Wynik wyszukiwania - "retencyjny" - Wiadomości

Światowy Dzień Wody. Konferencja „Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia”

22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. Jego koncepcja zrodziła się w 1992 roku, podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, jako święto międzynarodowe państw ONZ-u. Z tej okazji w wielu miastach krajów członkowskich organizowano konferencje naukowe poświęcone temu zasobowi naszej planety. W Gdańsku odbyła się konferencja "Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia".
26.03.2024

Klimat i urbanizacja mają wpływ na ilość płazów i gadów żyjących w miastach

Zmniejsza się liczba płazów występujących w Białymstoku, co jest wynikiem przede wszystkim urbanizacji miasta, ale też zmian klimatu - ocenia biolog dr Adam Hermaniuk. W ostatnich latach zmalała liczba gatunków tych zwierząt, mniej jest też miejsc ich występowania.
10.03.2024

Hennig-Kloska: priorytetem ministerstwa m.in. Odra i mokradła

Jednym z priorytetów resortu klimatu będzie kwestia poprawy stanu środowiskowego Odry, a także przyjęcie strategii dla mokradeł - mówiła w środę na posiedzeniu sejmowej komisji minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Przygotowany ma zostać np. plan przywrócenia środowiskowego bezpieczeństwa Odry.
08.02.2024

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości.
27.11.2023

Katowice kończą modernizację wodociągów i kanalizacji za 370 mln zł

Samorząd Katowic kończy unijny projekt modernizacji wodociągów i kanalizacji o wartości blisko 370 mln zł - wynika z informacji miasta. Ośmioletnie przedsięwzięcie, obejmujące ponad 90 różnych inwestycji, było największym tego typu w historii Katowic.
27.11.2023

Resort klimatu o raporcie NIK: minister zapewniła realizację zadań dot. zagrożeń związanych z jakością wód

Minister Klimatu i Środowiska zapewniła realizację obligatoryjnych zadań ustawowych będących w jej właściwości, dotyczących ochrony środowiska, w odniesieniu do zagrożeń związanych z jakością wód - przekazali przedstawiciele resortu klimatu, odnosząc się do raportu NIK w sprawie Odry.
22.11.2023

Z elektrowni w Żarnowcu wreszcie popłynie prąd

Dzięki zaangażowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w transformację energetyczną, tereny po niedokończonej elektrowni w Żarnowcu otrzymają drugie życie. Na zbiornikach retencyjnych wód opadowych powstanie największa w Polsce i jedna z największych w Europie, pływająca instalacja fotowoltaiczna. Wykonawcą dokumentacji technicznej została firma Antamion.
30.10.2023

Katowicki Spodek i centrum kongresowe będą zasilane zieloną energią

Katowicka hala widowiskowo-sportowa Spodek i sąsiadujące z nią Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą zasilane energią pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. W piątek zarządzająca obiektami spółka PTWP Event Center zawarła umowę w tej sprawie z firmą Respect Energy, dostarczającą zieloną energię.
06.10.2023

Grupa PGE umacnia się na pozycji lidera Gospodarki Obiegu Zamkniętego w energetyce

W ramach rozwoju segmentu biznesowego dedykowanego Gospodarce Obiegu Zamkniętego, PGE Ekoserwis i jej spółka zależna Epore połączyły swoje zasoby i od teraz będą funkcjonować pod wspólną nazwą – PGE Ekoserwis S.A., tworząc jednocześnie unikatowe kompetencje w branżach energetycznej i budowlanej. Integracja umocniła pozycję Grupy PGE jako krajowego lidera GOZ w energetyce.
03.10.2023

W Kielcach przedstawiono postępy i wyzwania programu "Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość"

W poniedziałek zakończyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach w ramach projektu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”. Tematem rozmów był aktualny stan realizacji projektu i działania na terenach zurbanizowanych. W spotkaniu udział wzięli Minister Grzegorz Witkowski, prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, dyrektor RZGW w Krakowie Radosław Radoń oraz samorządowcy.
27.09.2023

