Akumulator wodorowy – naukowcy odkryli sposób na przechowywanie wodoru w węglu

Akumulator wodorowy – naukowcy odkryli sposób na przechowywanie wodoru w węglu - ZielonaGospodarka.pl
29.05.2023 07:36
Strona główna Energetyka, OZE Akumulator wodorowy – naukowcy odkryli sposób na przechowywanie wodoru w węglu

Partnerzy portalu

Akumulator wodorowy – naukowcy odkryli sposób na przechowywanie wodoru w węglu - ZielonaGospodarka.pl

Węgiel może być geologiczną baterią wodorową; jest jak gąbka, która może pomieścić o wiele więcej cząsteczek wodoru w porównaniu z innymi materiałami – uznał profesor Shimin Liu z Uniwersytetu stanu Pensylwania.

Poszukiwanie alternatywy dla paliw kopalnych ma wiele aspektów - jednym z nich jest magazynowanie pozyskanej czystej energii. Dotyczy to również wodoru, który jest uznawany za czyste źródło energii. Zespół amerykańskich naukowców odkrył, że magazynowanie w węglu może być sposobem na wodór gazowy, podobnie jak akumulatory przechowują energię elektryczną do wykorzystania w przyszłości. To odkrycie jest ważne w aspekcie rozwoju łańcucha dostaw czystej energii.

„Odkryliśmy, że węgiel może być geologiczną baterią wodorową. Możesz wstrzykiwać i przechowywać energię wodoru i mieć ją tam do chwili, kiedy będziemy potrzebowali jej użyć” – powiedział profesor inżynierii energetycznej i mineralnej Uniwersytetu stanu Pensylwania Shimin Liu.

Wodór to paliwo o czystym spalaniu, które może być wykorzystane w najbardziej energochłonnych sektorach gospodarki - transporcie, wytwarzaniu energii elektrycznej i przemyśle. Naukowcy zaznaczają jednak, że potrzeba jeszcze sporo działań, aby zbudować infrastrukturę wodorową i uczynić ją niedrogim i niezawodnym źródłem energii. Jednym z elementów tych działań jest magazynowanie wodoru.

„Myślę, że węgiel byłby logicznym miejscem do geologicznego magazynowania wodoru” – dodał profesor Liu. Aby to sprawdzić, naukowcy przeanalizowali osiem rodzajów węgla z różnych kopalni zlokalizowanych w USA. Wszystkie próbki węgla wykazywały znaczne właściwości sorpcyjne, przy czym węgiel bitumiczny ze wschodniej Wirginii i węgiel antracytowy ze wschodniej Pensylwanii uzyskały najlepsze wyniki w testach.

„Wiele osób definiuje węgiel jako skałę, ale tak naprawdę jest to polimer” – zwrócił uwagę profesor Liu. „Ma wysoką zawartość węgla z wieloma małymi porami, które mogą przechowywać duże ilości gazu. Tak więc węgiel jest jak gąbka, która może pomieścić o wiele więcej cząsteczek wodoru w porównaniu z innymi materiałami niewęglowymi” – dodał Liu.

Rozwój magazynowania wodoru w węglu może być też społeczną i gospodarczą perspektywą dla regionów górniczych, które obawiają się ograniczeń w wydobyciu węgla.

Więcej na temat badań w artykule źródłowym w czasopiśmie „Applied Energy (sciencedirect.com).

Tomasz Szczerbicki

szt/ bar/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25312,00 $ tona -1,12% 22 wrz
 Cynk 2532,00 $ tona 2,34% 22 wrz
 Aluminium 2199,00 $ tona 1,52% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.