Ponad 34 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków w Krośnie

zk

11.03.2021 15:12 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling Ponad 34 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków w Krośnie

Partnerzy portalu

Ponad 34 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków w Krośnie - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Dobiega końca modernizacja oczyszczalni ścieków w Krośnie na Podkarpaciu. W ramach inwestycji powstał m.in. reaktor biologiczny oraz osadnik wtórny. Koszt modernizacji, która rozpoczęła się w 2017 r., przekroczył 34 mln zł.

Jak poinformował kierownik oczyszczalni Łukasz Karamus, najważniejszym nowym obiektem, który powstał w ramach modernizacji, jest reaktor biologiczny. „To trzeci reaktor, który działa w oczyszczalni. Składa się z komór beztlenowych, komory anoksycznej, zmiennego i ciągłego napowietrzania, i służy do efektywnego usuwania zanieczyszczeń organicznych i biogennych, czyli związków azotu i fosforu ze ścieków” – dodał.

Reaktor ma pełne opomiarowanie, które umożliwia sterowanie automatyczne procesem biologicznego oczyszczania ścieków. Ponadto, doposażony jest w dwie stacje magazynowo-dozujące do chemicznego wspomagania procesu oczyszczania ścieków.

Nowym obiektem, który pojawił się w krośnieńskiej oczyszczalni jest też trzeci z kolei osadnik wtórny. Jego kubatura oraz wielkość są takie same jak dwóch istniejących osadników, jednak wyposażony jest w inny, nowoczesny i mniej awaryjny układ zgarniania osadów.

Jak tłumaczy Karamus, w osadniku wtórnym następuje oddzielenie oczyszczonych ścieków od osadu czynnego w wyniku sedymentacji osadu i ścieki oczyszczone odpływają do rzeki. „Natomiast osad zatrzymany w osadniku wtórnym wraca z powrotem do reaktora biologicznego i bierze udział w biologicznym oczyszczaniu ścieków” – tłumaczył.

W ramach modernizacji powstała też tzw. krata rzadka, która zabezpiecza tzw. kratę gęstą przed uszkodzeniami i wyłapuje duże elementy. Nowy jest też zbiornik retencyjny wód ociekowych z odwadniania osadów ściekowych oraz dwa nowe grawitacyjne zagęszczacze osadu wstępnego, które pozwalają w znacznej ilości usunąć wodę z osadu podawanego do procesu fermentacji.

Nowym urządzeniem jest również płuczka piasku, której zadaniem jest oczyszczanie zatrzymanego w procesie oczyszczania ścieków piasku. Dzięki czemu uzyskiwany jest piasek o dobrych parametrach, z niską zawartość substancji organicznych.

Obecnie w oczyszczalni prowadzone są prace nad systemem sterowania i monitoringu wszystkich procesów technologicznych.

Modernizacja oczyszczalni ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Całkowity koszt prac to ponad 34 mln zł, część pieniędzy pochodzi z budżetu UE. (PAP)

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.