Wynik wyszukiwania - "odkrycie" - Wiadomości

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Zielona majówka w Trójmieście

Trójmiasto jest doskonałym miejscem na majówkowy wypad, który podkreśli zrównoważoną turystykę. Te trzy miasta oferują bogactwo udogodnień i atrakcji dla mieszkańców i turystów, promując przy tym ekologiczny styl życia. Przygotowaliśmy trzy propozycje spędzenia wolnego czasu w Trójmieście, w ramach których minimalizujemy zużycie energii, wspieramy lokalne przedsiębiorstwa i czerpiemy relaks w otoczeniu pięknej przyrody.
29.04.2024

Zmiany klimatu zaburzają alpejskie ekosystemy

Związane z ociepleniem zmniejszenie pokrywy śnieżnej i przesuwanie się roślinności zaburzają bioróżnorodność Alp. Góry są tymczasem wskaźnikiem ostrzegawczym dla całej Ziemi – ostrzegają naukowcy.
23.03.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Ekstremalne zanieczyszczenie powietrza to rosnące zagrożenie miejskie

Średnio jedna osoba na pięć dni umiera w australijskich miastach na skutek zanieczyszczenia powietrza, do którego dochodzi w skutek zjawisk ekstremalnych - informuje czasopismo „Heliyon”.
05.02.2024

Magnez nadal ma szansę stać się wydajnym magazynem wodoru

Łatwo jest z optymizmem patrzeć na wodór jako paliwo idealne. Znacznie trudniej jest zaproponować rozwiązanie problemu absolutnie podstawowego: jak to paliwo efektywnie magazynować? Szwajcarsko-polski zespół fizyków doświadczalnych i teoretycznych znalazł odpowiedź na pytanie, dlaczego dotychczasowe próby wykorzystania w tym celu obiecującego wodorku magnezu okazały się niezadowalające – i dlaczego w przyszłości mogą się zakończyć sukcesem.
31.01.2024

Grupa Orlen zwiększa wydobycie ropy i gazu ze złoża Gina Krog

Norweska spółka Orlenu PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi odkryła nowe złoże gazu w pobliżu eksploatowanego już pola Gina Krog - podał we wtorek koncern. Odkrycie jest szacowane na 0,8-2,6 mln m sześc. ekwiwalentu ropy.
07.11.2023

PIE: wydobycie wodoru ze złóż naturalnych może ograniczyć emisje CO2 powstające przy jego produkcji

Wydobycie wodoru na poziomie 23 mln ton H2 może ograniczyć emisje związane z jego produkcją o 276 mln ton CO2 rocznie - zauważył Polski Instytut Ekonomiczny. Zasoby największego złoża tego surowca odkryte w 2023 r. we Francji są o ponad 4 razy większe niż planowana produkcja wodoru z OZE w całej UE w 2030 r.
21.10.2023

Dekarbonizacja na statkach. Koszty w portach i u gestorów ładunków. 5 kluczowych działań +1

Polityka Międzynarodowej Organizacji Morskiej dotycząca monitorowania efektywności energetycznej statku, zapoczątkowana w styczniu, już wpływa zarówno na prędkość, z jaką pływają kontenerowce, jak i na rodzaj napędu statków zamawianych przez operatorów – zauważają eksperci Drewry na podstawie najnowszych informacji z rynku.
25.09.2023

Telewizja, radio i CB mogą utrudniać ptakom orientację

O ile transmisje radiowe, telewizyjne oraz CB radio mogą zakłócać magnetyczny zmysł ptaków, to częstotliwość fal radiowych stosowanych przez sieci komórkowe jest na to zbyt wysoka - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
04.09.2023

Zmiany klimatu wpływały na krzyżowanie się archaicznych ludzi

Gatunki archaicznych ludzi, takie jak neandertalczycy i denisowianie, krzyżowały się ze sobą w rytmie zmian klimatycznych – informują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
23.08.2023

Martwe muchy można wykorzystać do produkcji biodegradowalnego plastiku

Polimer znajdujący się w gatunku much z rodziny lwinkowatych to obiecujące źródło do stworzenia biodegradowalnego plastiku. Odkrycie zostało zaprezentowane na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego - powiadomił brytyjski dziennik "The Guardian".
16.08.2023