Katowice stały się centrum międzynarodowych rozmów o rozwoju sektora wodociągowego i kanalizacyjnego

Jak rozwijać infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, by zapewnić jeszcze lepsze funkcjonowanie miasta, a przy tym działać w zgodzie z naturą i z troską o planetę oraz los przyszłych pokoleń? Katowice stały się centrum rozmów o największych wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie branża wodociągowo-kanalizacyjna. Siedzibę miejskiej spółki Katowickie Inwestycje S.A. odwiedzili eksperci z Polski i Danii.
25.09.2023

Czechowickie "roślinne" przystanki pomagają w retencji wody i dają cień

Pod "zieloną" wiatą przystankową oczekują już na autobus komunikacji miejskiej pasażerowie w Czechowicach-Dziedzicach. Jest wyposażona między innymi w dach retencyjny obsadzony roślinami. W mieście jest też 10 wiat obsadzonych bluszczem – podał czechowicki magistrat.
18.08.2023

Naukowcy opracują „myślący” system monitoringu jakości wód opadowych. Testowany będzie w Sopocie

System monitoringu on-line do wykrywania zanieczyszczeń w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych opracują wspólnie naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Ma to być pierwszy tak zaawansowany system w Polsce, a przetestuje go Sopot.
01.08.2023

Coraz więcej deweloperów oferuje zielone produkty

Coraz więcej firm deweloperskich oferuje zielone produkty. Dzięki unijnym regulacjom zrównoważonych inwestycji będzie coraz więcej.
31.07.2023

Ekspert: kosić trawę, ale rzadziej

Kosić rzadziej - to najprostsza odpowiedź na pytanie, czy miejskie trawniki powinno się kosić, czy też nie. Za koszeniem przemawiają nieobiektywne względy estetyczne, za niekoszeniem - wszystko inne - mówi w rozmowie z PAP prof. Stanisław Czachorowski z UWM.
31.07.2023

Sejmowe komisje nie poparły wniosku o odrzucenie projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry

Połączone komisje gospodarki morskiej oraz środowiska w środę nie poparły wniosku o odrzucenie projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Wnioskowała o to dzień wcześniej podczas prac komisji posłanka KO Gabriela Lenartowicz. Nie uwzględniono też większości zgłoszonych poprawek.
12.07.2023

Projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry skierowany do ponownych prac w komisji

Sejm ponownie skierował do sejmowych komisji projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. We wtorek, podczas drugiego czytania, poprawki do projektu złożyli m.in. posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej.
11.07.2023

Dzięki roślinom w kanałach rolniczych do rzek trafia mniej pozostałości z nawozów

Roślinność działa jak naturalny filtr dla osadów i zanieczyszczeń, wspomagając samooczyszczanie się wody. Naukowczyni z IGF PAN zwraca uwagę, że w kanałach rolniczych ma to szczególne znaczenie, ponieważ rośliny zatrzymują pozostałości nawozów i środków ochrony roślin.
12.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
05.06.2023

Ekspertka: by poprawić stan wód, konieczne jest zwiększenie różnorodności biologicznej torfowisk

Kluczowe dla łagodzenia problemów z wodą i zmian klimatycznych jest odtwarzanie mokradeł – wskazała ekspertka z Centrum Ochrony Mokradeł Ilona Biedroń. Dodała, że rzeki i torfowiska w Polsce są przekształcone w około 90 proc. i należy je poddać renaturyzacji.
04.06.2023

Rząd za projektem specustawy ws. rewitalizacji rzeki Odry

Lepsza ochrona środowiska wodnego Odry, wsparcie dla inwestycji, powołanie Inspekcji Wodnej, która ma reagować m.in. na nielegalne zrzuty ścieków - takie rozwiązania zakłada przyjęty w środę przez rząd projekt specustawy odrzańskiej, o którym poinformowała KPRM.
18.05.2023

