Wynik wyszukiwania - "ekologia " - Wiadomości

Kopenhaga nagrodzi ekologicznych turystów darmowymi posiłkami i wycieczkami

Turyści odwiedzający Kopenhagę, którzy będą zbierać śmieci lub podróżować transportem publicznym, mogą zostać nagrodzeni bezpłatnym posiłkiem lub wycieczką z przewodnikiem – podał stołeczny urząd ds. turystki Wonderful Copenhagen. Program wspierający proekologiczne postawy będzie trwał od 15 lipca do 11 sierpnia.
10.07.2024

Eksperci doradzą mieszkańcom Mazowsza przy wymianie źródeł ciepła

Na Mazowszu powstaje sieć ekspertów, którzy będą doradzać mieszkańcom przy wymianie źródeł ciepła, a lokalnym samorządom w kwestiach energetycznych i pozyskiwaniu pieniędzy na ekologiczne inwestycje - poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
27.06.2024

Zielone pojęcie konsumentów a odpowiedzialna produkcja kosmetyków

Wraz ze świadomością ekologiczną konsumentów rośnie także odpowiedzialność branży beauty w zakresie produkcji kosmetyków. Co mogą zrobić marki kosmetyczne, by kierować się w stronę bardziej zrównoważonej produkcji? Jakie trendy mają obecnie największy wpływ na decyzje oraz nawyki zakupowe klientów?
28.05.2024

Otwarcie pierwszego polskiego Shein i skąd te kontrowersje?

W zeszłym tygodniu otworzono polski sklep Shein utworzony jako pop-up store, mimo że stworzony w tej formule pojawia się tylko na chwilę to i tak zdążył wywołać duże poruszenie. Godzinne kolejki, mnóstwo ludzi, w końcu niska cena przyciąga. W internecie odbiło się to szerokim echem, co ciekawe nie po samym otwarciu, ale po wypuszczonym w podobnym czasie prześmiewczym klipie stworzonym przez SNL.
23.05.2024

Wojewoda śląski: Wisła nie jest zagrożona po pożarze w Siemianowicach

Wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, że Wisła nie jest zagrożona skażeniem po pożarze nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich. W poniedziałek odbyło się kolejne zebranie sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
13.05.2024

TOGETAIR 2024 już trwa - Roberta Metsola i Mark Brzeziński uroczyście otworzyli scenę CLIMATE CARE

Rozpoczął się TOGETAIR 2024 - to już V edycja Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego, która w tym roku odbywa się w prestiżowej przestrzeni Varso Place w Warszawie - najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Do otwarcia sceny CLIMATE CARE prowadzonej dziś przez Przemysława Białkowskiego dołączyli Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego oraz Mark Brzeziński, The Ambassador of the United States to Poland. Inaugurację wydarzenia poprzedziło śniadanie prasowe, które miało miejsce na 49. piętrze budynku.
22.04.2024

W Ciechanowie ok. 10 mln zł z UE na ekologiczne inwestycje

Ciechanów otrzymał prawie 10,5 mln zł wsparcia z UE m.in. na zagospodarowanie Parku Miejskiego Jeziorko i "odbetonowanie" placu przed miejskim ratuszem, gdzie pojawi się więcej zieleni. Unijne fundusze pozwolą też na zrefinansowanie wcześniejszych inwestycji.
02.04.2024

Nowa era ogrodnictwa – trendy i praktyki zrównoważonej produkcji

Branża ogrodnicza przechodzi transformację. Zrównoważony rozwój, będący odpowiedzią na zmieniające się warunki klimatyczne i rosnącą świadomość ekologiczną, kształtuje nowe podejście w uprawie, handlu i zarządzaniu zasobami naturalnymi. W obliczu tych zmian, działania związane z ESG, a także ekologiczna produkcja asortymentu najwyższej jakości stają się kluczowe dla firm z tego sektora. O zmianach w branży i nowych horyzontach mówi Joanna Legutko, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.
18.03.2024

MRiRW: 3,5 mld zł na dopłaty w ramach ekoschematów

Całkowita pula środków na płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 r. wynosi 3 mld 519 mln zł - poinformował resort rolnictwa. Ministerstwo opublikowało w środę stawki dopłat w ramach ekoschematów. ­
22.02.2024

Bioplastik dzięki fotosyntezie

Naukowcy z Japonii opracowali system katalityczny, który, pod wpływem promieni Słońca, z dwutlenku węgla i innego składnika otrzymywanego z biomasy produkuje podstawowy budulec bioplastiku. To krok w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości – twierdzą badacze.
21.02.2024

