnych to według Ewy Magiery prezeski Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki niezbędne szybkie kroki do transformacji energetycznej Polski
30.10.2023

ESRS: Firmy niegotowe do raportowania informacji niefinansowych

Najnowsze regulacje dotyczące raportowania ESG diametralnie zmienią proces przygotowania i publikowania raportów dotyczących informacji niefinansowych. Do niedawna raportowanie związane z ochroną środowiska, kwestiami społecznymi i ładem korporacyjnym nie było obligatoryjne. Wraz z nowymi wymogami regulacyjnymi obowiązkowe staje się nie tylko samo ujawnianie, ale też ich niezależna weryfikacja przez wiarygodną stronę trzecią.
26.10.2023

Polskie biura na bakier z ekologią - wyniki raportu „Ekobarometr – zielono w biurze”

Ponad 22% polskich firm nie podejmuje żadnych działań na rzecz ekologii, 64% pracowników nie zna żadnego pojęcia i terminu związanego z działalnością proekologiczną a jedynie 15% ocenia wysoko swoje biuro pod kątem rozwiązań proekologicznych. Z opublikowanego przez polską firmę doradczą Nuvalu Polska raportu “Ekobarometr - Zielono w biurze” powstałego we współpracy z firmą badawczą SW Research, płyną na szczęście również pozytywne i konstruktywne wnioski.
15.09.2023

Zrównoważona konsumpcja i produkcja - deklaracje biznesu i konsumentów. Startuje międzynarodowy tydzień Agendy 2030

Rok 2023 wyznacza półmetek na drodze realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Jak co roku, we wrześniu obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Tydzień Działania, który ma skupić uwagę świata na postępach i wyzwaniach związanych z tą globalną agendą. Z tego powodu również Kampania 17 Celów, której Stena Recycling jest partnerem, organizuje w Polsce szereg spotkań dedykowanych biznesowi, aby intensyfikować działania firm na rzecz tych celów.
13.09.2023

DLA Piper: Rośnie ryzyko sporów w obszarze ESG

Dynamiczny rozwój regulacji z zakresu ESG (ang. environmental, social and governance) oraz większa świadomość społeczna co do potrzeby poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju powodują, że coraz więcej podmiotów gospodarczych może być narażonych na ryzyko sporów sądowych w tym obszarze – zauważają przedstawiciele warszawskiego biura kancelarii prawnej DLA Piper.
04.07.2023

Lafarge uzyskał potwierdzenie niskoemisyjności cementów i betonów

Lafarge, producent innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych, należący do Grupy Holcim, uzyskał Deklarację Środowiskową Typu III EPD (ang. Environmental Product Declaration) dla niskoemisyjnych cementów i betonów produkowanych w Polsce. Dokumentacja została wydana przez Instytut Techniki Budowlanej. To kolejny ważny krok w zielonej transformacji firmy, który zapewnia wykonawcom dostęp do certyfikowanych, niskoemisyjnych materiałów dla zrównoważonego budownictwa.
15.06.2023

Fałszywe deklaracje FIFA o neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla podczas Mistrzostw Świata w Katarze

Twierdzenia FIFA o neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla podczas zeszłorocznych Mistrzostw Świata w Katarze są fałszywe.
09.06.2023

KGHM odnotował 7% wzrost przychodów w do poziomu 9 mld 585 mln zł

W pierwszym kwartale 2023 roku KGHM odnotował 7 proc. wzrost przychodów w Grupie Kapitałowej do poziomu 9 mld 585 mln zł oraz mocny wynik operacyjny Grupy 1 mld 882 mln zł – podała spółka w wynikach operacyjnych i finansowych za I kwartał 2023 roku.
18.05.2023

KGHM: ślad środowiskowy i węglowy głównych produktów koncernu niższy od średniej globalnej

KGHM zlecił wykonanie analizy śladu środowiskowego i węglowego dla swoich produktów: katod, walcówki i drutu Cu-OFE – Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN wykonał analizy zgodnie z normami ISO oraz przygotował deklaracje środowiskowe. Miedziane produkty KGHM mają ślad niższy od średniej globalnej.
08.05.2023

Sankcje UE mogą ukrócić greenwashing [WIDEO]

Greenwashing, czyli pozorowane działania na rzecz środowiska, to domena zarówno globalnych korporacji, jak i mniejszych firm i producentów, którzy stosują dezinformację, żeby poprawić swój wizerunek. Takie praktyki mogą być bardzo szkodliwe społecznie – konsumenci, którzy nabrali się na „ekościemę”, tracą wiarę w to, że ich prośrodowiskowe zachowania i decyzje zakupowe mogą się realnie przyczynić do ochrony klimatu i poprawy stanu środowiska. Tracą też zaufanie do firm, które naprawdę dbają o ekologię. Zjawisku greenwashingu mają
08.05.2023

Orlen Synthos Green Energy złoży wkrótce wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji pod SMR

Orlen Synthos Green Energy, spółka, która ma budować małe reaktory jądrowe (SMR) amerykańskiej technologii BWRX-300, planuje złożyć w najbliższych dniach wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji - poinformował PAP Biznes Dawid Jackiewicz, wiceprezes OSGE. Spółka szacuje koszt pierwszego reaktora na ok. 1,5 mld euro.
26.04.2023

