Wynik wyszukiwania - "kości" - Wiadomości

MKiŚ: po 13 czerwca dotacje tylko na pompy ciepła z certyfikatem lub europejskim znakiem jakości

Po 13 czerwca dotacje na pompy ciepła z programu "Czyste Powietrze" przyznawane będą tylko do zakupu urządzeń z listy ZUM. Znajdują się na niej wyłącznie produkty certyfikowane, a warunkowo, do końca roku, również pompy ciepła ze znakiem jakości - poinformował w środę wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta.
16.05.2024

Czy mamy czym oddychać? Raport o jakości powietrza nie pozostawia złudzeń

Nad zagadnieniem jakości powietrza pochylili się Szwajcarzy z IQAir w najnowszym raporcie. Wnioski nie są optymistyczne – zanieczyszczenie powietrza prowadzi do wielu schorzeń i jest przyczyną co dziewiątego zgonu na świecie.
14.04.2024

Polska będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział PAP Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja, jednego z operatorów systemu w Polsce. System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów – zaznaczył.
12.04.2024

Eksperci: normy jakości powietrza WHO są spełniane tylko w siedmiu krajach świata

Normy jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące pyłów PM2,5 spełniane są tylko w siedmiu państwach - twierdzi w opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie szwajcarska organizacja IQAir. Te kraje to Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia.
19.03.2024

Marszałkowie województw o ekologii: następuje poprawa jakości powietrza

O działaniach samorządów województw na rzecz poprawy jakości powietrza rozmawiali we wtorek w Istebnej członkowie Konwentu Marszałków Województw RP. W ocenie członka zarządu województwa śląskiego Krzysztofa Klimosza, właśnie ten region przoduje i jakość powietrza poprawiała się.
13.03.2024

Pierwsza w Polsce placówka z akredytacją do badań wodoru jakości automotivee

Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, należąca do Orlen Laboratorium, została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. To m.in. efekt współpracy z National Physical Laboratory w Wlk. Brytanii - podał Orlen.
06.03.2024

Będą zmiany dotyczące jakości pomp ciepła dofinansowywanych z programu Czyste Powietrze

Producenci urządzeń grzewczych OZE, alarmowali w środę w Sejmie, że brak wymogów jakościowych pomp ciepła doprowadził do zalewu rynku nieefektywnymi urządzeniami z Chin. Dyrektor w NFOŚiGW Emil Świerczyński zapewnił, że przygotowywane są zmiany. Każda pompa, która uzyska dofinansowanie z programu Czyste powietrze, będzie musiała mieć certyfikat z akredytowanego laboratorium.
22.02.2024

PE: nowe przepisy wprowadzą zakaz "ekościemy" i zwodniczych danych o produktach

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Jak poinformował, nowe przepisy unijne wprowadzą "zakaz ekościemy" i zwodniczych informacji o produktach.
18.01.2024

Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza w 2024 r. z budżetem 15,7 mln zł

Konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na drugą edycję Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 15,7 mln zł.
09.01.2024

SeaData zauważa spadek jakości powietrza z nadejściem zimy

Z początkiem zimy obserwuje się znaczący spadek jakości powietrza zarówno w miastach, jak i na obszarach przemysłowych. Ten trend, rejestrowany przez urządzenia firmy SeaData, staje się bardziej zauważalny wraz z nadejściem chłodniejszych temperatur. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do pogorszenia jakości powietrza jest wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie związany z niższymi temperaturami. Zimowe warunki sprzyjają również zwiększonemu ruchu pojazdów w mieście.
06.12.2023

RCB informuje o złej jakości powietrza w woj. śląskim, możliwy alarm smogowy

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący prognozowanej złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 otrzymali w piątek mieszkańcy centralnej części woj. śląskiego. Rano najgorszy smog był w Zabrzu.
01.12.2023

Resort klimatu o raporcie NIK: minister zapewniła realizację zadań dot. zagrożeń związanych z jakością wód

Minister Klimatu i Środowiska zapewniła realizację obligatoryjnych zadań ustawowych będących w jej właściwości, dotyczących ochrony środowiska, w odniesieniu do zagrożeń związanych z jakością wód - przekazali przedstawiciele resortu klimatu, odnosząc się do raportu NIK w sprawie Odry.
22.11.2023

