Katowice stały się centrum międzynarodowych rozmów o rozwoju sektora wodociągowego i kanalizacyjnego

zg

25.09.2023 13:19
Strona główna Klimat, Edukacja Katowice stały się centrum międzynarodowych rozmów o rozwoju sektora wodociągowego i kanalizacyjnego

Partnerzy portalu

Katowice stały się centrum międzynarodowych rozmów o rozwoju sektora wodociągowego i kanalizacyjnego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Katowicka Agencja Wydawnicza Sp. z o.o.

Jak rozwijać infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, by zapewnić jeszcze lepsze funkcjonowanie miasta, a przy tym działać w zgodzie z naturą i z troską o planetę oraz los przyszłych pokoleń? Katowice stały się centrum rozmów o największych wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie branża wodociągowo-kanalizacyjna. Siedzibę miejskiej spółki Katowickie Inwestycje S.A. odwiedzili eksperci z Polski i Danii. To wszystko za sprawą konferencji, organizowanej wspólnie z Ambasadą Królestwa Danii w Warszawie i pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice, Marcina Krupy.

Rozwinięta i profesjonalnie zarządzana infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna, nowoczesne technologie wspomagające pracę oczyszczalni ścieków, to komfort mieszkańców, ochrona środowiska naturalnego i oszczędności finansowe. Omówiono różne procesy usuwania zanieczyszczeń ze ścieków, podczas których można  produkować energię elektryczną i cieplną. 

Polsko-duńskie partnerstwo z myślą o środowisku

W infrastrukturze wodno-ściekowej Dania stale poszukuje nowych rozwiązań i wdraża nowoczesne technologie.  Współpraca ze Skandynawami doprowadziła do zorganizowania w Katowicach międzynarodowej konferencji w celu wymiany doświadczeń z myślą o wspólnym rozwoju i w trosce o środowisko naturalne.

- Od jakiegoś czasu współpracujemy z partnerami z Danii i szukamy płaszczyzn wspólnych relacji. Poruszymy wiele tematów - to między innymi projekt nowej dyrektywy unijnej, która nakłada nowe obowiązki na podmioty zajmujące się oczyszczaniem ścieków. Duńczycy są prymusem w Europie w tym zakresie, chcemy dowiedzieć się jak oni to robią – mówi Andrzej Hołda, prezes zarządu spółki Katowickie Inwestycje S.A.

Efektywność energetyczna, systemy modelowania i ograniczenie gazów cieplarnianych

Wymianie doświadczeń i zdobywaniu nowej wiedzy sprzyjał bogaty program wydarzenia. Podczas kilkunastu paneli poruszano tematy związane z wpływem dyrektyw UE na oczyszczalnie ścieków, osiąganiem efektywności energetycznej czy ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. Debatom towarzyszyło omawianie konkretnych inwestycji, m.in. w Kopenhadze czy Aarhus, ale nie zabrakło też katowickich przykładów, jak system modelowania sieci kanalizacyjnej na terenie miasta. Goście konferencji mogli też poznać działanie katowickich oczyszczalni i dowiedzieć się o kolejnych realizowanych inwestycjach.

-  Dania ma duże doświadczenie w oczyszczaniu ścieków i zapobieganiu stratom wody. Przeciętnie ubytki to około 10%, ale w takich miastach jak Kopenhaga wartość ta wynosi już tylko około 5,3% w przepływach wody w sieci wodociągowej. Mamy też ogromną wiedzę w cyfrowej obsłudze infrastruktury. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że możemy tutaj podzielić się naszymi doświadczeniami i współpracować z Katowicami i całym regionem, a także ze spółkami jak Katowickie Inwestycje czy Katowickie Wodociągi - przyznał attaché Thor Danielsen z Ambasady Królestwa Danii w Warszawie.

O Katowickich Inwestycjach S.A.

Katowickie Inwestycje to miejska spółka, która w imieniu Katowic realizuje najważniejsze inwestycje dla sprawnego funkcjonowania miasta oraz wysokiej jakości życia mieszkańców. To nowe układy drogowe z rozwiązaniami dla wszystkich uczestników ruchu – również dla pieszych i rowerzystów – nowe obiekty kubaturowe, jak katowickie baseny czy też powstający właśnie miejski kompleks sportowy, a także inwestycje, których na co dzień nie widzimy. Mowa tu o skomplikowanej i wielokilometrowej sieci kanalizacji. Podziemny system obsługuje zarówno ścieki sanitarne, jak również wody opadowe. Te ostatnie magazynowane są w zbiornikach retencyjnych, które w ostatnich latach pojawiły się w wielu miejscach Katowic, by chronić miasto przed skutkami nawalnych opadów, a także umożliwiać ponowne wykorzystywanie deszczówki.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.