Prof. Martinek: przyszłość nadprzewodników to wielka zagadka

Mimo ostatnich rewelacyjnych doniesień koreańskich naukowców, na nadprzewodnikową rewolucję możemy jeszcze długo poczekać. Może też ona nigdy nie nadejść. Z drugiej strony, rozwój techniki może nas zaskoczyć. Badania nad nadprzewodnikami są bowiem mocno nieprzewidywalne - mówi PAP prof. dr hab. Jan Martinek z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN.
12.08.2023

Studenci z Wrocławia z ekologicznymi pomysłami

Modułowy pawilon dla Fundacji Green Gaya, recepcja z papieru dla Działu Rekrutacji PWr, kawiarnia na drezynie – to część studenckich projektów, które powstały na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLAB.
05.08.2023

Analiza: planety z wodą, w tym oceanami, mogą być powszechne

Według nowej analizy podobnych do Ziemi planet z ciekłą wodą może być 100 razy więcej, niż zakładano. To oznaczałoby dużo więcej szans na znalezienie w kosmosie życia. Ciekła woda to podstawa życia, jakie znamy, dlatego każde odkrycie planety, na której woda w takiej postaci może istnieć, urasta do rangi sensacji.
13.07.2023

Inteligentna tkanina zmieni kolor i kształt w reakcji na temperaturę i napięcie elektryczne. Materiał można też programować [WIDEO]

Kanadyjscy naukowcy opracowali innowacyjny materiał, który jako pierwszy może reagować jednocześnie na dwa różne bodźce: temperaturę i napięcie elektryczne. Niedroga w produkcji tkanina, wykonana z nanokompozytowych włókien polimerowych, może zmieniać kolor i kształt pod wpływem tych bodźców. Toruje to drogę do szerokiego spektrum zastosowań: od ubrań termicznych, przez gry VR, medycynę, aż po przemysł motoryzacyjny i kosmiczny.
19.06.2023

Biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego badają drobnoustroje zamieszkujące kopalnie soli

Biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) badają drobnoustroje zamieszkujące kopalnie soli. Naukowcy sprawdzają m.in. jaki wpływ może mieć obecność archeonów halofilnych z punktu widzenia haloterapii - będącej metodą wspomagającą leczenie chorób układu oddechowego, w tym astmy czy powikłań po Covid-19.
18.06.2023

Nieznane gatunki morskiej sałaty znalezione w Bałtyku

Po zbadaniu 10 tys. km wybrzeża, w Morzu Bałtyckim i w rejonie cieśniny Skagerrak naukowcy znaleźli 20 nieznanych wcześniej odmian tzw. morskiej sałaty. Niektóre odmiany tych glonów coraz częściej hoduje się w celach żywieniowych.
14.06.2023

Niedobór metali może zahamować rozwój pojazdów elektrycznych

Brak dostępności metali krytycznych jest dla Unii Europejskiej problemem zarówno gospodarczym, jak i środowiskowym; grozi opóźnieniem przejścia na samochody elektryczne i technologie przyjazne dla środowiska – twierdzą naukowcy na podstawie najnowszych badań.
11.06.2023

Akumulator wodorowy – naukowcy odkryli sposób na przechowywanie wodoru w węglu

Węgiel może być geologiczną baterią wodorową; jest jak gąbka, która może pomieścić o wiele więcej cząsteczek wodoru w porównaniu z innymi materiałami – uznał profesor Shimin Liu z Uniwersytetu stanu Pensylwania.
29.05.2023

Naukowcy: rolety okienne pozwalają oszczędzać energię

Korzystanie ze zautomatyzowanych rolet okiennych może wpłynąć na duże oszczędności energii w domach i biurach. Zużycie prądu można zredukować nawet do ok. 25 procent, a inwestycje na modernizacje zwracają się w przeciągu kilku lat - wskazują badacze z USA.
23.05.2023

Przemysł cementowy spaja zrównoważoną przyszłość. Wystartowała platforma poświęcona działaniom sektora na rzecz zrównoważonego rozwoju

Wraz z istotnym wkładem w gospodarkę rzędu 3,8 mld zł rocznie oraz szeregiem aktywności lokalnych – na rzecz ochrony środowiska, kultury, ochrony zdrowia i sportu – sektor cementowy wpisuje się to w zrównoważony rozwój. Aby zaprezentować dobre praktyki oraz działania branży z tego obszaru Stowarzyszenie Producentów Cementu stworzyło dedykowaną platformę SpajamyZrownowazonaPrzyszlosc.pl.
14.05.2023

