Wynik wyszukiwania - "potencjał" - Wiadomości

H2POLAND: Polska ma potencjał, żeby przeprowadzić transformację energetyczną

„Każdy rynek musi mieć swój sposób na transformację energetyczną. Współpraca międzynarodowa pozwala na to, żeby rynki były bardziej zgodne, żeby można było zwiększyć handel transgraniczny, np. energią, a w przyszłości wodorem” – wskazywał Tomoho Umeda, prezes Hynfra oraz Hynfra Energy Storage podczas H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem Polska powinna opracować własny sposób na transformację energetyczną i ma do tego potencjał.
10.05.2024

Energia odnawialna na fali wznoszącej. Potencjał OZE w świetle najnowszych danych

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że w 2023 roku ustanowiono rekord we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym. Wzrost mocy OZE był nierównomiernie rozłożony na całym świecie, co stawia pod znakiem zapytania ambitne cele klimatyczne.
23.04.2024

Inwestycje wodorowe w praktyce, potencjał i wyzwania – technologie, przygotowanie inwestycji i eksploatacja

Bureau Varitas organizuje 28 marca szkolenie online z kategorii technologie wodorowe. Główną tematyką mają być inwestycje wodorowe w praktyce, potencjał i wyzwania – technologie, przygotowanie inwestycji i eksploatacja.
28.02.2024

Ciszę robisz, dalej jedziesz. Azja Południowo-Wschodnia rozbudowuje potencjał OZE

Azja Południowo-Wschodnia z uwagi na swój potencjał odnawialnych źródeł energii może odegrać ważną rolę w łańcuchach dostaw czystej energii, zarówno jako konsument technologii niskoemisyjnych oraz dostawca minerałów krytycznych.
19.02.2024

Polska wykorzystuje około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu

Polska wykorzystuje około 3 proc. potencjału produkcji biogazu - wynika z raportu "Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej" przygotowanym przez firmę Strategy& w Polsce. Rozwój produkcji ułatwiłyby m.in. dotacje, dostęp do finansowania i uproszczenie przepisów - dodano.
19.02.2024

Pomorze, Małopolska i Mazowsze liderami drugiej edycji raportu „Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów”

Spośród szeregu nieustannie publikowanych raportów i zestawień, Eko-indeks Banku Millennium ma charakter wyjątkowy — szczegółowo przedstawia on bowiem potencjał eko-innowacyjności poszczególnych regionów Polski, tworząc wyjątkową platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy samorządowcami, społecznościami lokalnymi, instytucjami publicznymi, biznesem oraz środowiskiem naukowym.
05.12.2023

Budowanie potencjału Klastrów Energii jako element bezpieczeństwa energetycznego

Gryficki Klaster Energii wraz z partnerami zaprasza do udziału w wydarzeniu na temat budowania potencjału klastrów energii w Polsce. To wydarzenie będzie miejscem spotkań praktyków i dyskusji o przyszłości Klastrów Energii i budowaniu bezpieczeństwa energetycznego lokalnych społeczności.
04.12.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Już 21 listopada w trakcie debaty politycznej na Konferencji Offshore liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany i wizje na transformację energetyczną, rozwój OZE i ułatwienia regulacyjne dla offshore.
26.10.2023

Jak wykorzystać potencjał kryjący się w danych dot. ESG?

Zarówno zarządzanie środowiskowe, społeczne i korporacyjne (ESG), jak i społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to strategie dzięki którym firmy mogą wykazać swoje zaangażowanie w zrównoważone praktyki biznesowe. Chociaż bywają używane zamiennie, CSR można postrzegać jako prekursora ESG. W ujęciu ogólnym to właśnie on określa idealistyczną perspektywę zrównoważonego rozwoju, wykorzystywaną często do działań wizerunkowych. ESG jest natomiast rozumiane jako praktyczna, zorientowana na szczegóły perspektywa.
25.08.2023

Forum Wizja Rozwoju: polska gospodarka ma potencjał zostać liderem wodorowym

Polska może być światowym liderem w obszarze produkcji i technologii wodorowych, jednak potrzebne są do tego duże nakłady finansowe i współpraca międzynarodowa - ocenili eksperci podczas dyskusji o polskiej gospodarce wodorowej na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wskazali, że dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru znajdują się w Polsce.
21.06.2023