Na segregacji surowców da się zarobić

Większość polskich gospodarstw rodzinnych segreguje śmieci, dołączając do starań o lepszy, bardziej zrównoważony świat. Jak im wytłumaczyć, dlaczego starannie wyodrębnione odpady w wielu miejscach trafiają do jednej śmieciarki? Czy uwierzą w zapewnienia, że zmieszane śmieci są później segregowane? W Kalifornii na tym zarabiają, więc można też w Polsce. Jak zatem zmotywować młodych ludzi do segregacji surowców wtórnych?
06.04.2023

Szefowie spółek węglowych do Parlamentu Europejskiego: rozporządzenie metanowe szkodliwe

Szefowie polskich spółek węglowych zaapelowali w rozesłanym we wtorek liście do posłów Parlamentu Europejskiego o przeciwstawienie się próbom przyjęcia projektu tzw. rozporządzenia metanowego w obecnym, jak zaznaczyli, szkodliwym kształcie.
04.04.2023

Uwaga na ekościemę. Jak nie nabrać się na greenwashing?

Greenwashing to zjawisko wprowadzania w błąd w odniesieniu do praktyk środowiskowych firm lub korzyści z zastosowania produktów czy usług. Od niejasnych twierdzeń po sfałszowane dane, "zielone kłamstwo" jest coraz mocniej obecne w naszym codziennym życiu. "Eko", "zrównoważone", "naturalne", "cyrkularne", "z recyklingu" a może "przyjazne dla klimatu"? Firmy prześcigają się w przyciągających klientów proekologicznych hasłach, które często okazują się jedynie ekościemą. Unia Europejska chce z tym walczyć i zapowiada nowe przepisy ch
02.04.2023

Moskwa: będziemy dalej blokować unijne regulacje dot. silników spalinowych

Wraz z innymi państwami będziemy nadal blokować unijne regulacje dot. samochodów z silnikami spalinowymi - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oceniła, że zaproponowane odejście od stosowania silników spalinowych od 2035 r. jest nierealne.
28.03.2023

Premier: nie wykluczamy zaangażowania partnerów francuskich ani amerykańskich dla 3. lokalizacji elektrowni jądrowej

Nie wykluczamy zaangażowania partnerów francuskich, ale nie wykluczamy również zaangażowania partnerów amerykańskich dla trzeciej lokalizacji elektrowni jądrowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ta kwestia jest przedmiotem analiz, jest też związana z przemyśleniami politycznymi.
15.03.2023

Elektrownie PGE GiEK ponownie wyróżnione w systemie EMAS za działania prośrodowiskowe

Elektrownia Opole oraz Elektrownia Dolna Odra należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE po raz kolejny zostały wyróżnione certyfikatami EMAS, które przyznawane są podmiotom wdrażającym najlepsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska oraz ekoinnowacji. Obecność elektrowni PGE GiEK w gronie organizacji posiadających rejestrację w systemie EMAS potwierdza, że spełniają one restrykcyjne normy z obszaru ochrony środowiska. System EMAS jest najbardziej wiarygodnym spośród obecnie funkcjonujących system
28.02.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Wstęp Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
23.02.2023

Proekologiczne oczekiwania konsumentów zmieniają politykę firm

Co piąty Polak dba o środowisko i myśli o ekologii – wynika z badania Open Research, które pokazuje też, że społeczna świadomość związana z ekologią rośnie. Także podczas zakupów – według danych podawanych przez DS Smith ponad 46 proc. Polaków zastanawia się, co zrobi z opakowaniem po zakupionym produkcie, a 50 proc. z nich wybiera wyłącznie opakowania, które można później poddać recyklingowi. Eksperci wskazują, że tzw. zielony e-commerce to w tej chwili jeden z najważniejszych trendów w internetowym handlu, ale z biegiem czasu e
01.02.2023

Połowa zużytych opon trafia do spalenia i emituje CO2. Technologia polskiej firmy pozwala je przerabiać na cenne surowce [WIDEO]

Jak się okazuje, zużyte opony mogą zostać ponownie wdrożone do produkcji, tym samym wpisując się w ideę gospodarki cyrkularnej. Powstała z nich sadza odzyskana, olej popirolityczny czy stal sprawdzą się m.in. w przemyśle gumowym. Jest to możliwe w wyniku procesu pirolizy, który został udoskonalony przez polską spółkę Contec. Uzyskane w ten sposób surowce mają konkurencyjne walory użytkowe w porównaniu do „tradycyjnych” odpowiedników, ale co kluczowe – generują zdecydowanie mniejszy ślad węglowy. Obecnie niemal połowa zużytych opo
30.01.2023

Torby na zakupy w zamian za deklarację opłat za gospodarowanie odpadami

Urząd Miasta Mławy rozdaje torby na zakupy opatrzone informacją na temat segregacji odpadów. To akcja zainicjowana przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego „Czy wiesz, jak segregować?”. Aby otrzymać torbę, trzeba złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
14.01.2023