"Rzeczpospolita": Wpływy z CO2 nie poszły na ochronę klimatu

W ciągu ostatnich dziesięciu lat do budżetu wpłynęło ponad 100 mld zł ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Tylko w 2023 roku było to 24,4 mld zł. Zgodnie z prawem UE 50 proc. tych pieniędzy powinno trafiać na cele klimatyczne - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
20.02.2024

Poznań. W 2023 r. ponad 14 tys. interwencji straży miejskiej związanych z ochroną środowiska

Ponad 1 tys. ptaków, prawie 270 bezpańskich psów i prawie 140 kotów przekazali w ubiegłym roku weterynarzom i pracownikom schroniska poznańscy strażnicy miejscy. Łącznie w 2023 r. Straż Miejska w Poznaniu odebrała ponad 14 tys. zgłoszeń dotyczących ochrony środowiska.
09.02.2024

Konkurs na stylizację zrobioną ze śmieci znalezionych w rzece

Marka Dafi zaprasza projektantów do udziału w konkursie promującym dbanie o czystość rzek w ramach akcji Operacja Czysta Rzeka.
09.02.2024

Brytyjskie partie wycofują się z kosztownych obietnic w walce ze zmianami klimatu

Brytyjska opozycyjna Partia Pracy wycofała się w czwartek z jednej ze sztandarowych obietnic przedwyborczych – przeznaczania 28 mld funtów rocznie na zielone inwestycje. To kolejny przypadek urealniania przez brytyjskich polityków obietnic w zakresie walki ze zmianami klimatu.
09.02.2024

PGE z wysoką oceną w międzynarodowym badaniu klimatycznym CDP

Grupa PGE została wysoko oceniona w niezależnej ocenie globalnego badania środowiskowego realizowanego przez CDP. W obszarze kwestii klimatycznych międzynarodowi eksperci CDP uznali PGE za firmę zarządzającą swoim wpływem.
07.02.2024

Powstał FAMUR Gearo. Za cel obierze rozwój energetyki wiatrowej

FAMUR, będący częścią Grenevii, konsekwentnie rozwija kompetencje w obszarze nowych, zielonych technologii. Po akwizycji w lipcu 2023 r. spółki Total Wind PL, zrobił kolejny krok w kierunku dywersyfikacji i podjął decyzję o utworzeniu w ramach segmentu Famur oddziału FAMUR Gearo.
07.02.2024

Orlen: lepsze wykorzystanie szans związanych z inwestycjami w transformację energetyczną

Agencja MSCI oceniła, że Orlen lepiej wykorzystuje szanse związane z inwestycjami w transformację energetyczną. Zauważyła też poprawę w obszarze raportowania emisji oraz planów dekarbonizacyjnych - poinformował Orlen we wtorek.
07.02.2024

Akcja obywatelska "Pytamy o zielone": włącz się, pytaj, zmieniaj otoczenie na bardziej zielone

Trwa akcja obywatelska "Pytamy o zielone". Polega ona na zadawaniu pytań i działaniu na rzecz ambitniejszych celów środowiskowych w programach kandydatów i kandydatek w wyborach samorządowych 2024 roku. "Włącz się, pytaj, zmieniaj otoczenie na bardziej zielone" - apelują organizatorzy.
07.02.2024

Paryż staje się bardziej zielony od dekady, choć zmiany budzą kontrowersje

Niedawne referendum w Paryżu w sprawie potrojenia opłat za parkowanie SUV-ów to tylko część ekologicznych rozwiązań, wprowadzanych w stolicy Francji od dekady. Paryż, który gościć będzie igrzyska olimpijskie latem br., ma być bardziej "zielony", przyjazny dla pieszych i rowerzystów.
07.02.2024

Komisja Europejska przedstawia zalecenia dotyczące celu redukcji emisji do 2040 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tej podstawie KE zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
07.02.2024

W stronę zrównoważonej mody. Wywiad z właścicielką Żona Johna

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się kupowanie ubrań z drugiej ręki, wynika to z tego, iż społeczeństwo staje się bardziej świadome w sprawach dotyczących ekologii i dbania o planetę. Więcej konsumentów odchodzi od wspierania fast fashion i wybiera zrównoważoną modę. Dobrym przykładem ekologicznej modowej marki działającej w Polsce jest Żona Johna, stworzona przez Aleksandrę Rałowską z którą mieliśmy okazję porozmawiać.
07.02.2024

