Wynik wyszukiwania - "ekologia " - Wiadomości

Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28

Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej, a nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju prezydent Andrzej Duda.
01.12.2023

W Dubaju rozpoczął się szczyt klimatyczny COP28

Tegoroczną konferencję klimatyczną ONZ (COP28) w Dubaju otworzył w czwartek jej przewodniczący Sultan al-Dżaber, wzywając kraje i przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi do współpracy na rzecz osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. W obradach COP28 biorą udział delegacje niemal 200 państw.
01.12.2023

Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii

Equinor ogłosił nazwę swojego projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Kalifornii – Atlas Wind. Obszar najmu, położony 60 mil od Morro Bay, może zapewnić ponad 2 GW niezawodnej energii odnawialnej, wystarczającej do zasilenia 1,7 miliona domów w Kalifornii po ukończeniu.
30.11.2023

Recyklerzy biją na alarm! Plastik zamiast trafiać do recyklingu, może tej zimy skończyć w piecach

Spadek ilości tworzyw sztucznych kierowanych do recyklingu może być pierwszym sygnałem na to, że tej zimy plastik będzie traktowany jako opał, a nie jako cenny surowiec wtórny. Konsekwencje spalania odpadów w piecach CO są katastrofalne nie tylko dla naszego zdrowia i środowiska, ale także dla gospodarki.
21.12.2022

Powstał prototyp robota do sadzenia drzew; sadzi siedem sadzonek w minutę

Naukowcy z polskich uczelni i instytutów wraz z Lasami Państwowymi opracowali prototyp robota do sadzenia drzew. Robot w minutę posadzi siedem sadzonek; może być istotną pomocą przy zakładaniu upraw leśnych oraz zalesianiu terenów rekultywowanych i porolnych.
05.12.2022

Protesty ekologów w Hiszpanii. Gazociąg BarMar ma przebiegać przez teren chroniony

24.10.2022

Ekohydrolog: Zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem

Kąpiel w rzece, w której, niczym w kotle, przy obecnie panującej temperaturze, mieszają się różne substancje pochodzące z rozkładu, to ryzyko dla zdrowia – powiedział PAP dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN. Dodał, że zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem.
25.08.2022

Polska innowacja wyróżniona przez Komisję Europejską - modułowe ogrody żaluzjowe!

Znamy laureatów międzynarodowego konkursu New European Bauhaus Prizes organizowanego przez Komisję Europejską. Wśród nagrodzonych projektów jest pomysł „Modular Shutter Gardens” - biologicznej żaluzji - ogrodu, przygotowany przez doktorantkę Politechniki Wrocławskiej Cansu Iraz Seyrek Şık i jej męża Metina Şıka.
20.06.2022

Ekstrakcja wyciągów roślinnych z wykorzystaniem dwutlenku węgla korzystna dla środowiska

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badają właściwości olejów z niekonwencjonalnych źródeł olejarskich. Tym razem pod lupę wzięli olej z poziomki. Okazuje się, że ten mały leśny owoc jest skarbnicą witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
27.04.2022

Eko wyzwania stojące przed branżą mody i tekstyliów

Wyzwaniami stojącymi przed branżą mody i tekstyliów będą m. in. dostosowanie produkcji do odpowiednich standardów ekologicznych oraz wprowadzenie i rozwój rozwiązań cyfrowych. Eksperci prognozują rozwój technologii związanych z mierzeniem ubrań online oraz jeszcze większą popularność slow-fashion, czyli rozważnego podejścia do mody i zakupów. Szczegółowe wnioski z raportu zostaną zaprezentowane 7 kwietnia 2022 r. podczas spotkania online „Okrągły stół”.
28.03.2022

Co może uratować plażę w Orłowie? Urząd Morski ma plan działania

Jedną z inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni, która ma szansę wpłynąć na przedłużenie żywotności plaży w gdyńskim Orłowie są podwodne progi. W tym roku plażę czeka również największa refulacja w historii Orłowa.
16.03.2022

DCT Gdańsk zmodernizował kolej. To krok w stronę ekologicznego transportu [WIDEO]

DCT Gdańsk zakończył rozbudowę jednego z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych o przepustowości 750 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Nowa inwestycja otwiera możliwości rozwoju na rynkach śródlądowych, które nie mają dostępu do morza oraz stanowi efektywną ekonomicznie i ,,zieloną” alternatywę dla klientów DCT Gdańsk.
24.01.2022