Raport PSEW: lądowa energetyka przyspiesza, ale potencjał się wyczerpuje

Ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, ale potencjał jej rozwoju na obecnych warunkach jest bliski wyczerpania - wynika z dorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
20.06.2023

Potencjał geotermii w krajowym ciepłownictwie nie jest w pełni wykorzystywany. Zainteresowanie samorządów i inwestorów powoli rośnie

Geotermia jest stabilnym źródłem czystej energii, które nie zależy od pogody. Może stanowić alternatywę dla ropy, gazu czy węgla, zwłaszcza że zasoby eksploatacyjne tej energii odpowiadają mniej więcej połowie rocznej produkcji ciepła koncesjonowanych wytwórców ciepła w Polsce. Mimo to są zagospodarowywane tylko w niewielkim stopniu. W ostatnich latach widać jednak rosnące zainteresowanie geotermią wśród krajowych inwestorów, czemu sprzyja też coraz większa dostępność finansowania takich inwestycji ze środków NFOŚiGW.
16.06.2023

Artwich: w Polsce drzemie ogromny potencjał biogazowy

Jeżeli chodzi o biogaz, a w szczególności o biometan, w Polsce drzemie ogromny, nieodkryty potencjał - powiedział we wtorek członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich.
07.06.2023

Orlen: potencjał w offshore może wkrótce powiększyć się o ok. 5,2 GW

W ramach ogłoszonych wyników przyznawania 6 nowych lokalizacji farm wiatrowych na Bałtyku, największą liczbę punktów w przypadku 5 lokalizacji otrzymała Grupa Orlen - poinformował koncern. Dodano, że oznacza to, że potencjał spółki w offshore może wkrótce powiększyć się o ok. 5,2 GW.
31.05.2023

Fotowoltaika w Polsce. Potencjał, którego nie możemy zmarnować

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, prezentując założenia znowelizowanej Polityki Energetycznej Państwa do 2040, stwierdziła, że przy założeniu racjonalnego wzrostu w 2030 r. w Polsce może funkcjonować 27 GW mocy w fotowoltaice. W 2040 r. może to być aż 45 GW. Niektóre ośrodki analityczne wskazują, że energetyka słoneczna może nam dać nawet 58 GW już w 2030 roku. Na kilka dni przed Kongresem PV, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Forowoltaiki, warto poznać kluczowe wyzwania, przed którymi stoi branża.
23.05.2023

Łączenie źródeł OZE. Potencjał cable pooling w Polsce [RAPORT]

Rozwój odnawialnych źródeł energii jest jedną z najpilniejszych potrzeb polskiego systemu energetycznego. OZE ograniczają koszty energii, redukują emisje i oraz zwiększają bezpieczeństwo energetyczne. Jednak, choć zarówno spółki energetyczne, przemysł, samorządy jak i pojedynczy odbiorcy są zainteresowani inwestycjami w OZE, dalszy rozwój nowych, nieemisyjnych źródeł energii stoi pod znakiem zapytania. Jednym z podstawowych problemów są odmowy udzielania mocy przyłączeniowych nowych inwestycji OZE. Aby go rozwiązać, oprócz niezbę
19.05.2023

Potencjał Bałtyckiego offshore wind może być większy niż ambitne cele Polski w zakresie MFW [WIDEO]

W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW, w tym 5,9 GW z projektów tzw. fazy I oraz 2,5 GW z projektów tzw. fazy II. Tymczasem według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo większy i wynosi nawet 33 GW, przy oczekiwanej rocznej produkcji energii na poziomie 130 TWh. – Bałtyk to jest nasze ogromne dobro narodowe, jego potencjał dla rozwoju energetyki wiatrowej jest przeogromny – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, dyrektor
05.05.2023

Rynek biogazu uwolni polski potencjał (RELACJA)