Czynniki środowiskowe mają coraz większe znaczenie przy podnoszeniu jakości życia w gminach

Dostęp do zieleni, ład przestrzenny - to nowe wskaźniki, wpływające na jakość życia mieszkańców danego terenu, które udało się już zaimplementować - wynika z raportu „Gmina dobra do życia”. Raport był punktem wyjścia do dyskusji podczas debaty „Jakość życia w gminie. Pożądane kierunki zmian” przygotowanej przez Serwis Samorządowy PAP.
17.11.2023

HEAL Polska: dopuszczalne normy jakości powietrza przekroczone nawet o 2000%. A sezon grzewczy nawet nie zaczął się na dobre

Listopad to miesiąc, kiedy powietrze w wielu polskich miastach staje się mocno zanieczyszczone, zmieniając kolor na szary. Pierwsze chłodniejsze dni sprawiły, że w niektórych miejscowościach poziomy pyłów zawieszonych już przekroczyły kilkaset procent normy. Niestety najwyższą cenę płacą za to dzieci, o czym opowiada nowa animacja o chłopcu „chorym na smog”.
07.11.2023

Mieszkańcy miast nie w pełni rozumieją ideę stref czystego transportu - mogą oczekiwać od nich zbyt wiele

Eksperci są zgodni, że wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie i komfort życia jest bezdyskusyjny. Uważają natomiast, że mieszkańcy miast nie do końca rozumieją ideę stref czystego transportu (SCT) i nie mają pełnej świadomości, do czego prowadzą one w dłuższej perspektywie.
12.10.2023

Eksperci biją na alarm. Zanieczyszczenie powietrza w miastach zabija

Eksperci uczestniczący w premierze raportu opracowanego w ramach projektu „Laboratorium Stref Czystego Transportu” wiążą skutki długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza z niemal wszystkimi problemami zdrowotnymi współczesnej cywilizacji. Rozwiązanie widzą m.in. w ustanowieniu stref czystego transportu (SCT) w centrach miast.
06.10.2023

PE chce zmniejszenia zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych oraz poprawy standardów jakości wody w UE

Parlament Europejski chce zmniejszenia zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych oraz poprawy standardów jakości wody w UE. We wtorek przyjął stanowisko w tej sprawie.
13.09.2023

SeaData Gdynia aktualizuje YetiSense do Coral dla monitorowania jakości powietrza i stanu środowiska

Firma SeaData aktualizuje swój system YetiSense, użytkowany w największych polskich portach, do nowej platformy Coral. Najnowszy postęp stał się możliwy dzięki projektowi GALATEA, w którym firma SeaData uczestniczyła rok temu.
14.08.2023

Naukowcy opracują „myślący” system monitoringu jakości wód opadowych. Testowany będzie w Sopocie

System monitoringu on-line do wykrywania zanieczyszczeń w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych opracują wspólnie naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Ma to być pierwszy tak zaawansowany system w Polsce, a przetestuje go Sopot.
01.08.2023

Na opakowaniach nie trzeba będzie umieszczać wysokości kaucji zwrotnej

Komisje sejmowe głosowały w czwartek za poprawką do projektu ws. wdrożenia systemu kaucyjnego, która znosi obowiązek podawania na opakowaniach wysokości kaucji zwrotnej.
14.07.2023

Ardanowski: należy podjąć działania na rzecz poprawy jakości gleby w Polsce

Należy podjąć działania na rzecz poprawy jakości gleby w Polsce - powiedział PAP przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że w celu zatrzymania degeneracji gleb potrzeby jest program, który poprawi jej strukturę a także ograniczy zużycie nawozów sztucznych.
11.07.2023

BASF planuje zbudować pompę ciepła wielkości boiska piłkarskiego

BASF deklaruje, że "tworzy chemię dla zrównoważonej przyszłości". W drodze do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku firma chce wykorzystywać ciepło odpadowe do wytwarzania pary w procesie produkcyjnym. W tym celu niemiecki gigant chemiczny potrzebuje pompy ciepła wielkości boiska piłkarskiego.
28.05.2023

Oszczędzanie energii nie kończy się wraz z sezonem grzewczym. O wysokości rachunków warto pomyśleć przy okazji wiosennych porządków i remontów

Płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka – to sprzęty domowe, które zgodnie z szacunkami ekspertów zużywają najwięcej prądu. To dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną. Wiosenne porządki i remonty sprzyjają tego typu inwestycjom, więc eksperci PKEE przypominają, że im wyższa klasa, tym mniejsze zużycie energii, a to z kolei oznacza mniejsze rachunki za prąd. W tym roku dodatkową motywacją do oszczędzania są nie t
13.04.2023

Uwaga na ekościemę. Jak nie nabrać się na greenwashing?

