Wynik wyszukiwania - "sejm" - Wiadomości

Hołownia: Sejm zajmie się natychmiast kwestią zamrożenia cen energii i jak najszybciej tematem uwolnienia energii z wiatru

Sejm kwestią zamrożenia cen energii zajmie się natychmiast; tematem uwolnienia energii z wiatru zajmie się, być może w trybie projektu rządowego, jak najszybciej - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiadając, że te dwie kwestie zostaną najprawdopodobniej wydzielone z jednego poselskiego projektu.
05.12.2023

Wyższe limity zamrożenia cen energii - Sejm przyjął ustawę

W środę 16 sierpnia Sejm przegłosował ostateczną wersję ustawy zwiększającej limity zużycia energii po zamrożonych cenach. Dzięki temu przeciętna polska rodzina zapłaci w tym roku za prąd od 3000 do nawet 4000 zł mniej. Ustawa oczekuje teraz na podpis prezydenta.
18.08.2023

Sejm przeciw odrzuceniu przez Senat noweli dot. wyznaczania strategicznych złóż kopalin

Sejm opowiedział się w czwartek przeciw odrzuceniu przez Senat nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Nowe przepisy przewidują m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
18.08.2023

Sejm sprzeciwił się odrzuceniu przez Senat ustawy o rewitalizacji Odry

Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Nowe przepisy zakładają m.in. usprawnienie w prowadzeniu inwestycji na Odrze. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
18.08.2023

Sejmowa komisja energii nie wprowadziła merytorycznych zmian w projekcie ustawy o gwarancjach dla NABE

Poprawki o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym wprowadziła w piątek sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów do projektu ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Suma gwarancji ma sięgnąć 70 mld zł.
29.07.2023

Komisja sejmowa przyjęła poprawki do projektu noweli o ocenach oddziaływania na środowisko

Sejmowa komisja ochrony środowiska odrzuciła wszystkie poprawki opozycji do projektu noweli ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko. Posłowie przyjęli dwie poprawki PiS - znoszącą gwarancje w umowach na roboty budowlane w energetyce jądrowej oraz dotyczącą odpadów.
12.07.2023

Sejmowe komisje nie poparły wniosku o odrzucenie projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry

Połączone komisje gospodarki morskiej oraz środowiska w środę nie poparły wniosku o odrzucenie projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Wnioskowała o to dzień wcześniej podczas prac komisji posłanka KO Gabriela Lenartowicz. Nie uwzględniono też większości zgłoszonych poprawek.
12.07.2023

Do Sejmu trafił projekt podniesienia limitu zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną

Do Sejmu trafił we wtorek projekt, dzięki któremu będzie większy limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych z zamrożoną ceną, a nadmiarowe dochody spółek węglowych zostaną obciążone składką solidarnościową w wysokości 33%.
11.07.2023

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała nowelizację prawa energetycznego z poprawkami i autopoprawką

Sejmowa komisja do spraw Energii Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała nowelizację prawa energetycznego z poprawkami i wniesioną autopoprawką. Nowelizacja wprowadza szereg zmian w sektorze energetycznym, m.in. wzmacnia prawa odbiorców energii.
26.05.2023

Sejm uchwalił ustawę, która ma ułatwić budowanie biogazowni rolniczych

Sejm uchwalił w piątek bez poprawek ustawę, która ułatwić budowanie biogazowni rolniczych. Odrzucono zmiany proponowane przez opozycję, zgłoszone w drugim czytaniu.
26.05.2023

Sejm uchwalił ustawę o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Ma ona na celu przyspieszenie inwestycji i dostosowanie sieci przesyłowych do skali rozwoju energetyki prosumenckiej. Ustawa wymienia 81 strategicznych projektów.
26.05.2023

Sejm przyjął uchwałę, w której sprzeciwia się tzw. rozporządzeniu metanowemu

Sejm przyjął w piątek uchwałę, w której wyraża negatywne stanowisko wobec projektu rozporządzenia PE i Rady ws. redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym.
14.04.2023