Biogaz może być jednym z ważnym filarów rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Korzyści płynące z rozwoju tego rynku zostały dostrzeżone w szczególności po wybuchu wojny na Ukrainie i po wdrożeniu planów szybkiego odejścia od zużycia paliw kopalnych. Aby dogonić Europę, Polska potrzebuje regulacji – o tym dyskutowali uczestnicy panelu eksperckiego „Potencjał biogazu i biometanu – energia z odpadów – szansa na tańszy prąd i ciepło” zorganizowanego podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER .
20.04.2023

DNV: wysoki potencjału morskiej infrastruktury wodorowej na Bałtyku

Operatorzy systemów przesyłowych GASCADE i Fluxys podkreślili znaczące zalety morskiej infrastruktury wodorowej na Morzu Północnym i Bałtyckim w studium DNV "Specification of a European Offshore Hydrogen Backbone".
20.03.2023

Więcej potencjału dla OZE w woj. warmińsko-mazurskim

Energa-Operator zmodernizuje stacje elektroenergetyczne – Główne Punkty Zasilania w Kętrzynie oraz Braniewie. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia potencjału przyłączeniowego dla OZE, poprawi także bezpieczeństwo energetyczne oraz pozwoli na zmniejszenie strat związanych z przesyłem energii elektrycznej.
13.02.2023

Czy Europa wykorzysta potencjał 70 GW z pływów?

Jak wynika z zaprezentowanego 26 stycznia 2023 roku w Lizbonie raportu - na podstawie danych z modelowania oraz wskaźników predykcyjnych wzrostu poszczególnych sektorów OZE - w tym offshoreiwnd - w perspektywie roku 2030, 2040 i 2050 energia pochodząca z pływów i fal może wzmocnić i ustabilizować europejski system elektroenergetyczny.
30.01.2023

Skandynawski kurs na ekologiczny transport morski na Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał

W styczniu DNV i szwedzka inicjatywa Responsible Shipping Initiative (RSI) rozpoczęły badanie dotyczące odnowienia flot pływających po Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał projektowy i stoczniowy by włączyć się w tą inicjatywę wymiany statków tradycyjnych na jednostki zeroemisyjne.
26.01.2023

EDF Renewables Polska: Bałtyk to dobro narodowe, ogromny potencjał i strategiczne źródło energii [WIDEO]

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska.
20.01.2023

Rząd uwierzył w potencjał wiatru z morza – aukcje na offshore z 5 na 12 GW

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o OZE zwiększono wolumen i terminy aukcji offshore. Z zakładanych wcześniej 5 GW obecnie, rządowe plany przewidują aukcje na maksymalną łączną moc zainstalowaną morskich farm wiatrowych na poziomie 12 GW. Według PSEW przy wykorzystaniu pełnego potencjału morskich farm wiatrowych offshore może w przyszłości stanowić podstawę wytwarzania energii w Polsce, zaspokajając nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną.
09.01.2023

Zyska: mamy ambicje i potencjał do tego, by być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych

Mamy ambicje i potencjał do tego, żeby w perspektywie tej dekady być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych – powiedział w środę podczas konferencji w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
30.11.2022

Nowy potencjał Bałtyku: 33 GW mocy i 20 nowych obszarów pod morskie farmy wiatrowe (raport)

Polska posiada potencjał MEW na poziomie 33 GW – takie szacunki wynikają z konferencji Offshore Wind Poland. Nowy raport PSEW wskazuje także 20 nowych obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym. Jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostanie wykorzystany, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki.
16.11.2022

Niedoceniony Bałtyk – eksperci wyliczyli nowy potencjał dla morskich farm wiatrowych

Energia elektryczna z pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku popłynie w 2026 roku. Tak dynamicznie rozwijającej się technologii OZE w Polsce jeszcze nie było. Zgodnie z założeniami PEP2040 moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć ok. 11 GW do 2040 roku, jednak Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zweryfikowało te plany i na nowo oszacowało potencjał Bałtyku dla MEW, który jest znaczniej większy.
13.11.2022

Rusza nabór dla Programu priorytetowego „Przemysł dla transformacji – zwiększenie potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero i niskoemisyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Przemysł dla transformacji – zwiększenie potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero i niskoemisyjnych”.
25.10.2022