Greenwashing to zjawisko wprowadzania w błąd w odniesieniu do praktyk środowiskowych firm lub korzyści z zastosowania produktów czy usług. Od niejasnych twierdzeń po sfałszowane dane, "zielone kłamstwo" jest coraz mocniej obecne w naszym codziennym życiu. "Eko", "zrównoważone", "naturalne", "cyrkularne", "z recyklingu" a może "przyjazne dla klimatu"? Firmy prześcigają się w przyciągających klientów proekologicznych hasłach, które często okazują się jedynie ekościemą. Unia Europejska chce z tym walczyć i zapowiada nowe przepisy ch
02.04.2023

95 turbin Siemens Gamesa, w drugim co do wielkości na świecie projekcie offshore zasili ponad milion domów

Dzisiaj Siemens Gamesa poinformował o podpisaniu zamówienia z ScottishPower Renewables na dostawę 95 egzemplarzy swojej flagowej turbiny wiatrowej SG 14-236 DD do projektu offshore East Anglia 3 na Morzu Północnym, o mocy 1,4 GW.
29.03.2023

Mazowsze będzie mieć nowy system ostrzeżeń ws. jakości powietrza [WIDEO]

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zlecił przygotowanie systemu, który zautomatyzuje system ostrzegania o przekroczeniu norm jakości powietrza lub ryzyku takiego przekroczenia. Komunikaty w tej sprawie dziś są publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego czy poszczególnych urzędów. Ze względu na to, że ich publikowanie wiąże się z określonymi obowiązkami, regulowanymi w prawie, potrzebny jest sprawny system informacyjny oparty na rzetelnych danych. Syste
27.03.2023

EDF w 2022 r. odnotował historyczną stratę w wysokości prawie 18 mld euro

Strata firmy energetycznej Electricite de France (EDF) wyniosła w ubiegłym roku 17,9 mld euro i była największa w historii koncernu - poinformowała spółka w komunikacie opublikowanym w piątek. Jeszcze w 2021 r. EDF odnotowało 5,1 mld zysku.
17.02.2023

Śląsk z nowymprogramem poprawy jakości powietrza z budżetem 5,9 mln zł

Konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na nowy Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 5,9 mln zł.
16.02.2023

Analiza istniejących systemów bilansowania i monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej [RAPORT]

Na łamach strony internetowej Projektu KlastER opublikowano raport pt. "Analiza istniejących systemów bilansowania i monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej. Opracowanie finalnej wersji zaleceń i rekomendacji dla budowy takich systemów w przyszłości".
25.01.2023

Specjalistyczne drony zbadały zakład CIECH w Inowrocławiu pod kątem stanu infrastruktury i jakości powietrza

Sprawdzenie stanu infrastruktury, budynków, stawów odpadowych czy szczelności kilkuset kilometrów sieci rurociągów, a także badanie jakości powietrza oraz inwentaryzacja składowisk węgla – to tylko niektóre zadania zrealizowane w fabryce CIECH w Inowrocławiu przez nowoczesne drony. Realizowane przez zespół PwC działania dostarczą spółce CIECH Soda Polska szczegółowych informacji na temat kondycji infrastruktury oraz stanu powietrza nad jej inowrocławską fabryką. Jednym z efektów oblotu dronów będzie trójwymiarowa mapa zakładu w I
23.12.2022

Enea chce złożyć do Prezesa URE wniosek o zmianę wysokości taryfy dla energii

Enea zamierza w najbliższym czasie złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zmianę wysokości taryfy dla energii elektrycznej - poinformowała spółka w sobotę w komunikacie.
19.12.2022

Zielone miasto z widokami na dobrą pracę. Wałbrzych rusza z kampanią i prezentuje raport dotyczący jakości życia

