W Katowicach powstało 19 z 25 planowanych zbiorników deszczowych

rk

06.01.2023 19:31 Źródło: PAP
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ W Katowicach powstało 19 z 25 planowanych zbiorników deszczowych

Partnerzy portalu

W Katowicach powstało 19 z 25 planowanych zbiorników deszczowych - ZielonaGospodarka.pl
Spodek Katowice

Władze miasta podały, że planowane zbiorniki mają mieć docelową pojemność do 11 tys. m sześc. wody. W ubiegłym roku Katowice ukończyły m.in. pięć inwestycji w infrastrukturę kanalizacyjną o łącznej wartości 98 mln zł.

Jak przekazał w czwartek Michał Mendala z biura prasowego katowickiego urzędu miasta, w ramach zakończonych w 2022 r. projektów łącznie wybudowano ok. 11 km kanalizacji sanitarnej, ok. 9 km kanalizacji deszczowej, zaadaptowano na kanalizację deszczową ok. 6 km kanalizacji ogólnospławnej, a ok. 5 km sieci ogólnospławnej zaadaptowano na kanalizację sanitarną.

W ub. roku ukończono inwestycje w infrastrukturę kanalizacyjną w pięciu lokalizacjach: w rejonie ul. Lwowskiej, ul. Widok i Osiedla Ducha, ul. Piotrowickiej, ul. Załęskiej i Osiedla Zimowego – łącznie za 98 mln zł. Ponad 42 mln zł z tego kosztowało uporządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni ul. Lwowskiej, gdzie powstało 5 km kanalizacji sanitarnej i zaadaptowano ok. 2,3 km kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację deszczową. W pracach stosowano m.in. technologie bezwykopowe.

Rozdział kanalizacji ogólnospławnej dotyczył również znacznej inwestycji w rejonie ul. Widok i Osiedla Ducha, gdzie za ponad 27,7 mln zł wybudowano ok. 5,8 km nowej kanalizacji deszczowej i zmodernizowano ok. 4,6 km sieci ogólnospławnej pod kątem funkcji sanitarnej. Kolejne prace kosztowały odpowiednio: w rejonie ul. Piotrowickiej ponad 12 mln zł, ul. Załęskiej 1,4 mln zł i Osiedla Zimowego – ponad 15 mln zł

- W Katowicach oprócz rozdziału kanalizacji ogólnospławnej na osobne sieci: sanitarną i deszczową realizujemy też projekt budowy 25 podziemnych zbiorników retencyjnych, z których 19 jest już gotowych. Mówimy tu o łącznej pojemności ponad 11 tys. metrów sześciennych, co pozwoli nie tylko odciążyć system podczas intensywnych opadów, ale także wykorzystywać zgromadzoną deszczówkę np. do podlewania zieleni miejskiej, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy mamy do czynienia z suszą – zaznaczył prezydent miasta Marcin Krupa.

Budowę nowych zbiorników retencyjnych wody deszczowej wraz z remontami i budową odcinków kanalizacji deszczowej samorząd Katowic ujął w dwóch etapach unijnego projektu o pierwotnej szacunkowej wartości 94 mln zł. Pierwszy taki zbiornik, w dzielnicy Piotrowice, o pojemności 1,5 tys. m sześc., był gotowy niespełna cztery lata temu

Projekt obejmuje budowę podziemnych zbiorników retencyjnych w różnych częściach miasta, m.in. w Parku w Dąbrówce, przy Centrum Przesiadkowym w Brynowie oraz przy ul. Dudy-Gracza, a także budowę i modernizację łącznie ponad 8 km sieci kanalizacji deszczowej. Większość zbiorników powstaje w konstrukcji tzw. baterii, czyli zespołów połączonych ze sobą rur o znacznej średnicy.

Jak wynika z czwartkowej informacji Mendali, do końca roku powinno być gotowych pozostałych sześć zbiorników oraz sieć kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Dunikowskiego, Stęślickiego do al. Korfantego, Norwida oraz w rejonie nowobudowanego osiedla mieszkaniowego przy ul. Korczaka.

Całą inwestycję oszacowano pod kątem unijnego projektu na 94 mln zł, przy ok. 55 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z puli na systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich (dotacje do obu etapów). Pieniądze te rozdziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W trzecim etapie projektu Katowice przewidziały budowę monitoringu sieci kanalizacyjnej, m.in. montaż 156 punktów pomiarowych monitorujących sieć w istniejących studniach lub komorach kanalizacyjnych, w tym 61 punktów pomiaru objętościowego natężenia przepływu ścieków i 95 punktów pomiaru wysokości napełnienia kanałów.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.