10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej ochronie przyrody, ekologii i zrównoważonemu rozwojowi, do której zaangażowały się szkoły i organizacje ze 152 krajów na całym świecie. Udział w akcji zadeklarowali również uczniowie i nauczyciele z Polski.
Inicjatywa Call to Earth Day ma skierować uwagę na tych, którzy inspirują do pozytywnych zmian oraz zachęcać do przyłączenia się do projektu poprzez podejmowanie własnych działań. Akcja – skierowana do szkół, osób prywatnych i organizacji – wzbudziła zainteresowanie na całym świecie. Na wszystkich platformach stacji już 10 listopada widzowie będą mogli śledzić działania z różnych miejsc globu, w tym z Australii, Norwegii, Japonii, Chile, Kenii, Chin i Indii.
Oto przykładowe wydarzenia organizowane w ramach Call to Earth Day.
• Na plażach w Australii, na Karaibach, w Libanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Japonii, w chilijskich górach (pod opieką laureatki nagrody Rolex Awards Vreni Häusserman), przy lodowcach na wybrzeżu Norwegii, w wąwozach, rzekach i jeziorach w Ameryce Północnej, na ulicach miast, w tym w Londynie, a także w rzekach i kanałach na całym świecie organizowane będą akcje sprzątania śmieci.
• Szkoły i organizacje pozarządowe, zwłaszcza w Afryce i Azji, zapowiedziały akcje sadzenia drzew i roślin. Podczas wycieczki po lasach deszczowych w Singapurze uczniowie z pomocą zespołu Parków Narodowych będą uczestniczyć w ponownym obsadzaniu terenów lasów deszczowych dotkniętych wylesianiem. W Kenii pięć szkół zasadzi w sumie 500 drzew, a w Czarnogórze, Bośni, Brazylii i Dubaju powstaną ogrody warzywne, ogrody ekologiczne oraz ogrody przyjazne pszczołom i zapylaczom.
• Na całym świecie odbędą się wydarzenia poświęcone tematyce dobrostanu zwierząt oraz ochrony siedlisk, w tym akcje uwalniania zwierząt: w Libanie – sępa egipskiego, w Singapurze – motyla, a w USA – delfina. W Malezji, Rwandzie, Rosji i USA planowane są wycieczki terenowe i warsztaty, które pokażą uczniom, jak chronić siedliska zagrożonych zwierząt. Zorganizowana akcja zbierania śmieci na plaży w Argentynie ma zapewnić czyste środowisko, gotowe na sezon lęgowy pingwinów.
• Kluczową część tego dnia będą stanowić także różne wydarzenia artystyczne. Projekt polegający na odwzorowaniu w szkolnych klasach siedlisk zwierząt, pokazy mody z recyklingu i tematyczne dni w USA oraz w krajach Azji i Pacyfiku czy przedstawienie teatralne w Indiach – to niektóre z nich. Zaprezentowane zostaną eko-murale i projekty artystyczne, w tym tysiące plakatów namalowanych przez uczniów. Jedna ze szkół w Nigerii stworzyła system nawadniania z plastikowych butelek, a ochotnicy w Libanie zorganizowali warsztaty pokazujące dzieciom, w jaki sposób można wykorzystać odpady plastikowe do zrobienia kreatywnych donic i skrzynek na sadzonki. Natomiast zaplanowana w Singapurze budowa instalacji artystycznej „drzewa zobowiązań” z materiałów pochodzących z recyklingu posłuży jako miejsce, w którym uczniowie i ich rodziny będą mogli tworzyć i składać zobowiązania dotyczące ochrony środowiska.
Korespondenci CNN przeprowadzą w tym dniu relacje na żywo z miejsc na całym świecie, a w programie znajdą się m.in. wiadomości o zanieczyszczeniu powietrza w Indiach, ochronie rafy koralowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, sadzeniu sekwoi w Kalifornii, brytyjskiej drużynie piłkarskiej Forest Green Rovers, „sieciach widmo” w Hongkongu i wielu innych kwestiach związanych z ochroną przyrody, ekologią i zrównoważonym rozwojem.
W ramach „Connect the World” z Becky Anderson zostanie wyemitowany specjalny 45-minutowy program poświęcony Call to Earth Day z obiektu Expo 2020 w Dubaju. Debata z udziałem młodzieży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i całego regionu będzie dotyczyła kryzysu klimatycznego i bioróżnorodności, a także takich tematów jak bezpieczeństwo żywnościowe, planowanie przestrzenne oraz tego, w jaki sposób nowe pokolenie może zaangażować się w walkę ze zmianami klimatu.
Wyjątkowa rozmowa z filmowcem, odkrywcą i ambasadorem marki Rolex – Jamesem Cameronem, odbędzie się około godziny 8:00 i będzie dotyczyła oceanów, zmian klimatycznych, a także eksploracji.
Wydarzenia dnia w czasie rzeczywistym, wraz z artykułami i felietonami specjalistów od ochrony środowiska, będą relacjonowane na tzw. live blogu. CNN będzie gospodarzem interaktywnej platformy, na której chętni będą mogli dzielić się aktywnościami, deklaracjami, zorganizowanymi wydarzeniami oraz innymi pomysłami. Na stronie pojawią się także treści od CNN.