Tempo wdrażania gospodarki bez papieru wciąż mało zadowalające. Rozwiązania paperless są nie tylko bardziej ekologiczne, ale też ekonomiczne

– Rozwiązania paperless pozwalają ograniczyć wiele ryzyk po stronie firmy, chociażby takich jak ryzyko operacyjne, prawne lub reputacyjne – mówi Piotr Tomasik z KIR. To także oszczędność kosztów i benefity ekologiczne. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na ograniczanie papierowych faktur, rachunków czy umów i zastępuje je cyfrowymi odpowiednikami. Ważnym narzędziem w tej zmianie jest e-podpis, czyli elektroniczny podpis kwalifikowany, który gwarantuje bezpieczeństwo cyfrowego dokumentu i ustala tożsamość osoby podpisującej.
04.01.2023

Czy Polacy myślą o ekologii, szukając prezentów na Boże Narodzenie?

Na tegoroczne świąteczne prezenty dla najbliższych przeznaczymy średnio 500 zł . Ile z tych prezentów stworzone zostało z myślą o środowisku? I czy planując świąteczne zakupy, myślimy o tym by były one przyjazne planecie? Z ponad 1000 przebadanych dorosłych Polaków, 3 na 10 zdecydowanie rozważa zakup ekologicznego prezentu, 9% ankietowanych zdecydowanie wybierze produkty ekologiczne a 20% raczej weźmie pod uwagę tę kwestię planując tegoroczne upominki świąteczne. 42% konsumentów za ekologiczny uznaje prezent przyjazny środowisku,
21.12.2022

Bogata w złoża gazu Holandia jest zmuszona do importowania surowca zza granicy

Pomimo posiadania największych w Europie złóż, kraj musi importować ten surowiec. Wydobycie z Groningenveld w północnej prowincji Groningen zostało zredukowane ze względu na osiadanie gleby nad polem i trzęsienia ziemi.
18.12.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Bota Offshore Green: Mamy pierwsze kontrakty na usługi CTV

Na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się całkiem niedawno nowy podmiot, który chce świadczyć usługi armatorskie flotą serwisową oraz wesprzeć polski przemysł w obszarze jednostek Crew Transfer Vessels (CTV). Mowa o gdańskiej spółce Bota Green Offshore, która rozmawia już z deweloperami polskich projektów morskich farm wiatrowych. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Ernesta Czermańskiego, prezesa oraz dyrektora zarządzającego Bota Green Offshore o plany względem polskiego rynku offshore wi
15.12.2022

Europosłanka Kloc: projekt przepisów UE ws. redukcji emisji metanu wymaga poprawek

Projektowane przepisy europejskie dotyczące redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej wymagają poprawek; ich wprowadzenie w okresie kilku lat zagroziłoby egzystencji szeregu polskich kopalń – przekonywała w poniedziałek w Chorzowie europosłanka Izabela Kloc.
14.11.2022

Wody Polskie na razie zatwierdziły ok. 30 wniosków o zmianę taryfy za wodę; ponad 200 odrzucono

Do Wód Polskich wypłynęło ponad 500 wniosków taryfowych ws. nowych taryf za wodę i ścieki; na razie zatwierdzono ok. 30, a ponad 200 odrzucono - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki. Jak dodał, zatwierdzone taryfy przewidują "relatywnie niewysokie" podwyżki cen.
14.11.2022

Prezydent Duda: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu, a transformacja musi przebiegać w sposób racjonalny i sprawiedliwy – oświadczył w poniedziałek w egipskim Szarm el-Szejk prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że agresja Rosji na Ukrainę uderza w politykę klimatyczną.
07.11.2022

Westinghouse gotowe do realizacji elektrowni jądrowej także w drugiej lokalizacji

Westinghouse jest przygotowane do realizacji projektu jądrowego także w drugiej lokalizacji - powiedział PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik. Rząd wskazał, że pierwsza elektrownia powstanie w technologii firmy w północnej Polsce. Nie wskazano miejsca i partnera dla drugiej.
06.11.2022

PKP Intercity podpisało kontrakt z PESĄ na 16 lokomotyw hybrydowych za ponad 550 mln zł

PKP Intercity podpisało kontrakt z PESĄ Bydgoszcz na zakup 16 nowych lokomotyw elektryczno-spalinowych wraz ze świadczeniem usług utrzymania. Hybrydowe lokomotywy będą pierwszymi tego typu pojazdami w parku taborowym przewoźnika. Wartość inwestycji zakontraktowanych przez PKP Intercity w ramach strategii taborowej wynosi już 7 mld zł brutto.
26.10.2022

CSR i ESG. Kolejny krok dla firm, NGO i społeczeństwa

Temat raportowania niefinansowego i zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej zauważalny, rosnące zainteresowanie tymi tematami związane jest z wejściem w życie nowych przepisów unijnych. Wiele firm dopiero przygotowuje się do zaimplementowania działań zrównoważonego rozwoju w swoich strategiach biznesowych. O tym, czy firmy są gotowe na ESG oraz jak raportowanie wpłynie na udział firm w projektach społecznych, rozmawiali eksperci podczas spotkania „CSR i ESG. Kolejny krok dla firm, NGO i społeczeństwa.”
14.10.2022