Zrównoważony rynek pracy, atrakcyjne wynagrodzenia, zieleń, wysoki budżet na gospodarkę mieszkaniową i dynamiczne inwestycje - to cechy charakterystyczne Wałbrzycha opisane w raporcie badawczym dotyczącym jakości życia w mieście. Publikacja dokumentu rozpoczyna działania w ramach kampanii informacyjnej „Wałbrzych - miasto z widokami”, w którą zaangażowały się Faurecia, InVałbrzych, Joysonquin, Tristone oraz Miasto Wałbrzych.
03.11.2022

Będą zmiany w przepisach o jakości wodoru do samochodów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących badania jakości wodoru używanego w samochodach z ogniwami paliwowymi - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
28.10.2022

KE wzywa Polskę do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości w związku z jakością powietrza

Komisja Europejska wszczęła w czwartek drugi etap procedury naruszeniowej przeciwko Polsce i wezwała do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości dla organizacji oraz osób fizycznych i prawnych w związku z planami ochrony powietrza na mocy dyrektywy w sprawie jakości powietrza.
29.09.2022

Na 116 małopolskich szkołach zostaną zamontowane mierniki jakości powietrza

Na 116 małopolskich szkołach, głównie w powiatach krakowskim i tarnowskim, zostaną zamontowane mierniki jakości powietrza. Koszty zakupu i montażu urządzeń pokryje urząd marszałkowski, który prowadzi zamówienie publiczne w tej sprawie.
31.08.2022

Z powodu złej jakości powietrza - w czwartek bezpłatna komunikacja miejska w Białymstoku

W czwartek przez całą dobę przejazdy miejskimi autobusami w Białymstoku są bezpłatne. Władze samorządowe podjęły taką decyzję w związku z przekroczeniem norm zanieczyszczenia powietrza i zachęcają mieszkańców, by tego dnia korzystali z transportu publicznego.
25.08.2022

MKiŚ: będzie korekta ws. wielkości sklepów odbierających opakowania od klientów

Należy spodziewać się korekty przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że nie planuje się wyłączenia jednorazowych szklanych butelek z kaucji.
09.08.2022

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się już w 3,5 roku!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się wg danych z czerwca i lipca 2022 już po 3,5 roku. Jak to możliwe?
26.07.2022

FluxJet, pierwszy na świecie pojazd elektryczny do ultraszybkiego transportu z prędkością ponad 1 000 km/h

Przełomowa kanadyjska koncepcja radykalnie poprawi przystępność cenową i czas podróży dla pasażerów, zmniejszy emisję dwutlenku węgla i przyczyni się do znacznego wzrostu gospodarczego w regionie.
22.07.2022

Index PVPI w lipcu jest wyjątkowo korzystny! Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się już w 3,5 roku!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się wg danych z czerwca i lipca 2022 już po 3,5 roku. Jak to możliwe?
20.07.2022

Obajtek: strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł

PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę - powiedział w poniedziałek PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę - powiedział w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.prezes Orlenu Daniel Obajtek.
28.06.2022

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się szybciej niż kiedykolwiek dotąd!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się według danych z maja 2022 już po 4,4 roku. To szybciej niż kiedykolwiek dotąd!
23.06.2022

Inspekcja Jakości Handlowej: zwiększa się liczba producentów ekologicznych

W latach 2004-2021 liczba producentów ekologicznych w Polsce zwiększyła się z blisko 3,8 tys. do 21,7 tys.; najwięcej zarejestrowanych było w województwach: warmińsko-mazurskim (3,5 tys.), podlaskim (3,4 tys.) i mazowieckim (2,8 tys.) - poinformowała Małgorzata Waszewska z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
23.06.2022

Davos 2022: polska energetyka wymaga inwestycji w wysokości co najmniej 1,3 bln zł do 2030 roku [WIDEO]

Polski sektor energetyczny wymaga 1,3 - 1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
26.05.2022

Będzie waloryzacja wielkości publicznego wsparcia finansowego dla morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim z pierwszej fazy

Wiosną 2021 roku ustalono cenę maksymalną wsparcia na poziomie 319,6 zł/MWh, ale od tego czasu znacznie zmieniły się czynniki ekonomiczne i geopolityczne, które wpłynęły na koszty inwestycji, m.in. inflacja, rosnące ceny stali, kursy walut, wojna w Ukrainie.
16.05.2022

Naukowcy odkryli jezioro wielkości miasta pod pokrywą lodową na Antarktydzie

Naukowcy badający spód największej na świecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej, odkryli jezioro wielkości miasta, którego osady mogą zawierać historię pokrywy lodowej od początków jej istnienia. Praca została opublikowana w czasopiśmie "Gelology".
13.05.2022

Czy nowe normy jakościowe węgla zmniejszą zanieczyszczenie powietrza?