Nowy projekt Gazpromu zagrożeniem ekologicznym w Zatoce Obskiej

Nowa nitka rurociągu podwodnego biegnąca przez dno Zatoki Obskiej na północy Rosji umożliwi uwolnienie zasobów gazu ziemnego na Półwyspie Jamalskim. Wspólnoty lokalne obawiają się jednak, że doprowadzi to do zniszczenia wrażliwych ekosystemów i ich tradycyjnych źródeł utrzymania - podał portal The Barents Observer.
03.01.2022

Ikea zrezygnuje z plastiku w opakowaniach do 2028 roku

Szwedzki potentat Ikea zapowiedział, że do 2028 roku chce zrezygnować z plastiku w opakowaniach. Proces ma następować stopniowo. Szwedzki postawią na wykorzystanie papieru.
05.12.2021

DCT Gdańsk opublikował Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2020 rok

DCT Gdańsk podsumował właśnie swoje aktywności społeczne w 2020 r. w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.
30.11.2021

LOTOS wspiera rozwój sektora biogazu i biometanu

Przedstawiciele rządu, inwestorów, podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla tego sektora, organizacji z otoczenia biznesu, jednostek finansowych oraz świata nauki zawarli „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce”. Dokument, którego jednym z sygnatariuszy jest również Grupa LOTOS, podpisano 23 listopada 2021 r. w Warszawie.
24.11.2021

W Belgradzie rozpoczęto budowę metra; zdaniem ekologów miasto straci dostęp do wody pitnej

W poniedziałek w stolicy Serbii, w obecności protestujących mieszkańców, aktywistów i polityków opozycji, rozpoczęto budowę metra - podał dziennik "Danas". Pierwsze wzmianki o jego budowie pojawiły się w planach rozwoju Belgradu z 1923 roku.
23.11.2021

Polska ma szansę na neutralność klimatyczną

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w nowym raporcie wzywa rządy i decydentów do pilnego działania w sprawie kryzysu klimatycznego i zdrowotnego. Polska ma ogromny problem ze smogiem, za który odpowiadają nie tylko przydomowe kominy i rury wydechowe samochodów, lecz także elektrownie spalające węgiel. Nadzieję na zmianę sytuacji dają środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
22.11.2021

Zakończenie COP26

W dniach 31 października – 13 listopada 2021 r. w Glasgow odbyła się 26. sesja Konferencji Stron konwencji klimatycznej, wraz z 16. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto oraz 3. sesją Konferencji Stron Porozumienia paryskiego. W wydarzeniu udział wzięła delegacja Polski pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w Szczycie Liderów, oraz Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska.
17.11.2021

Rząd chce specustawą rozwiązać problem tykających poprzemysłowych bomb ekologicznych

Na początku 2022 r. rząd zamierza przyjąć projekt specustawy, która dedykowana będzie rozwiązaniu problemu wielkoobszarowych terenów zdegradowanych. Zakłada ona m.in. eliminację lub zabezpieczenie stwarzających zagrożenie odpadów znajdujących się na takich obszarach.
16.11.2021

650 ton asfaltu LOTOSU na litewskim lotnisku

Pod koniec października br. zakończyła się realizowana przez A.C.B. Latvia przebudowa dróg startowych na lotnisku Palanga w zachodniej części Litwy. Modernizacja miała na celu zwiększenie nośności i poprawę bezpieczeństwa pasa startowego portu lotniczego. W ramach prac budowlanych ułożono 83 tys. ton mieszanek mineralno-asfaltowych. Prace nawierzchniowe na lotnisku wymagały szybkiego tempa, mobilizacji wykonawcy i niezawodności dostaw. Wysokiej jakości asfalty dostarczyła spółka LOTOS Asfalt.
15.11.2021

Rusza nabór wniosków do programu usuwania azbestu

Rozpoczyna się nabór wniosków do programu usuwania azbestu we Wrocławiu. Miasto już od 10 lat prowadzi program usuwania wyrobów zawierających ten rakotwórczy minerał. W tym czasie usunięto 1,2 tys. ton wyrobów azbestowych z ponad 530 wrocławskich nieruchomości.
31.10.2021

