Katowice premiują zieleń. Będą ulgi w podatku dla budynków z zielonymi dachami, fasadami i ogrodami

AK

14.07.2021 22:14 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia, Ochrona środowiska Katowice premiują zieleń. Będą ulgi w podatku dla budynków z zielonymi dachami, fasadami i ogrodami
Katowice premiują zieleń. Będą ulgi w podatku dla budynków z zielonymi dachami, fasadami i ogrodami - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Co najmniej przez rok katowickie budynki z zielonymi dachami, fasadami lub tzw. ogrodami wertykalnymi będą całkowicie lub częściowo zwolnione z podatku od nieruchomości - zakłada przygotowany przez Urząd Miasta projekt. Samorząd chce premiować tych, którzy przyczyniają się do zazieleniania miasta.

Z inicjatywą zwolnienia z podatku od nieruchomości "zielonych" budynków wyszła Komisja Klimatu Rady Miasta Katowice. Wniosek poparł prezydent Katowic Marcin Krupa, a miejscy urzędnicy przygotowali projekt stosownej uchwały, którą niebawem zajmie się Rada Miasta.Jak podkreślił w środę prezydent, miasto "stawia na ekologię i działania na rzecz ochrony klimatu".

"Realizujemy liczne zielone projekty w ramach +zielonego budżetu+, powstają nowe parki, a w mieście przybywa zbiorników retencyjnych. Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej w wiele projektów angażują się także nasi mieszkańcy. To oni m.in. sieją łąki kwietne, sadzą drzewa z aplikacji czy adoptują stare donice. Takie działania wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta; teraz chcemy premiować tych, którzy pójdą o krok dalej, tworząc zieloną przestrzeń w obrębie swojego budynku" – wyjaśnił Marcin Krupa.


Projekt zakłada zwolnienie z podatku od nieruchomości lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach, gdzie utworzono zielone dachy (na całej powierzchni), ogrody wertykalne (na co najmniej połowie ściany budynku mieszkalnego), lub które mają zielone fasady (na całej ścianie, z roślinami ukorzenionymi w ziemi). Zwolnienie z podatku będzie obowiązywało przez rok, z możliwością przedłużenia, jeśli zieleń będzie utrzymana.

Zwolnieniem będą objęte powierzchnie użytkowe lokali mieszkalnych, niezajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, znajdujące się w budynkach mieszkalnych. Ulgi skierowane są zarówno do mieszkańców, jak i do przedsiębiorców.

Ulga dotyczy całości lokali mieszkalnych w budynkach do sześciu kondygnacji. "Zielone dachy, ogrody wertykalne i zielone fasady będą efektywniej oddziaływały na obniżenie temperatury otoczenia z uwagi na mniejszą powierzchnię emitującą ciepło niż w budynkach powyżej sześciu kondygnacji. Te drugie będą zwolnione z podatku w połowie" - wyjaśniają katowiccy urzędnicy.

Obecnie w Katowicach trwa druga edycja tzw. zielonego budżetu, w ramach którego mieszkańcy mają do dyspozycji 3 mln zł na realizację "zielonych" pomysłów w mieście. Chodzi o projekty służące środowisku naturalnemu czy zwierzętom. Można zgłosić przedsięwzięcia dotyczące np. zazielenienia przestrzeni publicznej, rewitalizacji skwerów i parków, tworzenia łąk kwietnych czy opieki nad starymi drzewami, a także projekty edukacyjne w zakresie ekologii i ochrony przyrody.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35362,00 $ tona 1,22% 17 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 1,50% 17 wrz
 Aluminium 2914,00 $ tona 1,60% 17 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.