Ambitny cel klimatyczny na 2040 rok pilnie potrzebny, ale musi być wdrażany z troską o wszystkich obywateli

Dziś w godzinach popołudniowych Komisja Europejska ma zaproponować cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej oraz mapę drogową dojścia do jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej wskaże cel –90 proc. względem 1990 roku. Organizacje pozarządowe podkreślają: plany na 2040 rok to szansa korzystnych reform w Europie – nie tylko dla przyrody, ale także najbardziej wrażliwych grup, w tym rolników.
06.02.2024

Czysta energia z farm wiatrowych Polenergii popłynie do klientów Orange Energia

Polenergia podpisała umowę z Orange Energia. Kontrakt z największą polską prywatną grupą energetyczną zapewni klientom spółki możliwość zakupu energii z odnawialnych źródeł. Umowa z Polenergią obejmuje stałe dostawy energii na lata 2024 i 2025. Odbiorcami usługi będą zarówno indywidualni, jak i biznesowi klienci Orange Energia.
06.02.2024

Minister rolnictwa: Zielony Ład jest zbyt dużym obciążeniem dla polskiego rolnictwa

Zielony Ład jest zbyt dużym obciążeniem dla polskiego rolnictwa - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski. Dodał, że resort będzie dążył do ograniczenia i zmiany najbardziej nieracjonalnych elementów Zielonego Ładu.
26.01.2024

Kolej na zieloną energię – nowy mural na podstacji Warszawa Zachodnia od PGE Energetyka Kolejowa

Na podstacji Warszawa Zachodnia PGE Energetyka Kolejowa, spółka z Grupy PGE, przygotowała specjalny mural w kształcie zielonego pociągu. Towarzyszy mu hasło „Kolej na zieloną energię”. W ten sposób spółka informuje o realizowanej transformacji w kierunku wykorzystywania zeroemisyjnych źródeł energii w transporcie kolejowym.
26.01.2024

PGE: Oszczędzamy surowce dzięki Gospodarce Obiegu Zamkniętego

W 2023 roku PGE Ekoserwis, spółka należąca do Grupy PGE zagospodarowała 3,5 mln ton ubocznych produktów spalania. Gipsy, popioły i żużel, czyli materiały powstałe w wyniku procesu spalania w energetyce, zostały wykorzystane w różnych branżach gospodarki – budownictwie, rolnictwie, hodowli, górnictwie. Zaoszczędzone zostały pokłady surowców naturalnych, nie tworzono nowych składowisk i niższa była emisja dwutlenku węgla.
26.01.2024

Ogłoszono stan klęski żywiołowej w związku z licznymi pożarami lasów w Kolumbii

Władze Kolumbii ogłosiły stan klęski żywiołowej w związku z licznymi pożarami lasów, które rozprzestrzeniają się w dziewięciu departamentach. Żywioł w czwartek po południu czasu miejscowego dotarł do Bogoty, stolicy kraju.
26.01.2024

U. Zielińska: negocjacje co do celu redukcji emisji CO2 na 2040 r. dopiero się zaczną

Nie ma jeszcze stanowiska Polski ws. celu klimatycznego na 2040 r., zostanie ono wypracowane po ogłoszeniu przez KE propozycji redukcji emisji CO2 - zaznaczyła w czwartek wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Dodała, że dopiero komunikat KE rozpocznie negocjacje w tej sprawie.
26.01.2024

Hennig-Kloska: elektrownia jądrowa musi powstać jak najszybciej

Dyskusja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej opóźni budowę o 10 lat. Trwa szukanie miejsca pod budowę drugiej – mówi w rozmowie z czwartkową „Rzeczpospolitą” minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
26.01.2024

PGE: Rok pełen innowacyjnych rozwiązań z sektora Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Umocnienie się na pozycji lidera krajowej branży GOZ, patent na konstrukcję dla farm fotowoltaicznych, nagrodzony innowacyjny produkt przeznaczony do likwidacji wyrobisk górniczych oraz prace nad nowymi technologiami recyklingu odpadów z OZE prowadzone przez Centrum Badań i Rozwoju GOZ – tak w skrócie wyglądał 2023 rok w projektach gospodarki cyrkularnej prowadzonych przez PGE Ekoserwis, spółkę z Grupy PGE i lidera GOZ w Polsce.
25.01.2024

Wraki zalegające na dnie Bałtyku zagrożeniem dla środowiska

Zatopione na Morzu Bałtyckim w czasie obu wojen światowych okręty są tykającymi bombami zagrażającymi wodom Estonii - poinformowała w środę telewizja ERR.
25.01.2024