Butelki termiczne ze stali nierdzewnej sposobem na uniknięcie spożycia mikrocząsteczek plastiku

Mikroplastik coraz częściej przenika do ludzkiego organizmu. Ponadto w plastikowych butelkach uwalnia się pod wpływem ciepła. W ciągu tygodnia jedna osoba spożywa do pięciu gramów tworzyw sztucznych. Austriacka marka Waterdrop przedstawiła edycję butelek termicznych wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pozwalają uniknąć uwalniania plastiku wraz z wyższą temperaturą. Uniwersalna butelka termiczna utrzymuje zimno napojów przez 24 godziny, oraz ciepło przez 12. To rozwiązanie dla osób chcących żyć zdrowo i ekologicznie.
12.05.2023

Górskie i arktyczne mikroby mogą trawić plastik na zimno

Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach – informuje pismo „Frontiers in Microbiology”.
12.05.2023

Słone rozwiązanie do taniego i efektywnego wychwytywania CO2

Zespół międzynarodowych naukowców pod kierownictwem prof. Cafera T. Yavuza z King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), prof. Bo Liu z University of Science and Technology of China (USTC) oraz prof. Qiang Xu z Southern University of Science and Technology (SUSTech) opracował obiecującą metodę wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla z wykorzystaniem jednokrystalicznej soli klatratu na bazie siarczanu guanidyny.
10.05.2023

Turcja. Otwarto największą w Europie elektrownie słoneczną; na wschodzie kraju odkryto nowe złoża ropy

W centralnej Turcji otwarto we wtorek największą w Europie elektrownie słoneczną składającą się z ponad 3,2 mln paneli. Przy okazji uroczystości prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan ogłosił również odkrycie nowego złoża ropy, które będzie w stanie zaspokoić 10 proc. dziennego zapotrzebowania kraju na ten surowiec - poinformowała agencja Anatolia.
03.05.2023

Innowacje z obszaru diagnostyki i pozyskiwania wodoru wśród Polskich Produktów Przyszłości [WIDEO]

Projekty związane z wytwarzaniem wodoru, przetwarzaniem odpadów czy innowacyjną diagnostyką chorób – to tylko część nagrodzonych w tegorocznym konkursie Polski Produkt Przyszłości, który PARP i NCBR organizują już od 25 lat. Do jubileuszowej edycji zgłoszono prawie 150 nowatorskich projektów, stworzonych przez polskie uczelnie i przedsiębiorców, które mają potencjał, aby podbić polski i globalny rynek i stać się polską wizytówką za granicą.
26.04.2023

Nowy materiał wzorowany na futrze niedźwiedzia polarnego

Inżynierowie z University of Massachusetts Amherst (USA) opracowali syntetyczną tkaninę, wzorowaną na futrze niedźwiedzia polarnego. Nowy materiał jest już dostępny na rynku.
16.04.2023

Nowy beton ma pochłaniać dwutlenek węgla

Zespół z Massachusetts Institute of Technology (USA) opracował metodę pochłaniania CO2 przy okazji otrzymywania betonu. Tymczasem to jego produkcja odpowiada dzisiaj za znaczną część emisji dwutlenku węgla.
03.04.2023

W Polsce powstanie instalacja do produkcji wodoru z odpadów z tworzyw sztucznych

Hydrogen Utopia International PLC, firma specjalizująca się w przetwarzaniu w wodór mieszanych odpadów plastikowych nienadających się do recyklingu podpisała MoU z Romgos Gwiazdowscy sp. z o.o., na mocy którego firmy będą współpracować w celu wdrożenia instalacji HUI w Polsce i Europie.
19.01.2023

Nowy gatunek niesporczaka odkryto w Krakowie. Nazwano go na cześć Roberta Makłowicza

Dwa nowe gatunki niesporczaków - bardzo małych i wytrzymałych organizmów - opisuje na łamach "Zoological Studies" (doi:10.6620/ZS.2022.61-85) dr Daniel Stec z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Nowa publikacja ukazała się w połowie grudnia bieżącego roku.
30.12.2022

Wodór może zapewnić nam energetyczną niezależność od Rosji. Eksperci: To ostatni dzwonek, by przyspieszyć prace nad eksploatacją pierwiastka.

