Autobusy Solaris z deklaracją EPD!

zk

15.04.2022 12:18 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Transport, Elektromobilność Autobusy Solaris z deklaracją EPD!

Partnerzy portalu

Autobusy Solaris z deklaracją EPD!  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. solarisbus.com

Firma Solaris uzyskała deklaracje EPD dla dwóch modeli autobusów – Solaris Urbino 18 electric oraz Solaris Urbino 12 hybrid. Deklaracje środowiskowe EPD to rozpoznawalne i wiarygodne źródło wiedzy na temat profilu środowiskowego produktu.

EPD – czyli Environmental Product Declaration to międzynarodowa etykieta środowiskowa, której celem jest dostarczenie klientom rzetelnych danych dotyczących wpływu na środowisko danego produktu w całym cyklu jego życia. Firma Solaris uzyskała pierwsze deklaracje EPD dla produktów Solaris Urbino 18 electric oraz Solaris Urbino 12 hybrid i sukcesywnie będzie ubiegać się o kolejne deklaracje dla pozostałych produktów ze swojej oferty.

Deklaracje środowiskowe EPD to rozpoznawalne i wiarygodne źródło wiedzy na temat profilu środowiskowego produktu. Punktem wyjścia do opracowania etykiety EPD jest przeprowadzenie analizy cyklu życia produktu LCA (Life Cycle Assesment). W ramach procesu oceny wpływu środowiskowego brane są pod uwagę wszystkie etapy życia produktu: począwszy od wydobycia i transportu surowców, przez produkcję komponentów i autobusu oraz transport gotowego produktu do klienta, a skończywszy na fazie eksploatacji, utrzymania i utylizacji autobusu na końcu życia.

Aby uzyskać EPD, należy przejść bardzo rozbudowany proces weryfikacji, realizowany przez niezależnego eksperta. Proces oceny opiera się na sprawdzeniu, czy przeprowadzona analiza LCA, będąca punktem wyjścia do przygotowania etykiety EPD, została przeprowadzona zgodnie z zasadami PCR (Product Category Rules UN CPC 49112 i 49113), instrukcjami programowymi GPI (General Programme Instructions) oraz standardami  ISO 14025, ISO 14040, ISO 14044.

Zakres analizy LCA jest niezwykle szczegółowy. Dla etapu oceny procesu przed produkcją danego pojazdu (UPSTREAM) ocenia się ślad środowiskowy związany m.in. z: wydobyciem surowców, przetwarzaniem materiałów podstawowych używanych do produkcji komponentów (np. aluminium, stal nierdzewna, polietylen, elastomer, szkło), realizacją wszystkich powiązanych procesów (np. transport, zużyta energia i woda) oraz wygenerowanymi w tych procesach odpadami wraz z ich zagospodarowaniem.

Podobnie odbywa się to na etapie wytwarzania pojazdu (CORE), w którym dodatkowo uwzględnia się także transport pojazdu z montowni do klienta końcowego.

W ramach oceny etapu eksploatacji pojazdu (DOWNSTREAM) brane pod uwagę są między innymi takie czynniki, jak: produkcja i zużycie paliwa lub energii elektrycznej do eksploatacji pojazdów drogowych, produkcja materiałów służących do obsługi pojazdu, produkcja materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych (w oparciu o program profilaktycznej obsługi pojazdów drogowych), odpady z materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych (na podstawie programu konserwacji prewencyjnej pojazdów drogowych) oraz procesy wycofania pojazdu z eksploatacji po użyciu. Na tym etapie określany jest także możliwy wskaźnik recyklingu i odzysku zgodnie z normą ISO 22628:2002.

„Deklaracja środowiskowa EPD nie jest typowym certyfikatem. Należy ją postrzegać jako świadectwo oceny oddziaływania produktu na środowisko na poszczególnych etapach cyklu życia: od pozyskania surowców, poprzez etap produkcji komponentów, transport, montaż, użytkowanie i utrzymanie, aż do momentu utylizacji. Deklaracje EPD potwierdzają zaangażowanie producenta w pomiar i redukcję wpływu jego produktów na środowisko naturalne oraz pozwalają  raportować ten wpływ w sposób bardzo przejrzysty. Co ważne, EPD jest całkowicie dobrowolnym działaniem ze strony producentów, ale coraz częściej wymaganym przez wielu operatorów transportu publicznego. Dzięki temu nasi klienci końcowi, a więc operatorzy transportu publicznego, mogą dokonywać swoich decyzji zakupowych nie tylko kierując się ceną, parametrami technicznymi pojazdu czy warunkami gwarancji i serwisowania, ale także tym, jak zakup danego produktu wpłynie na środowisko naturalne. W tym sensie deklaracja EPD wspiera świadome wybory środowiskowe i motywuje producentów do coraz bardziej odpowiedzialnego zarządzania łańcuchami dostaw i procesem produkcji” – powiedział Javier Calleja, prezes Solaris Bus & Coach.

Dzięki szczegółowym wyliczeniom LCA, które konieczne są do uzyskania deklaracji EPD, producenci uzyskują wiele istotnych informacji na temat wpływu swojego produktu na środowisko w jego całym cyklu życia. Na bazie pozyskanych danych mogą oni wskazywać te obszary w swoich łańcuchach wartości, w których jest jeszcze potencjał do minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. Wyliczenia LCA wskazują np. kluczowe znaczenie lokalizacji geograficznej użytkowania aut elektrycznych w ocenie ich ekoprofilu. Dla przykładu: ten sam autobus elektryczny eksploatowany w Szwecji czy Francji ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko ze względu na mix energetyczny tych krajów, niż w przypadku Polski.

W globalnej bazie EPD można sprawdzić produkty różnych producentów z wielu branż. Deklaracje EPD dostępne są publicznie pod adresem internetowym: https://environdec.com/library.

Minimalizacja negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko jest jednym z obszarów, w którym firma Solaris dynamicznie inwestuje i rozwija się. Więcej o tym można znaleźć w raporcie ESG pod adresem: https://www.solarisbus.com/pl/firma/esg.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26997,00 $ tona -0,01% 1 lip
 Cynk 3124,00 $ tona -3,91% 1 lip
 Aluminium 2383,00 $ tona -0,54% 1 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.