W związku z wojną na Ukrainie i sytuacją na światowych rynkach węgla prowadzone są dodatkowe analizy ws. nowych norm jakości węgla - wynika z odpowiedzi resortu klimatu i środowiska dla PAP. Dodano, że określenie terminu wejścia w życia nowych norm na razie nie jest możliwe.
11.04.2022

Organizacje społeczne i Nowa Lewica krytykują władze stolicy za brak działań na rzecz poprawy jakości powietrza

Organizacje społeczne i Nowa Lewica skrytykowały prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego za brak działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Zażądały m.in. szybszej likwidacji kopciuchów, sprawniejszego przyłączania budynków do sieci ciepłowniczej, wprowadzenia w centrum ograniczenia prędkości do 30 km/h oraz wyłączenie z ruchu starszych samochodów.
14.02.2022

Flota autonomicznych robotów dostawczych Starship Tech zostanie rozbudowana dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 mln euro [WIDEO]

Firma Starship Technologies pozyskała 50 mln euro finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na rozbudowę swojej floty elektrycznych, autonomicznych robotów dostawczych.
05.02.2022

Wszystkie galerie NEPI Rockcastle z kolejnymi certyfikatami jakości powietrza

12 galerii handlowych NEPI Rockcastle po raz kolejny otrzymało międzynarodowe Certyfikaty Zgodności COVID 19. Ponadto siedem z nich wyróżniono Certyfikatami Jakości Powietrza. Przyznane oznaczenia są dowodem na to, że zdrowie i bezpieczeństwo klientów, najemców oraz pracowników to priorytety spółki.
15.12.2021

Polacy z innowacyjną aparaturą pomiarową do badań jakości koksu

Jakość koksu określa się na podstawie dwóch składników: reakcyjności i wytrzymałości. Oba mają duże przełożenie na przemysł metalurgiczny, m.in. na wydajność i bezpieczeństwo procesu produkcji stali. Od lat 90. autorską aparaturą pomiarową do badania jakości koksu – jako jeden z niewielu na świecie – dysponuje warszawski Instytut Tele- i Radiotechniczny, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Rozwiązanie stworzone przez polskich badaczy funkcjonuje w koksowniach i hutach w kilkunastu krajach świata.
10.12.2021

Samolot Rolls-Royce'a pobił rekord prędkości samolotów elektrycznych [WIDEO]

Brytyjska firma Rolls-Royce poinformowała, że skonstruowany przez nią samolot Spirit of Innovation osiągnął w czasie lotu testowego prędkość 623 km/godz., ustanawiając rekord w kategorii samolotów z silnikami wyłącznie elektrycznymi.
21.11.2021

Wzrosły straty w offshore wind. Kluczowe kontrole jakości, wyzwaniem pozostają kable

Jak wynika z raportu „Uncharted Waters” na temat roszczeń ubezpieczeniowych w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, łączna wartość strat rynkowych w tym sektorze wzrosła z poziomu 124 milionów funtów w latach 2010-2015 do 500 milionów funtów do 2020 roku. Większość strat spowodowana jest błędami wykonawców oraz wadami komponentów.
16.11.2021

TGE: rok 2021 rekordowy w historii wielkości obrotu gazem

Po październiku tegoroczne obroty na rynku gazu Towarowej Giełdy Energii przekroczyły 152 TWh. To najwyższy wynik w historii obrotu gazem na giełdzie - poinformowała w czwartek TGE.
05.11.2021

MKiŚ: trwają konsultacje projektu rozporządzenia ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych

Trwają konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych; zgłoszone uwagi, postulaty i rekomendacje są analizowane - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w stanowisku zamieszczonym na stronie MKiŚ.
21.10.2021

Ministrowie Kurtyka i Kościński: My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku „Le Figaro” oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: „My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!”.
12.10.2021

