Pomorze zaprezentowało w USA potencjał sektora morskiej energetyki wiatrowej

gm

10.05.2022 08:50
Strona główna Energetyka, OZE Pomorze zaprezentowało w USA potencjał sektora morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Pomorze zaprezentowało w USA potencjał sektora morskiej energetyki wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. InvestGDA

Właśnie zakończyła się misja gospodarcza Offshore Wind USA 2022 do Houston w Stanach Zjednoczonych, zrealizowana w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy (PBE). Organizatorem wyjazdu była Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. (InvestGDA), działająca na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Gdańska oraz całego regionu.

W misji wzięło udział 13 małych i średnich firm z Pomorza, w tym 6 członków Polskiego Forum Technologii Morskich, działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej:

1. AMSTALL Krzysztof Chrzanowski Sp.j.
2. BOTA TECHNIK Sp. z o.o. Sp.k.
3. ELBUDMED Sp. z o.o.
4. EURO-WELD J.Wenerski-M.Wenerski Sp.j.
5. LHM POLAND Sp. z o.o.
6. MEWO S.A.
7. NNT Sp. z o.o.
8. PRZEDSIĘBIORSTWO PROJEKTOWO-USŁUGOWE NAVA Sp. z o.o.
9. SEAONICS POLSKA Sp. z o.o.
10. SEATECH ENGINEERING Sp. z o.o.
11. STOGDA SHIP DESIGN &ENGINEERING Sp. z o.o.
12. VENTUM Sp. z o.o.
13. VISTAL GDYNIA S.A.

Przygotowania do misji trwały od jesieni 2021 roku. Było to drugie podejście do zaprezentowania potencjału pomorskich przedsiębiorców na rynku amerykańskim. Początkowo misja miała odbyć się na przełomie kwietnia i maja 2020 roku, jednak wybuch pandemii COVID-19 pokrzyżował plany realizacji wyjazdu. Podjęte wysiłki i nawiązane kontakty nie poszły jednak na marne, i  program misji w 2022 roku okazał się sukcesem.

Misja zrealizowana została dzięki wsparciu środków unijnych w ramach projektu PBE, przeznaczonych na poszerzenie aktywności eksportowej małych i średnich przedsiębiorstw, popularnych MŚP-ów. Przedsiębiorcy mieli możliwość skorzystania z dofinansowania na poziomie do 85% kosztów realizacji przedsięwzięcia. Podstawą wyboru destynacji Stanów Zjednoczonych było zainteresowanie pomorskich firm poznaniem warunków funkcjonowania amerykańskiego przemysłu morskiego oraz chęcią podjęcia ekspansji zagranicznej do USA. Ponadto dobre relacje pomiędzy Polską i Stanami, a także wspólny cel rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, potwierdziły zasadność penetracji tego właśnie rynku.

Gospodarka Morska
Fot. InvestGDA

Harmonogram misji podzielony został na 2 część. W pierwszej przedsiębiorcy z Pomorza mieli możliwość odbycia serii spotkań m.in. z przedstawicielami amerykańskiego sektora morskiego i stoczniowego zainteresowanymi współpracą, z branżowymi jednostkami certyfikującymi oraz lokalnymi instytucjami otoczenia biznesu wspierającymi kooperację międzynarodową. Ponadto pomorska delegacja, przy wsparciu PolCham TX (Polsko-Amerykańskiej Izba Handlowej w Teksasie), zorganizowała sesję panelową poświęconą możliwościom współpracy w obszarze offshore wind i perspektywie wpisania się pomorskich przedsiębiorców w potrzeby rynku USA.

Gospodarka Morska
Fot. InvestGDA

Drugą częścią programu misji był udział reprezentacji Pomorza w międzynarodowych targach Offshore Technology Conference (OTC) 2022. Polskie firmy, pod wspólnym szyldem inicjatywy Invest in Pomerania, mogły zaprezentować silne strony pomorskiego sektora morskiego, w tym ogromne możliwości projektowe, szereg komponentów mogących spełnić oczekiwania i potrzeby amerykańskiego łańcucha dostaw oraz zróżnicowane usługi wspierające obsługę morskich farm wiatrowych. Obecność na targach oraz prezentacja walorów Pomorza przez Prezydenta Lecha Wałęsę, oraz Marszałka Mieczysława Struka wzmocniły dodatkowo promocję możliwości pomorskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Według zasłyszanych opinii wystąpienie Prezydenta Wałęsy spowodowało, iż pomorskie stoisko było w dniu otwarcia jednym z najbardziej obleganych na całym OTC.

Gospodarka Morska
Fot. InvestGDA

InvestGDA, przy wsparciu zaangażowanych Partnerów tj. Konsulatu Generalnego RP w Houston, Zagranicznego Biura Handlowego PAiH w Houston, ekspertów sektora morskiego w USA oraz Agencji Rozwoju Pomorza, wykazała się ogromnym zaangażowaniem przy realizacji tej inicjatywy i zapewne spotka się z przychylnością i podziękowaniem ze strony przedsiębiorców z Pomorza. Z kolei Polskie Forum Technologii Morskich służyło jako doradca merytoryczny i konsultant branżowy nie tylko przy organizacji programu spotkań B2B realizowanych podczas misji, ale również wspólnie z przedsiębiorcami prezentowało potencjał sektora offshore wind zarówno podczas wystąpienia w dniu otwarcia jak i w trakcie trwania targów  OTC 2022. 

Realizacja przygotowanego harmonogram misji pozwoliła na zapoznanie się z potrzebami rynku amerykańskiego, poznanie kluczowych graczy sektora morskiej energetyki wiatrowej w USA, zapoznanie się z obowiązującymi uwarunkowaniami formalno-prawnymi, a także z procesem budowania sieci dostawców przez amerykańskich inwestorów. Misja stworzyła wiele możliwości nawiązania cennych kontaktów, które należy mieć nadzieję, że przełożą się na wymierną współpracę gospodarczą pomiędzy firmami z obu krajów. Wizyta w Stanach Zjednoczonych potwierdziła, iż ekspansja na rynek USA wydaje się realną drogą dalszego rozwoju pomorskich przedsiębiorców. Zainteresowanie, z jakim spotkały się firmy z Pomorza, ze strony amerykańskiego biznesu pozwala na dużą dozę optymizmu, w zakresie praktycznej realizacji tych ambitnych zamierzeń.

Gospodarka Morska
fot. InvestGDA

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.