Rośnie potencjał rynku ładowania EV

Wartość globalnego rynku stacji ładowania pojazdów elektrycznych wzrośnie z 17,6 mld USD w 2021 roku do 111,9 mld USD w 2028 roku, co oznacza średnie roczne tempo wzrostu na poziomie 30,3% - wynika z najnowszego raportu Fortune Business Insights. To obecnie najszybciej rosnący segment branży współdzielonej mobilności, który stwarza ogromne możliwości dla potencjalnych inwestorów, uważa Paulius Insoda, CEO w NFQ Technologies, międzynarodowej firmie IT pomagającej globalnym markom w tworzeniu innowacji, która niedawno otworzyła swó
22.09.2022

Potencjał rozwoju offshore wind na niemieckich morzach może sięgać 82 GW

Według badań uznanego niemieckiego Instytutu Fraunhofera (Fraunhofer IWES), do 2045 roku łączna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej w Niemczech będzie wyższa niż zakładał rząd. Wskazał on wówczas na 70 GW. Według najnowszych analiz, potencjał niemieckiej części Morza Bałtyckiego i Północnego jest szacowany na 82 GW.
27.08.2022

Potencjał energii falowej w zakresie globalnego ocieplenia jest 40 razy mniejszy niż paliw kopalnych

CorPower Ocean i naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili rygorystyczną ocenę cyklu życia (LCA) elektrowni wykorzystującej energię fal, która wykazała, że potencjał globalnego ocieplenia jest 20-40 razy niższy niż w przypadku produkcji energii elektrycznej z konwencjonalnych paliw kopalnych.
17.07.2022

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany - to tytuł konferencji Instytutu ESG, która odbyła się 5 lipca w Warszawie. Podczas wydarzenia eksperci odnieśli się do wyzwań, jakie stoją przed przedsiębiorcami i związanymi z tym szansami na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu. Dyskusja poświęcona była także potencjałowi, jaki niesie ze sobą dywersyfikacja źródeł energii, oraz najlepszym sposobom na finasowanie transformacji przemysłowej.
13.07.2022

Bank Światowy obniża ocenę potencjału offshore wind w Turcji

Potencjał Turcji do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wynosi 55 GW, z czego zdecydowaną większość mogą zapewnić pływające farmy wiatrowe – wynika z raportu Banku Światowego, do którego dotarł portal Recharge News. Wcześniej potencjał ten był szacowany na 75 GW.
24.06.2022

Jak w pełni wykorzystać potencjał automatyki przemysłowej?

Świat automatyki przemysłowej rządzi się swoimi prawami. Tu – inaczej niż w przypadku komputerów osobistych (PC) – systemy operacyjne i aplikacje są ściśle związane z oprogramowaniem narzędziowym konkretnego producenta. Na ogół, gdy użytkownicy i projektanci wybierają producenta sprzętu, wybór ten automatycznie definiuje środowisko programowania. Aplikacje opracowane dla jednej platformy zwykle nie działają więc na innej. Oznacza to, że cały proces projektowania systemu sterowania jest ukierunkowany sprzętowo.
22.06.2022

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

Kto uwolni bałtycki potencjał floating wind?

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
06.06.2022

Na Pomorzu powstanie nowa ważna linia energetyczna, która znacząco zwiększy potencjał przyłączeniowy OZE

Energa Operator przystąpiła do prac projektowych związanych z budową nowej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia (WN) relacji Żarnowiec – Łebno – Sierakowice. Realizacja tej inwestycji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego około stu tysięcy mieszkańców powiatów kartuskiego i wejherowskiego, a także znacząco zwiększy potencjał przyłączeniowy, zarówno dla odbiorców, jak i OZE.
16.05.2022

Uwierzmy w Bałtyk i jego ogromny potencjał dla morskiej energetyki wiatrowej

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Przy odpowiednich warunkach oraz wsparciu, wiatr z Bałtyku przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz obniży ceny energii. To też wzmocnienie polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska może być liderem rozwoju MEW w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie – trzeba tylko odpowiednio oszacować, następnie wykorzystać drzemiący w Bałtyku potencjał. Zakładane obecnie 11GW już
12.05.2022