CATL liderem wysokiej jakości zrównoważonych procesów produkcji w branży akumulatorów

Zakład CATL w Ningde, który zapewnia ekstremalne możliwości produkcyjne oraz inteligentną optymalizację efektywności energetycznej wraz z zarządzeniem w czasie rzeczywistym, to pierwsza baza produkcyjna akumulatorów, która uzyskała to wyróżnienie.
29.09.2021

WHO opublikowała nowe rekomendacje dot. jakości powietrza

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po 15 latach zaktualizowała rekomendacje ws. maksymalnych stężeń substancji wpływających na zanieczyszczenie powietrza m.in. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Dla tlenków siarki nowe wytyczne są czterokrotnie bardziej restrykcyjne niż dotychczas.
23.09.2021

Monitoring jakości powietrza z dronów – aplikacja UavMonitoring

W ramach współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. dotyczącej monitoringu jakości powietrza, przedstawiciele firmy SeaData oraz BGEO i Water Robotics 8 września gościli na terenach portowych. Mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania portu a przy okazji przetestowali czujnik YetiAir do monitoringu stężeń pyłów PM10 i PM2.5 z dronów. Zaprezentowali również działanie aplikacji UavMonitoring.
23.09.2021

Aktualny stan jakości powietrza w Polsce – sukces czy nadal wyzwanie?

Stan jakości powietrza oraz działania podejmowane w celu jego poprawy były głównym tematem konferencji „Aktualny stan jakości powietrza w Polsce – sukces czy nadal wyzwanie?”, która odbyła się 15 września 2021 r. W dyskusji udział wzięli: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej Maciej Chorowski.
17.09.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw - podała w czwartek kancelaria prezydenta. Ustawa pozwala m.in. na realizację Narodowego Celu Redukcyjnego poprzez uiszczenie opłaty zastępczej.
27.08.2021

Zmiany w antysmogowych pilotażach w woj. zachodniopomorskim i Pszczynie

Od 16 sierpnia 2021 r. obowiązują ułatwienia w dwóch pilotażach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej służących poprawie jakości powietrza. Zmiany mają zachęcić mieszkańców budynków wielorodzinnych w woj. zachodniopomorskim i w Pszczynie (woj. śląskie) do wymiany tzw. kopciuchów i termomodernizacji domów.
18.08.2021

Poprawki Senatu do noweli ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw

Senat w piątek zgłosił 11 poprawek o charakterze legislacyjno-redakcyjnym do nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Za ustawą z poprawkami było 98 głosujących senatorów. Ustawa wróci teraz do Sejmu.
06.08.2021

Senat komisje: nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw z poprawkami

Trzy komisje senackie zarekomendowały przyjęcie 11 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw. Wszystkie poprawki mają charakter legislacyjno-redakcyjny.
05.08.2021

Nawet cena węgla w wysokości 200 euro nie uczyni czystego wodoru konkurencyjnym

Ponieważ czysty wodór pozostaje znacznie mniej opłacalny niż paliwa kopalne, Unia Europejska (UE) musi wprowadzić politykę, która drastycznie obniżyłaby koszty jego produkcji. Według badań przeprowadzonych przez think tank Agora Energiewende i jego partnera Guidehouse wspieranie wykorzystania odnawialnego wodoru zgodnie ze strategią wodorową Komisji Europejskiej będzie kosztować 10-24 mld euro rocznie do końca obecnej dekady.
22.07.2021

Senacka komisja za wprowadzeniem poprawek do noweli ustawy o monitorowaniu jakości paliw

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu opowiedziała się we wtorek za wprowadzeniem poprawek do noweli ustawy o monitorowaniu jakości paliw. Przepisy mają umożliwić realizację Narodowego Celu Redukcyjnego w 2021 r. oraz w latach późniejszych na poziomie wyższym niż to możliwe w obecnym stanie prawnym.
20.07.2021

Naukowcy UŚ ze społecznikami przepłyną Wisłę wykonując pomiary m.in. jakości wody

Całą Wisłę – od źródeł do ujścia – przepłyną naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wraz ze społecznikami z fundacji Why Not. W ciągu dwutygodniowego spływu, który rozpocznie się w niedzielę, będą mierzyć m.in. jakość wody, a także pobiorą szereg próbek do dalszych badań.
17.07.2021