35 mln euro na ochronę polskich torfowisk i mokradeł

Rusza ogólnopolski projekt ochrony torfowisk i mokradeł – Wetlands Green Life. Jego budżet wynosi 35 mln euro. Przez 10 lat prowadzić go będzie konsorcjum złożone z trzech instytucji – Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
09.05.2023

Kolejne zawiadomienie do prokuratury ws. zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

WIOŚ w Gdańsku złoży kolejne zawiadomienie do prokuratury w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Wytypowano też kolejny podmiot jako potencjalne źródło zanieczyszczenia.
14.04.2023

WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Pod koniec marca ze zbiornika retencyjnego, przez który przepływa rzeka wyłowiono setki martwych ryb.
04.04.2023

Renaturyzacja Doliny Łupawy jeszcze w tym roku

W tym roku będziemy m.in. realizować inwestycję mającą na celu renaturyzację Doliny Łupawy. Będziemy zwiększać tereny zalewowe dla rzeki – powiedział PAP dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Andrzej Winiarski.
27.03.2023

MI: Przeciwdziałamy niedoborom wody w Polsce

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Przedstawione na niej zostały pierwsze efekty i szczegółowe rozwiązania wspierające realizację Programu przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW), którego celem jest podwojenie magazynowanej w kraju wody do 2030 roku.
05.03.2023

Gróbarczyk: w programie rozwoju retencji zgromadzono blisko 41 mld zł

W ramach programu rozwoju retencji wody zgromadziliśmy środki o wartości blisko 41 mld złotych – poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że planowana jest budowa 94 nowych zbiorników retencyjnych oraz 633 obiektów kształtujących retencję wody.
04.03.2023

Rekordowo wysokie temperatury w europejskich miastach przyczyniają się do kilku tysięcy przedwczesnych zgonów. Jednej trzeciej z nich można uniknąć dzięki większemu zadrzewieniu

W europejskich miastach udział terenów zadrzewionych w ogólnej powierzchni wynosi około 15 proc. Naukowcy twierdzą, że to o połowę za mało. W efekcie coraz większym problemem stają się tzw. miejskie wyspy ciepła, czyli zjawiska klimatyczne polegające na występowaniu wyższych temperatur w mieście w porównaniu z terenami je otaczającymi. Okazuje się, że to zjawisko nie tylko zmniejsza komfort życia w centrach miast, ale i przyczynia się do wielu przedwczesnych zgonów w reakcji na zbyt wysoką temperaturę. Większe zadrzewienie mogłob
01.03.2023

Już czas przywrócić mokradła! Wody Polskie współpracują na rzecz mokradeł

Już czas przywrócić mokradła – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł. Cenne obszary wodno-błotne pełnią szereg funkcji – istotnych zarówno w świecie przyrody, jak i człowieka. W związku z tym niezbędne jest ich zachowanie, a także odtwarzanie. Celem Wód Polskich jest zwiększanie retencji wód i ograniczanie negatywnych skutków zmian klimatu, co działa też na korzyść mokradeł.
02.02.2023

Grupa PGE rozwija segment gospodarki obiegu zamkniętego

W ramach rozwoju segmentu biznesowego dedykowanego Gospodarce Obiegu Zamkniętego, PGE Ekoserwis, spółka z Grupy PGE, nabyła 100 procent akcji firmy Epore, będącej jednym ze strategicznych podmiotów na krajowym rynku w zakresie gospodarczego wykorzystania ubocznych produktów spalania, powstających w procesie wytwarzania energii i ciepła.
16.01.2023

W Katowicach powstało 19 z 25 planowanych zbiorników deszczowych

Władze miasta podały, że planowane zbiorniki mają mieć docelową pojemność do 11 tys. m sześc. wody. W ubiegłym roku Katowice ukończyły m.in. pięć inwestycji w infrastrukturę kanalizacyjną o łącznej wartości 98 mln zł.
06.01.2023

Warszawa. W Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie w sprawie oczyszczalni ścieków "Cyraneczka"

Warszawa. W Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie w sprawie oczyszczalni ścieków "Cyraneczka".
04.01.2023