Jeżeli chcemy być niezależni energetycznie od Rosji musimy zaprzyjaźnić się z wodorem”.
16.11.2022

Enzymy głodne plastiku! [WIDEO]

Co by było, gdyby plastik pozostawiony na wysypisku mógł zostać "zjedzony" przez enzymy i poddany recyklingowi?
15.11.2022

Okna generujące energię elektryczną?

Całe, naturalne światło wpadające przez okna może pewnego dnia zrobić znacznie więcej niż tylko poprawić nasz nastrój.
15.11.2022

Monitoring fotosyntezy może zapobiegać katastrofom ekologicznym? Badacz proponuje mobilny ambulans ekologiczny

Pomiar fluorescencji chlorofilu pozwala monitorować potrzeby roślin – mówi prof. Hazem M. Kalaji z Instytutu Biologii SGGW, który na tej podstawie opracował system monitoringu kondycji roślin. Jego badania zainspirowały artystów z Wrocławia do stworzenia instalacji Greenhouse Silent Disco na wystawę w Mediolanie.
16.10.2022

Badanie: w osadach ujścia Odry obecna jest szkodliwa tributylocyna

W osadach ujścia Odry obecny jest szkodliwy związek chemiczny, tributylocyna (TBT), nie stosowana w Polsce i UE od 20 lat. Jej poziom nie przekraczał norm zaledwie w 22 procentach próbek pobranych w 2017 roku oraz w 37 proc. próbek z roku 2018 - wynika z badań opublikowanych właśnie w „Chemosphere”.
15.09.2022

Kluczowe elementy infrastruktury wodorowej [WYWIAD]

Z każdym dniem przybywa informacji o innowacjach, finansowaniu i rozwoju technologii związanych z zielonym wodorem. Kluczowym punktem jest obecność odpowiedniej, i przede wszystkim bezpiecznej infrastruktury, która stanowi znaczącą część projektów. Do rozmowy dotyczącej wymagań instalacji zaprosiłam eksperta, współautora podcastu Uwaga Wodór! Jakuba Pikulskiego dyrektora STASTO Automation.
20.07.2022

W stanie Parana odkryto skamieliny lasu sprzed 290 mln lat

Naukowcy z Brazylii, związani z kilkoma ośrodkami akademickimi tego kraju, odkryli w jego południowej części skamieliny prastarego lasu. Badacze szacują jego wiek na około 290 mln lat.
21.06.2022

"Superrobaki są jak małe centra recyklingu"? Wyjątkowe odkrycie naukowców

Naukowcy zidentyfikowali robaki, które potrafią przeżyć na jednym z popularnych tworzyw sztucznych - polistyrenie. To prawdopodobnie zasługa bakterii w ich jelitach, a wykorzystanie działających w nich enzymów może pozwolić na przetwarzanie plastiku na masową skalę.
11.06.2022

Znaleziono największą roślinę świata, która mierzy... 180 km

Australijscy naukowcy znaleźli w oceanie roślinę, która mierzy 180 km i ma 4,5 tys. lat. Tworzy olbrzymią podwodną łąką, którą tworzy jedna roślina, która rozrosła się tak z pojedynczej "sadzonki". To największy taki znany okaz.
02.06.2022

Polski samochód wodorowy wyjedzie na ulice przed 2030 rokiem. Najbliższy rok będzie poświęcony projektowaniu platformy jezdnej

Wodór coraz częściej jest wymieniany jako paliwo przyszłości i szansa na zmniejszenie emisyjności w motoryzacji, nieograniczanej niedoskonałościami ogniw litowo-jonowych. Obecnie na rynku jest sprzedawanych kilka modeli samochodów osobowych napędzanych wodorem.
23.05.2022

Kambodża. Olbrzymia zagrożona płaszczka złowiona w Mekongu

Rybacy łowiący na rzece Mekong w północno-wschodniej części Kambodży przypadkiem złowili zagrożoną wyginięciem olbrzymią płaszczkę słodkowodną. Odkrycie ucieszyło naukowców zajmujących się bioróżnorodnością rzeki i regionu.
15.05.2022

Naukowcy odkryli jezioro wielkości miasta pod pokrywą lodową na Antarktydzie

Naukowcy badający spód największej na świecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej, odkryli jezioro wielkości miasta, którego osady mogą zawierać historię pokrywy lodowej od początków jej istnienia. Praca została opublikowana w czasopiśmie "Gelology".
13.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
11.04.2022