Sejm odesłał do komisji projekt noweli o monitorowaniu jakości paliw

Sejm skierował w środę do Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw.
08.07.2021

Nie ma poprawy jakości powietrza - zbyt wolne postępy polityki antysmogowej

Ogólnopolski program Czyste Powietrze przynosi efekty w zakresie wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów, ale dla uzyskania zadowalającego efektu powinien objąć wsparciem także ludzi najuboższych – podkreślają eksperci Polskiego Alarmu Smogowego. Aby Polska wypełniła obowiązki narzucone prawem, tempo zmian antysmogowych musi być trzykrotnie wyższe.
08.07.2021

MRPiT: Wiceminister Anna Kornecka: "energetyka wiatrowa na lądzie to tania energia i poprawa jakości życia Polaków"

– Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje: "Konsultacje publiczne nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw dobiegają końca. Inwestycja w energetykę wiatrową na lądzie pomoże nam zrealizować założenia Polskiego Ładu. Zapewnimy Polakom dostęp do czystej i tańszej energii"– powiedziała dziś na konferencji prasowej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
01.06.2021

Stratofsfera zmniejsza się z prędkością 100 metrów na 10 lat. Czy warstwa ozonowa zniknie?

Stratosfera z roku na rok się zmniejsza – alarmują naukowcy. Tymczasem to w niej znajduje się warstwa ozonowa, chroniąca nas przed promieniowaniem UV. Jej zubożenie może nieść za sobą zwiększenie liczby zachorowań na poważne choroby skóry, takie jak czerniak czy łuszczyca. Konsekwencją zmian może być także zakłócenie działania urządzeń wykorzystujących komunikację radiową i satelitarną. Aby zapobiec ubytkowi kolejnego kilometra stratosfery do 2080 roku, ludzkość musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
28.05.2021

Aby zapobiec przyszłym pandemiom, trzeba wprowadzić regulacje jakości powietrza

Potrzebne są regulacje odnośnie jakości powietrza w pomieszczeniach podobne do tych, jakie dotyczą wody, czy pożywienia - twierdzą naukowcy. Wysokiej klasy systemy wentylacji mogą - ich zdaniem - zapobiegać epidemiom, takim jak COVID-19, podobnie jak oczyszczanie wody chroni np. przed cholerą.
18.05.2021

Szwajcaria. WWF: w ostatnich 20 latach na świecie odrosły lasy wielkości Francji

W ciągu ostatnich 20 lat na świecie odrosły lasy, których powierzchnia jest równa Francji. To wciąż jednak za mało, by wyrównać straty - poinformowała we wtorek organizacja pozarządowa World Wide Fund for Nature (WWF) z siedzibą w Szwajcarii.
11.05.2021

Transformacja energetyczna nabiera prędkości

Jeżeli przyjrzymy się rozwojowi niskowęglowych paliw, to transformacja energetyczna wygląda czasem jak wyścig, w którym faworyt zmienia się z dnia na dzień.
10.05.2021

Czujniki jakości powietrza pojawiają się w smartfonach. W przewidywaniu zwiększonego zanieczyszczenia powietrza pomoże też sztuczna inteligencja

Interaktywne mapy jakości powietrza i dedykowane aplikacje mobilne są coraz popularniejszym narzędziem, pozwalającym planować na przykład aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Dzięki coraz gęstszej sieci czujników algorytmy uczenia maszynowego pozwalają nie tylko na bieżąco monitorować, lecz także ostrzegać o możliwym wzroście poziomu zanieczyszczeń. Czujniki jakości powietrza można jednak znaleźć również w urządzeniach mobilnych.
06.05.2021

Warszawa rozbuduje system monitoringu jakości powietrza

Warszawa ogłosiła przetarg na dostawę i uruchomienie 165 czujników pomiarowych wraz z oprogramowaniem, które mają uzupełnić system monitoringu jakości powietrza w stolicy. Polski Alarm Smogowy ocenił, że inicjatywa miasta jest godna pochwały. PAS ma też nadzieję, że mieszkańcy będą mogli korzystać z tych informacji już w kolejnym sezonie grzewczym.
27.04.2021

Tauron spodziewa się utrzymania poziomu zysku EBITDA i spadku wielkości inwestycji