Senat: ustawa ws. ograniczenia jednorazowego plastiku wraca do Sejmu

Senat w czwartek zgłosił poprawki do ustawy mającej ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku. Zakładają one np. wykreślenie z ustawy przepisów dopisanych w Sejmie, dotyczących m.in. preferencyjnego zakupu węgla.
31.03.2023

Sejm za przepisami mającymi ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku

Sejm w czwartek znowelizował ustawę, której konsekwencją ma być ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku i wycofanie niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży. Nowe przepisy pozwolą też gminom na większą elastyczność w związku z preferencyjną sprzedażą węgla.
10.03.2023

We wtorek rząd o dokumentach elektronicznych i szybszych decyzjach środowiskowych

We wtorek o godz. 11 rozpocznie się posiedzenie rządu, który zajmie się m.in. projektem ustawy o aplikacji mObywatel, zakładającym zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym, a także m.in. projektem noweli ustawy mającej prowadzić do przyspieszenie wydawania decyzji środowiskowych.
28.02.2023

Senat: zgłoszono dwie poprawki mniejszości do ustawy o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej

W środę podczas obrad Senatu zgłoszono dwie poprawki mniejszości do ustawy o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej. Wiceminister resortu klimatu Adam Guibourge - Czetwertyński poinformował, że w przypadku pierwszego bloku jądrowego nie są przewidziane wywłaszczenia, bo ma być on zlokalizowany na terenie Lasów Państwowych.
09.02.2023

Bochenek: jest plan głosowania w środę projektu ustawy wiatrakowej

Jest plan głosowania projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej w środę w wieczornym bloku głosowań; we wtorek zakończyliśmy prace w ramach drugiego czytania - mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek.
08.02.2023

Sejmowe komisje odrzuciły wszystkie poprawki opozycji do ustawy antywiatrakowej

We wtorek na posiedzeniu połączonych komisji energii i samorządu terytorialnego głosowane były poprawki do ustawy odległościowej, zgłoszone w drugim czytaniu; posłowie odrzucili wszystkie propozycje opozycji.
08.02.2023

Sejm o nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej i poprawkach do noweli ustawy o SN (aktualizacja)

Sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej to jeden z punktów rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Sejmu. W środę posłowie zdecydują o losie poprawek wniesionych przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
07.02.2023

700 zamiast 500 - propozycje sejmowych komisji do ustawy antywiatrakowej

Senat nie zgłosił poprawek do noweli mającej uprościć procedury dla branży offshore Senat w środę nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta. Nowelizacja modyfikuje przepisy dotyczące wydaw
26.01.2023

W czwartek kontynuacja prac nad ustawą antywiatrakową

Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów państwowych, oraz samorządu o polityki regionalnej mają w czwartek kontynuować prace nad rządowym projektem ustawy dot. zmian w tzw. ustawie odległościowej. Pozostałe projekty zgłoszone przez opozycję zostały odrzucone.
25.01.2023

Sejm zajmie się projektem ws. ograniczenia wzrostu cen ciepła sieciowego

Sejm w środę rozpocznie dwudniowe posiedzenie; będzie kontynuował prace nad propozycjami zmian w Kodeksie wyborczym, przedstawionymi przez rząd i PiS; posłowie zajmą się też projektem przewidującym ograniczenie do 40 proc. wzrostu cen ciepła sieciowego oraz projektem zmian Kodeksu Pracy.
24.01.2023

P. Sałek: ustawa wiatrakowa trudna do przeprowadzenia w Sejmie

Myślę, że to będzie bardzo trudna ustawa do przeprowadzenia w Sejmie, bo w klubie PiS też nie ma zgody, co do liberalizacji tej ustawy - powiedział w sobotę doradca prezydenta ds. klimatu Paweł Sałek odnosząc się do projektów nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej.
21.01.2023