Lider branży grzewczej wspiera owady zapylające

Owady zapylające są jednym z fundamentów ekosystemów, mówi się wręcz, że co trzecia łyżka jedzenia powstaje właśnie dzięki nim. To prawda – 80% roślin w Polsce potrzebuje zapylaczy, aby owocować. Tymczasem ich populacja każdego roku spada, a wiele gatunków znajduje się na skraju wyginięcia.
28.10.2021

Naukowcy ostrzegają. ,,Plastik to nowy węgiel”

Według amerykańskich ekspertów plastik grozi nie tylko ,,niemal trwałym skażeniem środowiska naturalnego”. To również jeden z głównych tworów człowieka przyczyniających się do zmian klimatu – mowa o całym „cyklu życia” plastiku.
28.10.2021

Projekt noweli o ochronie gruntów rolnych i leśnych wraca do komisji

Posłowie zgłosili w środę kolejne poprawki do projektu nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który ma ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym. W związku z tym projekt został ponownie skierowany do sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
14.10.2021

Ruszyła rejestracja uczestników na konferencję Środowisko Informacji 2021

Już 25 listopada rozpocznie się jedno z największych w Polsce spotkań specjalistów zajmujących się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i aktywnym udostępnianiem informacji i danych cyfrowych o środowisku i jego ochronie.
12.10.2021

DCT Gdańsk. „Morskim kolosom nie opłaca się zanieczyszczać morza”

Specjaliści z DCT Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni obalają mit mówiący o tym, że statki stanowią wielkie zagrożenie dla czystości wody. Nasi rozmówcy wyjaśniają, kto i w jaki sposób czuwa nad odbiorem nieczystości z morskich kolosów, dlaczego monitoruje się wody balastowe oraz ile trzeba zapłacić za nieprzestrzeganie zasad.
11.10.2021

Konsultacje społeczne ws. powołania Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie utworzenia w Podlaskiem Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy. Urząd marszałkowski przygotował projekt uchwały sejmiku województwa, który będzie podejmował decyzję ws. powstania tego parku.
07.10.2021

Greenpeace wzywa do wprowadzenia unijnego zakazu reklam paliw kopalnych

Greenpeace i inne grupy ekologiczne wezwały w poniedziałek do wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu reklam i sponsorowania przez firmy naftowe i gazowe, porównując je do szkodliwych promocji tytoniu.
04.10.2021

Wiceminister Zyska na konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”

Nowoczesne technologie energetyczne w miastach to główny temat rozmów podczas konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 września 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.10.2021

Jak uczyć o zmianach klimatu?

94 proc. ankietowanych nauczycieli polonistów uważa, że czytanie literatury może być jednym ze sposobów kształtowania wśród uczniów postaw proekologicznych. 72 proc. uznaje, że edukacja dotycząca kryzysu klimatycznego w szkołach nie jest wystarczająca - wynika z raportu badaczek Uniwersytetu Śląskiego.
29.09.2021

Główne amerykańskie linie lotnicze stawiają sobie za cel wyprodukowanie trzech miliardów galonów zrównoważonego paliwa do 2030 roku

Cel ten wzrasta w stosunku do ich poprzedniego zobowiązania wynoszącego dwa miliardy galonów, jako część zobowiązania branży lotniczej do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
20.09.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska otwarte na współprace z NGO

„Dzisiejsze spotkanie z organizacjami pozarządowymi jest pierwszym po 20 latach przerwy i pierwszym rozpoczynającym cykl spotkań z NGO. Wierzę, że współpraca, wymiana informacji i konsultacje z organizacjami to istotna część dialogu pomiędzy administracją publiczną a społeczeństwem obywatelskim” – podkreślił minister Michał Kurtyka podczas spotkania kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska z przedstawicielami NGO, które odbyło się 16 września 2021 r.
17.09.2021

Biznes chce zielonej kolei

Postępujące zmiany klimatu skłaniają firmy do poszukiwania bardziej ekologicznych form transportu towarów. Emisyjność jest kryterium, które biznes coraz częściej bierze pod uwagę planując łańcuchy logistyczne. Z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) dla Fundacji ProKolej wynika, że to właśnie w transporcie kolejowym przedsiębiorcy z różnych branż upatrują największych szans na ograniczenie śladu węglowego.
07.09.2021

