10 wodorowych Solarisów trafiło do Górnej Bawarii

gm

02.08.2023 14:29 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Transport, Elektromobilność 10 wodorowych Solarisów trafiło do Górnej Bawarii

Partnerzy portalu

10 wodorowych Solarisów trafiło do Górnej Bawarii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. mat. prasowe

Firma Solaris dostarczyła 10 autobusów wodorowych do dwóch niemieckich klientów z regionu Górnej Bawarii. 5 pojazdów Urbino 12 hydrogen zostało dostarczonych do przewoźnika Busreisen Ettenhuber GmbH, a kolejne 5 do Martin Geldhauser GmbH & Co. KG.

Busreisen Ettenhuber GmbH oraz Martin Geldhauser GmbH & Co KG., dwie prywatne, rodzinne firmy przewoźników autobusowych z Bawarii, w kwietniu ubiegłego roku zamówiły łącznie 10 Solarisów Urbino 12 hydrogen. Wszystkie pojazdy są już u klientów. Te supernowoczesne autobusy wzbogacą bezemisyjny transport publiczny w rejonach Monachium i Ebersberg.

W porozumieniu z okręgami Monachium i Ebersberg oraz monachijskim zarządem transportu (MVV) ustalono, że pojazdy będą używane na różnych trasach, tak, aby w ramach projektu pilotażowego zebrać jak najszersze doświadczenia w zakresie długości tras, warunków pogodowych, wykorzystania zdolności przewozowych i wielu innych zmiennych. Ma to służyć stałemu optymalizowaniu operacji przewozowych.

Pojazdy dla Geldhauser i Ettenhuber mają bliźniaczą specyfikację. Napędzane są osią ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. W każdym autobusie zamontowano ultranowoczesne zestawy ogniw paliwowych o mocy 70 kW. Wodór jest magazynowany w pięciu zbiornikach o łącznej pojemności 1560 litrów. Dzięki zastosowanej technologii autobusy mogą pokonać na pojedynczym tankowaniu minimum 350 km. Wodorowe Solarisy wyposażone są w stosunkowo niewielką baterię trakcyjną Solaris High Power, której zadaniem jest wspomaganie ogniwa paliwowego w chwilach największego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Aby jeszcze bardziej wspierać bezpieczną jazdę, wodorowce dla przewoźników z Górnej Bawarii zostały wyposażone w MobilEye Shield+. To system umożliwiający monitorowanie obszarów, które znajdują się w tzw. martwej strefie. W sytuacji, gdy w tym obszarze znajdzie się pieszy lub rowerzysta, system ostrzeże kierowcę, zarówno poprzez sygnały akustyczne, jak i świetlne. Przewoźnicy zdecydowali się również na wsparcie zdalnej diagnostyki autobusów, w postaci nowoczesnego systemu eSConnect. Program pomaga optymalizować działanie floty, zwiększając dostępność pojazdów, ograniczając czas przestoju autobusów i unikając niepotrzebnych powrotów pojazdów do zajezdni.

Autobusy zostaną wprowadzone do regularnej eksploatacji jesienią tego roku, kiedy dostępne będą stacje tankowania wodoru, powstające obecnie w zajezdniach Geldhauser i Ettenhuber. Stacje będą zaopatrywane w zielony wodór, produkowany wyłącznie z energii odnawialnej w Pfeffenhausen koło Landshut.

Współpraca firmy Solaris z każdym z przewoźników sięga 2004 roku. W tym czasie producent dostarczył do przewoźnika Ettenhuber ponad 130, a do operatora Geldhauser 60 autobusów. Teraz rodzinnie prowadzone firmy rozpoczynają nowy etap, związany z wdrażaniem technologii wodorowej. W Europie nieustannie rośnie zainteresowanie tym bezemisyjnym rozwiązaniem. Firma Solaris jest europejskim liderem w segmencie autobusów wodorowych. Dostawy i zawarte umowy objęły łącznie już 350 autobusów wodorowych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.