Elektryki na siarkę - rozwiązują problem wydajności akumulatorów i ceny

Naukowcy odkryli nowy sposób produkcji i stabilizacji rzadkiej formy siarki, która funkcjonuje w elektrolicie węglanowym – płynie transportującym energię, stosowanym w komercyjnie używanych akumulatorach litowo-jonowych. Dzięki temu baterie siarkowe nie tylko stałyby się opłacalne, ale miałyby też trzykrotnie większą pojemność niż baterie litowo-jonowe i wytrzymałyby ponad 4000 ładowań, co odpowiada 10 latom użytkowania – co rówież stanowi dodatkową zaletę.
01.04.2022

Europa szuka surowców i zielonej energii, aby uniezależnić się od Rosji i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Rosja, będąca do tej pory głównym dostawcą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego, przestała być zaufanym partnerem dla rządów wielu państw. Kraje europejskie, w tym Polska, muszą szukać alternatyw, aby zachować bezpieczeństwo energetyczne. Nowe odkrycia złóż na Morzu Czarnym sprawiają, że Stary Kontynent może myśleć o dywersyfikacji dostaw tych surowców.
23.03.2022

Nowa metoda obserwacji np. "kosmicznych śmieci" opracowana na PW

Koncepcję obserwacji obiektów kosmicznych bez użycia wyspecjalizowanych nadajników opracowali naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Pozwoli ona na szybkie i precyzyjne wyznaczenie pozycji stacji kosmicznych, satelitów czy tzw. kosmicznych śmieci, bez względu na porę dnia czy panujące warunki atmosferyczne.
02.02.2022

Polska ma szansę napędzić rozwój e-mobilności i umocnić pozycję Europy

W ciągu najbliższych kilkunastu lat będziemy obserwowali wygaszanie produkcji samochodów z tradycyjnymi silnikami. Przykładowo General Motors ogłosiło, że planuje zaprzestać tworzenia aut spalinowych do 2035 roku.
24.01.2022

Oporność na antybiotyki jest "przeoczonym" skutkiem zanieczyszczenia mikroplastikiem

Mikroplastiki mogą sprawiać, że stajemy się bardziej odporni na antybiotyki – twierdzą naukowcy z USA.
30.12.2021

Hybrydowe drożdże do produkcji piwa mogą chronić bioróżnorodność i poprawić smak!

Nowe badania dowodzą, że hodowla drożdży dla uzyskania najlepszego smaku piwa może oszczędzić energię i zwiększyć bioróżnorodność.
21.11.2021

Jasna strona… betonozy, czyli porozmawiajmy o mądrej retencji

Zarządzanie i zagospodarowanie wód opadowych to wyzwanie dla ochrony skromnych zasobów wód podziemnych w Polsce. Tych nam coraz bardziej brakuje, a spożywamy raptem 2% wody z całkowitej ilości wytwarzanej przez wodociągi. Pozostałe 98% to potrzeby przemysłu (głownie procesów produkcyjnych), rolnictwa oraz potrzeby komunalne. Czyż nie warto zmieniać struktury tego zapotrzebowania poprzez efektywne wykorzystanie wód opadowych?
02.11.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Pewna bakteria zjada "zły" plastik i produkuje "dobry"

Japońscy badacze odkryli bakterię, która potrafi rozkładać zaśmiecające środowisko PET - tworzywo sztuczne oparte na ropie. Jednocześnie produkuje biodegradowalne plastiki.
21.10.2021

PERN chce zlikwidować wyłączone odcinki rurociągów przechodzące przez Wisłę

PERN planuje likwidację dwóch wyłączonych z eksploatacji odcinków magistrali paliwowej Mościska-Emilianów, które w rejonie Łomianek pod Warszawą biegną przez Wisłę. Spółka prowadzi przetarg na wykonanie koncepcji i dokumentacji projektowej dla tego zadania.
20.10.2021

Naukowcy: Słońce i promienie kosmiczne silnie wpływają na klimat

Aktywność słoneczna wpływa na ilość promieni kosmicznych, które docierają do Ziemi, a one oddziałują na powstawanie chmur i bilans cieplny planety. Powinno się przemyśleć znaczenie promieni słonecznych i kosmicznych dla klimatu - twierdzą naukowcy.
17.10.2021