Grupa energetyczna Tauron spodziewa się w tym roku utrzymania ubiegłorocznego poziomu zysku EBITDA oczyszczonego o zdarzenia jednorazowe. Niższe niż w ubiegłym roku będą wydatki na inwestycje – ocenił w czwartek wiceprezes Taurona ds. finansowych Marek Wadowski.
01.04.2021

Raport: W 2020 r. zniszczono obszar lasów deszczowych wielkości Holandii

Obszar lasów deszczowych zniszczonych w 2020 r. jest równy wielkości Holandii, co stanowi wzrost o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego, pomimo globalnego kryzysu gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa – wynika z opublikowanego w środę raportu Global Forest Watch.
31.03.2021

Niemcy: szybki internet, odejście od węgla i... ograniczenie prędkości na autostradach

Szybszy internet, bezemisyjne autobusy, infrastruktura neutralna dla klimatu. Ochrona środowiska będzie istotną częścią programu wyborczego partii Zielonych. Przewodniczący: Annalena Baerbock i Robert Habeck przedstawili projekt programu w piątek w Berlinie - pisze portal SPIEGEL.
19.03.2021

Poprawa jakości powietrza w UE możliwa bez rewolucji w transporcie

Radykalna poprawa jakości powietrza jest możliwa bez rewolucji w transporcie - to główny wniosek opublikowanego w środę raportu brukselskiej organizacji pozarządowej Transport & Environment. Wystarczy skupić się na wspieraniu i wzmacnianiu już widocznych trendów w miastach - doradzają analitycy.
17.03.2021

Minister Kościński: do 2050 roku musimy znacząco ograniczyć emisyjność naszej gospodarki

Poza wyjściem z kryzysu po pandemii COVID-19 musimy pamiętać, że do 2050 roku musimy znacząco ograniczyć emisyjność naszej gospodarki - podkreślił w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
11.03.2021

Inteligentne liczniki elektryczne - komentarz Macieja Kościńskiego z Fortum

17 lutego 2021 r., Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w Sejmie jest już procedowana nowelizacja ustawy Prawo Energetyczne. Ważnym jej punktem jest plan modernizacji sieci energetycznych poprzez zainstalowanie u prywatnych odbiorców końcowych tzw. inteligentnych liczników, czyli urządzeń z funkcją zdalnego odczytu danych. Ogólnopolska kampania wymiany liczników energii ma być podzielona na etapy, a zakończenie procesu planowane jest na 2028 rok.
25.02.2021

KE o jakości powietrza w Polsce, Belgii i Czechach

Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury naruszenia prawa UE wobec Belgii, Czech i Polski w sprawie przestrzegania wymogów dyrektywy unijnej dotyczącej jakości powietrza w Europie.
18.02.2021

MI opracuje program poprawy jakości wody dla ludzi i ograniczania jej strat

Najbardziej energochłonne przedsiębiorstwa w Polsce, m.in. huty, zakłady chemiczne, cementownie i papiernie, liczą na szybką nowelizację Ustawy o rynku mocy, wprowadzającą mechanizm promujący przy naliczaniu opłaty mocowej odbiorców o niewielkich wahaniach dobowego zużycia energii.
04.02.2021

Parametry jakościowe dla biometanu w konsultacjach

Ministerstwo klimatu opublikowało i skierowało do konsultacji projekt zmiany rozporządzenia o funkcjonowaniu systemu gazowego. Zawiera on parametry jakościowe, jakie będzie musiał spełniać biometan, by móc być zatłaczany do sieci gazowych.
20.01.2021

MKiŚ: 83 proc. badanych zadowolonych z jakości pobliskich terenów zielonych

Z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania jest zadowolonych 83 proc. respondentów - wynika z badania przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
11.01.2021

Zmiany klimatu znacznie większym wyzwaniem dla ludzkości niż koronawirus

Żarówki energooszczędne, rezygnacja z plastiku i mniejsze zużycie wody podczas porannej toalety to niektóre z popularnych działań na rzecz środowiska, ale w skali globalnej ich efekty będą pomijalne. – Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
11.01.2021

Mieszkańcy Polski gotowi działać na rzecz jakości powietrza

65% mieszkańców Polski jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz bardziej ekologicznego (elektrycznego) w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w swoim mieście. 88% badanych słyszało o rządowym programie „Czyste powietrze”. Tak wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. jakości powietrza, przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
08.01.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.