Müller: Sejm zajmie się tzw. ustawą węglową, oraz o maksymalnych cenach energii

zk

17.10.2022 18:30 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Müller: Sejm zajmie się tzw. ustawą węglową, oraz o maksymalnych cenach energii

Partnerzy portalu

Müller: Sejm zajmie się tzw. ustawą węglową, oraz o maksymalnych cenach energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. rzecznik rządu Piotr Müller/Twitter

Na najbliższym posiedzeniu w Sejmie będą procedowane ustawy, które dotyczą systemu redystrybucji węgla na terenie kraju oraz projektu, który chroni odbiorców energii elektrycznej przed negatywnymi skutkami działań wojennych Rosji na Ukrainie - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

W poniedziałek w KPRM odbyła się konferencja w sprawach bieżących sekretarza stanu w KPRM, rzecznika rządu Piotra Müllera oraz sekretarza stanu, pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego. Rzecznik rządu poinformował, że premier Mateusz Morawiecki wziął udział w odprawie z kierownictwem MSWiA i wojewodami. Podczas odprawy przedstawiono rozwiązania, które mają zapewnić "skuteczną dystrybucję węgla na terenie poszczególnych samorządów w całej Polsce".

"W piątek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która dotyczy właśnie systemu redystrybucji węgla na terenie kraju, który umożliwia samorządom i współfinansuje te działania, jeżeli chodzi o dystrybucję węgla w poszczególnych gminach i powiatach" - podkreślił Piotr Müller. Dodał przy tym, że ta ustawa będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu. "Ale już teraz wszyscy wojewodowie spotkali się z premierem, kierownictwem resortu spraw wewnętrznych i administracji, aby omówić sposób i pomoc dla samorządów w tym zakresie. Tak, aby te narzędzia były możliwe do użycia od razu po wejściu przepisów ustawy" - zaznaczył.

Przekazał, że również na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie procedowana ustawa, którą w piątek przyjęta Radę Ministrów. Chodzi o ustawę, która chroni odbiorców energii elektrycznej przed negatywnymi skutkami działań wojennych Rosji na Ukrainie. "Te działania oraz szantaż gazowy Rosji doprowadziły do tego, że w całej Europie rynki energii zostały rozchwiane. Spowodowało to drastyczny wzrost energii elektrycznej" - zauważył.

"Polski rząd nie może stać w tej sytuacji bezczynnie, dlatego wprowadzamy rozwiązania, które będą chroniły polskich obywateli. To te taryfy, które już jakiś czas temu były przyjęte. Również teraz, to jest drugi projekt tzw. ceny maksymalne taryfy dla obiorców indywidualnych, czyli powyżej tych 2 czy 3 tys. kWh. Będzie również cena maksymalna 693 zł za MWh również dla odbiorców indywidualnych. Dodatkowo również zdecydowaliśmy się działania, które ochronią samorządy" - powiedział rzecznik rządu.

Przypomniał przy tym, że pojawiały się informacje, że niektóre samorządy dostawały oferty wyższych cen za prąd elektryczny o 500-600 procent. "Ceny, które wynosiły 2,5 tys. zł za MWh, a nawet więcej. My gwarantujemy w tej ustawie, że ceny zostaną ustabilizowane i będą wynosiły 785 zł za MWh i w ten sposób chcemy ochronić samorządy i wszystkie wrażliwe instytucje jeśli chodzi o ceny energii" - zapewnił.

"Pamiętajmy o tym, że powód tych wyższych cen energii wynika przede wszystkim z działań wojennych Rosji oraz szantażu gazowego, ale również z przepisów prawa unijnego, które są niedostosowane do tych okoliczności geopolitycznych oraz tych przepisów, które wprowadzają dodatkowe opłaty i tzw. opłatę klimatyczną. W tym zakresie dalej będziemy podejmować działania na poziomie UE, aby te bazowe ceny energii elektrycznej były niższe, tak żeby nie trzeba było podejmować dalszych działań zabezpieczających" - dodał Piotr Müller.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29537,00 $ tona 1,07% 1 lut
 Cynk 3439,00 $ tona 0,91% 1 lut
 Aluminium 2610,00 $ tona 3,04% 1 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.