W przyszłym tygodniu pierwsze czytania projektów ustaw wiatrakowych

Połączone komisje sejmowe mają we wtorek, 24 stycznia br. przeprowadzić pierwsze czytania projektów ustaw wiatrakowych, w tym rządowego, który ma zliberalizować tzw. zasadę 10 H - wynika z informacji Sejmu.
19.01.2023

Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej

Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie obiektów energetyki jądrowej w Polsce z pięcioma poprawkami. Umożliwi to przyspieszenie realizacji strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego projektów, zmniejszy ryzyko po stronie inwestorów.
13.01.2023

Rząd zamierza interweniować w związku z rosnącymi rachunkami za ciepło

W najbliższych dniach rząd ma przyjąć rozwiązania, które będą przeciwdziałać skokowym, nawet kilkuset procentowym podwyżkom za ciepło - poinformowało PAP źródło zbliżone do rządu.
13.01.2023

Senat nie zgłosił poprawek do noweli mającej uprościć procedury dla branży offshore

Senat w środę nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej.
17.11.2022

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy likwidującej obligo giełdowe dla energii elektrycznej

Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do noweli ustawy Prawo energetyczne, znoszącej tzw. obligo giełdowe dla energii elektrycznej. Senat proponował, aby czasowo utrzymać obowiązek sprzedaży 50 proc. wytworzonej energii na przez giełdę.
04.11.2022

Sejm za nowelą ustawy o obszarach morskich RP, która uprości procedury dla offshore

Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
28.10.2022

Senat w środę zajmie się ustawami dotyczącymi cen energii

Pilne rządowe ustawy dotyczące cen energii będą omawiane i prawdopodobnie głosowane w środę, w pierwszym dniu posiedzenia Senatu; nie będzie żadnego opóźnienia - zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
24.10.2022

Rząd zajmie się autopoprawką do projektu ustawy ws. maksymalnych cen energii

Na wtorkowym posiedzeniu rząd rozpatrzy autopoprawkę do projektu ustawy ws. maksymalnych cen energii - wynika z porządku obrad rady ministrów. Projekt ten przewiduje, że małe i średnie firmy, a także m.in. szkoły i szpitale zapłacą maksymalnie 785 zł za MWh, a klienci indywidualni po przekroczeniu limitów - 693 zł za MWh.
18.10.2022

Müller: Sejm zajmie się tzw. ustawą węglową, oraz o maksymalnych cenach energii

Na najbliższym posiedzeniu w Sejmie będą procedowane ustawy, które dotyczą systemu redystrybucji węgla na terenie kraju oraz projektu, który chroni odbiorców energii elektrycznej przed negatywnymi skutkami działań wojennych Rosji na Ukrainie - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
17.10.2022

Rząd pracuje nad ustawą mającą ograniczyć wzrost cen prądu

Rząd pracuje nad projektem ustawy, którego celem jest ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
12.10.2022

Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. taryfami na prąd dla mikro, małych i średnich firm

Rząd we wtorek po godz.11 rozpoczął obrady; ministrowie mają m.in. zapoznać się z informacją resortu klimatu i środowiska ws. projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.
11.10.2022

Rząd planuje specustawę o budowie elektrowni szczytowo-pompowych

Rząd jeszcze w 2022 r. planuje przyjąć projekt specustawy, mającej przyspieszyć procesy inwestycyjne przy budowie elektrowni szczytowo-pompowych - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
10.10.2022

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę w wykazie prac legislacyjnych.
06.10.2022

Sejmowe komisja za projektem ws. wypowiedzenia Traktatu Karty Energetycznej

Połączone sejmowe komisje ds. energii i spraw zagranicznych poparły w środę projekt ustawy o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej, który zakłada m.in. możliwość pozywania przez inwestorów państw-stron, w których mają oni swoje inwestycje chronione.
28.09.2022

Komisja senacka za poprawkami do ustawy poprawiającej efektywność energetyczną budynków

Senacka Komisja Infrastruktury jednogłośnie opowiedziała się we wtorek za przyjęciem z poprawkami noweli ustawy dotyczącej poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają przyczynić się do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.
27.09.2022