Trina Solar wprowadza na rynek nowe moduły Vertex S+ typu n przeznaczone do instalacji na dachach z sektora C&I

Trina Solar światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii fotowoltaicznych i rozwiązań w zakresie magazynowania energii, wprowadziła na rynek nowy moduł NEG18R.28 Vertex S+ 505W, zaprojektowany z myślą o instalacjach na dużych dachach budynków komercyjnych i przemysłowych.
24.01.2024

Wycinka 36 zabytkowych drzew w szpitalnym parku w Radomiu; dyrektor lecznicy uznany za winnego

Sąd w Radomiu uznał za winnego dyrektora miejscowego szpitala psychiatrycznego w sprawie związanej z wycinką 36 drzew w parku otaczającym lecznicę, które były wpisane do rejestru zabytków. Postępowanie zostało jednak warunkowo umorzone - poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza.
23.01.2024

PERN planuje budowę kolejnych instalacji fotowoltaicznych

PERN zamierza wybudować w swych bazach paliw w Koluszkach i w Boronowie, a także na terenie stacji pomp w Rypinie, Pelplinie i Łasinie kolejne instalacje fotowoltaiczne. W każdej z lokalizacji będą miały one moc do 50 kWp. Spółka ogłosiła już przetarg; oferty można składać do 14 lutego.
23.01.2024

Ørsted po raz piąty z tytułem najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie

Firma Ørsted po raz piąty prowadzi w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i znajduje się w światowej czołówce wszystkich organizacji w tym zakresie. Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
22.01.2024

SolarEdge na targach Solar Energy EXPO 2024

Targi Solar Energy EXPO 2024 okazały się niezwykle udane dla SolarEdge Technologies - globalnego lidera w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych. Firma zaprezentowała szeroki asortyment swoich produktów, w tym innowacyjny system do zarządzania energią SolarEdge ONE. Zarówno stoisko SolarEdge, jak i scena z prelekcjami przyciągnęły uwagę licznych odwiedzających targi.
22.01.2024

Energia słoneczna w Europie – czy możemy mówić o success story?

Rewolucja energetyczna staje się faktem – w 2022 r. energia pozyskana z wiatru i słońca przewyższyła tę pochodzącą z gazu. W zakończonym 2023 r. obserwujemy istotny trend powstawania farm i instalacji fotowoltaicznych o znacznej mocy. Eksperci przewidują, że to obok wzrostu zainteresowania ze strony przedsiębiorstw istotny trend na przyszłe lata.
11.01.2024

RWE rozszerza swoje portfolio odnawialnych źródeł energii w Polsce. 20. lądowa farma wiatrowa rozpoczyna działalność

Zespół onshore nie zwalnia tempa. Wszystkie 16 turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Żnin w Polsce zostało wzniesionych, a łopaty wirnika są już w ruchu. W ciągu zaledwie 17 miesięcy RWE z powodzeniem podłączyło do sieci swoją 20 lądową farmę wiatrową. Nowa instalacja zlokalizowana jest w województwie kujawsko-pomorskim, około 260 kilometrów na wschód od Szczecina, a jej moc zainstalowana wynosi 48 MW.
09.01.2024

Minister klimatu: w 10 lokalizacjach wycinki lasów będą wstrzymane lub ograniczone

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że w poniedziałek wyda decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo.
08.01.2024

Eksperci z PAN wzywają do ochrony bioróżnorodności lasów i ograniczenia wycinki drzew

Ochrona bioróżnorodności lasów powinna być ważniejsza niż maksymalizacja ich wydajności produkcyjnej - apelują eksperci z Polskiej Akademii Nauk. Wzywają też do opracowania nowej polityki leśnej i sugerują m.in. bezzwłoczne ograniczenie wycinki na terenach chronionych i najcenniejszych przyrodniczo.
08.01.2024

Polacy daleko w kolejce po wodór

Znaczenie wodoru w globalnej gospodarce rośnie, ale Polska spóźnia się z jego wykorzystaniem - informuje środowa "Rzeczpospolita".
03.01.2024

Niemal 12 mln zł kosztować będzie rozbudowa Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie

Krośnieński Holding Komunalny (KHK) z Krosna na Podkarpaciu podpisał umowę z firmą Solkan na rozbudowę infrastruktury Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów. W ramach inwestycji o wartości blisko 12 mln zł powstaną m.in. zadaszone boksy do magazynowania i doczyszczania odpadów.
15.12.2023