„Odzew i deklaracje naszych widzów, jakie do tej pory spływały w ramach Call to Earth Day są czymś nadzwyczajnym, a zespoły CNN przygotowują kolejne wspaniałe treści i reportaże, które również zostaną zaprezentowane. Skala problemów środowiskowych może przytłaczać, ale w środę mamy nadzieję pokazać, że istnieją rozwiązania. Zależy nam na zwróceniu uwagi na planetę, którą warto chronić oraz uhonorowanie ludzi dążących do bardziej zrównoważonej przyszłości, zwiększających świadomość i inspirujących do działania” – powiedziała Ellana Lee, SVP & Managing Editor w CNN Asia Pacific.
Każdy, kto chce wziąć udział w Call to Earth Day musi po prostu zadeklarować, że 10 listopada zrobi coś pożytecznego dla ochrony środowiska. Uczestnicy mogą również dzielić się podejmowanymi działaniami i promować swoje wydarzenia w mediach społecznościowych używając hashtagu #CalltoEarth.
***
Call to Earth Day jest częścią Call to Earth, globalnej inicjatywy realizowanej przez CNN od 2019 roku we współpracy z Rolexem oraz w ramach programu Perpetual Planet, rzucającego światło na osoby zaangażowane w ochronę naszej planety dla przyszłych pokoleń. W ciągu ostatnich dwóch lat w myśl projektu opowiedziano historie osób wprowadzających zmiany, wizjonerów i twórców przełomowych pomysłów zmieniających na lepsze otaczający ich świat.
Partnerstwo CNN z Rolexem w ramach inicjatywy Call to Earth opiera się na wspólnych wartościach. CNN od dawna popiera ważne inicjatywy tego typu i szeroko relacjonuje kwestie związane ze środowiskiem. Rolex wspiera indywidualne osoby i organizacje, które działają na rzecz ochrony środowiska. Perpetual Planet to jeden z projektów marki, który obejmuje również nagrodę Rolex Awards for Enterprise, a także współpracę z Mission Blue oferującą wsparcie dla naukowców poszerzających świadomość o problemach środowiskowych.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
9
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
EDF power solutions uruchomiło największy magazyn energii w Polsce
Krajowa produkcja biometanu może być korzystniejsza dla polskiej gospodarki niż import tańszego gazu ziemnego
W Europie jest coraz goręcej. Nowy raport nie pozostawia wątpliwości
Fotowoltaika jest najbardziej opłacalna z magazynem energii lub pompą ciepła [EKSPERT]
Jest nowa deregulacja w energetyce. Ucieszą się konsumenci i ciepłownictwo
Chińskie samochody elektryczne podbijają świat. Pierwsza fabryka w UE i eksport do Kanady
5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska: zielona rewolucja w produkcji leków. Polskie badania mogą ograniczyć toksyczne odpady
00:03:07
Potrzebne są inwestycje w system gospodarowania odpadami. Spór o zasady
R.Power pozyskuje największe w Polsce finansowanie project finance dla projektu magazynowania energii BESS Jedwabno
7
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
MF: kaucja z butelek może zostać objęta podatkiem dochodowym
Europa traci pozycję lidera. Branża tworzyw sztucznych apeluje o wsparcie inwestycji i recyklingu
Fale upałów w Europie wcale nie sprzyjają OZE. Generują problemy techniczne i ekonomiczne
Automatyka obniży rachunki? Ogrzewanie nawet o 30%
Plastik z recyklingu może być groźny dla zdrowia. Lepiej postawić na biotworzywa
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
W 2025 roku zmalał obszar strawiony przez pożary, a paliło się głównie u bogatszych
Handel obawia się systemu kaucyjnego dla szklanych butelek. Ostrzega przed paraliżem sklepów
Ustawa o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów z podpisem prezydenta
Resort klimatu: zakup kolejnych e-busów do Morskiego Oka nie oznacza likwidacji przewozów konnych
„Znalazłem pisklę! I co teraz?” – poradnik ratunkowy
Portal Jakość Powietrza z nowoczesnymi funkcjonalnościami dzięki Funduszom Europejskim
Prezes Wód Polskich: właściwe zarządzanie melioracją pozwoli zatrzymać w glebie 400 mln m3 wody
MKiŚ tworzy strategię adaptacji do zmian klimatu
Fale upałów coraz częściej wyzwalają błyskawiczne susze. Alarmujące wnioski z najnowszych badań
| Ropa brent | 97.91 $ | baryłka | 2,25% | 04.06.2026 07:05 |
| Cyna | 57475 $ | tona | 1,91% | 04.06.2026 07:05 |
| Cynk | 3611 $ | tona | 1,58% | 04.06.2026 07:05 |
| Aluminium | 3854.5 $ | tona | 1,56% | 04.06.2026 07:05 |
| Pallad | 1316 $ | uncja | -5,46% | 04.06.2026 07:05 |
| Platyna | 1862 $ | uncja | -3,90% | 04.06.2026 07:05 |
| Srebro | 72.97 $ | uncja | -3,27% | 04.06.2026 07:05 |
| Złoto | 4462.6 $ | uncja | -1,26% | 04.06.2026 07:05 |