Rząd we wtorek wysłucha informacji ministrów o sytuacji sektora energetycznego

We wtorek o godz. 11 zbierze się rząd; wysłucha informacji ministra aktywów państwowych oraz ministra klimatu i środowiska na temat sytuacji sektora energetycznego. Rada Ministrów zajmie się również projektem ustawy o zawodzie ratownika medycznego.
20.09.2022

Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie projektu ustawy o wsparciu odbiorców ciepła

Sejm opowiedział się w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Wniosek złożyła Konfederacja. Posłowie skierowali projekt do dalszych prac w komisji. Kluby zapowiedziały złożenie w ich trakcie poprawek.
02.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

Sejm rozpoczął obrady, zajmie się projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek, po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw ws. dodatkowych możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie rozpatrzą też przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

Sejm w piątek zajmie się m.in. projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek zajmie się rządowymi projektami ustaw wprowadzającymi dodatkowe możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie będą też pracować nad przepisami ws. wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

2 września Sejm zajmie się projektem ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry

Na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 2 września Sejm zajmie się projektem ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze – powiedziała w czwartek w TVP 1 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
29.08.2022

Komisje senackie za umożliwieniem Radzie Ministrów umorzenia wierzytelności z tytułu gwarancji udzielanych ciepłowniom

Komisje senackie opowiedziały się mi.in.za umożliwieniem Radzie Ministrów umorzenia wierzytelności z tytułu gwarancji udzielanych ciepłowniom, niezależnie od tego czy będą do odzyskania, czy też nie.
05.08.2022

Rząd we wtorek m.in. o wprowadzeniu benzyny z większym udziałem biokomponentów

Rząd ma się we wtorek zająć projektem ustawy o wprowadzeniu od 2024 roku nowego rodzaju benzyny o podwyższonym udziale biokomponentów - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
01.08.2022

Ustawa anty-wiatrakowa - co wniosą nowe poprawki komisji senackiej?

Senackie komisje poparły dwie poprawki do senackiego projektu zmiany tzw. ustawy odległościowej i liberalizacji regulacji dot. lokowania elektrowni wiatrowych. Jedna z poprawek zakłada, że gminy otrzymają dodatkowe pieniądze ze sprzedaży energii wiatrowej.
21.07.2022

Komisja za poprawkami do projektu podwyższającego kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku

Sejmowa komisja środowiska zaaprobowała z poprawkami projekt nowelizacji ustawy podwyższającej kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Przewidziane w projekcie kary finansowe wynoszą od 10 tys. do 10 mln zł.
20.07.2022

Morawiecki o liberalizacji ustawy odległościowej: na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi

Jeśliby nastąpiła jakaś liberalizacja ustawy odległościowej to na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi – powiedział w sobotę w Kole (woj. wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki.
25.06.2022

Komisja za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym

Sejmowa komisja rolnictwa poparła 9 z 11 poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
24.06.2022

Sejm. Bez poprawek w II czytaniu projektu ws. certyfikatów dla offshore

Żadnych poprawek nie zgłoszono w środę w Sejmie w trakcie II czytania projektu ustawy wprowadzającego systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy. Projekt trafi bezpośrednio pod głosowanie.
09.06.2022

Senacka komisja za szeregiem poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym

Senacka komisja rolnictwa zaakceptowała szereg poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Głównym celem ustawy jest dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją.
09.06.2022

Komisja za projektem dotyczącym m.in. ochrony powietrza

Sejmowa komisja ochrony środowiska przyjęła w środę projekt noweli Prawa ochrony środowiska z poprawkami dotyczącymi m.in. systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz paliw z biomasy. Projekt określa m.in. limity wydatków w związku z wdrożeniem unijnych rozwiązań związanych np. z jakością powietrza.
08.06.2022

Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym skierowany do II czytania

Określanie kompetencji organów systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną - zawiera projektowana ustawa o rolnictwie ekologicznym. Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła projekt wraz z poprawkami i skierowała go do II czytania w Sejmie.
11.05.2022