Kierowca Girteki dzieli się swoim doświadczeniem z jazdy elektrycznym pojazdem ciężarowym

Girteka, bazujący na cyfryzacji największy przewoźnik drogowy w Europie, stawia na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wspierających dekarbonizację floty i inwestuje w zakup ciężarowych aut elektrycznych. To podejście wyznacza też nowy kierunek dla przyszłości zawodu kierowcy, stawiając ich przed nowymi wyzwaniami i możliwościami. Jak oni sami oceniają te zmiany? Swoim doświadczeniem z jazdy elektrycznym pojazdem ciężarowym dzieli się Odd Thore, zawodowy kierowca Girteki.
14.12.2023

Goczałkowice-Zdrój docenione za działania na rzecz czystego powietrza

7 grudnia Gmina Goczałkowice-Zdrój otrzymała nagrodę za zwycięstwo w konkursie ekologicznym dla gmin uzdrowiskowych EKO HESTIA SPA.
11.12.2023

Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28

Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej, a nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju prezydent Andrzej Duda.
01.12.2023

W Dubaju rozpoczął się szczyt klimatyczny COP28

Tegoroczną konferencję klimatyczną ONZ (COP28) w Dubaju otworzył w czwartek jej przewodniczący Sultan al-Dżaber, wzywając kraje i przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi do współpracy na rzecz osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. W obradach COP28 biorą udział delegacje niemal 200 państw.
01.12.2023

Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii

Equinor ogłosił nazwę swojego projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Kalifornii – Atlas Wind. Obszar najmu, położony 60 mil od Morro Bay, może zapewnić ponad 2 GW niezawodnej energii odnawialnej, wystarczającej do zasilenia 1,7 miliona domów w Kalifornii po ukończeniu.
30.11.2023

Recyklerzy biją na alarm! Plastik zamiast trafiać do recyklingu, może tej zimy skończyć w piecach

Spadek ilości tworzyw sztucznych kierowanych do recyklingu może być pierwszym sygnałem na to, że tej zimy plastik będzie traktowany jako opał, a nie jako cenny surowiec wtórny. Konsekwencje spalania odpadów w piecach CO są katastrofalne nie tylko dla naszego zdrowia i środowiska, ale także dla gospodarki.
21.12.2022

Powstał prototyp robota do sadzenia drzew; sadzi siedem sadzonek w minutę

Naukowcy z polskich uczelni i instytutów wraz z Lasami Państwowymi opracowali prototyp robota do sadzenia drzew. Robot w minutę posadzi siedem sadzonek; może być istotną pomocą przy zakładaniu upraw leśnych oraz zalesianiu terenów rekultywowanych i porolnych.
05.12.2022

Protesty ekologów w Hiszpanii. Gazociąg BarMar ma przebiegać przez teren chroniony

24.10.2022

Ekohydrolog: Zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem

Kąpiel w rzece, w której, niczym w kotle, przy obecnie panującej temperaturze, mieszają się różne substancje pochodzące z rozkładu, to ryzyko dla zdrowia – powiedział PAP dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN. Dodał, że zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem.
25.08.2022

Polska innowacja wyróżniona przez Komisję Europejską - modułowe ogrody żaluzjowe!

Znamy laureatów międzynarodowego konkursu New European Bauhaus Prizes organizowanego przez Komisję Europejską. Wśród nagrodzonych projektów jest pomysł „Modular Shutter Gardens” - biologicznej żaluzji - ogrodu, przygotowany przez doktorantkę Politechniki Wrocławskiej Cansu Iraz Seyrek Şık i jej męża Metina Şıka.
20.06.2022

Ekstrakcja wyciągów roślinnych z wykorzystaniem dwutlenku węgla korzystna dla środowiska

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badają właściwości olejów z niekonwencjonalnych źródeł olejarskich. Tym razem pod lupę wzięli olej z poziomki. Okazuje się, że ten mały leśny owoc jest skarbnicą witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
27.04.2022

Eko wyzwania stojące przed branżą mody i tekstyliów

Wyzwaniami stojącymi przed branżą mody i tekstyliów będą m. in. dostosowanie produkcji do odpowiednich standardów ekologicznych oraz wprowadzenie i rozwój rozwiązań cyfrowych. Eksperci prognozują rozwój technologii związanych z mierzeniem ubrań online oraz jeszcze większą popularność slow-fashion, czyli rozważnego podejścia do mody i zakupów. Szczegółowe wnioski z raportu zostaną zaprezentowane 7 kwietnia 2022 r. podczas spotkania online „Okrągły stół”.
28.03.2022