Wody Polskie zaskarżyły do sądu decyzję MKiŚ ws. Siarzewa

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw wobec decyzji Ministra Klimatu i Środowiska ws. Siarzewa, która uchyla decyzję środowiskową dla budowy nowego stopnia wodnego na Wiśle - poinformowały PAP Wody Polskie.
07.09.2021

Coraz bliżej zrównoważonych i wydajnych energetycznie statków

Wykonawcy projektu RAMSSES zaprezentowali nowo skonstruowany, pełnowymiarowy fragment kadłuba statku wykonany z materiałów kompozytowych umożliwiających obniżenie kosztów energii, eksploatacji, ale też zmniejszających negatywny wpływ na środowisko.
26.08.2021

MFIPR: Młodzi podpowiedzą rządowi i ONZ, jak widzą przyszłość miast. Rusza rekrutacja do Rady Młodych WUF11

11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11) – największego wydarzenia ONZ poświęconego rozwojowi miast – odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Katowicach. W przygotowania do WUF11 angażują się młodzi ludzie w ramach Rady Młodych WUF11. W sierpniu pełnomocnik rządu ds. organizacji wydarzenia Małgorzata Jarosińska-Jedynak formalnie utworzyła radę. 1 września rusza otwarta rekrutacja.
26.08.2021

Rusza kampania #razemdlaczystegopowietrza

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) „Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne” pokazuje wyraźnie, że zbliżamy się do nieuchronnej katastrofy. Jak mówią eksperci, jeszcze bardziej niż poprzednie podkreśla on wpływ działalności człowieka na ocieplenie klimatu. Znane osoby coraz częściej angażują się w kampanie społeczne, zachęcające do przejścia na ekologiczne źródła ciepła. Jeśli to ostatni dzwonek na zmiany, to co można zrobić we własnym zakresie?
26.08.2021

Robota pilnie zatrudnię!

Polska gospodarka wyraźnie odbiła po związanych z pandemią spadkach. Według tzw. szybkiego szacunku GUS, w drugim kwartale 2021 r. tempo rozwoju gospodarczego wyniosło rekordowe 10,9 proc. r/r.
20.08.2021

Statek złamał się na dwie części; doszło do wycieku ropy

Pływający pod panamską banderą masowiec Crimson Polaris złamał się na dwie części u wybrzeży japońskiej prefektury Aomori, co spowodowało wyciek ropy do morza; załoga została uratowana – podała w czwartek agencja Kyodo, powołując się na straż przybrzeżną.
12.08.2021

SeaData i Camdrone stworzyli innowacyjną aplikację do zarządzania danymi z dronów i zamawiania przelotów

Gdyńska firma SeaData zajmuje się monitoringiem środowiska dla portów i przedsiębiorstw. Aktualnie wprowadza na rynek nowatorską aplikację, którą stworzyła we współpracy z firmą Camdrone.
10.08.2021

CATL wprowadza na rynek swoją przełomową technologię, oferując pierwszą generację baterii sodowo-jonowych

Contemporary Amperex Technology Co., Ltd (CATL) pomyślnie przeprowadziła swoją pierwszą imprezę internetową „Tech Zone”, która odbyła się 29 lipca. Dr Robin Zeng, prezes CATL, zaprezentował podczas tego wydarzenia pierwszą generację baterii sodowo-jonowych firmy wraz z rozwiązaniem baterii akumulatorowej AB – które jest w stanie zintegrować ogniwa sodowo-jonowe i litowo-jonowe w jednym pakiecie.
30.07.2021

Komisja Rolnictwa: rozwój rolnictwa ekologicznego wymaga wsparcia

W Polsce rolnictwo ekologiczne rozwija się zbyt wolno, potrzebuje wsparcia i wytyczenia konkretnych celów - ocenili w środę posłowie z sejmowej komisji rolnictwa. Resort rolnictwa przekonuje, że jest plan na wzrost produkcji ekologicznej.
07.07.2021

UNESCO apeluje: Wielka Rafa Koralowa powinna trafić na listę zagrożonego światowego dziedzictwa

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) zaleciła, by Wielka Rafa Koralowa została wpisana na listę zagrożonego światowego dziedzictwa ze względu na jej degradację. Rząd Australii zarzucił organizacji, że ocena ta jest niesprawiedliwa i motywowana politycznie.
23.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.