Sejmowa komisja za projektem noweli o rekompensatach dla energochłonnych

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów poparła we wtorek bez wprowadzania poprawek rządowy projekt zmiany ustawy o rekompensatach dla sektorów energochłonnych. Projekt m.in. podnosi limit rekompensat, zmienia listę uprawnionych i formuły obliczeń.
08.02.2022

Sejmowe komisje negatywnie o sprzeciwie Senatu wobec ustawy dot. procedur przy budowie elektrowni atomowej

Sejmowe komisje ochrony środowiska oraz energii, klimatu i aktywów państwowych zarekomendowały we wtorek Sejmowi odrzucenie sprzeciwu Senatu wobec nowelizacji ustawy dotyczącej procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej.
26.01.2022

Senat za odrzuceniem ustawy dot. procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Senat odrzucił w czwartek nowelę dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Celem ustawy jest to, by wniosek, jaki został złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe był rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.
21.01.2022

Senat rekomenduje poprawki do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych

Senat w czwartkowym głosowaniu przyjął uchwalę o przyjęciu ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych z poprawkami. Zmierzają one m.in. do poszerzenia zakresu podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych o mikro-, małe i średnie firmy.
21.01.2022

Sejm za zmianą procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Sejm znowelizował w czwartek ustawę dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Celem noweli jest to, by wniosek, jaki został złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe był rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.
14.01.2022

Sejmowe komisje za zmianą procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Sejmowe komisje poparły w środę bez poprawek projekt ustawy zmieniający przepisy ws. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Chodzi o to, by w postępowaniu dotyczącym decyzji środowiskowej stosować przepisy aktualne, a nie z 2015 r.
16.12.2021

Sejm poparł część poprawki Senatu do noweli o elektromobilności

Sejm w czwartek poparł część poprawek Senatu do noweli o elektromobilności, która zakłada m.in. możliwość ustanawiania stref czystego transportu we wszystkich gminach, niezależnie od liczby mieszkańców.
02.12.2021

Komisje senackie zarekomendowały odrzucenie ustawy o OZE

Trzy senackie komisje, które w czwartek na wspólnym posiedzeniu rozpatrywały ustawę o OZE, zarekomendowały w czwartek jej odrzucenie w całości. Chodzi o ustawę, której celem jest zmiana obecnego systemu rozliczeń za energię z prosumentami.
26.11.2021

Sejmowe komisje za projektem o rekompensatach dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków

Sejmowe komisje energii i klimatu oraz samorządu poparły projekt ustawy o rekompensacie gminom dochodów utraconych w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Koszty rekompensat oszacowano na 524,43 mln zł.
16.11.2021

Rozpoczęło się posiedzenie rządu m.in. w sprawie Polskiej Strategii Wodorowej

We wtorek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który ma zająć się projektem "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Określi ona cele i działania przy budowie niskoemisyjnej gospodarki wodorowej.
02.11.2021

Rząd ma się zająć projektem Polskiej Strategii Wodorowej.

Rząd na workowym posiedzeniu ma się zająć projektem "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Strategia określi cele i działania przy budowie niskoemisyjnej gospodarki wodorowej.
02.11.2021

Rząd zajmie się zmianą regulacji dot. dobrych praktyk w gospodarce leśnej

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektami zmian w ustawach o ochronie przyrody i o lasach, usuwających potencjalne sprzeczności z dyrektywami - wynika z porządku posiedzenia rządu. Chodzi o dobre praktyki w gospodarce leśnej.
02.11.2021

Sejm znowelizował ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych odrzucając poprawki zgłoszone w II czytaniu. Nowe przepisy mają ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym.
15.10.2021

Sejm za nowelą mającą zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach

Sejm w czwartek znowelizował przepisy ustawy o odpadach, których celem jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach. Po 2035 r. na wysypiska będzie mogło trafiać nie więcej niż 10 proc. odpadów komunalnych.
15.10.2021

Projekt noweli dot. zmniejszenia ilości odpadów na składowiskach - do drugiego czytania

