Możliwość przekazania państwowej ziemi na utworzenie terenów zieleni - postulat senatu

zk

25.03.2021 22:24 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Możliwość przekazania państwowej ziemi na utworzenie terenów zieleni - postulat senatu

Partnerzy portalu

Możliwość przekazania państwowej ziemi na utworzenie terenów zieleni -  postulat senatu - ZielonaGospodarka.pl
senat.gov.pl

Senat poparł w czwartek senacki projekt ustawy, który pozwoli na bezpłatne przekazywanie samorządom gruntów będących własnością Skarbu Państwa pod tereny zieleni. Resort rolnictwa wydał negatywną opinię o proponowanych zmianach.

Chodzi o projekt zmiany ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, przygotowany z inicjatywy senatorów klubu Koalicja Obywatelska.

Senat zdecydował w czwartek o wniesieniu tego projektu do Sejmu. Za podjęciem uchwały w tej sprawie opowiedziało się 51 senatorów, jeden był przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Projekt jest bardzo krótki i polega na dodaniu do obowiązującej ustawy jednego przepisu, który przewiduje, że państwowe grunty mogą być nieodpłatne przekazane "na cele związane z założeniem terenów zieleni w rozumieniu (...) ustawy o ochronie przyrody, pod warunkiem, że jest to zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku miejscowego planu – studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy".

Projekt poszerza możliwości nieodpłatnego przekazania na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zwanego dalej „Zasobem”. Utrzymano przy tym wymóg zgody właściwego ministra, co pozwoli zachować gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.

Senacki projekt negatywnie zaopiniowało ministerstwo rolnictwa. Wiceminister Ryszard Bartosik wyjaśnił, że resort uważa, iż obecny katalog celów, na jakie mogą być przekazywanie bezpłatnie państwowe grunty jest wystarczający. "Grunty przeznaczane na cele związane z zakładaniem zieleni, to zwykle grunty o większej powierzchni, dobrze zlokalizowane, a więc grunty o dużym potencjale inwestycyjnym stanowiące atrakcyjne składniki zasobu, których nieodpłatne wyzbycie mogłoby w sposób znaczący wpływać negatywnie na realizację zadań ustawowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa" - argumentował wiceminister.

Opinia ministerstwa zaskoczyła senatorów. Zwracali oni uwagę, że obecnie coraz więcej uwagi przywiązuje się właśnie do powstawania terenów zieleni. Senator projektodawca Bogdan Zdrojewski (klub KO) podkreślił, że projektowana zmiana ustawy ma jedynie dawać możliwość przekazania ziemi, ale nie obliguje np. KOWR do jej przekazania.

Wcześniej projektem zajmowały się senackie komisje: Rolnictwa i Rozwoju, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Środowiska oraz Ustawodawcza, które rozszerzyły projektowaną zmianę. W pierwotnej wersji projektu chodziło o nieodpłatne przekazywanie państwowej ziemi na założenie parków, komisja zdecydowała, że przepis będzie dotyczył wszystkich terenów zieleni.

Senacki projekt trafi teraz do prac w Sejmie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.