Wody Polskie: kolejna kontrola w oczyszczalni ścieków Cyraneczka

W związku ze zgłoszeniem zanieczyszczenia Kanału Wawerskiego, Wody Polskie przeprowadziły kolejną kontrolę gospodarowania wodami w oczyszczalni ścieków Cyraneczka w Warszawie - poinformowały.
03.01.2023

Wodociągi i kanalizacja w obliczu nowych wyzwań

Polski sektor wodociągowo-kanalizacyjny przeszedł w ciągu ostatnich 33 lat gruntowną transformację. Przekształcenia własnościowe, modernizacja technologiczna, rozwój liniowych i punktowych elementów infrastruktury, zmiany w obszarach organizacji, zarządzania i finansów to tylko niektóre spośród tych zmian.
30.11.2022

Zamieszki w Sainte-Soline to ekoterroryzm [WIDEO]

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin stwierdził, że zamieszki z policją w Sainte-Soline w zachodniej Francji to ekoterroryzm. Zapewnił, że ponad tysiąc żandarmów pozostanie na miejscu, aby zagwarantować dokończenie budowy zbiornika retencyjnego, czemu sprzeciwiają się ekolodzy.
31.10.2022

Gorzów Wlkp.inwestuje w system retencji wód opadowych

Inwestycje w zagospodarowanie wód opadowych w Gorzowie Wlkp. to jeden z większych programów retencyjnych realizowanych obecnie w polskich miastach. Projekt dotyczy budowy i modernizacji 14 km kanalizacji deszczowej oraz wykonania 26 nowych zbiorników retencyjnych – poinformował rzecznik UM Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.
12.09.2022

Polska wśród krajów najbardziej zagrożonych niedoborami wody. Poziom retencji musi wzrosnąć przynajmniej dwukrotnie

W całej Polsce jest obecnie ok. 100 zbiorników retencyjnych, a poziom tej retencji wynosi 6,5 proc. Dla porównania w Hiszpanii to aż 45 proc. przy 1,9 tys. zbiorników. Jak podają PGW Wody Polskie, aby sprostać potrzebom gospodarki i przeciwdziałać skutkom suszy, poziom retencji w Polsce powinien być przynajmniej dwukrotnie wyższy. To wymaga jednak nie tylko rozwiązań prawnych i środków finansowych w ramach dedykowanych programów wspierania retencji, ale również edukacji, budowania szerokiej świadomości społeczeństwa odnośnie do z
02.09.2022

Zielona energia w służbie przedsiębiorczości

Już dzisiaj w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Gaju Oławskim, rozpoczyna się trwająca dwa dni konferencja Zielona energia w służbie przedsiębiorczości organizowana przez Energetyczny Klaster Oławski EKO oraz Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii.
29.08.2022

IMGW-PIB: to największa susza od ostatnich pięciu lat

To największa susza od ostatnich pięciu lat - powiedział PAP synoptyk hydrolog IMGW-PIB Dariusz Witkowski. Na unormowanie sytuacji trzeba czekać do jesieni, ale z takimi problemami będziemy borykać się co roku. To, co możemy zrobić, to przede wszystkim oszczędzać wodę - wyjaśnił.
22.08.2022

KGHM: sytuacja dot. wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez spółkę

Aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez KGHM Polska Miedź S.A. na terenie Zagłębia Miedziowego – podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu miedziowa spółka.
18.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Wody Polskie kłamią w sprawie zrzutów retencyjnych

Raporty na stronie internetowej Wrocławskich Wód Polskich wskazują na skandalicznie wielkie zrzuty wody ze zbiorników retencyjnych; z kolei centrala Wód Polskich w komunikacie informuje, że nie było zrzutów na przełomie lipca i sierpnia - powiedziała w środę poseł klubu Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.
17.08.2022

Prezes Wód Polskich o suszy: konieczne racjonalne gospodarowanie wodą

Mamy trzy razy mniej wody na jednego mieszkańca niż statystyczny Europejczyk. Racjonalne gospodarowanie nią to konieczność. Służyć mają temu m.in. inwestycje, jak projekt retencji korytowej czy budowa zbiorników retencyjnych - powiedział PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
05.08.2022