Badania nad klimatem i innymi złożonymi systemami nagrodzone fizycznym Noblem

Laureaci tegorocznej nagrody Nobla z fizyki - Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi - położyli podwaliny pod naszą wiedzę o klimacie Ziemi i tym, jak ludzkość na niego wpływa, a także zrewolucjonizowali teorię nieuporządkowanych materiałów i procesów losowych.
06.10.2021

Oceaniczne glony urosły na dymie z australijskich pożarów

Niesione wiatrem chmury dymu i popiołu z pożarów, które spustoszyły Australię w roku 2019 i 2020 spowodowały rozległe zakwity glonów na południowym Pacyfiku, tysiące kilometrów na wschód – wynika z nowego badania opublikowanego na łamach „Nature”.
18.09.2021

CloudFisher, czyli "łapacz mgły". Przyszłość OZE w genialnych, tanich i prostych technologiach?

CloudFisher to największy na świecie kolektor mgielny. Jego zadaniem jest zbieranie wody pitnej z mgły w najbiedniejszym regionie w Maroku. – Obok energii atomowej będącej źródłem czystej i nieinwazyjnej środowiskowo energii, kierunkiem jej pozyskiwania będą odnawialne źródła energii – komentuje dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, ekspert z zakresu nowych technologii.
13.08.2021

Z topniejącymi lodowcami Grenlandii, topnieje rtęć

Woda w rzekach i fiordach połączonych z pokrywą lodową Grenlandii zawiera podobne ilości rtęci, co zanieczyszczone rzeki przemysłowych obszarów Chin. To nieoczekiwane odkrycie wskazuje m.in. na nieznany wcześniej wpływ roztapiania się lodu na środowisko i łańcuch pokarmowy.
26.05.2021

Polscy naukowcy pomagają przewidywać ekstremalne opady i powodzie. To duży krok w dziedzinie szybszego przewidywania kataklizmów na świecie

Polscy naukowcy odkryli przyczynę ogromnych powodzi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi, gdzie tylko w styczniu 2019 roku z tego powodu zginęło 70 osób. Ich badania wykazały, że za ekstremalne deszcze i niszczycielskie powodzie w regionie Indonezji jest odpowiedzialna rzadko spotykana kombinacja trzech różnych tropikalnych zjawisk pogodowych, które wystąpiły jednocześnie. Nadejście takich fal można przewidzieć, w danych satelitarnych widać je co najmniej dwa dni wcześniej.
25.05.2021

Coraz więcej trujących chemikaliów w organizmach ssaków morskich

Szkodliwe związki zwane bromowanymi środkami zmniejszającymi palność (BFR) gromadzą się w tkankach zwierząt morskich, np. orek. Co gorsza, są przekazywane wraz z mlekiem matek młodym osobnikom - dowiedli naukowcy z University of Oslo (Norwegia).
22.05.2021

Pot nową formą energii odnawialnej? Niezwykłe odkrycie naukowców z Tokyo

Naukowcy z Tokyo University of Science odkryli nową technologię, która umożliwiłaby użytkownikom smartwatchwów zasilanie tego gadżetu… potem.
16.05.2021

Skutki Covid-19. Mniejszy ruch w mieście, wyższe… zanieczyszczenie hałasem

Obostrzenia wprowadzone w ubiegłym roku spowodowały, że miliony ludzi zaczęły pracować z domu. Duży ruch w najbardziej zatłoczonych centrach miejskich Ameryki - takich jak Boston - nagle przestał istnieć.
12.05.2021

Naukowcy pozyskali DNA z powietrza, może to pomóc w przypadku wirusów takich jak SARS-CoV-2

Naukowcy odkryli, że zwierzęce DNA można zbierać z powietrza. Badanie sprawia, że łatwiej będzie badać mało dotąd poznane gatunki zwierząt z trudno dostępnych miejsc, np. jaskiń. Odkrycie może mieć jednak znacznie większe znaczenie i pomoże zrozumieć, jak rozprzestrzeniają się różne choroby, m.in. COVID-19.
07.04.2021

Mikrofale mogą być przyszłością recyklingu tworzyw sztucznych

Minęło prawie dziesięć lat, odkąd Jocelyn Doucet po raz pierwszy eksperymentowała z recyklingiem plastikowych odpadów w kuchence mikrofalowej. Teraz mówi, że technologia wywodząca się z tych wczesnych wysiłków może umożliwić produkcję plastiku prawie wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu.
24.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.