Pomorze zaprezentowało w USA potencjał sektora morskiej energetyki wiatrowej

Właśnie zakończyła się misja gospodarcza Offshore Wind USA 2022 do Houston w Stanach Zjednoczonych, zrealizowana w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy (PBE). Organizatorem wyjazdu była Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. (InvestGDA), działająca na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Gdańska oraz całego regionu.
10.05.2022

Wymiarowanie działki i potencjał solarny terenu - wystartował darmowy geoportal Na Mapie [WIDEO]

Od początku kwietnia można zupełnie za darmo wykonać automatyczne wymiarowanie działki, na podstawie danych pochodzących z bazy ewidencji gruntów, a także sprawdzić warunki nasłonecznienia z mapy solarnej Polski. Te szerokie możliwości, to efekt pracy nad projektem Na Mapie, w którego rezultacie powstał ogólnodostępny geoportal.
07.04.2022

29,5 mln zł dotacji z NFOŚiGW na badania potencjału geotermalnego

Projektowane parametry złóż wód termalnych w gminie Wiśniowa na Podkarpaciu są bardzo obiecujące – woda może mieć tam od 85 nawet do 100 stopni Celsjusza. Wielkość i jakość złóż zostanie dokładnie oceniona po wykonaniu otworu badawczego na głębokość 4705 metrów. Środki na przeprowadzenie specjalistycznych prac geologicznych w większości będą pochodzić z dofinansowania udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
28.03.2022

Transport ciężki. Polska z potencjałem w segmencie elektryfikacji

Globalny problem z nadmierną emisją substancji szkodliwych generowaną przez ciężki transport drogowy, stanowi wyznanie zarówno dla koncernów, jak też całego rynku. Państwa o największym znaczeniu w tym sektorze muszą stać się prekursorami zmian, by spełnić założenia dążenia do neutralności emisyjnej.
08.03.2022

Tauron: potencjał sieci w zakresie przyłączania dużych źródeł OZE kurczy się

Potencjał w zakresie przyłączania dużych odnawialnych źródeł energii (OZE) do sieci dystrybucyjnej kurczy się, w niektórych miejscach sieć nie jest już w stanie przyjąć kolejnych dużych źródeł wytwórczych – wskazuje koncern energetyczny Tauron w środowym komunikacie.
03.03.2022

Raport: potencjał energetyki wiatrowej na lądzie to ok. 80 mld zł zamówień do 2030 r.

Potencjał rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie do 2030 r. to ok. 80 mld zł w zamówieniach i wzrost lokalnego wkładu do 75 proc. - wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i Instytutu Jagiellońskiego. Warunkiem jest złagodzenie tzw. reguły 10H.
03.02.2022

Potencjał polsko-litewskiej współpracy w obszarze OZE

13 stycznia 2022 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się z wiceminister energii Litwy Daivą Garbaliauskaitė. Spotkanie miało na celu omówienie możliwości współpracy Polski i Litwy w obszarze energetyki odnawialnej, w tym w zakresie rozwoju projektów offshore.
14.01.2022

Morska energetyka w Europie – to potencjał 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku

Europa może skorzystać z możliwości ekonomicznych o wartości 140 mld euro i stworzyć 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku, jeśli obejmie przywództwo na globalnym rynku morskiej energetyki.
26.12.2021

Innowacja polskiego start-up'u: system wykorzystujący potencjał parkingów - umożliwia udostępnianie miejsc i punktów ładowania EV

Niemal połowa kierowców (44 proc.) uważa, że ​​znalezienie miejsca parkingowego jest stresującym doświadczeniem, na którym traci się średnio cztery dni w ciągu roku. Większość miast wdraża systemy inteligentnych parkingów, te jednak nie są w stanie odpowiedzieć na coraz większe potrzeby.
15.12.2021

Globalna moc fotowoltaiki – potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w pełni wykorzystany

Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze niewykorzystany, a jego globalny potencjał do 2050 r. może przekroczyć 2000 gigawatów energii słonecznej i 1000 gigawatogodzin magazynowania energii.
15.11.2021