Opatentowano sposób na szybsze oczyszczanie ścieków

Naukowcy Politechniki Białostockiej opatentowali sposób wytwarzania tlenowego granulowanego osadu czynnego. Technologia może przyśpieszać biologiczne oczyszczanie wody, a po wdrożeniu - ograniczyć koszty funkcjonowania oczyszczalni ścieków poprzez zmniejszenie ilości kłopotliwego osadu – poinformowała uczelnia.
03.08.2022

Najgorętszy sierpień od dekad - pogłębi suszę w Polsce

Polska jest jednym z państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, który postępuje wraz ze zmianami klimatu. Obok wysokich temperatur problem niedoboru wody pogłębia też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami, które następują po okresach ubogich w deszcz. Szacuje się, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich rozwiązań, które pozwolą ją efektywnie gromadzić i dalej zagospodarować.
03.08.2022

Rząd chce przeciwdziałać niedoborowi wody

W trzecim kwartale br. rząd chce przyjąć program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030 - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Chodzi o naturalną oraz sztuczną retencję, czyli budowę zbiorników.
25.03.2022

Witkowski: ponad 12 mln euro na prace dotyczące budowy zbiornika Bzin

Ponad 12 mln euro zostanie przeznaczonych na prace przygotowawcze związane z budową zbiornika retencyjnego Bzin na rzece Kamiennej w Skarżysku-Kamiennej - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
22.02.2022

Katowice mają pełnomocnika ds. klimatu

Pełnomocnika ds. klimatu, który ma koordynować planowanie, przygotowywanie i realizowanie działań samorządu Katowic związanych z dostosowywaniem do zmian klimatycznych, powołał prezydent tego miasta Marcin Krupa. Funkcję objęła Beata Urych.
02.02.2022

Premier: projekty dot. zbiorników retencyjnych, przetwórstwa i energii dla polskiej wsi będą realizowane

Projekty dla rolnictwa dotyczące między innymi zbiorników retencyjnych, przetwórstwa i energii dla polskiej wsi będą realizowane; to nasze zobowiązanie wobec polskiej wsi - powiedział w niedzielę podczas XVIII Kongresu Rolnictwa premier Mateusz Morawiecki.
30.01.2022

Olivia Centre dołącza do United Nations Global Compact

Olivia ogłosiła w styczniu wdrożenie nowej polityki ekologicznej i standardów odpowiedzialności społecznej, tworząc nowe inicjatywy podnoszące świadomość ekologiczną i środowiskową wśród swoich pracowników i rezydentów, a także uczestnicząc w akcjach edukacyjnych, przyczyniających się do szerzenia dobrych praktyk w zakresie ESG. Z końcem roku Olivia przystąpiła do United Nations Global Compact (UNGC), aby podkreślić swoje zaangażowanie na rzecz troski o środowisko naturalne i jego zasoby.
27.12.2021

"ŁapMY deszcz" - czyli o znaczeniu małej retencji

Wiele się mówi o tym, że wodne zasoby Polski są na niskim poziomie. Zatem ochrona tych zasobów wydaje się być już nie tylko opcją, ale i koniecznością w związku ze zmianami klimatycznymi, czyli brakiem śniegu zimą, często długotrwałym brakiem opadów powodującym rekordowe susze a z drugiej strony lokalnymi podtopieniami i powodziami. W związku z tym niezwykle istotną kwestią jest utrzymywanie istniejących obszarów wodnych, ale także ich odbudowa. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest mała retencja.
23.12.2021

Prawie 200 mln zł będzie kosztowała budowa ostatniego odcinka kolektora wiślanego

Stołeczne MPWiK w Warszawie podpisało umowę na trzeci, ostatni etap budowy kolektora wiślanego. Wartość zawartego właśnie kontraktu to 193 mln zł – poinformował rzecznik przedsiębiorstwa Marek Smółka.
19.11.2021