Dzisiaj mija termin na złożenie oświadczeń do sprzedawców ciepła

11 października mija termin na złożenie przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty wrażliwe oświadczenia do sprzedawców ciepła o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich za odbiorców, dla których stosuje się średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą - przypomina resort klimatu.
11.10.2022

W czerwcu 2025 popłynie pierwszy prąd z polskich morskich farm wiatrowych

W czerwcu 2025 r. popłynie pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych, PKN Orlen i PGE będą generować z tych farm 2,9 GW - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Wiceszef MAP Maciej Małecki dodał, że OZE nigdy nie rozwijało się tak szybko jak za rządów PiS.
07.10.2022

Podpisano deklarację działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce - Pakt dla Wody

W czwartek został podpisany Pakt dla Wody, czyli zainicjowana przez Partię Zieloni deklaracja działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce. Pakt został podpisany przez przedstawicieli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i przewodniczącą Partii Zieloni.
29.09.2022

Szef KPRM: mamy zobowiązanie prezydenta Ukrainy ws. przyspieszenia uruchomienia łącza z elektrownią atomową w Chmielnickim

Mamy zobowiązanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odblokowania eksportu węgla do Polski i uruchomienia łącza z elektrownią atomową w Chmielnickim - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił, że wyjątek ws. węgla to efekt ścisłej polsko-ukraińskiej współpracy.
12.09.2022

"DGP": Dodatek węglowy czy wyłudzeniowy?

Samorządowcy naciskają na rząd w sprawie pilnej nowelizacji ustawy o dodatku węglowym. Mnożą się bowiem wątpliwości przy rozpatrywaniu wniosków o wypłaty – czytamy w środowym "DGP".
31.08.2022

Stan wody w Renie nadal rekordowo niski; skutki mogą być odczuwalne przez lata

W miejscowości Emmerich na północnym zachodzie Niemiec na początku tygodnia odnotowano rekordowo niski poziom wody w Renie. To problem nie tylko dla żeglugi, ale też dla ekosystemu, środowiska i rybołówstwa. Uzupełnienie niedoborów wody w rzekach może potrwać długo, a skutki obecnej sytuacji mogą być odczuwalne przez lata – ocenia hydrolog Daniel Bachman w rozmowie ze stacją n-tv.
22.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Energy Solution pyta rząd o marże wytwórców energii

Energy Solution Sp. z o.o., zajmujące się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej, jak i paliwa gazowego, apeluje do rządu i władz instytucji nadzoru o wyjaśnienie kwestii ponadprzeciętnie wysokich marż wytwórców energii, które mają fundamentalne znaczenie dla budżetów i przyszłości szeregu podmiotów gospodarczych, jednostek samorządowych oraz osób fizycznych.
04.08.2022

MRIT: Wyróżniliśmy gminy ze 100 proc. deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

30 czerwca br. upłynął ustawowy termin składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do 20 lipca 2022 r. złożono prawie 7,3 mln deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Dziś minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wręczył przedstawicielom trzech gmin, w których najszybciej złożono wszystkie deklaracje, statuetki Lidera CEEB.
22.07.2022

7,3 mln złożonych deklaracji o źródle ciepła do CEEB

Właściciele domów i zarządcy budynków złożyli 7,3 mln deklaracji o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) - poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zebrano dane z ponad 60 proc. podmiotów zobowiązanych do tego - dodał.
21.07.2022

NFOŚiGW: startuje "Ciepłe Mieszkanie" z budżetem 1,4 mld zł

Startuje program "Ciepłe Mieszkanie" z budżetem 1,4 mld zł. Już wkrótce właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych będą mogli wnioskować w swojej gminie o dotację do wymiany nieefektywnego indywidualnego ogrzewania na bardziej ekologiczne - poinformował PAP wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.
21.07.2022

Innowacje NCBR dla zielonego ciepłownictwa

Dzięki innowacjom, które powstają pod skrzydłami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rachunki za ogrzewanie mogą znacząco zmaleć, a marnowanie ogromnych ilości ciepła zostanie zakończone. Nowoczesne ciepłownie, elektrociepłownie czy biogazownie, których prototypy przygotowują już wykonawcy, to nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne i dla środowiska, lecz także większe bezpieczeństwo energetyczne Polski. Ich realizacja możliwa jest dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
15.07.2022

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną

Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku.
30.06.2022

Rozpoczyna się 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach

11. Światowe Forum Miejskie (WUF11) rozpoczyna się w poniedziałek oficjalnie w Katowicach. To organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa na świecie konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich.
27.06.2022

Polacy chcą ekologicznego biznesu

Dla 73 proc. konsumentów ważne jest, by biznes angażował się i podejmował działania ekologiczne - wynika z raportu „Green Mood” opracowanego przez firmę badawczą GfK. Dodano, że 26 proc. konsumentów czuje się winnych, gdy nie postępuje w sposób przyjazny dla środowiska.
23.06.2022