Co może uratować plażę w Orłowie? Urząd Morski ma plan działania

Jedną z inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni, która ma szansę wpłynąć na przedłużenie żywotności plaży w gdyńskim Orłowie są podwodne progi. W tym roku plażę czeka również największa refulacja w historii Orłowa.
16.03.2022

DCT Gdańsk zmodernizował kolej. To krok w stronę ekologicznego transportu [WIDEO]

DCT Gdańsk zakończył rozbudowę jednego z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych o przepustowości 750 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Nowa inwestycja otwiera możliwości rozwoju na rynkach śródlądowych, które nie mają dostępu do morza oraz stanowi efektywną ekonomicznie i ,,zieloną” alternatywę dla klientów DCT Gdańsk.
24.01.2022

Nowy projekt Gazpromu zagrożeniem ekologicznym w Zatoce Obskiej

Nowa nitka rurociągu podwodnego biegnąca przez dno Zatoki Obskiej na północy Rosji umożliwi uwolnienie zasobów gazu ziemnego na Półwyspie Jamalskim. Wspólnoty lokalne obawiają się jednak, że doprowadzi to do zniszczenia wrażliwych ekosystemów i ich tradycyjnych źródeł utrzymania - podał portal The Barents Observer.
03.01.2022

Ikea zrezygnuje z plastiku w opakowaniach do 2028 roku

Szwedzki potentat Ikea zapowiedział, że do 2028 roku chce zrezygnować z plastiku w opakowaniach. Proces ma następować stopniowo. Szwedzki postawią na wykorzystanie papieru.
05.12.2021

DCT Gdańsk opublikował Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2020 rok

DCT Gdańsk podsumował właśnie swoje aktywności społeczne w 2020 r. w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.
30.11.2021

LOTOS wspiera rozwój sektora biogazu i biometanu

Przedstawiciele rządu, inwestorów, podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla tego sektora, organizacji z otoczenia biznesu, jednostek finansowych oraz świata nauki zawarli „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce”. Dokument, którego jednym z sygnatariuszy jest również Grupa LOTOS, podpisano 23 listopada 2021 r. w Warszawie.
24.11.2021

W Belgradzie rozpoczęto budowę metra; zdaniem ekologów miasto straci dostęp do wody pitnej

W poniedziałek w stolicy Serbii, w obecności protestujących mieszkańców, aktywistów i polityków opozycji, rozpoczęto budowę metra - podał dziennik "Danas". Pierwsze wzmianki o jego budowie pojawiły się w planach rozwoju Belgradu z 1923 roku.
23.11.2021

Polska ma szansę na neutralność klimatyczną

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w nowym raporcie wzywa rządy i decydentów do pilnego działania w sprawie kryzysu klimatycznego i zdrowotnego. Polska ma ogromny problem ze smogiem, za który odpowiadają nie tylko przydomowe kominy i rury wydechowe samochodów, lecz także elektrownie spalające węgiel. Nadzieję na zmianę sytuacji dają środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
22.11.2021

Zakończenie COP26

W dniach 31 października – 13 listopada 2021 r. w Glasgow odbyła się 26. sesja Konferencji Stron konwencji klimatycznej, wraz z 16. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto oraz 3. sesją Konferencji Stron Porozumienia paryskiego. W wydarzeniu udział wzięła delegacja Polski pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w Szczycie Liderów, oraz Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska.
17.11.2021

Rząd chce specustawą rozwiązać problem tykających poprzemysłowych bomb ekologicznych

Na początku 2022 r. rząd zamierza przyjąć projekt specustawy, która dedykowana będzie rozwiązaniu problemu wielkoobszarowych terenów zdegradowanych. Zakłada ona m.in. eliminację lub zabezpieczenie stwarzających zagrożenie odpadów znajdujących się na takich obszarach.
16.11.2021

650 ton asfaltu LOTOSU na litewskim lotnisku

Pod koniec października br. zakończyła się realizowana przez A.C.B. Latvia przebudowa dróg startowych na lotnisku Palanga w zachodniej części Litwy. Modernizacja miała na celu zwiększenie nośności i poprawę bezpieczeństwa pasa startowego portu lotniczego. W ramach prac budowlanych ułożono 83 tys. ton mieszanek mineralno-asfaltowych. Prace nawierzchniowe na lotnisku wymagały szybkiego tempa, mobilizacji wykonawcy i niezawodności dostaw. Wysokiej jakości asfalty dostarczyła spółka LOTOS Asfalt.
15.11.2021