Gospodaruj deszczówką z miejską dotacją

Gdynia od lat przykłada dużą wagę do odpowiedniego zarządzania wodami opadowymi. Poza realizacją dużych, miejskich projektów, zachęca również mieszkańców do zagospodarowywania wód deszczowych na terenie własnych nieruchomości.
18.11.2021

Jasna strona… betonozy, czyli porozmawiajmy o mądrej retencji

Zarządzanie i zagospodarowanie wód opadowych to wyzwanie dla ochrony skromnych zasobów wód podziemnych w Polsce. Tych nam coraz bardziej brakuje, a spożywamy raptem 2% wody z całkowitej ilości wytwarzanej przez wodociągi. Pozostałe 98% to potrzeby przemysłu (głownie procesów produkcyjnych), rolnictwa oraz potrzeby komunalne. Czyż nie warto zmieniać struktury tego zapotrzebowania poprzez efektywne wykorzystanie wód opadowych?
02.11.2021

Podczas EXPO w Dubaju zastaną zaprezentowane morskie elektrownie szczytowo-pompowe

Uznany Instytut Fraunhofera zaprezentuje w niemieckim pawilonie podczas Expo Dubaj 2020 interesujący projekt. Naukowcy zaprojektowali morską elektrownię szczytowo-pompową, która mogłaby wspomóc zarządzanie energią produkowaną w pogodozależnych instalacjach OZE.
06.10.2021

Wiceminister Siarka na IX Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”

Wyzwania stojące przed gospodarką leśną wobec zmian klimatu to główny temat rozmów podczas IX Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 września 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
01.10.2021

Kraków nie zyskał tytułu „Zielonej Stolicy Europy 2023”

Kraków, który znalazł się w finale konkursu o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”, nie zajął pierwszego miejsca. Zwycięzcą okazał się Tallinn. Komisja Europejska ogłosiła wyniki w Lahti, do wiadomości publicznej podał je krakowski magistrat.
11.09.2021

Do 2030 powstanie 19 zbiorników retencyjnych w płd. i środk. Polsce

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski poinformował w czwartek w Kielcach, że do 2030 roku w południowej i środkowej Polsce zostanie wybudowanych 19 zbiorników retencyjnych. "Wstępny koszt programu budowy tych zbiorników w tym czasie szacowany jest na 12 mld zł" – dodał.
20.08.2021

Wody Polskie: zbiorniki retencyjne i więcej zieleni uchroni miasta przed powodziami

W celu rozwiązania problemu błyskawicznych powodzi miejskich niezbędna jest budowa zbiorników retencyjnych oraz zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych - wskazały Wody Polskie podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ws. powodzi miejskich.
22.07.2021

Wody Polskie: zbiorniki retencyjne i więcej zieleni uchroni miasta przed powodziami

W celu rozwiązania problemu błyskawicznych powodzi miejskich niezbędna jest budowa zbiorników retencyjnych oraz zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych - wskazały Wody Polskie podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ws. powodzi miejskich.
21.07.2021

Morawiecki: północna obwodnica Krakowa będzie przebiegać nad suchym zbiornikiem retencyjnym

Budowana północna obwodnica Krakowa będzie przebiegać nad suchym zbiornikiem retencyjnym. "Z jednej strony ma to zapobiegać powodziom, a z drugiej strony ułatwiać ruch komunikacyjny mieszkańcom i przedsiębiorcom" – mówił w poniedziałek wizytujący budowę premier Mateusz Morawiecki.
19.07.2021

Katowice premiują zieleń. Będą ulgi w podatku dla budynków z zielonymi dachami, fasadami i ogrodami

Co najmniej przez rok katowickie budynki z zielonymi dachami, fasadami lub tzw. ogrodami wertykalnymi będą całkowicie lub częściowo zwolnione z podatku od nieruchomości - zakłada przygotowany przez Urząd Miasta projekt. Samorząd chce premiować tych, którzy przyczyniają się do zazieleniania miasta.
14.07.2021