Sejmowa komisja środowiska poparła we wtorek projekt noweli ustawy o odpadach, której celem jest m.in. zmniejszenie ilości śmieci, jakie mają trafiać na składowiska. Projekt przewiduje, że w 2035 r. na wysypiska będzie mogło trafiać maks. 10 proc. odpadów komunalnych.
13.10.2021

Sejm znowelizował przepisy dot. informowania o emitowanych zanieczyszczeniach przez firmy

Sejm w piątek znowelizował przepisy dostosowując je do europejskich regulacji dotyczących rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń. Nowe przepisy dotyczą głównie raportowania przez przedsiębiorstwa informacji o emitowanych zanieczyszczeniach.
02.10.2021

Sejm: projekt ws. akcyzy i składów podatkowych - skierowany do komisji energii

Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.
16.09.2021

Poprawki senackich komisji do zmiany ustawy o OZE

Senackie komisje gospodarki oraz środowiska przyjęły w środę szereg poprawek do nowelizacji ustawy o OZE, która m.in. zmienia definicję małej instalacji. Poprawki mają charakter precyzujący, zgłosiło je Biuro Legislacyjne Senatu.
09.09.2021

Senat przeciw ustalaniu maksymalnej opłaty za śmieci przy metodzie "od wody"

Senat w piątek zaproponował poprawkę, której konsekwencją będzie wykreślenie przepisów określających maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie od zużytej wody. Senatorowie nie zgadzają się też, by samorządy mogły dopłacać do sytemu odpadowego z dochodów niepochodzących z opłat śmieciowych.
06.08.2021

Sejm za uproszczeniem procedur ws. udzielania pozwoleń dot. ścieków

Sejm w czwartek znowelizował Prawo wodne. Nowe przepisy mają doprecyzować i uprościć procedurę udzielenia pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających szkodliwe substancje.
09.07.2021

Sejm odesłał do komisji projekt noweli o monitorowaniu jakości paliw

Sejm skierował w środę do Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw.
08.07.2021

Senackie Komisje za ustawą ws. zwalczania inwazyjnych gatunków obcych, z poprawkami

Senackie komisje - środowiska oraz rolnictwa poparły w środę ustawę określającą zasady zwalczania inwazyjnych gatunków obcych, wraz z poprawkami. Są to m.in. rośliny i zwierzęta, które zagrażają rodzimym gatunkom i mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.
08.07.2021

Sejm. Tomczyk: Sasin "zawalił" negocjacje ws. kopalni Turów

W każdym normalnym państwie, Jacek Sasin zasiadłby na ławie oskarżonych, ponieważ wydał 70 mln zł na wybory, które się nie odbyły - ocenił w środę szef klubu KO Cezary Tomczyk uzasadniając wniosek o wotum nieufności wobec szefa MAP. W jego ocenie Sasin "zawalił" też negocjacje ws. Turowa.
23.06.2021

Sejm znowelizował przepisy dot. przedłużania koncesji na wydobycie m.in węgla

Sejm we wtorek znowelizował ustawę uchylającą dotychczasowe przepisy pozwalające warunkowo przedłużyć koncesję na wydobycie m.in. węgla kamiennego i brunatnego bez decyzji środowiskowej.
16.06.2021

Możliwość przekazania państwowej ziemi na utworzenie terenów zieleni - postulat senatu

Senat poparł w czwartek senacki projekt ustawy, który pozwoli na bezpłatne przekazywanie samorządom gruntów będących własnością Skarbu Państwa pod tereny zieleni. Resort rolnictwa wydał negatywną opinię o proponowanych zmianach.
25.03.2021

Tzw. trójpak energetyczny już rozgrzewa...póki co sejmową debatę

Za transformację energetyczną, na którą zgodził się rząd PiS, wszyscy drogo zapłacimy w rachunkach za prąd i ciepło - mówili posłowie Konfederacji we wtorek. Poseł PiS Krzysztof Tchórzewski przyznał w rozmowie z PAP, że "temat jest bardzo poważny temat i nie możemy chować głowy w piasek".
16.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.