Rusza nabór wniosków do programu usuwania azbestu

Rozpoczyna się nabór wniosków do programu usuwania azbestu we Wrocławiu. Miasto już od 10 lat prowadzi program usuwania wyrobów zawierających ten rakotwórczy minerał. W tym czasie usunięto 1,2 tys. ton wyrobów azbestowych z ponad 530 wrocławskich nieruchomości.
31.10.2021

Lider branży grzewczej wspiera owady zapylające

Owady zapylające są jednym z fundamentów ekosystemów, mówi się wręcz, że co trzecia łyżka jedzenia powstaje właśnie dzięki nim. To prawda – 80% roślin w Polsce potrzebuje zapylaczy, aby owocować. Tymczasem ich populacja każdego roku spada, a wiele gatunków znajduje się na skraju wyginięcia.
28.10.2021

Naukowcy ostrzegają. ,,Plastik to nowy węgiel”

Według amerykańskich ekspertów plastik grozi nie tylko ,,niemal trwałym skażeniem środowiska naturalnego”. To również jeden z głównych tworów człowieka przyczyniających się do zmian klimatu – mowa o całym „cyklu życia” plastiku.
28.10.2021

Projekt noweli o ochronie gruntów rolnych i leśnych wraca do komisji

Posłowie zgłosili w środę kolejne poprawki do projektu nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który ma ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym. W związku z tym projekt został ponownie skierowany do sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
14.10.2021

Ruszyła rejestracja uczestników na konferencję Środowisko Informacji 2021

Już 25 listopada rozpocznie się jedno z największych w Polsce spotkań specjalistów zajmujących się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i aktywnym udostępnianiem informacji i danych cyfrowych o środowisku i jego ochronie.
12.10.2021

DCT Gdańsk. „Morskim kolosom nie opłaca się zanieczyszczać morza”

Specjaliści z DCT Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni obalają mit mówiący o tym, że statki stanowią wielkie zagrożenie dla czystości wody. Nasi rozmówcy wyjaśniają, kto i w jaki sposób czuwa nad odbiorem nieczystości z morskich kolosów, dlaczego monitoruje się wody balastowe oraz ile trzeba zapłacić za nieprzestrzeganie zasad.
11.10.2021

Konsultacje społeczne ws. powołania Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie utworzenia w Podlaskiem Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy. Urząd marszałkowski przygotował projekt uchwały sejmiku województwa, który będzie podejmował decyzję ws. powstania tego parku.
07.10.2021

Greenpeace wzywa do wprowadzenia unijnego zakazu reklam paliw kopalnych

Greenpeace i inne grupy ekologiczne wezwały w poniedziałek do wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu reklam i sponsorowania przez firmy naftowe i gazowe, porównując je do szkodliwych promocji tytoniu.
04.10.2021

Wiceminister Zyska na konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”

Nowoczesne technologie energetyczne w miastach to główny temat rozmów podczas konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 września 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.10.2021

Jak uczyć o zmianach klimatu?

94 proc. ankietowanych nauczycieli polonistów uważa, że czytanie literatury może być jednym ze sposobów kształtowania wśród uczniów postaw proekologicznych. 72 proc. uznaje, że edukacja dotycząca kryzysu klimatycznego w szkołach nie jest wystarczająca - wynika z raportu badaczek Uniwersytetu Śląskiego.
29.09.2021

Główne amerykańskie linie lotnicze stawiają sobie za cel wyprodukowanie trzech miliardów galonów zrównoważonego paliwa do 2030 roku

Cel ten wzrasta w stosunku do ich poprzedniego zobowiązania wynoszącego dwa miliardy galonów, jako część zobowiązania branży lotniczej do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
20.09.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska otwarte na współprace z NGO

„Dzisiejsze spotkanie z organizacjami pozarządowymi jest pierwszym po 20 latach przerwy i pierwszym rozpoczynającym cykl spotkań z NGO. Wierzę, że współpraca, wymiana informacji i konsultacje z organizacjami to istotna część dialogu pomiędzy administracją publiczną a społeczeństwem obywatelskim” – podkreślił minister Michał Kurtyka podczas spotkania kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska z przedstawicielami NGO, które odbyło się 16 września 2021 r.
17.09.2021

Biznes chce zielonej kolei

Postępujące zmiany klimatu skłaniają firmy do poszukiwania bardziej ekologicznych form transportu towarów. Emisyjność jest kryterium, które biznes coraz częściej bierze pod uwagę planując łańcuchy logistyczne. Z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) dla Fundacji ProKolej wynika, że to właśnie w transporcie kolejowym przedsiębiorcy z różnych branż upatrują największych szans na ograniczenie śladu węglowego.
07.09.2021