Potencjał techniczny offshore wind na rynkach wschodzących sięga 16 000 GW

Eksperci działający w ramach „Programu wsparcia zarządzania sektorem energetycznym” (ESMAP), globalnego programu wiedzy i pomocy technicznej administrowanego przez Bank Światowy, opracowali raport na temat morskiej energetyki wiatrowej. Wskazali kilka elementów, które wspomogą skuteczny rozwój tego sektora na rynkach wschodzących.
03.10.2021

Prezes Ocean Winds: "Bałtyk ma offshorowy potencjał stać się drugim Morzem Północnym"

– Tworząc zasady rozwoju sektora morskich farm wiatrowych warto korzystać z już sprawdzonych rozwiązań w innych krajach. W ramach dalszych konsultacji chętnie podzielimy się doświadczeniem z naszymi polskimi partnerami – mówi Grzegorz Górski, prezes Ocean Winds.
23.09.2021

Zwiększamy potencjał dla przyłączania źródeł energii odnawialnej do sieci elektroenergetycznej

16 września 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska miało miejsce uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu pn. Przebudowa linii napowietrznej 110 kV Płock – Sierpc realizowanego przez Spółkę Energa-Operator.
17.09.2021

Konferencja PSEW2021: Nie zmarnujmy potencjału energii z wiatru!

Pilne zmiany regulacyjne i przyspieszenie inwestycji mogą sprawić, że Polska sprosta unijnym wymaganiom klimatycznym zawartym w Fit for 55.
02.09.2021

W ekologicznym cemencie drzemie potencjał do zmniejszenia emisji CO2

Powstał nowy rodzaj cementu, którego produkcja wymaga o dwie trzecie mniejszej emisji CO2 w porównaniu do tradycyjnego - tzw. cementu portlandzkiego. Wytwarzanie najważniejszego materiału budowlanego odpowiada obecnie za ok. 8 proc. emisji dwutlenku węgla spowodowanej działalnością człowieka.
23.08.2021

Grupa Orlen Unipetrol zwiększa potencjał w transporcie kolejowym

Grupa Orlen Unipetrol, działająca na terenie Czech, dzięki umowie ze spółką Ermewa powiększyła tabor kolejowy o 81 dzierżawionych cystern typu Safety++ do przewozu LPG. Powstały one we współpracy z polską spółką Chemet.
12.08.2021

Potencjału LED-ów nie wykorzystany przez Polskę, w UE oszczędności z wymiany oświetlenia mogłyby sięgnąć 40 mld euro rocznie

Oświetlenie LED-owe jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem rynku oświetleniowego, a polska branża oświetleniowa jest uważana za jedną z silniejszych w Europie. Mimo tego zmiana oświetlenia tradycyjnego na LED-owe postępuje w Polsce wolno w porównaniu z innymi europejskimi krajami.
03.08.2021

Szef ukraińskiej frakcji rządzącej: gdybyśmy mieli potencjał jądrowy, moglibyśmy szantażować świat

Podpisanie przez Ukrainę memorandum budapeszteńskiego było fatalnym błędem; gdybyśmy mieli potencjał nuklearny, moglibyśmy szantażować cały świat - powiedział w jednej z ukraińskich telewizji szef frakcji rządzącej Sługi Narodu Dawyd Arachamija.
29.07.2021

Amerykański think tank: Chiny rozwijają potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek

Na zachodzie Chin powstaje kolejne pole silosów dla rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych – podała w środę stacja CNN, cytując amerykański think tank FAS. Według badaczy Pekin rozwija swój potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek.
29.07.2021

Energia wiatrowa to niewykorzystany potencjał. Światowi liderzy wzywają G20 do intensyfikacji działań na rzecz klimatu

Dyrektorzy generalni i stowarzyszenia większości światowego przemysłu energetyki wiatrowej w liście otwartym wezwali kraje G20 do zwiększenia ambicji w zakresie realizacji międzynarodowych celów klimatycznych poprzez wykorzystanie znacznie większego potencjału energii wiatrowej niż przewidują to obecne plany.
20.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.