Zegar tyka. Deklaracje CEEB tylko do końca czerwca

To już ostatni dzwonek na złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody, którą właściciele lub zarządcy nieruchomości muszą zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin upływa wraz z końcem czerwca, a brak takiej informacji może nas kosztować nawet pięć tysięcy złotych. Obowiązek dotyczy budynków oddanych do użytku przed 1 lipca 2021 roku.
21.06.2022

Z końcem czerwca upływa termin składania deklaracji dotyczących źródeł ogrzewania budynków

Do 30 czerwca właściciele lub zarządcy budynków mają obowiązek złożyć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw - przypomina serwis Prawo.pl. Zobowiązanie to dotyczy zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych czy pawilonów handlowo-usługowych.
21.06.2022

Ruszyła kampania edukacyjna promująca certyfikowaną żywność ekologiczną [WIDEO]

Ruszyła kampania Polskiej Izby Żywności Ekologicznej „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia” – ma ona promować naturalną żywność certyfikowaną unijnym symbolem zielonego listka. Jak powiedziała PAP Krystyna Radkowska, prezes PIŻE, szansą na dalszy rozwój krajowego rynku żywności eko może być tzw. generacja Z, czyli pokolenie osób urodzonych po 1995 r., z których 39 proc. co najmniej raz w tygodniu sięga po żywność ekologiczną.
14.06.2022

Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej Polski

Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej Polski; omówiliśmy warunki na stworzenie konkretnego planu inwestycyjnego - poinformował w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. City chce uczestniczyć w tworzeniu tego planu - dodał.
24.05.2022

MEW: porozumienie sektorowe nie zabezpieczy polskiego local content

Dnia 15 września 2021 roku podpisano szumnie zapowiadany sector deal, który według niektórych chybionych stanowisk ma prawnie zabezpieczyć polski łańcuch dostaw przy budowie i eksploatacji polskich Morskich Farm Wiatrowych.
24.05.2022

Prezes KGHM: 74 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych

W Polsce mamy największą w historii akceptację społeczną dla projektów jądrowych. Potrzeba uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów przyspiesza procesy transformacji energetycznej. Technologia małych reaktorów jądrowych (SMR) pozwoli KHGM zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo energetyczne - stwierdził Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
21.04.2022

Autobusy Solaris z deklaracją EPD!

Firma Solaris uzyskała deklaracje EPD dla dwóch modeli autobusów – Solaris Urbino 18 electric oraz Solaris Urbino 12 hybrid. Deklaracje środowiskowe EPD to rozpoznawalne i wiarygodne źródło wiedzy na temat profilu środowiskowego produktu.
15.04.2022

Jeszcze trzy miesiące można składać deklaracje dotyczące źródła ogrzewania

Właściciele i zarządcy nieruchomości wybudowanych i oddanych do użytkowania przed styczniem 2022 roku mają jeszcze nieco ponad trzy miesiące na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i zgłoszenie w niej swojego źródła ogrzewania. Ten obowiązek dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, np. usługowych i użyteczności publicznej. Deklaracje można złożyć online albo za pośrednictwem swojego urzędu gminy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.
04.04.2022

Finansowanie transformacji energetycznej w Polsce w obecnej sytuacji geopolitycznej

„Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu. […] Im szybciej przejdziemy na odnawialne źródła energii i wodór w połączeniu z większą efektywnością energetyczną, tym szybciej staniemy się naprawdę niezależni i będziemy panować nad systemem energetycznym” – powiedziała na początku marca przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Konflikt w Ukrainie i sankcje wobec Rosji zmusiły Komisję Europejską do rewizji dotychczasowej strategii transformacji energetycznej.
31.03.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Seaway 7: Bez sprawnej i elastycznej logistyki nie będzie offshore wind

Morska energetyka wiatrowa nie rozwinie się bez surowców, komponentów, portów oraz szerokiej gamy usług morskich. W dyskusjach o przyszłości offshore wind w Polsce niedoceniane są kwestie związane z logistyką, a to właśnie od niej zależą harmonogramy projektów. Seaway 7 jest unikatowym podmiotem, który zapewnia kompleksowe rozwiązania. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem na Polskę i Bałtyk w Seaway 7.
29.03.2022

Nadzór budowlany: deklaracje o źródłach ciepła pomogą identyfikować źródła emisji

Ponad 2,5 mln deklaracji o źródle ciepła złożyli do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków właściciele domów i budynków - poinformował w czwartek Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
18.03.2022

Mity na temat samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne są z nami już od wielu lat. Przez ten czas narosło wokół nich wiele mitów, które nieustannie powracają w dyskusjach o elektromobilności. Poznajmy więc te najczęściej powielane i rozprawmy się z nimi raz na zawsze.
14.03.2022

Polacy mają świadomość swojego wpływu na zmniejszenie zmian klimatu [GALERIA]

Trzech na czterech ankietowanych jest przekonanych, że działania pojedynczego człowieka mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne – wynika z badania IBRiS zrealizowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
22.02.2022

Dziewięciu na dziesięciu Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną

Aż 92% respondentów zadeklarowało, że oszczędza energię elektryczną, a 82% twierdzi, że przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Do oszczędzania prądu skłaniają Polaków przede wszystkim koszty, które wskazało 84% ankietowanych. Aż 80% motywuje również troska o środowisko naturalne.
14.02.2022