Ponad 31 tys. wniosków w drugiej edycji programu „Moja Woda”

Ponad 31 tysięcy wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych zarejestrowano na Portalach Beneficjenta w ramach drugiej edycji rządowego programu „Moja Woda”. Nabór zakończył się 10 czerwca br. Łączna kwota finansowania we wnioskach złożonych elektronicznie wyniosła 160 mln zł. Kwotę ostateczną wynikającą z wniosków złożonych w wersji papierowej poznamy po 12 lipca.
18.06.2021

Wody Polskie: mimo zmian klimatu zatrzymujemy coraz więcej wody

Na skutek zmian klimatycznych susza w Polsce jest coraz dłuższa, coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe. Mimo tego, dzięki prowadzonym inwestycjom, ilość retencjonowanej wody w Polsce rośnie – podkreślają Wody Polskie.
17.06.2021

Mimo powracającej suszy wody pitnej w Polsce nie zabraknie. W razie konieczności można odsalać ją z Bałtyku

– Morza i oceany zajmują ok. 70 proc. powierzchni Ziemi i to jest nasz ogromny zapas wody na przyszłość – przypomina przy okazji przypadającego 8 czerwca Światowego Dnia Oceanów Oleg Stasiewicz, prezes Aquaphor Poland.
08.06.2021

Żywiec wspomoże Wody Polskie w sprzątaniu „morza plastiku”

Miasto Żywiec wesprze w sprzątaniu ujścia rzeki Soły do Jeziora Żywieckiego Wody Polskie, które są właścicielem terenu, z plastikowych śmieci, głównie butelek – powiedział w środę burmistrz Antoni Szlagor. Akcję zaplanowano tak, by nie przeszkadzała ptakom.
19.05.2021

Kolejne pieniądze na oszczędzanie wody w programie „Moja Woda”

Mieszkańcy Pomorza, którzy nie zdążyli skorzystać z dofinansowania na przydomową retencję w pierwszej edycji programu „Moja Woda”, od poniedziałku mogą ponownie składać wnioski. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem dokumentów zajmuje się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
25.03.2021

Śląskie: Powstała koalicja na rzecz retencji „Dbamy o wodę”

Koalicję na rzecz retencji „Dbamy o wodę”, która poprzez edukację i współpracę ma aktywizować różne podmioty do działania na rzecz ochrony zasobów wodnych Żywiecczyzny, powołały Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój – podały w poniedziałek służby prasowe obu firm.
22.03.2021

Łódź, pierwsza w Polsce, wyemituje zielone obligacje

Łódź będzie pierwszym dużym miastem w Polsce, które wyemituje zielone obligacje – poinformował we wtorek wiceprezydent miasta Adam Pustelnik. Pieniądze z emisji mają trafić m.in. na budowę zbiorników retencyjnych przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków.
16.03.2021

Ponad 34 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków w Krośnie

Dobiega końca modernizacja oczyszczalni ścieków w Krośnie na Podkarpaciu. W ramach inwestycji powstał m.in. reaktor biologiczny oraz osadnik wtórny. Koszt modernizacji, która rozpoczęła się w 2017 r., przekroczył 34 mln zł.
11.03.2021

Łódź: Trwa budowa zbiorników retencyjnych w Grupowej Oczyszczalni Ścieków

Trwa budowa zbiorników retencyjnych w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Pojemność każdego z nich ma wynosić 7,5 tys. metrów sześciennych. Ich budowa jest pierwszym etapem ekologicznego projektu realizowanego w oczyszczalni.
17.02.2021

Badanie: katastrofy i zanieczyszczenie powietrza przynoszą negatywne skutki dla klimatu

Katastrofy naturalne lub wywołane przez człowieka, zanieczyszczenie powietrza, zanikanie gatunków roślin i zwierząt, to - w opinii respondentów badania - najczęstsze zagrożenia, które mogą mieć miejsce w okolicy ich zamieszkania na skutek zmian klimatu.
12.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.