Zieleń. Transport. Powietrze. Społeczna debata kandydatów do władz Warszawy już 26 marca

Strona główna Klimat, Edukacja Zieleń. Transport. Powietrze. Społeczna debata kandydatów do władz Warszawy już 26 marca

Partnerzy portalu

Zieleń. Transport. Powietrze. Społeczna debata kandydatów do władz Warszawy już 26 marca - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Materiały prasowe

Na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi warszawskie organizacje społeczne zapraszają dziennikarzy, lokalnych aktywistów i wszystkich mieszkańców miasta na debatę przedwyborczą. 26 marca (wtorek) o godz. 18:30 kandydaci do Rady Miasta będą pytani, jak zamierzają zmienić Warszawę w zdrowszą przestrzeń do życia. Debata będzie transmitowana online.

Warszawa ma jeden z najlepiej ocenianych systemów transportu publicznego w Europie i rekordową w skali kraju ilość dróg rowerowych. Ale ma też największą w Polsce liczbę samochodów na mieszkańca oraz jedne z najniższych opłat za parkowanie spośród dużych polskich miast.

Na nowe władze miasta czekają więc ważne decyzje, jakie rodzaje mobilności wspierać swoimi decyzjami w sposób najlepszy dla klimatu i jakości powietrza, jak również zdrowia i komfortu mieszkańców. A takich obszarów, gdzie na wielkie globalne wyzwanie trzeba umieć odpowiedzieć lokalną polityką jest przynajmniej kilka m.in. zdrowie, smog, klimat, edukacja.

O najważniejsze z nich chcą wspólnie zapytać kandydatów do Rady Warszawy działające w stolicy organizacje społeczne Rodzice dla Klimatu i Clean Cities Campaign.

Debata odbędzie się we wtorek 26 marca o 18:30 w Outriders Klub (ul. Rokosowska 8) oraz będzie też transmitowana online. Poprowadzi ją popularna ekoedukatorka Paulina Górska.

Swoją obecność na debacie potwierdziły już:

Marta Marczak: Miasto Jest Nasze / Lewica  

Maria Środoń: Ochocianie / Trzecia Droga

Renata Niewitecka: Koalicja Obywatelska

- Chcemy dowiedzieć się prosto z ust kandydatów, co zamierzają zrobić w sprawie smogu i betonozy. Czy w przyszłej kadencji postawią na transport zbiorowy czy indywidualny? Jak zamierzają zadbać o przestrzeń wokół szkół, żłobków i przedszkoli? Czy są gotowi powiedzieć stop inwestycjom, które pogarszają jakość powietrza i środowiska? - mówi Kamila Kadzidłowska z ruchu Rodzice Dla Klimatu.

- Czas przed wyborami samorządowymi to czas kiedy polityka nabiera sąsiedzkiego wymiaru. To dobry moment aby zapytać kandydujących o wizję stolicy i krokach jakie zamierzają podjąć, aby nasze miasto stało się przyjazną i zdrową przestrzenią, w której chce się mieszkać, wychowywać dzieci, żyć - dodaje Nina Bąk z Clean Cities Campaign, inicjatorka kampanii #ZdrowaPrzestrzeń

Skład uczestników debaty zostanie wkrótce podany na stronie wydarzenia na Facebooku. Tam również znajdzie się dostęp do streamingu online debaty.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.