Wodorowa rewolucja na kolei coraz bliżej. Powstanie pierwsza polska mikrosieć trakcyjna z wykorzystaniem elektrolizerów

PKP Energetyka konsekwentnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne dla polskiej kolei. Spółka ogłosiła przetarg na dostawę komponentów do budowy systemu magazynowania energii opartego o wodór. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane kolei, stanowiące istotny krok w kierunku rozwoju kolei opartej o odnawialne źródła energii.
03.02.2022

Wicemarszałek Małopolski nie zakłada korekt w uchwale antysmogowej

Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, zajmujący się środowiskiem, nie zakłada zmian w uchwale antysmogowej, ale część radnych PiS uważa, że ze względu na inflację i rosnące ceny gazu i prądu wskazana byłaby korekta, polegająca na wydłużeniu czasu wymiany starych pieców o kilka lat.
01.02.2022

Nadzór budowlany: właściciele domów i budynków złożyli ponad milion deklaracji o źródle ciepła do CEEB

Od lipca ubiegłego roku ok. 20 proc. właścicieli domów, zarządów budynków, nieruchomości niemieszkalnych złożyło deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, to ponad 1 mln deklaracji - informuje PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.
24.01.2022

PIPCh podpisała deklarację poparcia dla Światowej Karty ICCA Responsible Care ochrony środowiska

Światowy program Responsible Care przeszedł zmiany, Polska Izba Przemysłu Chemicznego podpisała więc dostosowaną do obecnych wymogów ochrony środowiska deklarację poparcia. =Organizacja oczekuje, że firmy chemiczne będą działać w oparciu o jej wymogi.
14.01.2022

Minister Moskwa: nie uzyskaliśmy od KE informacji o możliwym terminie wszczęcia postępowania przeciw Gazpromowi

Nie uzyskaliśmy od Komisji Europejskiej informacji o tym, kiedy możliwe jest wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko Gazpromowi – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
03.01.2022

Początki bywają trudne. Chiny na drodze do zeroemisyjności

Chiny są największym konsumentem i producentem energii na świecie. To właśnie Państwo Środka odpowiada za ponad połowę globalnego zużycia węgla i są największym na świecie krajem zużywającym węgiel. Mimo to Chiny postanowiły sobie za zadanie ambitny cel, jakim jest osiągnięcie zeroemisyjności dwutlenku węgla do 2060 roku.
30.12.2021

Pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

Zostało pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków – przypomniał we wtorek małopolski urząd marszałkowski. Dotychczas wpłynęły ponad 73 tys. takie pisma, czyli niecałe 9 proc. z wszystkich punktów adresowych w województwie.
29.12.2021

Obajtek : podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw

Zdecydowanie podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw o ok. 30 groszy na litrze - podkreślił w rozmowie z "Sieci" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
20.12.2021

Niewłaściwe oznaczanie żywności „bio” i „eko” będą karane

Od 2022 roku w Polsce zaczną obowiązywać przepisy dotyczące produkcji i certyfikacji wyrobów ekologicznych. Producenci będą musieli się liczyć z karami za niewłaściwe użycie oznaczeń „bio” lub „eko”, wprowadzanie konsumentów w błąd i fałszywe stylizowanie swoich wyrobów na ekologiczne.
02.12.2021

Blisko 2 mld zł na rozwój stacji ładowania elektryków i aut wodorowych

Uruchamiamy program wsparcia rozwoju infrastruktury do ładowania i tankowania pojazdów bezemisyjnych z budżetem sięgającym blisko 2 mld zł - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
29.11.2021

LOTOS wspiera rozwój sektora biogazu i biometanu

Przedstawiciele rządu, inwestorów, podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla tego sektora, organizacji z otoczenia biznesu, jednostek finansowych oraz świata nauki zawarli „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce”. Dokument, którego jednym z sygnatariuszy jest również Grupa LOTOS, podpisano 23 listopada 2021 r. w Warszawie.
24.11.2021

Polacy przejechali ponad 10000 km samochodami elektrycznymi na COP26 w Glasgow

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) zrealizowała projekt The eMobi Road to COP26, czyli zeroemisyjną wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję w sprawie ustanowienia przez ONZ Światowego Dnia Elektromobilności. Wydarzenie zostało zainaugurowane 19 października 2021 r. przy udziale ministra i prezydenta COP24 w Katowicach - Michała Kurtyki.
17.11.2021

Tuvalu rozczarowane zapisami porozumienia z COP26, boi się o swoją przyszłość

Minister spraw zagranicznych pacyficznego państwa Tuvalu Simon Kofe wyraził rozczarowanie ostatecznym porozumieniem przyjętym na szczycie COP26, oceniając, że nie zatrzyma ono globalnego ocieplenia i zagrozi przyszłości jego kraju – podała w poniedziałek agencja Reutera.
15.11.2021

COP26. USA i Chiny wydały wspólną deklarację o współpracy w sprawach klimatu

Stany Zjednoczone i Chiny nieoczekiwanie wydały w środę wieczorem podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow wspólną deklarację w sprawie zmian klimatu, zapewniając, że między nimi "jest więcej porozumienia niż rozbieżności".
11.11.2021