Wody Polskie zaskarżyły do sądu decyzję MKiŚ ws. Siarzewa

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw wobec decyzji Ministra Klimatu i Środowiska ws. Siarzewa, która uchyla decyzję środowiskową dla budowy nowego stopnia wodnego na Wiśle - poinformowały PAP Wody Polskie.
07.09.2021

Coraz bliżej zrównoważonych i wydajnych energetycznie statków

Wykonawcy projektu RAMSSES zaprezentowali nowo skonstruowany, pełnowymiarowy fragment kadłuba statku wykonany z materiałów kompozytowych umożliwiających obniżenie kosztów energii, eksploatacji, ale też zmniejszających negatywny wpływ na środowisko.
26.08.2021

MFIPR: Młodzi podpowiedzą rządowi i ONZ, jak widzą przyszłość miast. Rusza rekrutacja do Rady Młodych WUF11

11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11) – największego wydarzenia ONZ poświęconego rozwojowi miast – odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Katowicach. W przygotowania do WUF11 angażują się młodzi ludzie w ramach Rady Młodych WUF11. W sierpniu pełnomocnik rządu ds. organizacji wydarzenia Małgorzata Jarosińska-Jedynak formalnie utworzyła radę. 1 września rusza otwarta rekrutacja.
26.08.2021

Rusza kampania #razemdlaczystegopowietrza

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) „Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne” pokazuje wyraźnie, że zbliżamy się do nieuchronnej katastrofy. Jak mówią eksperci, jeszcze bardziej niż poprzednie podkreśla on wpływ działalności człowieka na ocieplenie klimatu. Znane osoby coraz częściej angażują się w kampanie społeczne, zachęcające do przejścia na ekologiczne źródła ciepła. Jeśli to ostatni dzwonek na zmiany, to co można zrobić we własnym zakresie?
26.08.2021

Robota pilnie zatrudnię!

Polska gospodarka wyraźnie odbiła po związanych z pandemią spadkach. Według tzw. szybkiego szacunku GUS, w drugim kwartale 2021 r. tempo rozwoju gospodarczego wyniosło rekordowe 10,9 proc. r/r.
20.08.2021

Statek złamał się na dwie części; doszło do wycieku ropy

Pływający pod panamską banderą masowiec Crimson Polaris złamał się na dwie części u wybrzeży japońskiej prefektury Aomori, co spowodowało wyciek ropy do morza; załoga została uratowana – podała w czwartek agencja Kyodo, powołując się na straż przybrzeżną.
12.08.2021

SeaData i Camdrone stworzyli innowacyjną aplikację do zarządzania danymi z dronów i zamawiania przelotów

Gdyńska firma SeaData zajmuje się monitoringiem środowiska dla portów i przedsiębiorstw. Aktualnie wprowadza na rynek nowatorską aplikację, którą stworzyła we współpracy z firmą Camdrone.
10.08.2021

CATL wprowadza na rynek swoją przełomową technologię, oferując pierwszą generację baterii sodowo-jonowych

Contemporary Amperex Technology Co., Ltd (CATL) pomyślnie przeprowadziła swoją pierwszą imprezę internetową „Tech Zone”, która odbyła się 29 lipca. Dr Robin Zeng, prezes CATL, zaprezentował podczas tego wydarzenia pierwszą generację baterii sodowo-jonowych firmy wraz z rozwiązaniem baterii akumulatorowej AB – które jest w stanie zintegrować ogniwa sodowo-jonowe i litowo-jonowe w jednym pakiecie.
30.07.2021

Komisja Rolnictwa: rozwój rolnictwa ekologicznego wymaga wsparcia

W Polsce rolnictwo ekologiczne rozwija się zbyt wolno, potrzebuje wsparcia i wytyczenia konkretnych celów - ocenili w środę posłowie z sejmowej komisji rolnictwa. Resort rolnictwa przekonuje, że jest plan na wzrost produkcji ekologicznej.
07.07.2021

UNESCO apeluje: Wielka Rafa Koralowa powinna trafić na listę zagrożonego światowego dziedzictwa

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) zaleciła, by Wielka Rafa Koralowa została wpisana na listę zagrożonego światowego dziedzictwa ze względu na jej degradację. Rząd Australii zarzucił organizacji, że ocena ta jest niesprawiedliwa i motywowana politycznie.
23.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.