Udział w akcji CNN „Call to Earth Day” zadeklarowały już 152 kraje [VIDEO]

10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej ochronie przyrody, ekologii i zrównoważonemu rozwojowi, do której zaangażowały się szkoły i organizacje ze 152 krajów na całym świecie. Udział w akcji zadeklarowali również uczniowie i nauczyciele z Polski.
10.11.2021

NCBR, PFR i PFR Ventures - umowa dla Zielonych Technologii - III dzień Kongres ESG Polska Moc Biznesu

Kongres ESG – Polska Moc Biznesu. Dzień trzeci, czyli E jak ekologia. Trzeci dzień kongresu ESG - Polska Moc Biznesu poświęcony został pierwszej literze z zakresu zrównoważonego rozwoju, czyli tematom ekologii.
05.11.2021

Ekolodzy krytykują deklarację polskiego rządu dot. odejścia od węgla w latach 40-tych

Ekolodzy krytykują deklarację polskiego rządu dot. odejścia od węgla w latach 40-tych. Fundacja ClientEarth Polska Prawnicy dla Ziemi ocenia, że Polska stawia się w pozycji kraju rozwijającego się, a przedstawiciele Koalicji Klimatycznej uważają m.in., że potrzebny jest plan odejścia Polski od węgla do 2030 r.
05.11.2021

Jerzy Buzek: pandemia Covid-19 nie może służyć za alibi do zaniechania prac na rzecz klimatu

Wpływ pandemii Covid-19 na gospodarki nie może w żadnym razie służyć za alibi do zaniechania prac na rzecz ochrony środowiska i klimatu - powiedział w rozmowie z PAP europoseł, prof. Jerzy Buzek (PO). Dodał, że sukces szczytu w Glasgow byłby dowodem na to, że wyciągnęliśmy wnioski z trudnej lekcji pandemii.
04.11.2021

Prasa o konferencji klimatycznej w Glasgow: "bla26" i 400 odrzutowców

Bla26 - tak włoski dziennik “Il Manifesto” nazwał w tytule na pierwszej stronie konferencję klimatyczną ONZ COP26 w Glasgow, przywołując słowa aktywistki Grety Thunberg, która w ten sposób oceniła deklaracje światowych liderów. Aby ratować klimat, polecieli oni do Szkocji 400 odrzutowcami - dodaje prasa.
03.11.2021

Malinkiewicz na Impact’21: z perowskitami jesteśmy krok do przodu przed konkurencją

„Na całym świecie trwają badania nad perowskitami, ale tylko w Polsce istnieje fabryka, gdzie powstają przemysłowo produkowane panele fotowoltaiczne, w których wykorzystywana jest technologa perowskitowa. I tylko u nas, znajduje się ich pierwsza, komercyjna instalacja” – mówiła na Impact’21 dr Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies.
29.10.2021

Pełna dekarbonizacja do 2050 roku? Najwięksi światowi producenci cementu i betonu złożyli deklarację

Główni producenci cementu i betonu na całym świecie opracowali plan działania prowadzący do osiągnięcia pełnej dekarbonizacji swoich działań i produktów do 2050 roku, co jest zgodne z Porozumieniem Paryskim w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C.
25.10.2021

MAE: „Kraje muszą potroić inwestycje w energię odnawialną do 2030 roku, aby walczyć ze zmianami klimatu”

W swoim flagowym raporcie MAE szacuje, że do 2030 roku trzeba zainwestować prawie 4 biliony dolarów – potroić roczne inwestycje w projekty i infrastrukturę energii odnawialnej, aby zatrzymać galopujące zmiany klimatyczne.
18.10.2021

IATA: linie lotnicze do 2050 r. planują osiągnąć zerową emisyjność CO2

Linie lotnicze do 2050 r. zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną - wynika z uchwały przyjętej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA). Do ograniczenia CO2 ma się przyczynić m.in. zrównoważone paliwo lotnicze, rozwiązania technologiczne w samolotach, infrastruktura.
05.10.2021

Ile będzie kosztować Polskę brak porozumienia w sprawie Turowa?

Zamknięcie kopalni Turów wiąże się z poważnymi skutkami gospodarczymi i społecznymi dla całego regionu. Dlatego rząd nie zamierza tego robić. – Wyrok TSUE w sensie kary finansowej jest ostateczny, co nie znaczy, że nie ma wyjścia z sytuacji.
22.09.2021

Energia z wiatru - zielony silnik polskiej gospodarki – ruszyła konferencja PSEW 2021!

Transformacja energetyczna Polski nie będzie możliwa bez energetyki wiatrowej. Inwestycje w farmy wiatrowe to jeden z głównych filarów projektowanej zmiany modelu polskiej energetyki w przedstawianym przez rząd „Nowym Ładzie".
30.08.2021

Tokio - zmarnowało się 4000 zestawów jedzenia dla wolontariuszy, będą przetworzone

Organizatorzy igrzysk w Tokio poinformowali, że pozostało 4000 z 10 000 zestawów jedzenia przygotowanych dla wolontariuszy w dniu rozpoczęcia olimpiady (23 lipca) w Tokio. Przeproszono za zmarnowanie żywności, ale przyznano, że z kolejnych dni także pozostały nadwyżki pożywienia.
29.07.2021

Dolnośląskie. Marszałek: Pokładam nadzieję w tym, że rozmowy polsko-czeskie ws. Turowa nabiorą tempa

Pokładam nadzieję w tym, że polsko-czeskie rozmowy ws. Turowa nabiorą tempa. Tym bardziej, że deklaracje płynące z tych najwyższych szczebli są pozytywne - ocenił we wtorek marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.
06.07.2021

Podpisano deklarację ws. powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej podpisali w poniedziałek w Poznaniu przedstawiciele samorządów, poznańskich uczelni oraz reprezentanci świata biznesu. Jak podkreślono podczas uroczystości "Wielkopolska popiera rozwój technologii opartej na wodorze".
06.07.2021

MRPIT: Minister Anna Kornecka: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to kolejny krok ku czystemu powietrzu

1 lipca 2021 roku wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce – chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Będzie je można złożyć w formie papierowej lub online w uruchomionej dzisiaj Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
02.07.2021

Kornecka: ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków; to krok ku czystemu powietrzu

Uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków; to kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. 1 lipca br. wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce.
01.07.2021

COP26: Microsoft głównym partnerem szczytu klimatycznego

W zeszłym roku producent systemów operacyjnych i innych rozwiązań technologicznych, przedstawił szczegółowy plan obniżenia emisji dwutlenku węgla do 2030 roku i usunięcia całego dwutlenku węgla wyemitowanego od momentu założenia do 2050 roku.
28.06.2021

Durham, Westinghouse: możemy dać Polsce najbardziej bezpieczną technologię reaktora na świecie

Możemy dać Polsce najbardziej bezpieczną technologię reaktora na świecie. To konstrukcja, która wcześniej zmierzyła się z szeregiem wyzwań, ale problemy zostały rozwiązane – powiedział w rozmowie z PAP prezes Energy Systems and Environmental Services, Westinghouse, David Durham.
25.05.2021

Tauron: nie może być mowy o niekontrolowanym zamykaniu elektrowni węglowych

Nie może być mowy o niekontrolowanym zamykaniu elektrowni węglowych ze szkodą dla pracowników - zapewnił w środę zarząd Grupy Tauron podczas spotkania ze związkowcami, skupionymi w działającej w firmie Radzie Społecznej. Związki nie rezygnują jednak z rozpoczętych protestów.
28.04.2021

Francja i Polska mogą razem budować elektrownie jądrowe

Francja planuje projekt jądrowy o rozmiarach porównywalnych z polskim i w tym samym czasie; polski przemysł mógłby pracować na potrzeby dwóch projektów – powiedział PAP wysoki przedstawiciel rządu Francji ds. współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, Philippe Crouzet.
27.03.2021

Łódź, pierwsza w Polsce, wyemituje zielone obligacje

Łódź będzie pierwszym dużym miastem w Polsce, które wyemituje zielone obligacje – poinformował we wtorek wiceprezydent miasta Adam Pustelnik. Pieniądze z emisji mają trafić m.in. na budowę zbiorników retencyjnych przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków.
16.03.2021

Od 1 lipca będzie można złożyć deklarację źródła ciepła w budynku

Od 1 lipca br. rozpocznie się składanie deklaracji dotyczących źródeł ciepła wykorzystywanych w budynkach. Zebrane dane będą stanowić element Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji w Polsce.
16.03.2021

Od 1 lipca będzie można złożyć deklarację źródła ciepła w budynku

Od 1 lipca br. będzie można składać deklaracje dot. źródeł ciepła wykorzystywanych w budynkach - poinformowała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Dzięki temu narzędziu ma powstać "mapa" emisyjności budynków.
02.03.2021

Sierpień 80: rząd sprowadza na górnictwo i energetykę katastrofę, a na Śląsk zagładę

Rezygnacja rządu z budowy węglowej Elektrowni Ostrołęka C i Polityka Energetyczna Państwa do 2040, zakładająca szybszy spadek produkcji energii z węgla, niż wynikałoby to z ustaleń ze stroną społeczną, oznaczają katastrofę dla górnictwa i energetyki – ocenia Sierpień 80.
15.02.2021

Droga do globalnej dekarbonizacji

Deklaracje kolejnych państw dotyczące neutralności klimatycznej pomagają w rozwoju niskoemisyjnych technologii we wszystkich sektorach gospodarki. I nieuchronnie, choć powoli, prowadzą do tego, że paliwa kopalne tracą na znaczeniu.
15.02.2021

Nadzór Budowlany: "mapa" emisyjności budynków ma powstawać od 2021 r.

Właściciele domów od I kwartału 2021 roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają - poinformowała PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Taka ewidencja ma pomóc w walce ze smogiem.
01.01.2021

Miało być 1,5 stopnia, będzie 3,2 – czy zmierzamy w kierunku samozagłady?

9 grudnia 2020 roku został opublikowany coroczny raport Emissions Gap Report, a 11 grudnia Global Carbon Budget przygotowywany w ramach Global Carbon Project.
16.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.